Anonym bruker Skrevet 26. november 2011 #1 Skrevet 26. november 2011 Nå er det slik at vi foreldrene og barna tiltaler dere ved navn og omtaler dere som barnehagetanter. Vi sier ikke tante Rutt eller førskolelærer Rutt. Kun Rutt. Dersom jeg omtaler deg sier jeg barnehagetanta og dersom jeg tiltaler deg sier jeg Rutt. Er dere fortsatt så høytidelige på tittelen deres?
Anonym bruker Skrevet 26. november 2011 #3 Skrevet 26. november 2011 Jeg kaller deg, HI, for Tante Rød. Så det så.
Anonym bruker Skrevet 26. november 2011 #4 Skrevet 26. november 2011 Snakk for deg selv. Jeg er forelder til barn i barnehage selv, og omtaler de ikke som tanter. Jeg omtaler de ved navn:)
Anonym bruker Skrevet 26. november 2011 #5 Skrevet 26. november 2011 Du som absolutt må være respektløs og kalle oss tanter.Hvilket yrke har egentlig du? enten må det jo være lege som er så høy på pæra eller litt sånn :uførtrygdet-fordi- mannen- min -slo -meg og orker ikke jobbe eller ingen utdanning idet hele tatt? Bare lurer..
Anonym bruker Skrevet 26. november 2011 #6 Skrevet 26. november 2011 herrefred.... dere har deres tittel og alt i behold(hva den tittelen nå enn er), og hva er skaden om BARN får et annet kallenavn på dere? Må barna kalle dere "førskolelærer", "assistent" eller annet når de snakker til dere? Tante er et koselig ord, og gir trygghet til barn. Hva er problemet? Vi kalte våre lærere "frøken" eller etternavn da vi begynte på skolen. Tittel har ikke noe å si for barn. Og de som har en utdannelse med tittel vet det vel selv, uten at alle og enhver skal minne dem på det hver dag? Jeg har selv yrkestittel, men trenger den ikke verbalt for å utføre jobben min. Tittelen sier hva jeg kan utføre i mitt yrke, og hva andre kaller meg har ikke betydning
Anonym bruker Skrevet 26. november 2011 #7 Skrevet 26. november 2011 Man lærer barna at man ikke kaller andre for navn de selv ikke ønsker. Det er en oppgave vi som foreldre har og den er ikke så vanskelig. Min datter klarer fint å kalle de ansatte på avdelingen ved fornavn. Trygghet har hun i den omsorgen de ansatte gir. Hun får ikke den ved å kalle dem "tante" og den blir ikke mindre ved å kalle dem Elin, Vera, Jørgen og Siri. Vi som foreldre har et ansvar for å lære barna våre at man ikke kaller andre noe de selv ikke ønsker. Vi sier ikke "same-jenta" til hun som heter Nina fordi vi selv syns det er koselig med "same-jenta" når Nina ikke liker det. Vi kaller ikke den litt eldre damen i kassa på nærbutikken for "bestemor" fordi vi selv syns at det er trygt og godt. Hun er ikke vår bestemor. Vi som foreldrea har et ansvar for å lære våre barn å respektere andre og å ta hensyn til hvordan de ønsker å bli tiltalt.
Anonym bruker Skrevet 26. november 2011 #8 Skrevet 26. november 2011 Heia HI Når vi snakker om de som jobber i bhg til venner og bekjente sier vi tanter, men passer meg så jeg ikke sier det i bhg. Vil jo ikke at tantene som jobber der skal vite hva jeg egentlig sier.
Anonym bruker Skrevet 26. november 2011 #10 Skrevet 26. november 2011 Jammen herrefred! Om jeg sier navnet deres når jeg skal snakke med dere og om jeg omtaler dere som barnehagetanter når jeg snakker med andre, må da være revnende likegyldig?! Jeg sier ikke "Du tante Rutt, jeg vil snakke med deg" På samme måte som jeg heller ikke sier "Førskolelærer Rutt, jeg må snakke med deg" HI
Anonym bruker Skrevet 26. november 2011 #11 Skrevet 26. november 2011 Uffda,HI, må være kjedelig å være så fastlåst i sin egen tankegang at man ikke ser lenger enn nesetippen sin. Hvor vanskelig kan det være å respektere at man ikke ønsker å bli kalt tante? Gidder ikke begrunne det noe dypere da hun slo spikeren på hodet hun som nevnte same og bestemor på butikken! Synes forresten hottentott har en svingende og artig preg over seg men det betyr da virkelig ikke at jeg går rundt og kaller folk det...Hilsen oppgitt bhgmamma
Anonym bruker Skrevet 26. november 2011 #12 Skrevet 26. november 2011 Tror du hottentotten blir fornermet dersom du omtaler ham som hottentott til dine bekjente?
Anonym bruker Skrevet 26. november 2011 #13 Skrevet 26. november 2011 Det blir vel litt som: Det må da være greit at jeg kaller deg neger, så lenge jeg ikke gjør det så du hører det? Om jeg tiltaler deg, s¨kaller jeg deg ved navn, men om jeg skal snakke om deg til andre så sier jeg "hu neger'n i nr. 14". Barnehageansatte, ikke bare førskolelærere, er ikkehøytidelige på titlene sine i det hele tatt. De vil ikke kalles ved noen tittel! Ikke førskolelærer, ikke pedagog, ikke assistent, ikke barne-og ungdomsarbeider, og ikke tante. Så enkelt er det. Bare det egennavnet de har. Det holder lenge. Om du trenger å omtale dem som gruppe så er "de i barnehagen", barnehagepersonalet, de voksne i bhg osv helt kurante alternativer til ditt "tantene". Hvor vanskelig kan det være? Om en gruppe mennesker, eller et enkelt individ ikke ønsker å bli kalt for noe, så gjør man da som et rimelig veloppdratt menneske ikke det. det handler jo ikke om deg ( bombe?), men om dem du bruker betegnelsen om. *sukker tungt*
Anonym bruker Skrevet 27. november 2011 #15 Skrevet 27. november 2011 Hvorfor er det så mange barnehagetanter som er så nøye på dette med riktig tittel når dere omtales?
Anonym bruker Skrevet 27. november 2011 #16 Skrevet 27. november 2011 Jeg kunne aldri funnet påå kalt de voksne i barnehagen for onkler og tanter! Når andre voksne bruker nesten like mye tid med barna mine som jeg selv gjør har jeg nokk respekt til å lære meg navnene deres, og omtaler de ellers som de voksne i barnehagen.Men nå var ikke jeg fødd på 60 tallet, så jeg er ikke oppvokst med å kalle dem tanter i utgangspunktet, ei heller læreren frøken, eller sykepleieren søster. Skjønner godt at tante tittelen er foornærmende! Den undergraver den viktige pedagogiske jobben de gjør i forhold til barna vår, og er slett ikke med på å gi dem lønna de fortjener. Både førskolelærerene, barne og ungdoms arbeiderene og assistentene!
Anonym bruker Skrevet 27. november 2011 #17 Skrevet 27. november 2011 Mulig ikke hottentotten blir fornærmet, men du selv vil høres temmelig dum og uvitende ut... (Kan overføres - hvis du ikke skjønte helt meningen...)
Anonym bruker Skrevet 27. november 2011 #18 Skrevet 27. november 2011 Regner med at du selv har barn i barnehage? Og barna dine er sannsynligvis det mest dyrebare for deg? Altså ønsker du at barna dine skal bli møtte med omsorg og respekt i barnehagen. Jeg antar også at du forventer et godt pedagogisk opplegg, hvor barna lærer om alle fagområdene i henhold til Rammeplanen, og at barnehagen er en arena for læring av sosiale koder og "sunn folkeskikk". Og nettopp sånn skal en god barnehage være - dette skal foreldre forvente av barnehagen. Synes du ikke da at disse menneskene som jobber i barnehagen, og som tilbringer mange timer hver dag sammen med barna dine, også fortjener respekt? Og å bli satt pris på - både mtp lønn, men også anerkjennelse fra samfunnet om at den jobben de gjøre er verdifull og viktig? De aller fleste vil tenke; joda, selvfølgelig... Men problemet er at det å jobbe i barnehage fra "gammelt av" har vært et typisk kvinneyrke - og er det fremdeles i svært stor grad. Og når man da hører uttalelser som "en trenger vel ikke utdannelse for å passe barn", så sier det deg kanskje litt om hvilken status barnehageansatte har blant mange. For å kunne prøve å heve denne statusen, og dermed også lønnen for de ansatte, blir det viktig å vise at man ikke jobber i bhg bare fordi man er så innmari glad i barn... Og fordi det er så koselig - at det nærmest er et kall, og at man synes det er heeelt greit å bli betalt i knapper og glansbilder. Ja, og i gode klemmer da... Jeg er førskolelærer. Men jeg forventer da ikke å bli TILTALT ved tittel når jeg er på jobb! Jeg forventer at barna og foreldrene bruker navnet mitt Men dersom foreldrene prater OM oss, så setter jeg pris på at de sier personalet, de voksne i bhg e.l. Jeg er ikke tante til noen av de barna jeg jobber med faktisk. Men vi er ikke høytidlige på tittelen vår; den kan derimot brukes for å forklare ansvarsområdene våre, som f.eks. pedagogisk leder på avd. Selv synes jeg assistent-tittelen bør forsvinne fra bhg også. Da er pedagogiske medarbeidere eller (enda bedre) barneveiledere klart å foretrekke!
Anonym bruker Skrevet 27. november 2011 #19 Skrevet 27. november 2011 Seriøst, går du rundt og kaller barnehageansatte for tanter??? Komisk, det kunne aldri falt meg inn! Også insisterer du på å fortsette med det, og anser det helt normalt. Takk for dagens latter!
Anonym bruker Skrevet 27. november 2011 #20 Skrevet 27. november 2011 Herre jemini. Er det rart det er mange mobbete, ufordragelige og dårlig oppdratte unger når det finnes sånne foreldre som hi? Du burde pokker meg ikke fått lov til å ha unger i barnehage i det hele tatt. "Hårsåre barnehagetanter"... klappet du deg selv fornøyd på skulderen når du kom opp med den tittelen der? Da fikk du jo BÅDE kalt barnehageansatte for "tanter" igjen, og samtidig antydet at det ikke er DEG det er noe galt med, men at DE er hårsåre! Det er noe merkelig med folk som deg hi. Som insisterer å kalle folk for ting de ikke ønsker å bli kalt. Hvorfor er det så viktig for deg? Hvorfor kan du ikke bare akseptere at de som jobber i barnehagen ikke ønsker å bli kalt for "tante"? Jeg har aldri hatt et spesielt bevisst forhold til dette før jeg begynte å lese her inne, men det ville aldri falt meg inn å kalle de i barnehagen for TANTER. Jeg kaller dem ved navn. Hadde bare følt meg dum om jeg omtalte dem som tanter. Hvorfor så liten respekt for de som tar vare på barna dine nesten hver dag?
Anonym bruker Skrevet 27. november 2011 #21 Skrevet 27. november 2011 Jeg er nok en av de som stadig kan si barnehagetantene. Ikke bare tante eller onkel, selvfølgelig! Jeg gjør det ikke for å fornærme noen eller lære ungene å fornærme, men fordi jeg er "vant" med å si det. Handler absolutt ikke om manglende respekt, jeg respekterer alle for jobben de gjør for barna våre. Jeg har en diagnose som gjør at jeg sliter med hukommelsen bl.a, og jeg sliter veldig med å klare å huske navn. Selv nå i andre barnehageåret, så husker jeg bare noen av navnene og nesten ingen av navnene på ungene som går der heller. Jeg kan ikke fatte at dette emnet er noe å diskutere opp og i mente, for jeg skjønner ikke at det er noe problem. Skjønner ikke at de ansatte klarer å la seg fornærme av noe slik. Jeg er utdannet sykepleier, og den tida jeg jobbet ble jeg da ikke fornærmet hvis noen kalte med sykesøster eller søster eller pleieren.. Kan ikke forvente at alle folk skal klare å huske navn eller huske yrkestittelen til alle.
Anonym bruker Skrevet 27. november 2011 #22 Skrevet 27. november 2011 Jeg kaller aldri de ansatte i bhg for onkel eller tante, de er jo ikke det! Ungen min har nok onkler og tanter fra før, det omtaler dem som er søsken til min mann eller meg selv. De ansatte i bhg omtaler jeg enten ved navn, eller som "pedleder", "styrer", "vikaren", "assistenten", "de ansatte i barnehagen" eller andre lignende betegnelser, dersom jeg snakker om dem til mennesker som ikke kjenner navnene deres. Hvorfor gjøre dem til "tanter", når det finnes tusen andre ting å si?
Anonym bruker Skrevet 27. november 2011 #23 Skrevet 27. november 2011 Men det at DU 08:23, ikke forstår at de ansatte blir fornærmet over å bli kalt tante/onkel, har vel ingenting å si, har det vel? Så lenge de faktisk IKKE LIKER å bli kalt det? Da kan man jo, i rimelighetens navn, etterstrebe å IKKE kalle dem det, men heller kalle dem ved deres navn? Du skjønner det, at selv om DU ikke blir fornærmet over å bli kalt ymse ting, så er ikke det en allmenngyldig regel for alle andre at heller ikke DE skal bli fornærma. Forstår ikke at dette skal være så vanskelig. Vi har fått stadfestet her at mange barnehageansatte ikke liker å bli kalt tante. Hvorfor ikke prøve å forholde seg til det på en mest mulig respektfull måte, etter beste evne? Skulle tro noen bare går inn for å provosere for å bevise at de KAN hvis de VIL fordi de har RETT til å kalle folk hva de vil.
Anonym bruker Skrevet 27. november 2011 #24 Skrevet 27. november 2011 Jeg har tilgode å kalle eller høre andre jeg kjenner kalle ansatte i Bhg for tante. Dette er kanskje ikke så utbredt lenger at det er nødvendig å lage så mye styr for? Blir du kalt for det og ikke liker det så ta det opp med de som kaller deg for det. Enkel løsning.
Anonym bruker Skrevet 27. november 2011 #25 Skrevet 27. november 2011 Jeg skjønner ikke hva som er problemet her, jeg... Noen (de fleste?) barnehageansatte utrykker at de ikke ønsker å bli kalt for tante/onkel. Hvorfor er det da så vanskelig for foreldrene i barnehagene å respektere dette?? Det kan da ikke være noe problem å kalle dem ved navn og å kalle dem for "de voksne" hvis man må omtale dem som gruppe? Og er det egentlig vår sak hvorfor de ikke ønsker å bli kalt for tante/onkel? De sier de ikke ønsker det, da bør man respektere det... Vi kaller de barnehageansatte for navn, evt. "de voksne" hvis vi omtaler dem som gruppe. Det har med respekt å gjøre, når det er slik de selv ønsker å ha det.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå