Anonym bruker Skrevet 11. april 2007 #1 Skrevet 11. april 2007 Han vil ikke ha flere barn, ikke jeg heller. Vi er godt voksne, for å si det sånn. Men han vil altså ikke sterilisere seg. Tror han blir mindre mann av det. Har vist ham sider om dette på nett, men nei, han nekter. Jeg vil ikke klare å ta abort, og siden ingen prevansjon er 100% sikker, blir det ingenting på mannen. Jeg kniper, og i denne tiden etter fødsel, med kolikkbarn og våkenetter, er det helt greit for meg. Har sagt at han blir erstattet av "Mr. Rabitt" senere.. he he... (må kjøpe den først..) Hva skal man gjøre med sånne menn? Jeg orker ikke sterilisere meg, det er jo et mye større og dyrere inngrep.. Noen i samme situasjon??
meg og jentene Skrevet 11. april 2007 #2 Skrevet 11. april 2007 Jeg synes ikke noen kan kreve at en annen person steriliserer seg... Du får kjøre på med flere andre prevansjoner samtidig, så blir du nok ikke gravid. Eller steriliser deg selv.
2 prinsar å 1 prinsessa;) Skrevet 11. april 2007 #3 Skrevet 11. april 2007 Heilt enige, brug piller å kondom feks. Kan jo ikkje ble gravide då... Elle steriliser deg sjøl, mange mannfålk meine d e uaktuelt å sterilisera seg. Må jo bare godta d:)
Mooncake Skrevet 11. april 2007 #4 Skrevet 11. april 2007 Jeg forstår deg godt. Det er lettere for en mann å sterilisere seg, og i tillegg er det reversibelt. Det er mye større inngrep for kvinner. Hvis han ikke vil ha flere barn, så er det vel litt hans ansvar også? Jeg liker ikke å spise hormoner (p-piller) og hadde det vært meg hadde jeg krevd at det ble brukt kondom og sikre perioder dersom han ikke vil sterilisere. Jeg er sikker på at min mann hadde nektet å bruke kondom....
Anonym bruker Skrevet 11. april 2007 #5 Skrevet 11. april 2007 hvorfor er det alltid vi "kjerringene" som må bestandig,det er jo et sa enkelt inngrep ror guttene,synes det er veldig egoistisk,de kan jo bare ikke være så dumme at de tror de blir mindre manndige av det,jeg ville satt hardt mot hardt.det har jeg gjort,og jammen fungerer han ikke som før gitt
Gjest Skrevet 11. april 2007 #6 Skrevet 11. april 2007 Da får han bruke kondom eller leve uten sex resten av livet;-) Han må jo kunne ta litt ansvar han også!
Happy Ignorant Skrevet 11. april 2007 #7 Skrevet 11. april 2007 Min mann har er heldigvis enig i at det er han som bør sterilisere seg, og har endelig fått henvisning til inngrepet. Vi er også godt voksne, har to barn (7mnd og 2 år) og skal ikke ha fler. Har fått satt inn kobberspiral etter siste fødsel, og småblør fortsatt. Tør allikevel ikke å ta den ut ennå, er livredd for å bli gravid. Det tok 2 mnd å få time hos fastlegen(overbelastet lege), og så tar det 5 mnd fra henvisningen er sendt før han får vite når han får time på det minst belastede sykehuset i vår region. Så tar det 2-3 mnd (eller minst 20 utløsninger) etter operasjonen, før det er trygt å ha sex..! Legen hadde forresten sagt at h*n hadde stor respekt for menn som valgte å sterilisere seg når de ikke ville ha flere barn, istedenfor å la det være opp til kvinnen! Mens en kamerat hadde sagt: At du tør! Har du ikke sett hva som skjer med katter!? He he... Spør om du kan få en brosjyre fra legekontoret om sterilisering, der står det om begge inngrepene for både mann og kvinne! Forstår godt at du er frustrert, og håper for din del at han ombestemmer seg.
Gjest Skrevet 11. april 2007 #8 Skrevet 11. april 2007 Skjønner deg på mange måter. Men samtidig så synes jeg at menn må, på samme måte som oss damer, få aksept om de ikke vil sterilisere seg. Det er tross alt et inngrep. Og er man ikke selv villig til det, så synes jeg man bør respektere at andre og ikke vil. Før var det flest kvinner som steriliserte seg, mens nå er det nesten blitt en selvfølge å kreve at mannen skal gjøre det og skylde på inngrepets størrelse og kostnader. Jeg synes ikke det er god nok grunn til å tvinge mannen til et slikt inngrep. Det er ikke alle som ser så lett på slike ting, og det bør respekteres synes jeg :-) Det er en følelsesmessig side ved disse inngrepene og. Ikke alle som klarer å leve med tanken på det. Jeg er en av de. I tillegg til at jeg er livredd en hver form for operasjon. Jeg kunne aldri krevd av en annen noe jeg er så redd for selv.
mamma tiL 1stor+2små Skrevet 11. april 2007 #9 Skrevet 11. april 2007 Du kan da ikke kreve at mannen din skal sterilisere seg og selv om det er et større inngrep med damer,mener jeg at hvis det betyr så mye for deg,så bør du ta det steget. En ting jeg er enig med deg i,er at en kan ikke ta abort om en blir gravid,en får stå for det en gjør og ingen prevensjon er 100% sikker.
rødhette* Skrevet 11. april 2007 #10 Skrevet 11. april 2007 Jeg sier meg enig med lucky7. Jeg ville nok ikke sterilisert meg selv, og da kan jeg ikke kreve at han heller skal gjøre det (Nå er ikke dette en aktuell problemstilling for oss, da, men...) Dere er to om dette, og da bør det jo ikke være sånn at enten må han sterilisere seg eller så blir det null sex.
Gjest leelu23 - fikk Tobias 2/12-06 Skrevet 11. april 2007 #11 Skrevet 11. april 2007 hvorfor kan du ikke bruke p-sprøyte? det er jo omtrent kjemisk kastrering av kvinnfolk og passer bra når man ikke ønsker flere barn. 1 sprøyte hver 3.mnd Den skal jeg på etter neste unge- uten tvil. og den er så og si 100% sikker.
Anonym bruker Skrevet 11. april 2007 #12 Skrevet 11. april 2007 seriøst! steriliser deg selv eller ta p-sprøyten. det er da ikke noe du har rett til å forlange av et annet menneske!
Aga:-) Skrevet 11. april 2007 #13 Skrevet 11. april 2007 Det er lurt å snakke ordentlig rundt dette. Mannen din kan jo ikke tvinges til å sterilsere seg, på samme måte som jeg synes du absolutt skal få slippe og bruke hormonpreparater. Kondom er jo 99% sikker ved riktig bruk, det samme er jo pessar. Hvis det er slik at dere er 100% sikre på at dere ikke skal ha flere barn, er det jo helt genialt med sterilisering. Et enkelt inngrep, og så slipper en å tenke på prevensjon resten av livet:) Kanskje det går an for mannen din å snakke med en annen mann som er sterilisert, kanskje han kan få et litt annet syn på det da? Mannen min steriliserte seg i fjor høst, og han har absolutt ikke blitt noe mindre mann;)
Anonym bruker Skrevet 11. april 2007 #14 Skrevet 11. april 2007 Personlig syntes jeg ikke mann kan kreve det av noen mennesker. Om du er så for sterilisering burde du gjøre det selv. Jeg ville aldri gjort det om min mann hadde krevd det av meg. Kan jo være han vil ha fler unger i neste forhold mange menn som starter igjen rundt 50 årene.
Anonym bruker Skrevet 11. april 2007 #15 Skrevet 11. april 2007 De fleste har vel tenkt nøye igjennom hvilke prevensjonstyper som finnes, hvor sikre de er og om de tåler dem, før de vurderer sterilisering! Og p-sprøyten som dere snakker så varmt om er iallefall ikke 100% sikker! Min venninne fikk barn fordi p-sprøyten ikke virket, hun var 16 uker på vei da hun skjønte at hun var gravid. Mange (inkl undertegnede) tåler heller ikke hormonene som finnes i p-sprøyta og mange andre prevensjonsmidler. Noen har problemer med kobberspiral (både fysiske og etiske), mens noen til og med kondomallergi. Selvsagt kan ingen tvinges til sterilisering, men det må jo være lov å forsøke å overtale mannen sin! Om sexnekt er den beste måten, får jo være opp til HI og vurdere, det er jo hennes forhold. I mitt tilfelle ville det gått dårlig, da jeg har en mann som fint kan overtale meg til å ha sex når som helst...
Anonym bruker Skrevet 11. april 2007 #16 Skrevet 11. april 2007 Takk for mange svar. Jeg vet jeg ikke kan tvinge ham til å sterilisere seg, men prevansjon har alltid vært mitt ansvar. Gått på hormonpreparater og blitt dårlig, kondom vil han ikke bruke. Greit nok det, liker det ikke selv.. Men hoppe-av-i-svingen-taktikken er ikke aktuelt lengre. Jeg tør ikke. Klart jeg kunne ha slengt meg på operasjonsbordet, men jeg er i utgangspunktet syk og dersom jeg skulle tatt en bukoperasjon ville jeg blitt dårlig lenge. Han er mye borte med jobben, så det ville ikke gått..Noen må jo ta seg av barna også.. Uff, det er ikke greit dette. Håper han ombestemmer seg. Til han gjør det må han klare seg selv. (hi)
Anonym bruker Skrevet 11. april 2007 #17 Skrevet 11. april 2007 Du kan jo ikke tvinge han til å sterilisere seg, Tenk hvis det blir slutt mellom dere, han finner seg ei ny dame og vil ha et nytt barn med henne? Menn kan jo bli fedre selvom de er i 40åra og oppover....
Hufsla Skrevet 11. april 2007 #18 Skrevet 11. april 2007 jeg er enig i at du ikke kan tvinge han til å sterilisere seg, men han kan jo velge. Enten det, eller han må bruke kondom og sikre perioder. Jeg synes ikke det er greit at prevansjon alltid skal være damenes ansvar, når der fines gode alternativer. Å erstatte han med mr rabbit er helt ok, dersom han ikke går med på noe annet. Jeg synes det er helt greit "å skylde på" at det er et mindre inngrep, koster mindre og kan være reversibelt. Dette er fakta, og gode argument .
Anonym bruker Skrevet 11. april 2007 #19 Skrevet 11. april 2007 Nei, kan ikke tvinge ham, men han er godt over 40 og flere barn orker han ikke. (hans egne ord). Klart det kan bli slutt og han kan finne seg en annen, men han burde i allefall klare å komme opp med en annen prevansjon enn hoppe-av-i-svingen. Hormoner går ikke sammen med min kropp i allefall, da blir det i allefall skilsmisse.. he he... så vrang som jeg blir da... Ikke lett dette.
nutri Skrevet 11. april 2007 #20 Skrevet 11. april 2007 Det virker som begge er enige i at de ikke vil ha flere barn. Da er det like mye hans ansvar som hennes å passe på at man ikke blir gravid igjen. Når hormonpreparater ikke fungerer tilfredsstillende, og han nekter bruke kondom er sterilisering siste alternativ. Da vil jeg si det ernesten selvsagt at HAN steriliserer seg. Ikke bare er det et enklere inngrep, men som nevnt i innlegg tidligere kan det reverseres. Da er det ikke godt argument at "det kan være han vil ha barn med en annen kvinne senere i livet" som en innlegger skrev. Hva er Det for en holdning i et forhold da...?? Dessuten vil nok både legen og menn som har gjennomgått inngrepet fortelle at han er like mye mann fremdeles, selv om han ikke "skyter svømmere "... :-)
Liljefjes Skrevet 11. april 2007 #21 Skrevet 11. april 2007 Jeg synes ikke du kan bli sint på han eller true med å erstatte han med mr.Rabbit... Jeg kan godt forstå frustrasjonen din, men prøv å sette deg i hans situasjon og se hva du faktisk ber om! Jeg tror det gjør noe med noen menn hvis de steriliserer seg, psykisk sett... Og det forstår jeg godt! For deg som ikke vil proppe deg full av hormoner (forståelig nok) finnes dette: PERSONA – en naturlig preventionsmetode som finner de fertile dager i kvinnens menstruasjonssyklus Med PERSONA får kvinnen mulighet til å velge en naturlig prevensjonsmetode som fungerer i harmoni med kroppen. Den er enkel å utføre siden det er hormonnivået i urinen som måles. Dette er en ideel metode for kvinner i faste forhold, som planlegger å bli gravide, og som har en regelmessig menstruasjonssyklus på 23-35 dagers varighet. Denne prevensjonsmetode som består av en monitor og testpinner. Testpinnene, som er til engangsbruk, registrerer hormonene som styrer menstruasjonssyklusen din. PERSONA-monitoren leser av testpinnene og lærer seg på den måten syklusen din. PERSONA informerer deg daglig om når du ikke trenger å bruke prevensjon ved samleie ved å vise enten et grønt eller rødt signal. Basert på uavhengige kliniske studier er Personas pålitelighet 94 % så lenge den brukes i henhold til instruksjonene og som eneste prevensjon. Det betyr at dersom 100 kvinner bruker PERSONA i ett år, forventes det at 6 av dem blir gravide som følge av at PERSONA ikke identifiserte de fruktbare dagene riktig. Til informasjon selges PERSONA-monítoren kun hos firmaet Unipath. Du kan også ringe Unipaths produktrådgivning på 810 00 300 hvis du har spørsmål om PERSONA. Pris på dette produkt på apoteket er 180 kr. men bestiller du her er prisen kun 128 kr. babyplan.no I tillegg til kondom - som jo faktisk er mest hans tap, burde du være ganske sikker...
Anonym bruker Skrevet 11. april 2007 #22 Skrevet 11. april 2007 Jeg VAR i samme situasjon som deg. Men mannen min tok til vettet og har tatt inngrepet. Merker ingen forskjell på ham, og han var bare litegranne øm et par dager. Jeg synes faktisk man kan "kreve" at mannen skal sterilisere seg hvis man er i et fast stabilt forhold der begge er enige om at nå er det nok barn. Som regel er det kvinnen som har proppet i seg hormoner, eller sørget for annen prevansjon, i årevis før. Og for mannen er det 90% sjanse for vellykket å sy sammen saker og ting igjen der nede hvis man siden skulle ombestemme seg. Hvis mannens argument for å ikke sterilisere er at han kanskje vil ha barn med noen andre senere, så synes jeg det er respektløst av ham ovenfor den han nå er i forhold med. Lykke til uansett utfall! Håper mannen din også viser ansvar.
Anonym bruker Skrevet 11. april 2007 #23 Skrevet 11. april 2007 Han har aldri nevnt at han ikke vil sterilisere seg pga at vi kan komme til å skilles og han vil ha barn med andre, heldigvis. Så respektløs er han ikke. Han vil bare ikke, orker ikke tanken på at noen skal tukle med hans hellige snopp Menn;)) (HI)
Gjest Skrevet 11. april 2007 #24 Skrevet 11. april 2007 noen menn blir visstnok impotente av ett slikt inngrep.. kanskje han frykter det?
monshimon Skrevet 11. april 2007 #25 Skrevet 11. april 2007 Skjønner deg godt jeg! Blir litt oppgitt når jeg ser andre damer som hevder at man ikke kan kreve ditt og datt. Vel, har ikke vi damer gått igjennom nok med svangerskap, amming etc? Er det ikke greit at mannen ofrer seg litt da? Er man ikke gift/ samboer og et team som familie da? Nok om det. Jeg mener ikke at prevensjon er så usikkert som du vil ha det til, men jeg nekter å ta hormonelle preparater av flere årsaker og min mann nekter å bruke kondom. Dermed synes han det er rett og rimelig at han steriliserer seg siden det er et meget enkelt inngrep på han i forhold til på meg. Som han selv sier: -" Det må jeg jo bare gjøre fordi det ville være helt villt og utenkelig for meg at du skal legges i narkose og skjæres i når det er fort og enkelt gjort på meg som mann." Og det har han jo rett i. Mann med stor M vil jeg si han er. Han blir ikke noe mindre mann av den grunn, tvert i mot synes nå jeg. Den tanken har faktisk aldri slått ham heller, at manndommen minker. Sånt ville han hevde bare er vås, at han ville føle seg mindre mannlig etter et slikt inngrep. Han ville heller føle seg mindre mannlig om han aldri fikk noe hos meg... Kanskje noe din mann burde tenke litt over :-) Vi har en datter og bør ikke få flere barn pga mine helsemessige årsaker. Vi er godt voksne vi også forresten.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå