Nuss Nuss Skrevet 18. april 2006 #1 Skrevet 18. april 2006 Hva gjør dere m deres 7-8 mnd unger når de gjør noe de ikke får lov til? Har nå i ukesvis sagt fy, slem gutt når han gjør ugang men det nytter ikke for 3 min etterpå gjør han det samme. Han forstår jo positiv respons så hvorfor forstår han ikke negativ? Lurer snart på om jeg skal begynne å knipse han på fingrene for å se om det hjelper men har ikke lyst til å gjøre det heller. Hva synes dere? Har dere noen gode råd?
nenja Skrevet 18. april 2006 #2 Skrevet 18. april 2006 Jeg tror man bør prøve å "kjefte" minst mulig. Selv sier jeg "a a" når han ikke får lov samtidig som jeg prøver å avlede han. Han stopper opp når jeg sider a a, men av og til fortsetter han bare etter å ha sett på meg. Lar stort sett han få utforske alt som ikke kan være farlig for han, - barn har godt av å utforske ting. Av og til må jeg selvfølgelig bære han vekk fra noe gråtende, men det går som regel fort over med litt avledning. Det var nå i alle fall mine råd.
Tre rosa kalver Skrevet 18. april 2006 #3 Skrevet 18. april 2006 Jeg reagerer på at du i det hele tatt sier slem gutt jeg!! Husk, de små gjør det av naturlig utforskertrang, som i og for seg er en veldig positiv ting!!! Og knipse på fingrene!!..Er dette en spøk?? Nei, vettu meg hva.. Flytt ham bare fra den uønskede situasjonen, eller fjern tingen du ikke vil han skal holde på meg. Si vennlig og bestemt Nei, og avled oppmerksomheten på noe annet. Beklager at jeg kanksje ble litt rett fram her i innlegget, men jeg ble litt provosert av deg her.
Luca Skrevet 18. april 2006 #4 Skrevet 18. april 2006 Syns også innlegget ditt er drøyt. Prøver å si minst mulig nei til snuppa mi på 18 mnd jeg, og ville ihvertfall ikke sagt det til en liten baby på 7 mnd. Og det kunne ikke falt meg inn å sagt slem jente til henne. Mulig hun begynner å forstå at hun gjør ting vi ikke vil hun skal gjøre, men fra det til å mene hun er slem er det langt syns jeg. Er mer tilhenger av å avlede jeg og finne på noe annet. Men bevares, ønsker veloppdragne barn jeg også, men ikke at de lyder oss av redsel. Håper det med å knipse var en dårlig spøk.
Nuss Nuss Skrevet 18. april 2006 Forfatter #5 Skrevet 18. april 2006 Sier aldri nei men fy! Så dere fikk aldri et lite knips på fingrene da dere var små og gjorde noe galt? Det fikk jeg men jeg er ikke redd mine foreldre av den grunn, fikk heller ingen traumer av det. Er ikke for å bruke harde metoder som å gi juling osv men et lite knips på fingrene tar de ikke skade av. Kan ikke pakke de inn i bomull heller. Før eller siden må de ut i verden og der finnes det mange verre ting.
angelface Skrevet 18. april 2006 #6 Skrevet 18. april 2006 Du vet vel selv hvor grensen går ift knipsing, tror det skal mye til før noen tar skade av det og det må jo sees i sammenheng med situasjonen. synes også det må være greit å si nei og fy i gitte sammenhenger jeg. må også få sagt at jeg synes det virker som det blir litt for mye dulling i oppdragelsen, barn skal snakkes til som voksne nærmest og forklares alt mulig, de vil jo ikke evne å forstå, det må jo være greit å si nei! eller fy! så vet de at dette er ikke lov, grunnen trenger de ikke å få forklart før de er klare mentalt til å forstå hva det dreier seg om..
Mulan - Og to søte trollunger! Skrevet 18. april 2006 #7 Skrevet 18. april 2006 selvfølgelig finnes det verre ting ute i verden, men det finner de fort nok ut av selv. Det viktigste er jo at de er trygge på sine foreldre. Jeg synes knipsing er en skikkelig uting, det finnes da andre måter å lære barna ting på. Man påfører barna smerte med vitende vilje (er jo ikke godt m knipsing på fingrene!II), og det er tragisk spør du meg. Og slem gutt er han hvertfall ikke! De utforsker jo bare stakkars, og nysgjerrigheten tar overhånd. Synes heller du skal si bestemt NEI, og fjerne han fra situasjonen, kanskje avlede med noe annet om han ikke hører.
Luca Skrevet 18. april 2006 #8 Skrevet 18. april 2006 Så du er ikke for å gi juling nei:-) Det var da godt du oppklarte det. Du er vel klar over at det i følge norsk lov ikke er lov til å avstraffe sine barn fysisk?? Syns det er milevis forskjeller mellom å pakke inn i bomull og å avstraffe de fysisk. Og nei, jeg har aldri opplevd det fra mine foreldre. Og det er vel gjerne de som har opplevd slik i oppveksten, som videreførere dette til sine barn...synd. Så syns knipsing på hender både er nedverdigende for barnet og det er vold. Nå er vi ganske tidlig i oppdragelse siden de to minste er så små, men min eldste var da rimelig veloppdragen hun uten at jeg behøvde å bruke makt&fysisk avstraffelse for å få henne slik. Hun gikk feks aldri ut av rommet sitt på kvelden uten å spørre om lov, og hun spurte faktisk til hun var sikkert en 12 år om å få gå på do....det var unødvendig da:-) Men poenget er at du kan få veloppdragne barn ved å bruke den litt mer kjærlige varianten også....prøv selv.
Vero76 - 30.11.05 Skrevet 18. april 2006 #9 Skrevet 18. april 2006 Den var ny! Knipse ungane på fingrane for å herde dei! Kva med å førebu dei på livets harde realitetar ved å gjere dei trygge og tillitsfulle i staden? Det er iallfall min plan, og det oppnår ein ikkje med knipsing. "Nei" må vere lov å seie når ungen gjer noko farleg og/eller noko som han veit at han ikkje har lov til. Men kor mykje veit ein sju mnd. gammal unge at han ikkje har lov til? Og "slem gutt"? Ein sju mnd. gammal unge med utferds- og oppdagartrang er då vel ikkje slem? Men for all del, du kan sikkert få han til å tru at han er det, det er berre å seie det ofte nok.
Anonym bruker Skrevet 18. april 2006 #10 Skrevet 18. april 2006 For et argument: "Jeg ble knipset og fikk ikke skade av det...." Du har jo det... Når du mener at man skal knipse en liten baby på 7 mnd så beviser det bare akkurat det: At du har tatt skade av det. Vold avler vold. Og hadde du fått deg en lusing eller tre og ris på baken hadde du sikkert syntes det også var ok å gjøre mot ungen din også.
3 prinsesser Skrevet 18. april 2006 #11 Skrevet 18. april 2006 Mitt lille barn er 8 og en halv måned,jeg er ikke begynt at oppdra ennå,hva barnet har lov til eller ikke. Syns at de må ha lov at utforske litt,før man begynner at sette grenser.Har to barn fra før,som har en veldig god oppdragels,der var det de samme,begynte at nekt dem at ta i ting,da de var 10 måneder,nå sidder de fint at med borde og spiser,takker for maten,og spør om de kan få lov at gå ifra,de er 4 og 3 år. I seng kommer de hver kveld klokka halv otte,jeg synger to sanger for dem og de sover trygt til neste dag. Lat dit barn få lov at være baby en tid ennå. Om han gjør en ting han ikke har lov til,ta han vekk derifra,eller gi han noe anna at holde på med. Det er nå alt skal prøvest,smakest på og kastest son er det bare,helt vanligt det.
Nuss Nuss Skrevet 18. april 2006 Forfatter #12 Skrevet 18. april 2006 For det første så har jeg enda ikke knipset han på fingra! Han er en 8 mnd baby som er kjempe trygg og tillitsfull! Jeg ba ikke om hets men om gode råd men mange av dere er så jævla tjukke i huet at dere har ingen råd å komme med, bare dritt slenging! Hva gjør dere da hvis du over halve dagen må gå å løfte vekk ungen så han ikke skal dra i ledninger å få veltet ting over seg??? Jeg har hitill løftet han vekk og sakt FY. Og til Anonym: Jeg fikk faktisk ris med tresleiva som liten men jeg godtar ikke det i dag alikevel! Kommer aldri til å gjøre gullet mitt noe alvorlig men da verken avleding og fy hjelper hva skal en da gjøre?? Er det så jævla rart jeg vurderer å gi han et lite knips på fingra?? Så istedenfor å komme med dritt så kom med noen gode råd!! Han blir avledet men etter 3 min er han tilbake ved ledningene og avisholderen så det hjelper heller ikke.
Anonym bruker Skrevet 18. april 2006 #13 Skrevet 18. april 2006 Rydd bort alt som kan ryddes bort, og lekegrind kan være et fint hjelpemiddel når du ikke orker å fly etter bebisen for en liten stund. Alt som man ikke får lov til å utforske blir selvfølgelig veldig spennende, så utforsk sammen med bebisen! Kan da ikke skjønne at en bebis på syv-åtte mnd ville skjønne "fy" eller "nei".. Oppdragelse kan du begynne med senere!
Nuss Nuss Skrevet 18. april 2006 Forfatter #14 Skrevet 18. april 2006 Dessverre kan ikke de tingene ryddes bort, har ryddet bort alle de andre tingene han ikke må drive med. Og dessverre er heller ikke leiligheten våres stor nok til en lekegrind. Forhåpentligvis får vi vårs etterlengtende lån nå så da flytter vi og mange av problemene løst!
Aubergine Skrevet 18. april 2006 #15 Skrevet 18. april 2006 Ehhh,,,tror ikke jeg er spesielt tjukk i huet, men jeg ville faktisk ikke knipsa min gutt på 10.5 mnd. på fingra. Og slem er han i hvert fall ikke, kanskje litt vel nysgjerrig og litt frekk noen ganger..... Men over til råd: kanskje du kunne sette en trappegrind foran døra til et rom, som er helt renska for ting han ikke skal klå på? Det har jeg gjort her, siden vi har to hunder, og det skal være hundefritt et sted i huset. Og så har jeg lært på hundekurs, og jeg tror mye av det kan overføres til barneoppdragelse, at negativ respons er mye morsommere enn ingen respons. Men noen ganger må man selvfølgelig si nei på en eller annen måte. Da holder jeg gutten min fast, selvfølgelig uten at det gjør det minste vondt, og sier "trist" og bestemt "neeei,det går ikke....", og penser fort over på noe som er lov, som jeg kan gi han ros for og som han synes er gøy. (Og jeg har forresten aldri blitt knipsa på fingra som barn, og jeg tror jeg er ganske veloppdragen ).
KaMa Skrevet 18. april 2006 #16 Skrevet 18. april 2006 Kjære HI. Jeg er ny her inne, rett fra bim, og må ærlig innrømme at jeg er ganske sjokkert over responsen du har fått på innlegget ditt. Kan virkelig ikke fatte og begripe hva som stikker folk når de kommer med så mye dritt som de har gjort her, i stedet for å komme med råd.. Hadde de vært bekymret for at barnet ditt ble mishandlet hadde de gjerne kommet med alternative løsninger fremfor å å rope opp og skrike over at du vurderer å knipse ungen på fingrene. Og, jøss!!! Når ble knipsing mishandling og vold?? På meg virker det som noen her inne bare har behov for å lage drama.. I likhet med deg, HI, ble jeg og mine søsken "fysisk" avstraffet. Vi fikk ris på rumpa, noe som fremdeles ikke ble uglesett på 70 tallet. Det gjorde aldri vondt men det var straff, så når vi fikk ris så visste vi at vi hadde gått for langt. Kan neppe si at dette har preget hverken meg eller mine brødre i den senere tid. Og ikke vurderer jeg å straffe mitt barn fysisk, fordi jeg sitter med mer kunnskap og info enn mine foreldre og jeg tror og håper at vi skal klare å lære ham hva som er rett og galt på en annen måte. Uansett, ville egentlig bare sende litt sympati i din retning og si at jeg overhodet ikke har fått inntrykk av at du er verken spesielt ond eller dum, bare litt frustrert. Synd at det ikke er trygt å søke råd her inne i slike situasjoner.. Men da vet man det...
Gjest SuperGunda Skrevet 18. april 2006 #17 Skrevet 18. april 2006 Skulle nesten tro du ba om kjeft og ikke om gode råd slik som alle maser på deg Sønnen min var en aktiv krabat, så det som han absolutt ikke fikk røre ble satt høyere opp & erstattet av ting som ikke kunne bli ødelagt. Så var det bare å løfte ham bort når han ble for nærgående. Ja, og så er det vel ikke uten grunn at han lærte å si "nei" før "ja"... Men "fy" og "slem gutt" er uttrykk jeg fortsatt ikke bruker selv om han snart er 2 år. Det er heller skjelden han gjør ting for å være slem, så å kalle ham slem gutt er ikke noe jeg gjør.
Luca Skrevet 18. april 2006 #18 Skrevet 18. april 2006 Nå har det litt med hvilke svar HI gir her også da, hun får jo råd i bøttevis om ikke å drive med fysisk avstraffing og hva hun kan gjøre...som å ta han bort fra situasjonen osv. Må bare kommentere en ting: Det virker som det var vanlig med fysisk avstraffing på 701-tallet(sitat: noe som fremdeles ikke ble uglesett) Jeg selv er vokst opp på 70-tallet(født i -69) og ingen har noen gang lagt en finger på mitt hode ihvertfall, og kjenner ingen som fikk ris eller lignenede hjemme...hverken blandt venner eller familie, så hvor vanlig dette var er jeg ikke sikkert på gitt. Men dette vil jo alltid forekomme kanskje blandt enkelte, men at det var vanlig vil jeg ikke være med på.
Nuss Nuss Skrevet 18. april 2006 Forfatter #19 Skrevet 18. april 2006 Takk for at det er noen som forstår min frustrasjon! Er veldig skuffa for jeg hadde håpet på mange gode råd men istedenfor for jeg bare dritt slengt i trynet. Sånn var det ikke her inne for 3 mnd siden (skylder ikke på nykommerne men noe har skjedd). Da kom alle med gode råd til hverandre og lot være å dømme. Jeg kommer dessverre ikke til å søke råd her inne lengre. Har vært her inne i 8 mnd og brukt sidene flittig til både å gi og ta imot råd. Synd for det har vært mange hyggelige mødre med gode råd her. Håper dere andre er heldigere med deres svar i fremtiden. Lykke til! ONLY GOD CAN JUDGE!!!!!
Sofie2010 Skrevet 18. april 2006 #20 Skrevet 18. april 2006 etter min oppfatning sier man ikke "nei" og "fy" til et barn på 7-8 mnd. avledning er veien å gå når de er fortsatt så små
Anonym bruker Skrevet 18. april 2006 #21 Skrevet 18. april 2006 Knipse på fingrene? Ris med tresleiva? Jævla tjukke i hue? Kanskje ikke så rart at folk hisser seg bittelie granne opp?
Anonym bruker Skrevet 18. april 2006 #22 Skrevet 18. april 2006 Mulig HI synes hun får en masse fordømmende drittslenging i stedet for råd, men jeg må tilstå at jeg bare er ganske lettet over at de fleste tydeligvis reagerer på tanken om å knipse et lite barn på fingrene. Dessuten er da de fleste svarene ganske saklige? Og råd om hvordan man kan forholde seg til situasjonen er det da også her? Litt dumt å legge ut et innlegg om et litt kontrversielt tema på internett, hvis man ikke tåler litt motbør? (Les:mange synes tydeligvis dette er et litt kontroversielt tema.). Jeg, som ikke er HI, synes dette er en interessant diskusjon, så det er flott med alle SAKLIGE synspunkter.
Lionmom Skrevet 18. april 2006 #23 Skrevet 18. april 2006 Jeg har 3 barn, hvor minste er 9,5 mnd. Når det gjelder oppdragelse, så syns jeg det er veldig viktig å veilede, vise hva som er greit og ikke, men på en positiv og ikke-voldelig måte. Jeg prøver å se det hele fra barns ståsted. Jeg prøver å ha realistiske forventinger til barna mine. Å forvente at en baby på 7-8 mnd skal forstå nei og slutte å pille på blomsten eller kaste ut cd`ne er etter mitt syn urealistisk. Nettopp fordi de er i en alder hvor de skal utforske verden, bli kjent med den og lære hvordan den fungerer. Men på en god og positiv måte. Jeg tror ikke på å herde mine barn til det harde liv. Det som styrker dem er i såfall mye glede, masse omsorg og en god tone hele veien. Vissheten for dem at jeg ønsker å veilede og hjelpe dem, ikke straffe og få dem til å føle seg slemme og udugelige. Den beste måten å gjøre det på, mener jeg, er å utforske sammen! La så mye som mulig være lov. Vis han hvordan du kan ta på blomsten, gi han en gammel bok han kan rive i, la han få herje med en slitt fjernkontroll. Oppmuntre til å oppdage. Gled deg med barnet når det finner ut av nye ting! Babyer gjør jo ikke ugagn, de er ikke slemme. Ved å endre på det synet så tror jeg du er langt på vei allerede, og kan se det hele med nye øyne. Du kan jo ikke straffe en baby som bare er pur nysgjerrig og som ikke alltid forstår de grenser vi setter. Jeg opplever at denne tiden går uendelig fort- plutselig så er de ikke lenger opptatt av å rive ut cd`r og herpe blomster. Nye ting er mer spennende. feks bygge lego eller banke sammen klosser. Jeg tenker som så- hold ut! Vær der, følg med, avled og ta han bort i fra situasjoner hvor du ikke syns det er greit og vis han noe annet han kan holde på med. Forklar han, helt enkelt og greit at du ikke vil han skal gjøre "ditt og datt", men uten å kjefte eller være nedlatende. Og vis han så noe annet han kan holde på med. Eller feks si "Så du syns blomsten er spennende? Ja, den er veldig fin. Men jeg vil den skal stå i fred. Se her, du kan heller..." Å snakke med barna helt fra de er små er gull verdt, mener jeg. Det skaper forståelse og tillit. Du forstår at han bare vil oppdage og utforske, han vil etterhvert forstå at ikke alt er like greit, men at du ønsker å vise han hvordan det kan gjøres, ev gi han andre alternativer. En annen ting er å ha han med deg på det du gjør. Jeg har ofte vesla mi på ryggen mens jeg vasker, lager mat osv- da er hun med der hvor ting skjer, og jeg har litt bedre oversikt når jeg ikke alltid kan fly etter å passe på. Ev har jeg en lekekasse som hun kan holde på med, eller så er jo rommet til de to eldste et yndet sted! Fullt av skjulte små skatter ;-) Jeg syns denne tiden er slitsom ja, men også utrolig fin! Håper du kan komme ut av sirkelen med å ønske å straffe og ty til metoder som knipsing og slikt- det fungerer så bra å se det hele med nye øyne, som jeg tror dere begge vil få mer glede av :-)
jentebanden Skrevet 19. april 2006 #24 Skrevet 19. april 2006 Huff, stakkars hovedinnlegger! Kan jo høres ut som hun er barnemishandler fordi hun vil gi barnet sitt oppdragelse! Jenta mi er 9 mnd. nå, og vi har i 1-2 mnd. sagt "nei" på en bestemt måte hvis hun har tatt i ting hun ikke skal ta i, f. eks. ovner, rive i lampeledninger eller planter. Og dere som sier at de ikke skjønner hva nei betyr; HÆ? Hun vet så inderlig godt hva hun har lov til og ikke, tror mange undervurderer disse små! Helt utrolig hvor fort de lærer! Selvfølgelig er de nysgjerrige, de skal jo utforske verden. Jeg tror i alle fall det er viktig at det er noen ting de får leke med og kjenne på, slik at man ikke går og roper nei hele dagen. Jeg har ikke flyttet unna en ting her, selv om jenta mi går over alt nå. Hun vet hva hun kan leke med. Men så flyter det DVD-er og CD-er foran TV-en, for de kan hun leke med. Gjør vel ingenting det vel?
2 Gullunger Skrevet 19. april 2006 #25 Skrevet 19. april 2006 Når snuppa mi prøver seg på å tukle med ledininger eller annet farlig sier jeg "Nei, har ikke lov" og flytter henne bort. Hun er 7 mnd og har nettopp begynt å åle seg rundt, etter hvert så lærer hun nok hva "Nei, har ikke lov" betyr. Knipsing på fingrene syns jeg ikke noe om. Syns du skal fortsette å si nei (trenger ikke si slem gutt, for han vet jo ikke at det han gjør er galt) - så lærer han nok etterhvert. Vi må bare være tolmodige (o: Vi en lekegrind som jeg kan ha henne i når jeg ikke følger med på hvor hun farer av sted (o:
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå