IceNose Skrevet 5. april 2013 #1 Skrevet 5. april 2013 Jeg har ikke satt opp epidural på ønskelista mi når fødselen er i gang.Jeg har hørt litt skrekkhistorier...Nåler går helt fint for meg meg liker ikke at man blir litt lammet av det.. Jeg vil prøve badekar,akupunktur og lystgass. Hva er din erfaring? Anbefales?Ikke?Fordel?Ulempe?
Medulla Skrevet 5. april 2013 #2 Skrevet 5. april 2013 Ingen ulemper her iallfall..! Den funket ikke likt på begge sider, så jeg kjente riene litt i ene hofta. Ble ikke lammet, men dovna litt bort i føttene, så syns det var litt ekkelt å gå og stå. Eneste "negative" var den intense kløen i beina jeg ikke kunne stille fordi jeg ikke kjente at jeg klødde meg:P
Gjest Sekretøsa Skrevet 5. april 2013 #3 Skrevet 5. april 2013 Bena sovnet av, smertene var like vonde. Ekkelt når den ble satt, og frostriene som kom rett etter. Hadde sikkert gjort seg med litt info først
Anonym bruker Skrevet 5. april 2013 #4 Skrevet 5. april 2013 Født ett barn med og ett uten epidural. Virket helt greit, tok mye av smertene fra magen, men ikke så mye ryggen. Husker ikke om det var sideforskjell. Ble ikke lammet, kunne gå som vanlig. Tipper det tok en del av smertene under utdrivning, det tok litt tid med første. Rakk ikke med andremann, riene var vondere, men hun kom lett ut. Anonym poster: 44fca5f80916700b8cc0a16b075ad3d7
Anonym bruker Skrevet 5. april 2013 #5 Skrevet 5. april 2013 Ikke vondt å få den, men ble ikke bedre av smerter. Ingen lammelser, det får du med spinal. Men den virker på den måten at jeg gikk fra 2 cm til 10 cm på 30 minutter! Sikkert derfor jeg ikke syntes smertene gav seg noe. Anonym poster: ce6100897190cf75b6f65a37389596e4
Rediken Skrevet 5. april 2013 #6 Skrevet 5. april 2013 For min del reddet epiduralen hele fødselsopplevelsen min
Madolyn Skrevet 5. april 2013 #7 Skrevet 5. april 2013 Søsteren min fikk epidural med førstemann, med nr 2 var det fullt på den medisinske føden så hun måtte føde på Storken-avd som ikke tilbyr epidural. Hun beskriver første fødsel som himmelen og andre fødsel (uten epidural) som helvete. Jeg har født èn gang uten smertestillende og det er BY FAR det jævligste jeg noensinne har vært med på. Er nå høygravid med nr 2 og har fått journalført at jeg skal få komme tidlig inn og få en tidlig epidural :) Dersom du syns epidural virker skummelt så kan muligens paracervikalblokkade (PCB) og/eller evt pudendalblokkade være noe for deg? Det er to lokalvirkende medisinske bedøvelser som settes hhv i livmormunn og øvre del av skjeden. De lindrer smertene og kan gjøre deg mer kontaktbar, fornuftig og samarbeidsvillig, hvis du i likhet med meg får panikk av ekstreme og langvarige smerter.
Urwa Skrevet 5. april 2013 #8 Skrevet 5. april 2013 Har hatt 3 fødsler,og brukt epudiral på de 2 siste. Var som å komme til himmelen for min del... Var så å si 100% smertefri. Sov igjennom riene. Så dn står øverst på ønskelista når jg skal føde fjerdemann nå i august :)
Anonym bruker Skrevet 5. april 2013 #9 Skrevet 5. april 2013 Fantastisk, fantastisk, fantastisk! Har født både med og uten epidural, og jeg takker ikke nei til epidural om jeg får sjansen. Full effekt fra første stund, og absolutt ingen bivirkninger! Full bevelighet og ingen stagnasjon i fødselsforløpet. Anonym poster: 59f2746f46124fd65630f96477ca3cd7
lilletrillekruspersille Skrevet 5. april 2013 #10 Skrevet 5. april 2013 Jeg fødte også med epidural. Var også skeptisk før til den stoore nåla og hadde i bakhodet mulige bivirkninger. Jeg hadde imidlertid så store smerter (sterke rier) i så lang tid at da de sjekket meg for tredje gang etter 12 timer med rier fra helvete og jeg fortsatt bare var 2,3cm åpnet tryglet jeg om epidural Det "morsomme" med meg var at da de endelig fikk satt sprøyten(tok litt tid fordi anestilegen var først opptatt med ei anna dame) gikk det intet mindre enn 10 min til pressriene plutselig begynte. Jeg hadde dermed gått fra 3 cm til full åpning på null komma visj. I ettertid, og jordmor var enig, ser jeg på epiduralen på en placeboeffekt. Jeg fikk ingen nytte av den reelt siden ungen kom så fort etter stikket, men det virker som at da jeg skjønte at smertelindring var på vei, slappet jeg av(i den grad det er mulig i en slik situasjon;)) og dermed åpnet det seg lettere hos meg. Dette er bare min oppfatning av situasjonen, og medisinsk kan det godt hende at det ikke stemmer, men poenget er at epidualen på en eller annen måte fikk meg til å slappe av og gjorde fødselen litt lettere.
Charlotte1988 Skrevet 5. april 2013 #11 Skrevet 5. april 2013 Jeg fikk d sist og d var som å komme til himmelen. Ble ikke lamma i beina, tok alle smertene i magen, men ikke korsryggen. Var sååå redd nåla så epidural skulle jeg ikke ha, , men angrer ikke.tar imot hvis jeg kan få denne gangen:-)
Puma - sprekker snart! Skrevet 5. april 2013 #12 Skrevet 5. april 2013 Riene ble borte av epiduralen, og det endte i ks. Vil helst ikke ha epidural igjen, da jeg nesten hele fødselen var helt uten medikamenter, og foretrekker smertene.
Madolyn Skrevet 5. april 2013 #13 Skrevet 5. april 2013 (endret) Riene ble borte av epiduralen, og det endte i ks. Vil helst ikke ha epidural igjen, da jeg nesten hele fødselen var helt uten medikamenter, og foretrekker smertene. Her ble riene borte og pressetrangen uteble på tross av null smertelindring Kroppen bare skrudde seg av etter at jeg nådde full åpning, fikk rett og slett sjokk av den intense og smertefulle åpningsfasen. Etter å ha presset og presset i en time uten fremgang fikk jeg endelig kranglet meg til riestimulerende drypp og da kom ungen 25 min senere Endret 5. april 2013 av Madolyn&Muffin
me_87 Skrevet 5. april 2013 #14 Skrevet 5. april 2013 Jeg kjente ikke stikkene og epiduralen var som å komme til himmelen Å fødselen gikk ikke noe saktere heller. Når hun sa at nå kunne jeg begynne å presse så tenkte jeg,allerede?
Anonym bruker Skrevet 5. april 2013 #15 Skrevet 5. april 2013 Fjernet all smerte. Kjente ikke en gang pressriene ene foten sovnet bort, kunne ikke gå på enn timer. Anonym poster: b98adb12e7b6cad52909ae7c6fa50343
Sli1 Skrevet 5. april 2013 #16 Skrevet 5. april 2013 Fjernet all smerte for min del.. Hadde hatt sterke rier i 24 timer før epiduralen og det var som å komme til himmelen. Klarte helt fint å gå
Anonym bruker Skrevet 5. april 2013 #17 Skrevet 5. april 2013 Epidural var fantastisk første gang, den tok bort smertene nesten helt i 3 timer, deretter fulgte noen helt jævlige timer hvor epiduralen ikke fungerte der jeg hadde vondt. Utdrivningen kjente jeg ingenting av og det var helg ok. Andre gang fikk jeg epidural da jeg nådde 4 cm og 15 minutter etter den begynte å virke, var det full åpning, men følelsen av de tre-fire riene jeg hadde med epidural var fantastisk og ga meg motet tilbake. Alt i alt, for meg har epidural vært positivt. Anonym poster: 456790e356fe33b1f4b2aa1dbc3362a8
Anonym bruker Skrevet 5. april 2013 #18 Skrevet 5. april 2013 Ingen god opplevelse for min del. Jeg fikk 40 i feber og stresset baby som bæsjet i fostervannet og måtte forløses med tang. I tillegg fikk jeg for sterk virkning da den bevegde seg helt opp mot brystkassen. Måtte opp å stå for at den ikke skulle påvirke lunger og hjerte. Den ble raskt koblet ut Men min historie hører til sjeldenhetene. De aller fleste har gode erfaringer, jeg var bare uheldig. Anonym poster: ffec99bc203bf2bbe17cd6af6fb2f0de
Soveposen Skrevet 5. april 2013 #19 Skrevet 5. april 2013 Epiduralen fjernet all smerte hos meg, så jeg sov en halvtime og skravla med jordmor mens jeg sto (for å få litt fortgang) - 5 timer senere begynte jeg å kjenne nedpress, så jeg la meg ned i senga igjen. Da ble jeg svimmel og kvalm (litt sånn ut-av-deg-selv-opplevelse), og da de sjekket åpningen var det 10 cm. 10 minutter etter var hun ute: det var vondt, men helt overlevelig En fantastisk drømmefødsel!
Mamma til to guttegull Skrevet 5. april 2013 #20 Skrevet 5. april 2013 Jeg fikk epidural ved første fødsel pga at jeg var utslitt av smerter og langvarig åpningsfase som stoppet opp uten at jordmor reagerte. Epiduralen var fantastisk. Jeg fikk slappet av og hvilt meg en liten time, før de reduserte dosen. Mistet kontrollen på bena, men hadde styrken = måtte ha hjelp til å flytte meg rundt i senga. Med nr to gikk det fort og greit og uten smertelindring. Ville mye heller ha en slik fødsel igjen. Forskjellen på fødslene var at jeg var mye mer mobil uten epidural og at blødningene etterpå var mye mindre. Jeg var fast bestemt på at jeg ikke skulle ha kjemisk smertelindring med nr én, mén måtte "krype til korset". Mitt råd er: sett deg inn i de mulighetene du har og vær åpen for å ta det som det kommer. Du kan ikke styre hvordan en fødsel er, så min erfaring er å være åpen. (målet mitt under fødsel nr to var at baby'n og jeg skulle overleve" . )
TøffiTrynet☠ Skrevet 5. april 2013 #21 Skrevet 5. april 2013 Med nr 1 fikk jeg epidural fordi fødselen hadde vart lenge, og var svært smertefull. Kom til himmelen! Sov meg gjennom riene... Ble ikke lammet på noe vis, men måtte uansett ligge rolig i senga siden babyen ble superstressa hver gang jeg rørte på meg. Ble en veldig dramatisk fødsel til slutt, men det hadde ingenting med epiduralen å gjøre. Med nr 2 ble jeg satt i gang med drypp, og da satte de epidural samtidig. Det var en drømmefødsel! Var mye oppe og gikk, og fødte på kne i senga, hengende over en sacco-sekk. Epiduralen gjorde ikke fødselen smertefri, men tok de verste toppene fra riene. Det gjorde rett og slett fødselsopplevelsen levelig for min del. Nr 3 ble født i en rasende fart. Jeg kom inn på sykehuset med 4 cm åpning. Jeg insisterte på epidural denne gangen også. Anestesilegen kom etter et kvarter. Da han skulle sette nåla i ryggen min måtte jeg plutselig presse. Og på 2 press var hun ute. Intenst og grusomt vondt, men absolutt overkommelig! Jeg råder deg til å stille med et åpent sinn angående smertestillende, og ikke føl det som noe nederlag om du må ha epidural. Lykke til med fødsel!
itb Skrevet 5. april 2013 #22 Skrevet 5. april 2013 jeg er ikke i tvil om at jeg skal ha det neste gang også... jeg blåser i skrekkhistoriene. det er en risk jeg gladlig tar! Jeg ble ikke lammet i bena og kunne gå helt normalt. Kjente riene slik at det var lett å presse, kjente alt, men det var ikke vondt.
Light of my life Skrevet 5. april 2013 #23 Skrevet 5. april 2013 Jeg kommer til å forlange å få tidlig epidural i forkant av neste fødsel. Etter et smertehelvete av en førstegangsfødsel er jeg fortsatt 1,5 år etter forbanna på JM som skulle drøye det i det lengste, og når hun endelig gikk med på det måtte jeg vente en evighet fordi anestesilegen lå å sov!
November-spire-79 Skrevet 5. april 2013 #24 Skrevet 5. april 2013 Jeg hadde perfekt virkning av epidural;) var til og med på do å tisssa:) jordmora trodde meg nesten ikke da jeg sa at jeg måtte tisse hehe. Men etterhvert tok de vannet og satte meg på drypp eller hva det heter. Så kom riene tilbake igjen og det var like vondt igjen. Men da gikk det raskere og jeg brukte 15 minutter på å presse henne ut.
Anonym bruker Skrevet 5. april 2013 #25 Skrevet 5. april 2013 Hos svigerinna mi stoppet riene helt opp av epiduralen, det ble kritisk og babyen ble forsøkt tatt med tang før det hele endte i hastekeisersnitt. En fæl opplevelse, og hun er sikker på at mye skyldes epiduralen. Jeg håper derfor på å gå for naturlig smertelindring når jeg skal ut i fødsel om ca en måned, men er selvsagt åpen for epidural om fødselen blir ekstra hard. Virker som at det er veldig individuelt hvordan man reagerer på epiduralen... Anonym poster: 39ff13a792a83e3ead8fa7343960de1a
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå