bIomstre Skrevet 2. juli 2011 #1 Skrevet 2. juli 2011 I blomstres hage er det ikke mye å skryte av i år, men urtene på terrassen ser i allefall ut til å trives Så nå drømmer jeg meg bort og fantaserer om alt det lekre jeg skal lage av disse.... Noen som har en favorittoppskrift å dele? Foreløbig står Camilla Plum sitt urtesalt på min liste over ting som må prøves: http://www.dr.dk/DR2/camillaplum/Mad_der_holder/Opskrifter/2009/uds_4/20090714154522.htm Anbefaler forøvrig å se hele programmet der dette ble laget, legg spesielt merke til hennes kloke ord om chilli! (Program 4:8 i serien Mat der holder) http://www.dr.dk/DR2/CamillaPlum/Mad_der_holder/index.htm#/7175 Gledelig sommertid! :-)
Patetica fåkksi Skrevet 3. juli 2011 #2 Skrevet 3. juli 2011 Jeg har aldri vært en oppskriftmenneske, men heller ei som raker sammen det som er i nærheten og blander det. Ofte med suksess, faktisk. Derfor passer jeg på å ha koriander i nærheten, og korianderen min har virkelig vokst som bare F de siste ukene!
Gjest sug lut Skrevet 3. juli 2011 #3 Skrevet 3. juli 2011 Er det i så fall noen som har gode oppskrifter med mynte? Den vokser som besatt men utover drinker har jeg ingen bruk for den (annet enn at det er deilig å tygge på bladene og stirre nyskapende utover fra balkongen).
bIomstre Skrevet 3. juli 2011 Forfatter #4 Skrevet 3. juli 2011 Ideer da Patetica ;-) man trenger jo ikke en eksakt oppskrift på urtesalt, men å komme på at man faktisk kan lage det og muligens litt basic info. Eller så er det jo sånn at man må ha salt og hva man haver av urter. Så del gjerne noen gode ideer! Har du chilli foresten, eller er det mest paprika? Tenkte kanskje vi burde hatt en hoff-antidepresivachilli-leverandør til farmen.....
bIomstre Skrevet 3. juli 2011 Forfatter #5 Skrevet 3. juli 2011 Tabbouleh! Verdens vakreste salat luten :-) 3 dl bulgur (nb, ikke de hele, men knuste) bløtlagt i 30 min 1 stor bunt persille ( krus eller flatbladet) 10-15 mynteblad 1/2 agurk 3 tomater 2 rødløk Saften av 1 sitron Fin olivenolje, salt, pepper Juster etter smak og behag, når tabbouleh er på bordet er det garantert sommer! Kan sikkert bytte ut eller putte oppi andre urter også med hell. Ellers mener jeg å ha prøvd å koke te på mynteblader en gang.... Sitron og honning i... Usikker på resultatet dog.
Gjest sug lut Skrevet 3. juli 2011 #6 Skrevet 3. juli 2011 Tøft, takk og takk! Skal prøves. Har laget tabbouleh en gang for mange år siden, husker jeg nå, men husket ikke at det var mynte i den. Det er jo supergodt, gleder meg til å prøve oppskriften din!
bIomstre Skrevet 3. juli 2011 Forfatter #7 Skrevet 3. juli 2011 ...og jordbær med mynte! Ååååå.... Vannmelon i terninger med smuldret fetaost (gresk, ikke den fra appetina eller hva det heter) og mynte - smaker sommer :-)
bIomstre Skrevet 3. juli 2011 Forfatter #8 Skrevet 3. juli 2011 Luten, du burde vel vært i Gøteborg nå? Regner i allefall med at du ikke sitter og kikker nyskapende utover, men snarere på nrk3 :-)
Gjest sug lut Skrevet 3. juli 2011 #9 Skrevet 3. juli 2011 Det var nammenamm, ja - akkurat ferdig nå. Gøteborg hadde vært stas, men jeg liker hverken Slayer, Anthrax eller Megadeth spesielt godt (og jeg ultramisliker Dave Mustaine, bitre furtetryne) så det hadde blitt litt feil. Men nysofaen og direktesending er ikke dumt det heller!
Gjest sug lut Skrevet 3. juli 2011 #10 Skrevet 3. juli 2011 Se her, hva du veit! Men de jordbærene, er det ikke mer fiksfaks enn jordbær, hakka opp mynteblader og that's it? Mynten jeg har er forresten peppermynte, fant jeg ut nå, sånn: http://www.hear.org/starr/images/images/plants/full/starr-070906-8848.jpg Veldig pen, siden den har dyprøde stilker. Men det gjør kanskje en forskjell i forhold til oppskrifter?
Gjest amandine Skrevet 4. juli 2011 #11 Skrevet 4. juli 2011 Peppermynte gjør nok kanskje forskjell, ja.. Men den er iallefall god å fryse ned i isbiter! Kjøp også vannmelom nå om dagen, og frys i terninger, frys myntebladene og ha på lur til en dag til vinteren når du kan trenge et glass sommer i sjelen. Så kjører du hele herligheten i blender og er lykkelig og gled ha ha
bIomstre Skrevet 4. juli 2011 Forfatter #12 Skrevet 4. juli 2011 Ai, de smaker jo tannkrem.... fikser du de i drinken altså? Vær litt forsiktig med mengden og prøv deg frem. Har grubla over det med teen, til den brukte jeg eplemynte, og det ble bra har hukommelsen min kommet frem til! Ang jordbær. Jeg bruker gjerne litt sukker og lime på også, spørs på bæra, er de toppers er de jo best som de er :-)
Gjest sug lut Skrevet 4. juli 2011 #13 Skrevet 4. juli 2011 Jada, fikser det lett i rusen av at dette er MIN mynte !
bIomstre Skrevet 6. juli 2011 Forfatter #14 Skrevet 6. juli 2011 Myntesaus til desserten: http://www.klikk.no/mat/spise/article687065.ece :-)
Gjest sug lut Skrevet 6. juli 2011 #15 Skrevet 6. juli 2011 Oj, kjempekul dessert, den vil jeg prøve, jeg og peppermynten min!
bIomstre Skrevet 4. september 2011 Forfatter #16 Skrevet 4. september 2011 Da har jeg kylling med 40 fedd i ovnen! Fullstappa med terassens urter - Dufter ubeskrivelig :-) God søndagsmiddag!
Gjest sug lut Skrevet 4. september 2011 #17 Skrevet 4. september 2011 Førti fedd hvitløk og alle urtene? Wow, rapport! Hvorfor, forøvrig, blir basilikum gul i bladene? Og stemmer det at jeg kan klippe ned og råfryser alt av urter?
Gjest amandine Skrevet 5. september 2011 #18 Skrevet 5. september 2011 Hæææ? Så du ikke på kjekkasen på ferdag? Var bare meg, det altså;-) Frys i vei!!
bIomstre Skrevet 5. september 2011 Forfatter #19 Skrevet 5. september 2011 Usynlig og sur (men legger dere nesa inntil sjermen kan dere sikkert lukte meg... 40 fedd!)
bIomstre Skrevet 5. september 2011 Forfatter #20 Skrevet 5. september 2011 Synlig igjen! :-) Kjekkaser på ferdager? Hvor gikk ferden? Her var det bare fotball, æsj. Gule blader over hele, eller bare nederst eller der det har kommet nye skudd? Basilikum vil brukes gjevnlig er min teori, bruke nederste blader og blader der det har kommet nye skudd = grønn og fin. Jeg tror jeg holder på å sette ny personlig høyderekord! Rapport: Håkylling stappet med hviltøk, rosmarin, oregano, persille, basilikum og sitron, lagt på seng av det samme samt hvitvin er N Y D E L I G ! ! Servert med nybakte rundstykker som man kunne dyppe i kraften, og jeg var ikke tesnakkænes på timesvis...
bIomstre Skrevet 5. september 2011 Forfatter #21 Skrevet 5. september 2011 jevnlig med eller uten g, velg selv...
bIomstre Skrevet 12. september 2011 Forfatter #22 Skrevet 12. september 2011 50cm! *stolt basilikum-mor*
Gjest amandine Skrevet 13. september 2011 #23 Skrevet 13. september 2011 Imponerende! Du spiser altså ikke mye pesto? Basilikum hadde aldri blitt så lang hos meg he he
bIomstre Skrevet 13. september 2011 Forfatter #24 Skrevet 13. september 2011 Kjøpte en halvsliten busk på ica for ca 1 mnd siden. Brukte bare halve, og resterende halvpart har altså gått av hengslene hva vekst anngår. Kniper flittig av og har friske blader på både pizza og pasta, men nye blader bare spretter ut igjen! Men nei, ingen pesto busk, denne skal få leve leeeenge :-)
Gjest sug lut Skrevet 21. desember 2011 #25 Skrevet 21. desember 2011 Kan jeg dyrke tranebær? Har nemlig akkurat bakt disse: http://matmisjonen.wordpress.com/2011/12/02/marsipansmakaker-var-julefavoritt/ og de var en stor hit, samt at tørka tranebær er mumsegodt uansett - da må jo ferske være enda bedre.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå