svirrehodet Skrevet 23. september 2010 #1 Skrevet 23. september 2010 Hvor mye har dere i årslønn? Vi skal skrive under på kjøpekontrakt i morgen, og kjenner jeg får panikk av de store summene!!! Har kjøpt hus til rett under 3 mill.. Vi har 300 000 i egenkap, og jeg har 325 000 i året, han har 360 000, å herregud, tenk om dette ikke går...! hjelp!
Mia2011 Skrevet 23. september 2010 #2 Skrevet 23. september 2010 Min mann har ca.560.000,- jeg har 280.000,- Altså i underkant av 900.000,- Vi har 2.200.000,- i boliglån, hadde 500.000,- i egenkapital. I tillegg har vi billån på 540.000,- (kjøpte ny bil forrige uke faktisk, da tenkte jeg uff ett øyeblikk). Når vi kjøpte dette huset i fjor var vi heldige, vi fikk litt mer enn vi håpet på for rekkehuset vi eide da, + at vi fikk dette huset for 500.000,- under takst fordi selger var i knipe.. Men jeg føler med deg, vi regnet oss frem og tilbake ett par år før vi turte å ta sjansen på å kjøpe hus med så mye i lån, og nå har vi kjøpt dyr bil i tillegg. Men Dere har sikkert satt opp ett regnestykke på dette, vet jo ikke hvilken situasjon Dere er i med barn osv med tanke på utgifter, selv har jeg to barn fra før og vi venter ett sammen til våren. Dere har jo ikke finansiert dette 100% så hvis Dere ikke har mange små lån i tillegg og høye forbruksutgifetr bør dette gå bra Utrolig hvor mange gode kjøp man kan få til når man har dårlig råd, uten å lide av den grunn.. vi angrer i hvertfall ikke selvom det til tider er lite til overs, det første året er det tøffeste når man flytter fra noe lite til større.. Lykke til, og gled deg over nytt hus..
-trollemor- Skrevet 23. september 2010 #3 Skrevet 23. september 2010 hvor mye skal dere betale i mnd? Det er mye penger, men alt går :-) Gratulerer med huskjøp!
Villa Perlesukker Skrevet 23. september 2010 #4 Skrevet 23. september 2010 Oj det jeg tenker på nå er om dere skal ha fastrente? For om renta stiger kan dere jo få det vanskelig? Vi ender opp med like høyt lån men har en samlet inntekt som er en del høyere. Men banken må da ha en plan på dette eller hva?
Mia2011 Skrevet 23. september 2010 #5 Skrevet 23. september 2010 Fast rente kan lønne seg dersom Dere ikke har tatt høyde for en renteøkning ja, enig der, men hvis regnestykket viser at Dere har litt å gå på allikevel så er det best å holde seg på flytende.. men hvis det ikke er avklart så ta det opp med banken, de kan i hvertfall sette opp noen reele forslag..
lille sprelle Skrevet 23. september 2010 #6 Skrevet 23. september 2010 Dere har da lånt ca 4 ganger inntekten deres. Jeg anbefaler å sette opp budsjett og se hva dere faktisk har igjen av penger til å rutte med hver mnd til "diverse". Av den summen hadde jeg sørget for å lage meg en "knusekasse" på ca. 1 mnd lønn. Det er veldig oppdragende å lage budsjett (lån, strøm, forsikringer, mat, klær, transport osv) - og så prøve å følge det! (samle kvitteringer i en mnd) Dere har lånt såpass mye, at jeg tror jeg hadde valgt å binde renta for å være på den sikre siden. Ihvertfall for noen år. Gratulerer med hus og lykke til!
Mia2011 Skrevet 23. september 2010 #7 Skrevet 23. september 2010 Er det frekt å spørre ca hvor mye Dere har pr. mnd? tenker sammenlignet med oss selv når vi først er inne på dette temaet
svirrehodet Skrevet 23. september 2010 Forfatter #9 Skrevet 23. september 2010 jo, vi har regna og tatt høyde for en renteøkning opp til 10%.. I tillegg har vi spart opp en buffer på 100 000, og vi har satt opp budsjett tilv i har blitt grønne, men jeg føler det er noe riktig vesentlig vi har glemt!! Men, nå har vi snakka med 3 forskjellige banker som sier vidt forskjellige ting. De vil gi oss alt fra 2.5 til 3.5, så blir vedlig usikker.. iallefall nå som det er reelt.. Vi bor i stavanger/sandnes, og her har vi jo gått over Oslo prisene, så vi MÅ jo nesten opp i en slik pris... mange som ikke har sjangs i havet til å etablere seg.. Jeg kommer jo også til å stige i lønn, i tillegg at alle lør-søn og kveldstilleggene kommer... har helt vondt i magen, lyst til å trekke meg, men prisene går jo bare en vei, og det er opp...
svirrehodet Skrevet 23. september 2010 Forfatter #10 Skrevet 23. september 2010 Mia2011: vi har vell utbetalt rett under 40 000 i mnd.. Og vi har ganske lavt forbruk på alt i grunn...(kremt, unntatt mat...)
Gjest Skrevet 23. september 2010 #11 Skrevet 23. september 2010 Jeg har 340 000 og mannen 370 000 , går helt fint.
Salat Skrevet 23. september 2010 #12 Skrevet 23. september 2010 Vi har nesten 3,3 mill i huslån og en samlet årsinntekt på ca 1,1 mill + skattefire leieinntekter på nesten 80 000 i året. Men så har vi 2 billån og studielån i tillegg, totalt 4 mill i lån.Føler vi har god, men vi bruker lite penger sånn generelt, sparer og pusser opp mye. Tror dette går helt fin for dere.
Villa Perlesukker Skrevet 23. september 2010 #14 Skrevet 23. september 2010 Høres ut som dere kommer til å klare dere helt fint Lykke til
svirrehodet Skrevet 23. september 2010 Forfatter #15 Skrevet 23. september 2010 ååå, tusen takk!! den trengte jeg virkelig nå Hvor mange barn har dere? Altså; å få barn er skummelt, men å kjøpe hus er 1000 ganger skumlere.. (iallefall når man allerede har barn)--!
Mia2011 Skrevet 23. september 2010 #16 Skrevet 23. september 2010 svirrehodet: Det høres bra ut, vi er glade i å reise det er det vi må gi avkall på hvis vi må jeg var alene-mor mange år før så mat budsjettet har jeg alltid klart å holde lavt.. så hvis Dere MÅ klarer du fint å spare inn der, men forhåpentligvis holder renta seg enda lav Men Dere har vel ikke dårlig råd fra før ? isåfall er det litt skremmende, men alt er relativt her vet du ..
svirrehodet Skrevet 23. september 2010 Forfatter #17 Skrevet 23. september 2010 nei og nei, dette lettet helt utrolig! Jeg er så redd for at vi skal kjøre hele familieøkonomien i grus.. Nå skal det stå ferdig i november om 1 år, så vi får god tid til å spare masse i det neste året..
Mia2011 Skrevet 23. september 2010 #18 Skrevet 23. september 2010 Der ser du, Dere har tilogmed en solid buffer... Dette går nok bedre enn fryktet, tror det er sunt å tenke på konsekvenser underveis.. Men i morgen blir en stor dag
svirrehodet Skrevet 23. september 2010 Forfatter #19 Skrevet 23. september 2010 nei vi har god råd nå, sparer 15 000 i mnd, i tillegg til at vi reiser ut på ting Vi bodde i Oslo da jeg var student, med en husleie på 10 000, og en inntekt på 26 000 og klarte oss fint da også (det var uten barn vell og merke, men for å si det slik : jeg levde studentlivet til det fulle, og han var kokk på godt og vondt).
Blubblubb Skrevet 23. september 2010 #20 Skrevet 23. september 2010 Vi har 3.2 mill i lån, huset er verdt 4.2 Han tjener 480., jeg har de siste par årene jobba redusert og tjener ca.300. Nå har vi utleiedel som gir oss 6000,- i mnd, men med den går det helt fint. Jeg må likevel si at jeg gleder meg til å bytte jobb og begynne å jobbe litt mer og få det litt romsligere økonomisk. Historisk sett har det vel nesten aldri lønnt seg å binde renta, og hvis dere har en god buffer og mener dere tåler en god rentestigning er det såvidt jeg vet ikke anbefalt å binde den. Sover man dårlig om natta fordi man grubler over hva sentralbanksjefen vil finne på, kan det likevel være greit.
Villa Perlesukker Skrevet 23. september 2010 #21 Skrevet 23. september 2010 Fast netto på rundt 40.000 så kommer bonusen i tillegg som varierer fra 0-40.000 per måned. Den har vært nokså stabil de tre siste årene så vi regner med at det holder seg slik. Men vi har valgt å flytte ut fra byen og kjøpe et lite hus. 1.5 mill og pusse opp for 2. Har 1 mill i egenkapital etter hussalg og kommer til å ha en buffer om noe går galt. Vi har også bestemt at jeg ikke skal jobbe det kommende året/årene for å kunne følge opp flokken som forhåpentligvis skal utvide seg etterhver hihi....
Tired mama Skrevet 23. september 2010 #22 Skrevet 23. september 2010 Vi har samlet bruttoinntekt på ca. kr 1 200 000,-. Huslånet er på kr 3 700 000,- I tillegg kommer studiegjeld og kredittkortgjeld til sambo på ca. 500 000,-. Vi lever godt og kjøper omtrent det vi ønsker oss. Bortsett fra nå hvor vi har litt dårlig råd (nettopp svidd av 200 000 på bryllup)....
svirrehodet Skrevet 23. september 2010 Forfatter #23 Skrevet 23. september 2010 tusen tusen takk dere! Da stikker jeg ikke av fra signeringen i morgen likevell Gratulerer som nygift pink lemonade!!
Gjest Skrevet 23. september 2010 #24 Skrevet 23. september 2010 Jeg er nok litt mer forsiktig av meg, men det kommer som andre skriver an på hvordan dere lever og ikke minst om dere også har bil (og evt. billån) og studielån? Vi har samlet lån på ca 2,8 mill og samlet årsinntekt på ca 1 million. Har ikke bil. Har noen hundre tusen ekstra på sparekonto. Det er god sikkerhet i boligen vår og der har vi litt over 1 mill. i egenkapital. Jeg ville tenkt meg godt om i forhold til oppussing, innkjøp av møbler.
Gjest Skrevet 23. september 2010 #25 Skrevet 23. september 2010 Hvordan blir det 3 mill i lån når dere har 300.000 i egenkapital og huset koster under 3 mill? Er det andre lån i tillegg? Vi har "bare" 2 mill i lån. Vurderer å ta opp 1 mill til, men har ikke enda sett oss råd til det da vi liker å leve godt. Vi har 1,5 mill i egenkapital og tjener tilsammen ca 850.000 i året.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå