Anonym bruker Skrevet 14. november 2009 #1 Skrevet 14. november 2009 Vi har gjort det godt på boligmarkedet, og har i i tillegg en samlet årsinntekt på 1.850 000 kr. Barna nyter selvsagt godt av dette, det hender vi gir hverandre ( og andre) dyre gaver, forøvrig gir vi mye til veldedighet. Samlivet er godt, familielivet er godt og vi føler oss rike på interesser. Hva er verst å svelge for dere? At vi har det slik, eller at jeg forteller om det på dette forumet? At jeg forteller om det uoppfordret? At dere tror jeg forteller det for å få andre til å føle seg dårlige? Hvilket svar bunner ikke i misunnelse? (Ikke tulleinnlegg).
Anonym bruker Skrevet 14. november 2009 #2 Skrevet 14. november 2009 "Hva er verst å svelge for dere?" hehe! Dropp arrogansen så kan vi snakkes
:::) Frøken Velferdsrett Skrevet 14. november 2009 #3 Skrevet 14. november 2009 jeg tenker at det er bra at dere gir mye til veldedighet. om jeg skulle vært sjalu på noe så er det got samliv og familieliv. det jeg ønsker meg. (altså jeg har et godt familieliv, men jeg vil øke familien)
Anonym bruker Skrevet 14. november 2009 #4 Skrevet 14. november 2009 At du har en mann, og at han elsker deg (?)..
Anonym bruker Skrevet 14. november 2009 #5 Skrevet 14. november 2009 Jeg kan si at jeg er misunnelig, men jeg unner dere hver eneste krone:) Jeg syns det er hårreisende å lese svarene til den stakkars jenta som fikk diamantkjede som hun ble så glad for... Selvfølgelig skulle jeg ønske at jeg hadde mer penger, men jeg klarer alikevel å være glad på andres vegne.. De fleste kjøper etter lommeboka, og tykkelsen på den varierer jo veldig
Anonym bruker Skrevet 14. november 2009 #6 Skrevet 14. november 2009 Og hva er jobben deres???Den ønsker jeg kanskje å overta, så sant det ikke er noe porr da.
Anonym bruker Skrevet 14. november 2009 #7 Skrevet 14. november 2009 Jeg tror mye handler om ordlyden i innleggene. Straks du sier "hva blir lettest å svelge" kan man jo bli provosert. Jeg er en av dem som ikke bryr meg om andres inntekt, gaver osv, jeg synes det er flott dersom folk rundt meg har det bra, uansett status/inntekt osv. Men ser også hvorfor enkelte kan bli irritert over innlegg. Jeg syns det er flott at vi er forskjellige, og trives med det, og syns forøvrig at janteloven er no drit
Anonym bruker Skrevet 14. november 2009 #8 Skrevet 14. november 2009 Jeg er glad for at det er noen som faktisk har fått det til og at barna deres forhåpentligvis har en trygg oppvekst og har råd til klær og det som trengs. Jeg har det ikke slik, jeg har 80000,- i gjeld og jeg sliter med det. Det er sårt for meg og jeg gråter på kveldene med tanke på at jeg ikke har råd til å gi mine store barn det de skulle hatt av varme klær bla. det gjør meg veldig vondt. Så jaa, jeg er glad på deres vegne.
Ugl@ Skrevet 14. november 2009 #9 Skrevet 14. november 2009 Ville jeg had millioner på bok? Stor flott hus? Høy inntekt? Ja, selvsagt ville jeg det. Har jeg det? Nei, ikke foreløpig i hvertfall. Ikke blir man rik heller som sykepleier alene, måtte i så fall gjort noe annet ved siden av. Skulle mannen min ville likt å tjent en million i året? Ja så klart, men det gjør han ikke, ikke foreløpig, hvem vet hva tida bringer. Han tjener godt på tross av dette, jobber hardt. Vi kunne had et stort hus og mer frihet, men vi tenker lengre, så vi sitter med to hus. Jeg håper det en dag vil vise seg å være er riktig valg. I mellomtiden så har vi en plan framover, ønsker, motivasjon og drivkraft. Vi har økonomisk trygghet, sikkerhet for framtiden, for oss selv og barna. Vi vil selvsagt ha mer hvis det byr seg en mulighet, hvem vil ikke ha det? Det krever hardt jobbing, vi er enda unge, bare 30år. Mulighetene ligger forran oss, opp til oss selv å gripe dem, gjøre det beste ut av det som byr seg i årene framover. Bruke kløkt, kalkulere risiko. Trygghet? Rikdom? Eller ruin? Vi satser på trygghet, og sakte men sikker vekst, tar ingen sjanser, for vi har barn tross alt. Så vår rikdom må bygges over tid, men vi har nok tid. I mellomtiden så har vi tryggheten, kjærligheten og viljen. Og en ting kansje du mangler HI, siden du skrev dette hovedinnlegget: ydmykhet! Hovmod står for fall....og nei, jeg misunner ikke deg!
Anonym bruker Skrevet 14. november 2009 #10 Skrevet 14. november 2009 Det er jo ingen hemmelighet at dette forumet domineres av lavtlønnede og misunnelige sjeler, så responsen man får her inne forundrer meg ikke det grann. Selv kommer jeg fra en velstående familie, og sitter ikke så verst i det selv heller når det kommer til økonomi, men bare man nevner noe om slike ting her inne blir man jo beskyldt for både det ene og andre, så jeg prøver å la vær;)
Anonym bruker Skrevet 14. november 2009 #11 Skrevet 14. november 2009 Jeg la inn dette innlegget som svar på diamantringtråden. Derfor ordlyden "hva er verst for dere å svelge". Svarene i den nevnte tråden forundret meg stort. Mannen min og jeg har godt betalte mediajobber begge to, med lang utdannelse bak oss.
Anonym bruker Skrevet 14. november 2009 #12 Skrevet 14. november 2009 Jeg har ingen problemer med å svelge noe som helst. Jeg unner alle å ha god økonomi og dere jobber sannsynligvis for det også. Synes det er fint at dere gir til veldedighet. Selv har vi også godt med penger og null økonomiske bekymringer. Har stort hus på beste vestkant i Oslo, to biler og hytte på fjellet for å nevne noe. Vi tjener til og med så godt at vi jobber redusert slik at vi får mer tid med barna våre og likevel tjener hver av oss mer enn de fleste par til sammen. Vi gir også til veldedighet, sparer mye til barna våre og deler så godt vi kan med andre. Penger er egentlig undervurdert. Man blir ikke lykkelig av penger alene, men jeg tror mange hadde blitt lykkeligere av å ikke bekymre seg for økonomien sin. Jeg ønsker at alle skal ha nok til å slippe å bekymre seg i allefall.
Anonym bruker Skrevet 14. november 2009 #13 Skrevet 14. november 2009 Oppfatter deg iKKE SOM ARROGANT! Det er nå en gang så at vi stiller med forskjellig utgangspunkt, både økonomisk og mentalt. Jeg personlig kunne ikke finne på å vært lei meg, mistenksom etc dersom andre har et annet økonomisk liv. Det handler liksom ikke om meg! Er du rikere, pengemessig, posisjonsmessig etc etc, så plager det da virkelig ikke meg. Mitt ansvar er hva jeg gjør med mitt liv. Punktum!! Vi er faktisk frie mennesker, med de muligheten og begrensningene det innebærer. Og det er , etter min mening, en ganske positiv innstillig til en selv. Du kan ha vært utsatt for de forferdeligste ting, men du kan ta kontroll. Dette vet jeg mye om, for jeg har vært der selv. Tror kanskje ikke jeg blir perverst rik, men det er greit. Vi er der vi er! Og mulighetene videre er uendelige! Får bare så behov for å si at DU er sjef i ditt liv, selv om det kanskje ikke oppleves
thea - M har gull i gulping Skrevet 14. november 2009 #14 Skrevet 14. november 2009 Hehe, Hi.. Må nesten le litt av innlegget.. Virker nesten litt som at du vil at andre skal misunne deg. Føler du deg bedre da? Men helt ærlig, så er jeg ikke så misunnelig:) Skulle likt å tjent bra ja, hvem skulle ikke det? Men jeg klarer meg, og lever ingen nød. Datteren min er frisk og rask. Og jeg er lykkelig selvom jeg ikke har flere titals tusen kr på kontoen.
thea - M har gull i gulping Skrevet 14. november 2009 #15 Skrevet 14. november 2009 Vil bare si at svaret mitt ikke var ment frekt! Jeg unner dere å ha et fint hus og masse penger:) Jeg har også en ganske lang utdannelse foran meg, men jeg tjener nok ikke like bra som dere:)
Anonym bruker Skrevet 15. november 2009 #16 Skrevet 15. november 2009 Vet ikke om du har lest diamantringtråden, thea, men dette innlegget er som sagt et svar på den. Da forstår du kanskje bedre. En "misunnelighetstest", med andre ord, fordi disse mekanismene interesserer meg. Innholdet mitt er forøvrig sant. HI
Ugl@ Skrevet 15. november 2009 #17 Skrevet 15. november 2009 Oppfatter dere virkelig ikke arrogansen? Jeg synes hovedinnlegget oser av arroganse på slutten. Ikke at det er galt å ha penger og samtidig være lykkelig, det er jo drømmen for folk flest, vår også, som vi jobber oss opp imot. Men klart, de fleste er selv ansvarlig for egen lykke og velferd, det er jeg hjertens enig i. Noen få blir født til rikdom, noen gifter seg til rikdom. De fleste må jobbe hardt for å bli "rike", men alle som virkelig VIL, og som jobber hardt for det KAN bli rike i en eller annen grad. Det kommer skjeldent gratis, og ofte vil det ta tid også. Kansje ikke snakk om å bli multimillionær, men til å ha et ubekymret liv, kunne reise, bo behagelig, kjøre i fin og dyr bil, ha råd til å hjelpe barna sine uansett hvilke drømmer disse måtte ha i livet. Klart mange blir misunnelige, men ikke alle, enkelte ser muligheter, tenker: SÅNN vil jeg ha det! Og så jobber de opp imot det. De som er "grønne" av misunnelse, bittre og negative er vel de som ikke ser mulighetene til selv å bli rike, de ser bare begrensningene, det de aldri kan få, og det er jo noe hvem som helst kan bli bitter og kjenne misunnelsen gnage for.
Ugl@ Skrevet 15. november 2009 #18 Skrevet 15. november 2009 Å kjøpe diamantring til 78 000 er vel NESTEN opp samme gata som at mannen fikk kjøpe seg en gravemaskin til 170 000 ( stort leketøy for store gutter), vi trengte den jo ikke, får jo leid gravemaskin til 1000kr dagen, kunne vært ferdige med graving på en uke, men moro å ha noe stående i hagen så de andre gutta blir misunnelige. Han fortjente det, jobba hardt tross alt. Men hvorfor så opptatt av misunnelse? Har du noe komplekser, eller samvittighetskvaler over rikdommen? Misunnelse er ofte sterkere enn kjønnsdrifta hos enkelte, sånn er det bare. Beste man kan gjøre er å heve seg over det, slutte å trigge det. Feks får man en diamantring så er det smarteste å gjøre å faktisk ikke si så mye om det til andre som ikke er like "heldige", i RL, hva man gjør på et anonymt nettforum er jo en helt annen sak tross alt. Jeg gir selv rimelig blanke f... i diamanter og den slags, hadde jeg velta meg i mange millioner så kansje kunne jeg kjøpt en ring, men trolig hadde jeg brukt pengene på noe annet gøy. Feks en avsindig dyr og vulgært rask bil jeg knapt kunne kjørt på normal vei, som jeg måtte ha leid meg bane for å kunne utnytte potensialet i. Det hadde vært opp min gate. Like unyttig og enda mer miljømessig uetisk enn diamanter og gull. Hadde jeg vært rik nok så hadde jeg vel gitt litt f....i akkurat det, og brukt penga på akkurat det jeg hadde had lyst på, og kjøpt fri samvittigheta mi ved å gi til veldedighet og kjøpe grønne produkter ellers ;-)
thea - M har gull i gulping Skrevet 15. november 2009 #19 Skrevet 15. november 2009 nei, har ikke lest den tråden.. Hva heter overskriften da?
Anonym bruker Skrevet 15. november 2009 #20 Skrevet 15. november 2009 102 svar- jippi, idag fikk jeg....
Anonym bruker Skrevet 15. november 2009 #21 Skrevet 15. november 2009 Hvorfor så opptatt av misunnelse? Har ingen personlige erfaringer i den gata, og for å være helt ærlig har jeg vært en smule naiv: Jeg trodde nemlig misunnelse var mindre utbredt, nærmest overdrevet. Men da jeg leste den nevnte tråden, vel... da slo det meg at misunnelse kanskje gjennomsyrer samfunnet mer enn vi liker å tro. I så tilfelle kan det fortelle mye om mangt. Alle innleggen i gata "prisen burde du holdt kjeft om, men jeg er ikke misunnelig bare så du vet det", hadde visse paradokser ved seg som det er verdt å undersøke : ) HI
Ugl@ Skrevet 15. november 2009 #22 Skrevet 15. november 2009 Misunnelse er vel det norske samfunnet gjennomsyra av. Man kan misunne så mangt og mye, noen misunner andre for rikdom, andre for lykke, karriære, utseende etc. Men jeg har selv til gode å møte et menneske som ikke har EN eneste ting i livet rammes av et eller annet, være seg fattigdom, sorg eller sykdom. Når man har opplevd en eller flere av disse så kan man også lettere forstå andres følelser, føle empati og sette seg inn i at misunnelse faktisk er en helt normal følelse som mange andre. Jeg misunner enkelte selv, for feks å ha tatt riktige valg i ung alder, jeg gjorde noe feil som på et vis har gjort meg til et bedre menneske på en måte, men som har holdt meg tilbake også. Men lar det ikke stoppe meg, det eneste jeg kan gjøre er å jobbe hardt for å nå målene mine. Jeg misunner ikke de som har kommet lett til penger, som har levd uproblematiske og lykkelige liv uten sorg og nederlag, hadde livet mitt vært slik så hadde jeg aldri blitt den jeg er nå, da hadde jeg ikke had den kunnskapen jeg har i dag, om både meg selv og om andre. Jeg er glad for de erfaringene livet har gitt meg, og at jeg må jobbe hardt, det gir desto større tilfredstillelse og glede for hvert mål jeg når. Enten så er du like "fattig" eller fattigere enn meg, eller så har du trolig kommet lett til rikdommen siden du stiller de spørsmålene du stiller, og ordlegger deg på den måten. Tar jeg feil så har du trydeligvis lært lite på veien til rikdom i hvertfall...
thea - M har gull i gulping Skrevet 15. november 2009 #23 Skrevet 15. november 2009 Hmm. Leste den nå.. Så nå forstod jeg litt mer ja:)
Anonym bruker Skrevet 15. november 2009 #24 Skrevet 15. november 2009 Igjen, Ugla: Jeg tror du har misforstått noe vesentlig ved hovedinnlegget mitt. Går vi videre, handler ikke dette kun om misunnelse heller, men om vår måte å tolke penger på. Jeg har inntykk av at vi i Norge stiller to ulike verdier opp mot hverandre amme pokker: Et rikt indre liv kontra et rikt ytre. Uhyre overflatisk, spør du meg.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå