Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #1 Skrevet 26. oktober 2009 Hva gjør jeg? Hun har akkurat begynt på skolen. Er gjennomsnittlig høy, men ligger på toppen av grafen når det gjelder vekt. Hun har alltid hatt tung beinbygging, men jeg ser jo at hun er litt for kraftig. Vi prøver å ha et sunt og variert kosthold. Men hun er veldig kresen og det er vanskelig å få henne til å spise det som er sunt. Derimot så er vi strenge på at hun ikke får noe annet å spise og MÅ ihverfall smake på maten. Godteri, Nugatti og brus er kun på Lørdag. Hun får melk eller vann å drikke til måltidene. Jeg skjønner ikke hva vi gjør feil her..... Så nå setter vi hardt mot hardt. Vi kutter ut brød og Bremykt. Har gått over til Brelett. (Det er vell sunt nok?) Hun får nå Yoghurt og müsli, eller fitness og skummet melk til frokost. I matpakka til lunsjen har hun med 3 knekkebrød med diverse oster med tomater på, oppdelt eple og kiwi. Jeg sliter med å finne på middagsidéer som er sunne og samtidig frister for en kresen seksåring. Kan dere hjelpe meg???
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #2 Skrevet 26. oktober 2009 hva med å ikke legge så mye vekt på kostholdet (iallefall så ikke hun oppdager det!du vil vel ike ha en anoretisk unge heller?) og heller oppmuntre til fysisk aktivitet? husk at noen barn har mye valpefett!
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #3 Skrevet 26. oktober 2009 Mindre fokus på mat. Mer fokus på fysisk aktivitet.
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #4 Skrevet 26. oktober 2009 Hva sier fastlegen hennes om dette?
-68mamma Skrevet 26. oktober 2009 #5 Skrevet 26. oktober 2009 Enig med de andre her - rent bortsett fra å ta bort chips, junkfood, godteri og brus på hverdager så skal dere ikke endre mer på kostholdet hennes, meld henne heller inn i en turngruppe, allidrett, dansegruppe eller lignende - kanskje venninnene hennes driver med noe gøy hun også kan delta på ?
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #6 Skrevet 26. oktober 2009 Å slanke var vel et litt hardt ord? Å legge om kosthold er noe annet, hun er jo bare 6 år ? Slanker dere henne i samråd med lege? Middagsideer; Wok med kylling/svinestrimler, taco med fullkornswraps, kylling kjøttdeig og salat, div typer fisk hvis hun liker det.. Laks med agurksalat f eks? Lag grønnsaksgryter med masse grønnsaker og mager pølse i. Du sier hun får ost på knekkebrød. Husk at det er masse fett og kalorier i ost. To skiver hvitost tilsvarer rundt 140 kcal har jeg lest. Magre produkter som skinke, mager ost på tube osv er bra. Velg bestandig magert! Mellommåltid som oppkutta frisk frukt og grønnsaker ( kålrot, agurkstrimler, gulrøtter) eller mager youghurt. Skumma melk fremfor lettmelk/helmelk. Få henne i aktivitet. Gå turer hele familien i skog og mark, la henne hoppe på trampolina, ta dere sykkelturer osv.
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #7 Skrevet 26. oktober 2009 Det hjelper ikke bare å fokusere på kostholdet. Dere (hele familien) må ut i aktivitet. Begynn med søndagsturer, lek ute med barna. Dra på sykkelturer, skiturer osv. I tillegg til et sunt og variert kosthold. Gjør dette for de at det er gøy, med fokus på gøy, ikke at dere skal være aktive og slanke barnet!
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #8 Skrevet 26. oktober 2009 Vi viser ikke at vi er opptatt av dette for barnet. Selfølgelig ikke. Jeg er veldig opptatt av at man skal ha et naturlig forhold til mat. Men i hodet mitt er jeg mer opptatt av det. Jeg ser jo at når jenta ikke får igjen bukser i str. 128, når hun er seks år, så er hun litt for kraftig. Legen bemerket det også på skolekontrollen og sa at vi måtte ha mer fokus på sunnere kosthold. Fysisk aktivitet er absolutt viktig. Helt enig. Derfor har hun gått på ballett i noen år, og begynner nå på håndball også. Hun gleder seg veldig til det da. Det + normal leke aktivitet burde jo være mer enn nok fysisk aktvitet for en seksåring??
katta76.med 2 store og 2 små. Skrevet 26. oktober 2009 #9 Skrevet 26. oktober 2009 Hei sliter med det samme problemet med min datter. Hin har slitt siden hun var 8 år, nå er hun 12,5 år. Hun er 142cm og hele 52 kg. Har tatt blodprøver og de er fine. De sier det ligger i genene til min x-mann, familien der er dessverre vedlig overvektige. Hun var tynn frem til hun var 8. Har nå fått time til ernæringsfysiolog da jeg ikke klarer dette alene. Fokuserer på trening og har et sundt kosthold her hjemme den uka hun er hos meg. Dessverre er ikke pappaen like ivrig når hun er den uka hos han,men vil gjerne hun skal gå ned i vekt. Dette har legen og sakt at hun må. Så med hjelp fra en ernæringsrådgiver må begge følge opp så satser på at det vil hjelpe. Har time til torsdag. Hun begynner ungdomsskolen til høsten så føler det haster litt. Datter er selv motivert for dette, men vi må ta det forsiktig slik at det ikke blir for mye fokusert på vekta slik at hun utvikler anoreksia o.l.
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #10 Skrevet 26. oktober 2009 Vi har ikke vært hos fastlegen men var på skolekontroll nå. Legen bemerket at dette måtte vi gjøre noe med..
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #11 Skrevet 26. oktober 2009 Om hun er veldig kresen og det er vanskelig å få henne til å spise det som er sunt, men hun ikke får noe annet å spise så kan jeg ikke begripe at hun er for tung, for det vil jo måtte bety at hun spiser veldig lite.
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #12 Skrevet 26. oktober 2009 Ja, slanking er et hardt ord. Men det er jo litt det vi skal gjøre. I tillegg til å endre kostholdet, må hun ha mer fysisk aktivitet for å gå ned i vekt. Jeg synes ikke dette er nødvendig å dra til fastlegen for. Hun er jo såpass stor at hun ville skjønne hvorfor. Og jeg håper at dette skal vi greie selv. Nei, ettersom hun kun er seks, så har jeg også hele tiden tenkt at mange har valpefett. Men skolelegen mente at dette måtte gjøres noe med nå. Hun er ikke SÅ kraftig altså. Ligger i toppen av grafen når det gjelder vekt, og har en gjennomsnitts høyde.
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #13 Skrevet 26. oktober 2009 Det er nettopp det vi synes er rart også. Men hun var kraftig allerede fra fødsel. Så noe er nok arvsbetinget. Ikke er hun et barn som hele tiden sitter i ro heller. Leker og klatrer osv. Som en normal seksåring. Men kraftig det er hun. Som igår f.eks. hadde vi kylling filét og ris, men bokkoli og blomkål. Da spiste hun kanskje fem skjeer med ris, ikke noe kylling og en brokkoli (jeg sa hun måtte, fordi det er sunt for kroppen).
Gjest Skrevet 26. oktober 2009 #14 Skrevet 26. oktober 2009 http://www.matprat.no/tema.aspx?tema=sunn Sunne middagstips ) Når det er sagt har jeg alltid vært kraftig når jeg var liten. Men gikk det fort av meg når jeg var 12 år, da ble jeg plutselig tynn (nå er jeg ikke tynn mer, men heller ikke tykk da )
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #15 Skrevet 26. oktober 2009 Men er det noen som har flere idéer på fristende sunne middager da?
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #16 Skrevet 26. oktober 2009 Det er ikke nok å trene turn en time i uka, og håndball en time...Det er timene fra skoleslutt til hun legger seg, samt lørdager og søndager som er viktig..Det er den "hverdagslige" aktiviteten som teller.....Dere bør være ute, sykle og gå turer..Ikke for treninga sin del, men for det sosial, og gjør det til "kosestunder"..Uten at mat og drikke er med som belønning,- det har man med seg på lengre turer i helgene..JEg synes dere bør satse på at hun er ute minst en time HVER dag, og selv rolige inneleker som tegning, brettspill og "Perling" er mer energikrevende enn å sitte og se på tv. SÅ de dager været er for utidig, så slå av tv.... MEn det er viktig at dere voksne OGSÅ er med på denne livsstilssednignen..Dere har kommet så langt i å innføre gode rutiner for jenta, hun vil mulig være kraftig alltid, og det skal være greit, men man trenger ikke gjøre henne større enn hun må være? Og en "fet og fast kropp" er lekrere enn en mager, men slapp kropp..GOd holdning, energi og godt humør gjør at alle ser bedre ut enn om de overdriver mat og trening i den ene eller ande retningen...Men igjen, DERE som voksne må vise at det er moro og gøy og gjøre andre ting enn å se på TV og spille data..Om dere viser glede over en sykkeltur i regnet, over å være ute og slentre i skogen, whatever, så lenge dere viser glede over å GJØRE noe,-annet enn å sitte i sofaen og slappe av og se på TV,- så vil jenta lære det.... Og ikke misnte, DERE må spise sunn mat også..Hjelper ikke å proppe jenta med frukt og grønt, også kosere dere dere med brus og snop etter hun er i seng..DET blir feil..DET skjønner hun.... ELlers, jobb med selvfølelsen hennes, at hun må være glad hun er sunn og frisk, og at utseende(tynn/fet kropp) IKKE er noe som betyr noe for hvor flink man er, god venn man er eller vakker man er....
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #17 Skrevet 26. oktober 2009 Uansett hvor mye arvelig betinget overvekt det er med i bildet så er det kul umulig å bli tykk om det ikke går mer kalorier inn enn det forbrennes.
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #18 Skrevet 26. oktober 2009 Hmmm, jeg skjønner poenget ditt. Men dette er hverdagen. Hun drar på skolen, må være på sfo (der regner jeg med at de er endel ute) til pappen henter henne i firetiden. Vi er begge i full jobb. Så er de hjemme i halv femtiden, så gjøre lekser, spise middag, og barnetv kl. seks synes jeg de kan få se på. Etter det leker hun litt inne, vi leser kanskje noen bøker, så er det leggetid. HVOR skal vi ha tid til denne aktiviteten som du snakker om i ukedagene? Lørdag og søndag er noe annet.
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #19 Skrevet 26. oktober 2009 Hva gjør hun på sånn på fritiden, utenom det organiserte? Dette er faktisk den viktigste aktivitetsarenaen i det daglige. Jeg ser forskjell på mine barn og deres venner i interessene her. Mine er "utebarn" av seg selv. De elsker alle former for uteaktiviteter, som rollerblades, skateboard, sparkesykkel, sykkel og alt slikt. De foretrekker bevegelse i aktivitetene, og det er sjelden de sitter med småsysler som tegning og perling og slikt. Og jeg har både gutt og jente. Men jeg ser at en del av deres venner kunne sett TV hele tiden, og liker best alt av rolige aktiviteter. De bare er slik. Det er her en må gjøre noe aktivt for å evt endre vanene til ungen.
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #20 Skrevet 26. oktober 2009 Jeg ser du har fått mange gode tips, så det jeg sier er kanskje ikke så mye nytt. Jeg hadde ihvertfall tenkt enda nøyere gjennom kostholdet. Du skriver at Nugatti, brus og godteri kun er på lørdager. Hos oss er det GODTERI som er på lørdager, mens brus kun er til bursdag, jul, 17. mai eller når vi får det servert i selskap. Nugatii kjøper vi kun 1-2 ganger om året, og spiser da dette til den er tom (det er altså ikke regelmessig). Juice kun i helgene. Farsemat så sjelden som mulig, og lag det meste fra bunnen av. Grønnsaker kan lures inn i annen mat ved at de kokes og deretter moses med stavmikser, så kan de brukes i supper osv. Jeg tror faktisk ikke jeg hadde kuttet brød totalt, men heller passet på å bruke kun skikkelig grovt brød(rundstykker, pluss kenekkebrød som dere alt bruker. Pass på at hun rører nok på seg. La henne gå til og fra skolen hvis det ikke er for langt og hvis dere kan følge henne (hun er kanskje for liten til å gå alene). Kjøp trampoline til å ha i hagen, det er helt fantastisk for å få barn i bevegelse. Ta henne med på turer, på skøyter, rulleskøyter, ski osv i helgene og etter skoletid. Det er kjempebra at dere tar tak i dette, men uten å la henne forstå at det er slankingt det dreier seg om. Hele familien har jo godt av sånt, enten dere andre er overvektige eller ikke. Lykke til.
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #21 Skrevet 26. oktober 2009 ALtså, nå visste jeg jo ikke hverdagen deres..Men mange "glemmer" at TV-titting fort tar mye tid...Derfor jeg nevnte det..Ikke ment å være anklagende..Men igjen, mange glemmer at det fort tar en time å gjøre feridg middag, og da settes unga foran TV; også skal man "slappe av lit" etter middag, og vips, er enda en time gått..Da begynenr barne-tv snart og ingen vits i å dra ut osv osv...Har hørt det meste nemmelig ) Men altså, det var ikke ders situasjon... Og er hun på SFO, så antar jeg at de er mye ute (minst en time hver dag blir det jo fort da),- så det er greit..Men om dere hadde vært hjemme med henne... VI prøver og holde TV-titting til barna-TV også fra lillebror er i seng litt over 1900 til hun selv legger seg ca 2000...Om vi har tid (jeg er ofte alene på ettermiddagene og bruker denne lille timen til å ta etter husarbeid) så spiler vi spill, leser sammen, eller hun får leke med gym-matta mi...ØVer på spagat, slå hjul, osv... Så lenge hun ikke legger på seg (blir større i omkrets i forhold til høyde) så synes jeg dere skal ta det med ro....Hun VIL strekke seg mye enda, og en sun holdning til mat og trening vi lgjøre henn til en sunn og frisk jente.Hun kan hende bli litt "rund" men ikke overvektig..Det er fysisk umulig..Lykke til...Det går nok bra, dere tenker jo faktisk mer på riktig mat og beveglse enn de fleste andre... God og sunn mat er jeg dårligere i,- men her i gården elsker ungene fiskegrateng og laksefileter og seifilet,- så da har vi to fiskemiddager i uka, og det er jeg stolt av ) Selv om det ikke er VÅRE fvoritter, så later vi som det,- så det er nok barnas favoritter nå, etter pannekaker da )
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #22 Skrevet 26. oktober 2009 Her må jeg si at jeg nok har et "inne"-barn fra naturen av. Hvis hun hadde fått velge, hadde hun nok kunne sett tv hele dagen. Noe hun SELFØLGELIG aldri får gjøre. MEN hun elsker også uteaktiviteter. Det er bare det at vi sjelden får "tid" til å få til noe i ukedagene etter skole, sfo, middag, barnetv/ballett/håndball.
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #23 Skrevet 26. oktober 2009 Vi er i samme situasjon, sønnen min har også akkurat blitt seks år og begynte på første trinn i år. Han er veldig høy (ca. 126 cm., og veier 31 kg. Han har tung benbygning og er kraftig bygget, men har for mye over magen spesielt. Vi har gjort som dere: Kuttet ut alt hvitt brød, boller o.l til hverdags, og begynt å lage så sunne middager som mulig. Godteri og brus bare på lørdager, og da i små mengder. I tillegg har vi begynt å være bevisste på at han skal være så mye i fysisk aktivitet som mulig, så han spiller mye fotball og er med på allidrett. Vi prøver å ikke gjøre dette til noe tema, og snakker ikke med ham om at han må slankes. Jeg tenker egentlig at det skal han ikke heller, det er mer at han skal vokse inn i vekta si og bli i litt bedre fysisk form enn det han er idag. Sunne middager kan f.eks.være kylling-og kalunfileter, fullkornspasta, mye grønnsaker, svinekjøtt og fisk i alle varianter (som min sønn er veldig glad i). Lykke til! Det er ikke så enkelt dette, men tror man har igjen for det senere. Jeg ønsker for all del ikke at sønnen min skal bli så stor at han risikerer å bli mobbet....
Anne-B. Skrevet 26. oktober 2009 #24 Skrevet 26. oktober 2009 Har du oversikt over kaloriinntaket hennes i det hele og det store? Husk at man kan slanke på seg i stedet for av seg om man spiser feil, det nytter ikke å spise sunt om man har for lite inntak. Det vil jeg tro gjelder både voksne og barn. Jeg hadde kontaktet en ernæringsekspert, først og fremst. Ellers så kan det jo hende at dere må være mer aktive i hverdagen. Og så er det slik at alle er forskjellige. Selv har jeg veldig lett for å legge på meg. Jeg kan holde vekta ved å spise kontrollert, men skal jeg gå ned, så er jeg nødt til å trimme. Veldig surt når enkelte venninner legger om kosten og går ned 10 kg. Og så har jeg en datter på 6 år som kan bruke klær ned i str 3 og 4 år. Det har hun altså IKKE arvet fra meg, det er sikkert. Noen ganger skulle jeg ønske at jeg spiste en loff om dagen, eller en liter is, eller tre sjokolader, eller drakk 2 store flasker Cola om dagen, slik at jeg hadde noen stygge vaner som lå til grunn for dette. Men det blir bare med ønsketenkninga. Forskjellige kropper, forskjellige utfordringer. Lær henne først og fremst å være glad i kroppen sin, med fokus på at man skal ta vare på den.
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2009 #25 Skrevet 26. oktober 2009 "Vi viser ikke at vi er opptatt av dette for barnet. Selfølgelig ikke. Jeg er veldig opptatt av at man skal ha et naturlig forhold til mat." Det er fornuftig og bra. Virker som om dere har en sunn tilnærming til dette:)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå