Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #1 Skrevet 19. mai 2009 Hvilke merker er bra og hvilke er ikke bra? Har per i dag en Packard Bell som det bare har vært trøbbel med... nå skal jeg ha ny. Hva anbefaler dere? Og finnes det en nettside som evaluerer laptop-modeller etc?
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #2 Skrevet 19. mai 2009 Ingen merker peker seg ut som bra eller ikke bra. Det varierer STORT fra modell til modell. Generelt er maskiner som er bygget "på stedet" av databutikken "ukjente merker altså" litt (LITT!) bedre enn de "ferdigproduserte" fabrikkmerkene. Årsaken, tror jeg, er at disse holder seg til mer "standard" komponenter. Du finner en del (gode) tester gjort av det danske bladet DATATID på www.datatid.dk. Problemet er at modellene skifter så fort at til testen er ferdig og publisert er modellen på vei ut..
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #3 Skrevet 19. mai 2009 Hehe, det er sant... jeg bør vel heller ta med meg en datakyndig kompis som kan fortelle meg hva jeg bør kjøpe. Ser jo hvor bra det gikk når jeg gikk alene og kjøpte meg laptop... en pent design lurte meg! :-P Takk skal du ha for svar! :-)
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #4 Skrevet 19. mai 2009 Ja, pent design skjuler ofte dårlig innmat i dataverdenen. Husk at de som setter størst krav til utstyret sitt er datanerdene - og for de fleste av dem er "design" et fremmedord! I den verdenen snakker man om yteevne og pålitelighet ved hardkjør, ikke om design! Moral: Søk utstyr der hvor DISSE søker utstyr. På "lugubre" små datasjapper hvor datanorsken hagler rundt deg. Tolk, i form av en datakyndig kamerat, kan anbefales...
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #5 Skrevet 19. mai 2009 Ja, det er sant. Jeg tenkte bare på RAM (2GB) og harddisk (240GB), ikke på så veldig mye mer (bortsett fra et pent ytre). På ett år har harddisken kræsjet to ganger og høytalerne fungerer ikke lenger. Det var egentlig 8000 kr rett ut av vinduet...! Jeg tar tipset ditt til etterretning, skal grave frem en nerdekompis og få ham til å hjelpe meg. Min neste laptop skal ikke bli en like stor skuffelse! =)
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #6 Skrevet 19. mai 2009 Nei, håper virkelig ikke at neste datamaskin blir en like stor skuffelse. Den er for viktig til det (i mine øyne, i hvert fall). Bare noen kommentarer til slutt: Høyttalere fungerer aldri på bærbære PC-er, og jo "bedre" høyttalere, jo dårligere funksjon. Det beste her er så små og enkle høyttalere som mulig (så fungerer de i hvert fall rent teknisk en stund, selv om lyden er en tragedie) og så heller koble til et par høyttalere når man har tenkt å høe noe mer enn "plink" og "plonk". Bare pass på at et par høyttalere KAN kobles til. At disken sier takk for seg flere ganger på et år, tyder på ett av to. Enten behandler du datamaskinen for tøft (det er finelektronikk vet du) eller så har maskinen en harddisktype uegnet for bærbart utstyr (det er billigere). I første tilfelle (hardhendt behandling) kan bare du selv rette opp forholdet, i andre tilfellet vet datanerdene på et øyeblikk kvaliteten på disken - de trenger bare "tekniske data". Har de dem, får du snart vite om disken "er flott", "kan brukes", "skal styres unna" eller det som verre er... Eneste fare ved å alliere seg med en dataguru er at han vet om mye som er "bare totalt uunnværlig", men som til DITT BRUK er "kjekt å ha" (i beste fall)! Så få dem til å forklare HVORFOR det eller det er totalt uunværlig, og vurder DITT BEHOV, får du aksepterer påstandene deres. Gjør du ikke det, ender du lett opp med en maskin som kunne vært deres egen reservemaskin. Ellers er de selv "bare totalt uunnværlig" for å gjøre et godt datakjøp!
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #7 Skrevet 19. mai 2009 Jeg må bare si at DELL pcer er noe dritt. Anbefales IKKE!
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #8 Skrevet 19. mai 2009 Tror du har mange med deg her. Men innimellom glimter de til, og sender ut skikkelig kvalitetsvare!
Gjest Skrevet 19. mai 2009 #11 Skrevet 19. mai 2009 macmacmacmacmacmacmacmacmac MacBookPro, prøv og du vil aldri tilbake til pcverdenen
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #12 Skrevet 19. mai 2009 Når jeg sitter hjemme i stua, så kobler jeg pc'en til forsterkeren for å dra nytte av anlegget mannen kjøpte for 50 000 (pc'er kan han ingenting om, men lyd har han peiling på!, men det er jo veldig greit å ha litt lyd andre ganger og. Når mannen okkuperer anlegget, feks! For å oppleve plinget av en epost eller at noen sender meg en beskjed, eller for å se noe på youtube i kjedelige stunder. Når pc'en har vært til sykehuset med død harddisk, så har det ikke vært pga hard bruk, men dårlige koblinger. Det er hvertfall beskjeden jeg har fått tilbake. Jeg krever ikke så mye; at den funker slik den skal (ikke dør hele tiden), ok batteri (minst 2 timer), webcam, og mye minne. Gjerne rundt 12". Men du høres jo ut som en skikkelig datadame, vil du være med meg? Hihi ;-)
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #13 Skrevet 19. mai 2009 http://www.elprice.no/data/baerbar-pc/acer-aspire-5737z-4gb-320gb-lxaz70x181 dette er en grei pc for vanlig bruk!!
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #14 Skrevet 19. mai 2009 Vel, blant en del innbitte datanerder er Mac kjent som Møkk.... Så det kommer vel litt an på øynene som ser. Har ellers ingenting i mot Mac selv - bortsett fra at jeg synes man betaler for litt mer enn man får.
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #15 Skrevet 19. mai 2009 Være med? Nei, jeg har nok ikke så mye peiling på datamaskiner, men jeg bruker den i mye i arbeid! Så jeg vet hva jeg forlanger av datamaskinen! Og så får de som KAN data se til å skaffe meg det! Datanerder er det nok av!
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #17 Skrevet 19. mai 2009 Mac er møkk for en spesielt interessert som vil ha flest mulig muligheter i forhold til programvare og utbygging. Derfor synes de mest hard core datagutter med forholdsvis god grunn at mac er møkk. For vanlige brukere er det etter min mening suverent.
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #18 Skrevet 19. mai 2009 Mac er nr én arbeidsutstyr for proffe folk i størsteparten av databransjen.. Det er espressomaskin vs pulverkaffe altså. (Ser likevel den at pc er et godt og billig brukeralternativ for hjemmebruk, akkurat som pulverkaffe). Men skal man ha en god maskin som går for å være rask, enkel og smart, som varer i mange år, gå for mac. Hilsen en som jobber med data hver eneste dag.
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #19 Skrevet 19. mai 2009 Var vel litt drøyt når du sier "størsteparten av databransjen", 13:57? Men innen del av databransjen er det standard arbeidsutstyr. Her er Mac elsket. I andre deler av bransjen er den alt fra mislikt til dypt og inderlig hatet. Og meningene er sterke i begge leire. Kommer av tror jeg, hvordan man vekter driftssikkerhet og enkelhet i forhold til standardisering og mangfold av programvare. En som også arbeider daglig med data.
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #20 Skrevet 19. mai 2009 Apple Mac er det beste alternativet for alle. Macbook eller Macbook Pro er kjempe pene maskiner, de er laget av ren aluminium så de tåler vanvittig mye. Osx som er operativsystemet er veldig enkelt, sikkert, du kan ikke få virus om en så åpner en fil med virus. Det følger automatisk med masse enkle og proffe programmer til å editere video direkte fra videokamera, bilde program som er helt utmerket med digitalkamera og masse masse mer. Det er det beste alternativet. Grunnen til at datanerder ikke liker apple er fordi de aldri har prøvd maskinene fordi de har sittet på windows siden de var små barnerumper og bare av en grunn har bestemt seg for at apple er teit og ferdig med det. www.apple.no
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #21 Skrevet 19. mai 2009 Som jeg sa - meningene er sterke på begge sider. Herved skulle DET være bevist......
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #22 Skrevet 19. mai 2009 Så en av disse da? http://store.apple.com/no/browse/home/shop_mac/family/macbook?mco=MTE3MzM HI
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #23 Skrevet 19. mai 2009 Fodelen med en Mac sammenlignet med en "standard PC" er at disse er at operativsystemet ("Windows") her er litt/en del mer driftssikkert, og (synes de fleste, men ikke alle) noe enklere å forholde seg til. Ulempen med en Mac er at den har mye mindre utvalg av programmer (og ofte dyrere programmer), og at komponentene ikke er "så standard" og derfor ofte en del dyrere dersom deler blir utslitt eller noe går galt. Så må hver enkelt avgjøre hva som er viktigst for henne/han. Du kan få programmer til alt bruk (unntatt det aller særeste) til Mac, også, men du kan ikke velge mellom MANGE programmer, slik du kan til en PC. Du kan for øvrig (nesten) alltid få en Mac til å "leke" vanlig PC - men da blir det en dyr og dårlig "vanlig PC". Det samme gjelder også "andre veien".
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #24 Skrevet 19. mai 2009 Velg en i aluminium. Jeg har den første macbooken som kom i 2006, og har måttet bytte chassis på den pga. sprekker. Gleder meg til jeg kan kjøpe ny neste år:-) Da blir det aluminium:-) Om du ikke har brukt osx før, må du vente deg en liten overgangsperiode. Jeg lærte meg det fort, og er like windowsblond nå som før. Om det blir mac bør du melde deg inn på www. mac1.no
Anonym bruker Skrevet 19. mai 2009 #25 Skrevet 19. mai 2009 Vær klar over at det kan se ut som det nærmer seg macbook update. Kjipt å betale full pris når du kunne fått en bedre maskin til lavere pris dagen etter.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå