Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #1 Skrevet 10. april 2009 2 timer kjøring en vei, bf tjener 200.000 ca, bm OS 138.000 ca. Bf har førerkort og bil, bm har ikke. Hvordan skal man løse den? Dele utgitene 1/2, 1/3..? Hva mener dere?
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #3 Skrevet 10. april 2009 Bf vil ikke det, det koster jo 860,- pr pers å regne ut av det. Han vil vi skal finne ut av bidrag og reiseutgifter selv. Men det er jo umulig.
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #4 Skrevet 10. april 2009 ja mange bfedre som har sagt det og så ikke betalt bidrag i tide eller i hele tatt, Også for å slippe billigere unna. Lurt å ta det gjennom nav og la de hente inn pengene for deg også så slipper dere bråk om det senere.
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #6 Skrevet 10. april 2009 Hæ? Betaler han ikke bidrag? Søk bidrag tvert gjennom NAV!
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #7 Skrevet 10. april 2009 hvis det er umulig å bli enig, er det vel verdt de 800 kr nav vil ha. dere skal sikkert dele det beløpet på 2 også. 400 pr pers er ikke sååå mye. tror du taper veldig mye på ikke å ta det gjennom de. hvis bf får en uventet regning, f,eks en skade på bilen, så er det bidraget som blir utsatt først, og deg det går utover om han får problemer med å betale regninga si. du taper mye mer på det.
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #8 Skrevet 10. april 2009 beklager, ser nå at det var pr pers! men verdt det likevel, på sikt!
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #9 Skrevet 10. april 2009 DU søker om barnebidrag gjennom NAV. Det koster kanskje noe for deg, men det er verdt det.
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #10 Skrevet 10. april 2009 Her er det litt fakta om reiseutgifter: http://www.farogbarn.no/artman/publish/kostnader_ved_samvaer.php Ang. barnebidrag. Hvis dere skal ha en privat avtale, så burde du sette det opp i en kontrakt. Beløpet kan du regne ut på bidragsveilederen til nav. Bf. og jeg har en privat avtale på barnebidrag. Men det har bare blitt tull. Han betaler akkurat når det passer han, selv om han selv har satt datoen. Nå er jeg lei, å kommer til å ta det via nav. Men angrer på at jeg ikke gjorde det med en gang.
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #11 Skrevet 10. april 2009 Tusen takk for svar, du over meg har et poeng! Men, det er 860 pr person. Sålangt har jeg fått bidragsforskudd, 1320kr i mnd. Og bf har ordnet seg bidragsgjeld. Fra juli 08. Tror han forventer at han skal betale mindre einn det forskuddet jeg allerede har fått. For han skulle ikke betale tilbake nav mer enn det jeg eeeegentlig skulle ha fått. På bidragskalkulatoren ble det 1810kr i mnd, men det var med 2 overnattinger i mnd (har ikke begynnt med det ennå). Først nå den siste mnd han har kommet og trefft sønnen. Den differansen mellom 1320kr (forskudd) og 1810kr (fra bidragskalkulatoren) er det penger han skal betale tilbake til meg fra juli 08 og frem til nå? Eller har jeg 'tapet' på at jeg har fått bidragsforskudd. Ikke at det er nøyge, gir f i pengene, er bare nyskjerrig;) Et spm til, når bf kommer hjem til meg for samvær med sønnen her, ska vi også da dele på reiseutgiftene? Skal jeg liksom betale bf for å komme å treffe sin egen sønn? HI.
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #12 Skrevet 10. april 2009 Reiseutgifter skal deles forholdsmessig etter inntekt mellom foreldrene. I utgangspunktet skal det deles likt, men dersom inntektene er ulike, blir utgiftene ulikt fordelt. Fylkesmannen regner ut og fastsetter reiseutgifter dersom partene ikke blie enige. NAV regner ut barnebidrag. Her er en brosjyre: http://www.regjeringen.no/nb/dep/bld/dok/veiledninger_brosjyrer/2001/reisekostnader-ved-samvar2.html?id=87798
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #13 Skrevet 10. april 2009 Vi betaler nærere 50 000 i året for å bringe barna hans, da ser vi de 2 x 14 dager i året. far tjener ca. 400 000, å mor ca 200 000 + vi betaler nesten 5000 i bidrag i månden. Greit bidraget skal jeg ikke si noe på. men reisen er det vi som må betale alt på, + det er far som må ta fly å hente å bringe barna hver gang... Kan vi faktisk tvinge det gjennom at mor må betale etter inntekt her? Forstår jo at far vill ha barna men sliter fælt på økenomien vår..
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #14 Skrevet 10. april 2009 200 000 + 138 000 = 338 000 338 000 ganger X% = 138 000 Den X% er det du skal bruke som din prosent av reiseutgiftene. Så det blir ca 35% som er din del, uten at jeg har regnet på det. Når det kommer til bidraget, så kan du la NAV regne det ut, selv om BF ikke vil. Og du kan søke om fritak fra det gebyret på 850 pga lav inntekt. Det vil du få fritak fra. Mulig også BF vil få det, for han har lav inntekt. Så lav at han nok er på grensen til å slippe å betale bidrag. Du kan regne ut bidraget på bidragsveilederen til NAV.
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #15 Skrevet 10. april 2009 Ja reiseutgifter skal gå etter inntekter. Er ikke den ene parten som skal betale alt. Sjekk linkene som er lagt ut!
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #16 Skrevet 10. april 2009 Anonym 21.42. Ja dere kan få henne til å betale sin del om da blir 1/4 av utgiftene. 12 500 skl hun da betale.
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #17 Skrevet 10. april 2009 Er bidraget fastsatt til 1810, så er det det du skal ha. Du får deler av det i forskudd, og når BF betaler, så skal du ha det overskytende over forskuddet. Men det hjelper ikke om du bare har regnet på den summen, og ikke har avtale om den. Det er den avtalte summen som gjelder som bidrag. Du skal ikke betale BF for besøk i ditt hjem. Du skal kun betale når det gjelder henting/bringing av barnet. Og som sagt; du kan søke om å slippe det gebyret på 850,- pga lav inntekt.
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #18 Skrevet 10. april 2009 Tusen takk for svar! Men enn den differansen mellom bidragsforskuddet og den summen på bidragskalkulatoren viste? Bf sa også at han måtte justere kilometerstanden på forsikringen på bilen! Skal jeg også betale der? Betale også når bf kommer på besøk hjem til meg for å treffe sønnen sin, uten overnatting? Har jeg forstått det rett om jeg skal betale 0,35kr pr mil? Blir det at jeg skal betale på strekningen: bf (starter)- meg (henter)- bf (kjører hjem igjenn)- meg (leverer)- bf (kjører hjem igjenn)...?
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #19 Skrevet 10. april 2009 Det viste jeg ikke.. Takk for svar.. uansett om mor betaler bare 25% så utgjør det nesten en hel måedslønning for meg som er i permisjon nå.. Må si det sliter på både økenomi og forhold de gangene barna er her for tar flere måeder før vi økonomisk får henten oss inn igjen..
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #20 Skrevet 10. april 2009 Nei, det er bensin og evt ferge/bom tur/retur du skal være med å betale. Det det der og da koster for å hente og å bringe barnet der det skal. Og det er etter din inntekt, ikke etter kilometergodtgjørsle på noen måte. Kjøringen har ikke med bidraget å gjøre, men er holdt utenfor. Du skal ha diferansen i bidraget den dagen BF betaler, og da er det ikke sikkert du får det første måneden eller andre. Det spørs om gjelden til deg eller til NAV ligger som eldste gjeld. Men du skal ha det som er mellom forskudd og fastsatt bidrag:)
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #21 Skrevet 10. april 2009 Men får jeg det som er mellom forskuddet og det fastsatte bidraget, og etterbetaling fra fødselen (juli 08)? Beklager at jeg er helt på jordet på dette temaet
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #23 Skrevet 10. april 2009 Foresten, flere dumme spm her. Når bf har levert barnet, hjem til meg etter samvær med overnatting hjem til bf. Skal man også regne med bensin penger da bf har levert, altså på tur hjem igjenn..? Hvordan betaler dere bf for reiseutgiftene? I hånden ved henting/levering? Eller?
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #24 Skrevet 10. april 2009 Skriver mld med bf jeg, han ble 'sur' for at jeg ville ta det igjennom NAV. Og han skjønner ikke hvorfor vi ikke kunne ha en privat avtale som planlagt. Nevnte 1/3, det var sjeivt fordelt mente han, han vil vi skal dele likt. Han vil også at vi skal trekke fra reiseutgifter fra barnebidraget. Men, jeg skrev til han at jeg kan prøve og hente/levere noen ganger også (har venner og familie som garantert hjelper med der) så at da var det jo dumt å trekke reiseutgifter fra bidraget. Men, ingen som vil fortelle hvordan dere betaler for reisekostnader? hh
Anonym bruker Skrevet 10. april 2009 #25 Skrevet 10. april 2009 Hvis du har NAV til å fastsette, og alt går gjennom dem, får du alt han skylder deg om han fks får igjen skattepenger, og NAV har fått sitt.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå