Gjest Skrevet 28. februar 2008 #1 Skrevet 28. februar 2008 Syns mange har veldig lett for å gi det rådet til andre her inne. Jeg vil tro at i de aller fleste tilfeller har en fagperson som faktisk kjenner barnet mer kunnskap enn folk her inne... Greit nok at helsesøstre kan si endel rart innimellom, men jeg hadde aldri tatt sjansen på å vurdere det på andre sine vegne via en nettside.
Gjest Skrevet 28. februar 2008 #2 Skrevet 28. februar 2008 INGEN kan mer enn skravlere! Hvordan kan du være så frekk å påstå noe annet????
Gjest Mylian&Musovic Skrevet 28. februar 2008 #3 Skrevet 28. februar 2008 For en gangs skyld er jeg helt enig med deg. Ofte så blir folk fornærmet om de får høre at babyen er litt for tung bl.a og da kan minst 50 stk fortelle at helsesøster har helt feil og er en møkkakjerring;-) En annen ting jeg ikke forstår er de som ikke stoler på at legene somregel gjør det beste mhht. medisiner for barna deres og må spørre her inne om "ville dere gjort det?" ..Hvorfor gå til legen og hs, når man har dib?
Gjest Skrevet 28. februar 2008 #5 Skrevet 28. februar 2008 Nei, ikke sant? Synd man ikke kan få printet ut resepter også direkte fra DiB ;-)
Gjest Mylian&Musovic Skrevet 28. februar 2008 #6 Skrevet 28. februar 2008 Ikke sant! Ganske kjipt det. Jeg har en kjempesnill helsesøster, hun har sagt noen rare ting men jeg tviler ikke på kompetansen hennes. Hadde jeg gjort det hadde jeg aldri i verden latt henne ha noe med mitt barn å gjøre.
Mamma`n til Will& Ailo Skrevet 28. februar 2008 #7 Skrevet 28. februar 2008 Jeg driter i HS.Men så har jeg hatt to stk som ikke kan noentingen heller da.Stoler mest på meg selv og sunn fornuft jeg.
Gjest Skrevet 28. februar 2008 #8 Skrevet 28. februar 2008 Barn har en selvstendig rett til medisinsk oppfølgning og bistand, helt uavhengig av foreldrene. Men er man ikke fornøyd med helsestasjonen, så synes jeg at man godt kan finne andre alternativer. Da kan du faktisk velge å bruke fastlege, vaksinasjonskontor, privat barnelege eller annet. Og det tror jeg gjøres i altfor liten grad.
Gjest Skrevet 28. februar 2008 #9 Skrevet 28. februar 2008 Ja, men da vurderer du jo det selv. Ikke på vegne av andre du aldri har møtt...
julenissen Skrevet 28. februar 2008 #10 Skrevet 28. februar 2008 Hadde helsesøster vært en fagperson som kjente barnet hadde det vært en ting, men med mindre man har et privat kjenskap til, eller at man får ekstra oppfølging. Desverre ser stortsett helsesøster bare barna et par timer i måneden (1året kanskje) i omgivelser som ikke er kjent for barnet, og desverre så blir det ingen god vurdering da i de fleste tilfeller, og da vil jeg påstå at foreldrene skal stole på seg selv i de aller fleste tilfeller. Spesielt når det gjelder hva barnet kan eller ikke, om barnet har konsentrasjon osv... foreldrene ser da hjemme om barnet kan konsentrere seg om en aktivitet over lengre til....så da synest jeg at ja...drit i hs, noen ting vet foreldrene faktisk best.
Gjest Skrevet 28. februar 2008 #11 Skrevet 28. februar 2008 Nei, sykepleiere med videreutdanning kan sikkert ikke noe...
Gjest Skrevet 28. februar 2008 #13 Skrevet 28. februar 2008 Jeg ser ikke helt problemet så lenge man går fra helsestasjon TIL annet helsepersonell, gjerne med spesialkompetanse på barn. Det er imidlertid et problem hvis noen velger å droppe hs fordi de har flagget et mulig problem, for deretter å dra ned rullegardina og unngå alt som heter helsevesen. Og så glemmer du DIBregel nr.. 1 Spetakkel: Jatte med HI. Slikt blir man populær av her inne sies det.
Gjest Skrevet 28. februar 2008 #14 Skrevet 28. februar 2008 Helt enig med deg spetakkel! Noen Helsesøstere overdramatiserer kanskje i enkelte tilfeller. Men er ikke det verste det. Verre at de overser problemer. Klart ingen vil høre at det kan være noe galt med barnet, men noen ganger er det det. Bedre å dra asvgårde å få utrede og finne ut at alt er bra, enn å droppe det også er kanskje ikke alt bra..
julenissen Skrevet 28. februar 2008 #15 Skrevet 28. februar 2008 Joda de kan nok en hel masse, men de burde også vite at man ikke kan "diagnosere" et lite barn i uvante omgivelser etter et par timer en gang i måneden. Dette har blitt sterkt kritisert i andre steder.
Gjest Skrevet 28. februar 2008 #16 Skrevet 28. februar 2008 Jeg er også enig med julenissen mht hvor godt helsesøster kjenner barnet.
Gjest Skrevet 28. februar 2008 #17 Skrevet 28. februar 2008 He he, ja det er nok derfor jeg er så "populær" ;-) Tror neppe barna er tjent med at foreldrene stikker hodet i sanden og fortrenger problemet i hvertfall...
piano♫ Skrevet 28. februar 2008 #18 Skrevet 28. februar 2008 Enig med deg, Spetakkel! Hvis min helsesøster hadde vært så "på trynet" som enkelte tydeligvis er (hvertfall i noens øyne), ville jeg gått til det skritt å skifte helsesøster. Da ville jeg hvertfall fått kyndig veiledning. Jeg vil tro at de fleste gangene hs påpeker "ting" er det noe i det...?
Gjest Skrevet 28. februar 2008 #19 Skrevet 28. februar 2008 Jeg er litt sånn "både og" på akurat det jeg. Rett og slett fordi jeg har intrykk av at det finnes mange utdaterte helsesøstre der ute, og her inne finnes det mange gode erfaringer. Men man bør ta det som RÅD og ikke god fisk alt som er. Jeg spør gjerne her inne om både meg og vesla jeg, men det er som råd og veiledning for videre hjelp (som jeg jo avgjør selv hva er etter en vurdering).... Synes at en god blanding av helsestasjon, lege, legevakt, BUP, DiB og familie gir meget gode resultater:) Liker også å tro såpass om andre dibbere at de benytter dib på noenlunde samme måte og håper ingen taralt her inne for god fisk.
Gjest Skrevet 28. februar 2008 #20 Skrevet 28. februar 2008 Jeg tror dessverre at mange tar mye for god fisk her inne. Jeg pleier alltid svare at man bør kontakte HS eller lege hvis noen lurer på noe "litt alvorlig".
Mamma`n til Will& Ailo Skrevet 28. februar 2008 #21 Skrevet 28. februar 2008 Jeg går til helsesøster pga vaksinene han skal ha osv.Men jeg hører ikke på henne ,for hun har gitt meg masse dårlige råd og jeg har ikke fått den oppfølginga jeg skulle ha hatt.Og så lenge han utvikler seg som han skal og er frisk ,så driter jeg i HS.Men det er meg. Og det helt friviligt og gå dit !!
Gjest Skrevet 28. februar 2008 #22 Skrevet 28. februar 2008 Det kan jeg være enig i. Hesesøster ser ikke barnet 24/7, og er ikke der i barnets vante omgivelser, men jeg betviler ikke helsesøsters kompetanse. Er de bekymret så er det som oftest en grunn til det. For å ta meg som et eksempel: Med eldstejenta gikk jeg til ei helsesøster som hadde mange år på baken og hun brydde seg med alt, og jeg var ganske lei til tider. Men det kunne ikke falle meg inn å "gå i mot henne" hvis hun var bekymret for noe. Datteren min ble utdredet for en del ting. I de fleste tilfellene var det ikke noe galt.. Og da var jeg kjempe fornøyd. Med sønnen min som er 8 mnd, har vi en helt nyutdannet helsesøster. Hun virker usikker, men er allikevel nøye
Tøysetipp Skrevet 28. februar 2008 #23 Skrevet 28. februar 2008 Jeg er enig med deg. Samtidig har jeg et inntrykk av at mange misliker helsesøsteren så snart de kommentere noe om barnet, som mor eller far ble fornermet av.
Gjest Skrevet 28. februar 2008 #24 Skrevet 28. februar 2008 Ja, ikke sant? Tror mye av problemet ligger der...
Sjefsmegga Skrevet 28. februar 2008 #25 Skrevet 28. februar 2008 Helsesøstre vet vel stort sett hva de snakker om.....så får man selv også bruke sin magefølelse og sunne fornuft sammen med helesøsters råd.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå