Karisma78 Skrevet 16. oktober 2007 #1 Skrevet 16. oktober 2007 http://www.vg.no/pub/vgart.hbs?artid=175310 hva synes dere om dette da?
Anonym bruker Skrevet 16. oktober 2007 #2 Skrevet 16. oktober 2007 siterer fra vg:de kan bedrive rumpeleker, puleleker, de kan danse nakne og onanere... NOT MY CHILD altså, da tar jeg han ut av bhg, det får da være måte på til opplæring, lurer på de skal lære på skolen da gitt.
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 16. oktober 2007 #3 Skrevet 16. oktober 2007 Sitat tatt ut av sammenhengen kan være virkningsfulle men sjelden sannferdige. Her står det at ungene kan få leke puleleker om de vil, men at deres seksuelle adferd må sosialiseres, sånn at de ikke onanerer ved matbordet. Jeg ser ikke problemet. Det er ikke snakk om at ungene må leke dette eller at barnehagen oppfordrer dem til det.
KariMari Skrevet 16. oktober 2007 #4 Skrevet 16. oktober 2007 Nei, dette synes jeg ikke noe om:-( Det er snakk om at de skal få leke puleleker hvis de vil? Men hva med dem som ikke helt vet hva de vil, men som likevel blir "dratt med" av andre barn?? Kan jo oppleves som ekkelt og traumatisk for noen. Og hvilke "fagpersoner" skal styre disse lekene da? Hadde slett ikke ønsket at mine barn skulle gått i en barnehage, der de hadde sex-grupper på dagsorden! Får være måte på hva man skal få tredd nedover hodene, av sex-press!! Dette er jo små barn, jo! Get a grip!!
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 16. oktober 2007 #5 Skrevet 16. oktober 2007 Det står også at de skal lære grensesetting og ikke gjøre noe de vil. Og de leker jo puleleker sånn som det er i dag også, bare at nå blir de fordømt av de voksne. Og de skal ikke ha sexgrupper på dagsordnen. Hvor vanskelig er det å lese en arikkel uten å tillegge en masse meninger?
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 16. oktober 2007 #6 Skrevet 16. oktober 2007 ikke gjøre noe de ikke vil selv skulle det stå.
♥Prinzessin♥ Skrevet 16. oktober 2007 #7 Skrevet 16. oktober 2007 Folk leser nå pinadø det de vil lese, ser jeg. Som Doppler sier, det er ingen som har tenkt å LÆRE unger å onanere og drive med "puleleker". Det er rett og slett snakk om å akseptere det dersom barn SELV FINNER UT at de skal gjøre det. Og jeg husker sjøl at jeg lekte puleleker (med bamsene, men likevel), noe jeg hadde funnet på helt av meg selv.
KariMari Skrevet 16. oktober 2007 #8 Skrevet 16. oktober 2007 Men skjønner fortsatt ikke hvorfor dette er noe som skal normaliseres i regi av barnehagen? Selfølgelig skal barna få utforske seg selv, om de ønsker det! Men hva er galt med å gjøre dette hjemme? Vi har sagt at det er helt ok å gjøre dette, men at det er noe som er deres private og som de ikke skal gjøre når andre folk er der. Noe de kan kose seg med når de er for seg selv. Har også skjønt at de utforsker hverandre, når venninner er på besøk. Dette er også helt ok, og har aldri blandet meg inn. MEN, det bør ikke bli så "normalisert" at de kan få lov å gjøre dette i barnehagen. Og jeg hadde satt STORE krav til den/de voksen-personene som skulle styre dette! Skjønner bare ikke vitsen? Må være et eldorado for evnt. pedofile småskolelærere:-((
♥Prinzessin♥ Skrevet 16. oktober 2007 #9 Skrevet 16. oktober 2007 Hvis dere har sagt at det er ok å gjøre dette privat, så er det jo ikke sikkert at deres unger gjør dette i barnehagen. Men dersom barna gjør det hjemme, kan jo ikke vi foreldre styre hva barna SELV finner ut at de skal gjøre i bhg - da måtte vi jo isåfall be barnehagepersonellet om å få en stopper for det. Og er det riktig? Skal de gripe inn og si at dette er feil? Jeg tror det er mye verre enn å la dem holde på, jeg. Barnehagen skal uansett bare ha "riktig innstilling" dersom barna SKULLE finne på å gjøre dette. De skal vel ikke ha noe læreplan eller sexlek på dagsordenen.
Gjest Hello Alicja, are you a car? Skrevet 16. oktober 2007 #10 Skrevet 16. oktober 2007 Jeg skjønner ikke hvorfor unger skal finne ut av sånt selv, i så tidlig alder. Ved å la de holde på med dette vil de mest sannsynlig også gjøre det offentlig og de færreste ser gjennom fingrene med slikt. Det passer seg ikke ute.
♥Prinzessin♥ Skrevet 16. oktober 2007 #11 Skrevet 16. oktober 2007 Ehhh.. Du skjønner ikke hvorfor? Vel, vi kan ikke akkurat gå inn i hjernen til barn for å finne ut hvorfor de har lyst til å titte på kroppene sine, kan vi vel? Det er snakk om barn som SELV finner ut av slike ting, det er ikke noe vi voksne skal presse på dem. Har du ikke skjønt det da? De pulelekene jeg drev med, gjorde jeg helt for meg selv med bamsene mine - instinktivt visste jeg at jeg skulle være alene når dette skjedde. Og ingen voksne skjennet på meg eller sa at dette ikke var bra. Hadde de gjort det, ville jeg nok følt stor skam og usikkerhet i forhold til kropp. Jeg har et fullstendig normalt og langt fra promiskuøst liv, i motsetning til hva enkelte høns på Skravle tror om slike barn som meg. :-)
Gjest Hello Alicja, are you a car? Skrevet 16. oktober 2007 #12 Skrevet 16. oktober 2007 Mulig jeg formulerte meg litt galt. Jeg har ikke lest linken. Det jeg mener er at jeg syns ikke vi som voksne skal oppfordre til slik lek. Hva skravle betyr er vel uviktig, de har sjeldent noe veldig lurt å si om de som ikke følger strømmen allikevel.
Gjest Hello Alicja, are you a car? Skrevet 16. oktober 2007 #13 Skrevet 16. oktober 2007 Ikke bare "mulig jeg formulerte meg galt". - Jeg formulerte meg veldig galt. Beklager det.
♥Prinzessin♥ Skrevet 16. oktober 2007 #14 Skrevet 16. oktober 2007 Ok. Men det sto iallfall ikke et eneste ord om oppfordring til sexlek. Så du kan slappe av når det gjelder akkurat det. :-)
Gjest Hello Alicja, are you a car? Skrevet 16. oktober 2007 #15 Skrevet 16. oktober 2007 Har lest den nå og syns det er en god ide. Syns det er feil at man skal skamme seg over sånt, det kan gi uheldige reaksjoner senere. Kommer ikke som et sjokk at mange ikke likte dette. Trodde selv at det berodde på å oppfordre de til det. Men de må for all del gjøre slike ting som barn gjør, uten å bli bedt om å slutte fordi det er feil.
♥Prinzessin♥ Skrevet 16. oktober 2007 #16 Skrevet 16. oktober 2007 Tror det er mange flaue foreldre der ute. Dessuten skjønner de ikke at de gir barna sine skamfølelse dersom de blir fortalt at det er feil å undersøke kroppen sin. Det er bedre at barn er trygge på kropp og "sexleker", enn at de skal bli fortalt at det er stygt, feil og skammelig, og dermed få et anstrengt og unaturlig forhold til dette senere. Det ser ut som om enkelte tror at barn som utforsker kroppen sin blir både promiskuøse og det som verre er. Jeg tror det er motsatt, jeg. De som ikke "får lov til" å undersøke og leke med seg selv, blir lettere "lurt med på" seksuelle aktiviteter når de kommer i de ufattelig sårbare tenårene.
Anonym bruker Skrevet 16. oktober 2007 #17 Skrevet 16. oktober 2007 Jada, la dem holde på i barnehagen..... Så jævlig ok for de som blir utsatt for incest hjemme! Selv ikke barnehagen er et fristed for sex:-( fy faen så pedagogiske det går an å være:-(
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 16. oktober 2007 #18 Skrevet 16. oktober 2007 Barn som har vært utsatt for overgrep har ofte utagerende seksualisert adferd. Men igjen. Unger som ikke vil må ikke. Grensesetting, men litt mindre tabu.
Tokatter_USA Skrevet 17. oktober 2007 #19 Skrevet 17. oktober 2007 Jeg har aldri lekt sexleker eller "doktor", har ikke utforsket kroppen min sammen med andre, og har ikke utforsket andres kropper. Det falt meg ikke inn. Jeg vokste opp i et nabolag med masse barn, hadde venner og venninner, men dette kom ikke opp. Hvis jeg så barna i barnehagen leke "puleleker" eller onanere, hadde det virket veldig rart på meg, kanskje også skremmende. Jeg var blant de mer beskjedne barna, som godt kunne si nei, men hvis jeg fikk et "jo" tilbake, så sa jeg gjerne "ja" likevel. Jeg tør ikke tenke på hva slags opplevelser jeg ville hatt om jeg hadde gått i en slik barnehage som det er snakk om her. Om noen hadde tråkket over mine grenser, ville jeg sannsynligvis ikke grått eller på annen måte gitt tydelig uttrykk for at jeg mislikte det som hadde skjedd, men holdt det for meg selv. Jeg husker ganske godt hvordan det var å være fire år. Det var mye jeg ikke skjønte, mye jeg gjorde og sa fordi jeg trodde det var ventet av meg, og mange rare sammenhenger og konklusjoner jeg dro fordi jeg måtte finne på dem selv. (Jeg tilbragte en natt på sykehuset fordi jeg hadde sagt at jeg hadde spist bekkeblomblader. Det sa jeg fordi jeg trodde faren min ville at jeg skulle ha gjort det. Jeg hadde ikke spist noen verdens ting som ikke var mat, og det visste jeg godt.) Tror virkelig pedagoger at alle barn har nok virkelighetsforståelse og selvbevissthet til å klare å sette egne grenser? Og har alle barnehageansatte kompetanse og intelligens til å forstå de forskjellige barns følelser og reaksjoner i forhold til seksuelle følelser? Her er det ganske viktig, tror jeg, at det individuelle barnet får ALL den forståelse som kan oppdrives, siden alle er forskjellige, også seksuelt., og siden dette er en svært sårbar del av et menneske. Jeg kan også forestille meg, i lyset av min egen barndom, at de stille og mer usikre barna vil bli tråkket på - igjen - og det på et område som er så privat som vel mulig. Jeg synes det er et hårreisende forslag.
Anonym bruker Skrevet 17. oktober 2007 #20 Skrevet 17. oktober 2007 Menmen...så bor jo du i USA, må du huske.
KaMa Skrevet 17. oktober 2007 #21 Skrevet 17. oktober 2007 ..og hva i all verden har det med saken å gjøre?
Anonym bruker Skrevet 17. oktober 2007 #22 Skrevet 17. oktober 2007 Jeg har en 2 åring som har to voffer og av og til koser han med dem, han gir dem til meg for å gi en klem, eller av og til lar han dem klemme hverandre. Det har aldri en gang fallt meg inn at han lekte en PULE lek med disse to voffene. Hvor syk går det an å bli!
ragna Skrevet 17. oktober 2007 #23 Skrevet 17. oktober 2007 hmm, vanskelig problemstilling, fordi alle barn er forskjellige. jeg mener det er foreldrenes rolle å sosialisere barnas seksualitet. jeg mener også det er foreldrenes rolle å forklare barna om seksualitet. men alt til sin tid. det er greit nok at barna er født med "lyster" eller hva man skal kalle det, men helt ærlig; en 1-åring leker ikke med tissen sin fordi han har lyst på en utløsning. det er absurd. barn leker med kroppen sin for å stille utforsker-nysgjerrigheten. misforstå meg ikke, har ett veldig naturlig forhold til min kropp og til andres kropper. kan med hånden på hjertet også si at 5-åringen i huset også har ett naturlig forhold til kroppen sin. uten at noen i bhg har påvirket dette. blir unaturlig for meg om andre skal blande seg inn i hva barna mine skal gjøre med kroppene sine i så ung alder. om noen skal påvirke dem i noen retninger er det meg, eller barnas far. ville ha sett på det som ett slags overgrep om barnehage ansatte hadde kommet til meg og sagt at ei jente (eller en gutt for den saks skyld) hadde fått lov til å utforske ett av barna mine i bhg. kommer ikke på tale med andre ord.
Gjest Skrevet 17. oktober 2007 #24 Skrevet 17. oktober 2007 Doppler. Man har ganske mange andre regler i skole og barnehage som mobbing. Dette er en ting alle jobber med men ikke klarer å holde helt innenfor de grensene det burde. Altså barn blir mobbet den dag i dag selvom skole og barnehage prøver å holde dette innenfor visse grenser. Setter da spm tegn ved , hvordan skal ansatte klare å skille mellim barn som ønsker eller ikke? Ansatte har nok av problemer ved å gå inn i en konflikt barn selv ikke klarer å løse og forstå hvem som gjorde hva og hvem av barna som hadde en viss leke først. Igjen så spør jeg hvordan en ansatt skal klare å skille mellom barn som evt blir "presset" inn i en sex lek ubevist og hvem som vil. Som sagt er dette barn og de er undersøkene, men mange barn vil nok bli dratt inn i en sex lek i steden for å bli stående utenfor. Ingen små barn i 4 års alderen ønsker å se en gruppe barn ha det gøy. Slik fungerer jo livet utenfor for mange undommer også. Man blir heller med å røyker enn å bli mobbet og holdt utenfor.Ikke alle men noen.
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 17. oktober 2007 #25 Skrevet 17. oktober 2007 Men jeg tror ikke unger leker sexleker i store grupper, for de vet at dette er noe litt hemmelig. Men klart noen kan bli presset. Noen kan og bli presset til å klatre i et tre og så ramle ned. Men det som sto i artikkelen var ikke at ungene måtte, eller skulle for den saks skyld. Det sto bare at man ikke skulle slå hardt ned på det om det skjedde.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå