manonym Skrevet 29. juli 2007 #1 Skrevet 29. juli 2007 Jeg prøvde meg idag på å lage middag til gutten min som snart er 6 måneder. Skal begynne med middag i morgen for første gang=) Jeg tok da 3 poteter og en gulrot, kokte de ilag med skall på. Tok det i en foodprosessor og tilsatt litt av kokevannet. Det smakte jo pyton! Har jeg gjort noe galt? Og har dere noe tips til hva jeg kan fryse det i? Blir jo ganske små porsjoner til å begynne med, og har desverre ingen isbitformer...
~Snublefot~ Skrevet 29. juli 2007 #2 Skrevet 29. juli 2007 Tror jeg ville skrelt før koking... Setter vel smak på vannet, det skallet?
M@mm@ til gutt og jente Skrevet 29. juli 2007 #3 Skrevet 29. juli 2007 Har laget mye middag til min gutt for han ville ikke ha middagsglass.Det smaker jo lite av dette.Men potet er best å finmose med gaffel.Den blir seig i foodprossesor og det blir ikke godt.Min gutt syns det var best med gulrot for det en er det litt smak i.Blandet bare i litt potet i starten jeg så det var mest smak av gulrot.Lykkke til! Frystte ned i vanlige fryseposer som jeg klipte til.Bare for å få noe rundt maten.Enkelt å varme opp senere
Gjest Skrevet 29. juli 2007 #4 Skrevet 29. juli 2007 Koker alltid fersk mat til lillegutt. Deler opp potet og gulerot i små biter og koker med litt vann og rapsolje. Moser med gaffel. Tilsett litt brokkoli, pølse, fiskekake, kjøtt som er malt i kjøkkenkvern etterhvert. Utvid smakssansene med advocado, ulike friske urter.
Chevy mamman til Brage Skrevet 29. juli 2007 #5 Skrevet 29. juli 2007 Jeg laget all middag til sønnen min selv. Laget poteter, gulrøtter, blomkål, brokkoli osv med at jeg vasket, skrelte og kokte en og en ting. Moste med stavmixer, avkjølte og frøs det i store isbitformer. Når det var fryst tok jeg det i en boks med lokk. Gjorde det sammen med kvernet kjøtt, fisk ( når han ble eldre) og kylling. Frøs også sauer uten salt. Laget også sviske og aprikos på måte. Når vi skulle spise middag tok jeg en f.eks en terning potet, en saus en kylling og to grønnsaker og varmet dette.
Hønseføtter og gulerøtter Skrevet 29. juli 2007 #6 Skrevet 29. juli 2007 Vi lager selv. Skreller grønnsaker på forhånd, har det i foodprosesoren med litt olje eller flytende melange :-) Det funker iallefall bra hjemme her :-) Brukte ikke kokevannet..
Odine! Skrevet 29. juli 2007 #7 Skrevet 29. juli 2007 Skrell potetene og bruk blender eller stavmixer. Hvis det blir rørt for mye, blir det "lim". Det smaker ikke så mye av babymat, men husk at våre smaksknopper har blitt herdet av alt vi har spist av sterk mat. Etterhvert kan du bruke flere grønnsaker: brokkoli, kålros , og kjøtt eller fisk.
camilla^ Skrevet 29. juli 2007 #8 Skrevet 29. juli 2007 Begge mine unger har ikke likt glassmat, men jeg har aldri laget kun mat til dem, eller fryst. De er samme som meg, og liker ikke så godt fryste, eller poteter fra dagen før. Jeg har kun most maten vi har hatt til middag, helt fra første middagssmaken. Ris, pasta gikk like lett ned. Har blandet maten med litt smør og melk istede for mye kokevann. Det synes jeg gir litt mer smak. Smør får en uten melk og salt også. Eller olje, gir litt smak det også. Har jeg hatt litt kryddret mat, som feks taco har jeg tatt til side litt kjøtt før jeg kryddrer. Og ris på taco er faktisk godt det også, så synes ikke det har vært så vanskelig. Faktisk veldig lett og morsomt. Gitt mer litt mer utfordring i forhold til å ha mer og mer forskjellige grønnsaker når vi har hatt middag. Kokte, stekte, rå eller dampede og ikke bare det samme.
manonym Skrevet 29. juli 2007 Forfatter #9 Skrevet 29. juli 2007 Jeg leste en plass at man ikke skulle skrelle grønnsakene før koking, for da får man alle vitaminene og slikt med. Men skrelte potetene før jeg mosa de da;) Det ble ganske seigt på en måte ja..... Tror jeg skal prøve igjen jeg da, men får man det helt fint bare med gaffel da? Takk for tips som jeg kan bruke når han begynner å utvide middagene litt=)
FrøkenSprøken Skrevet 29. juli 2007 #11 Skrevet 29. juli 2007 Hvis du bruker kokevannet har det ikke noe å si om du skreller de, for de vitaminene som "går tapt" forsvinner ikke. De havner i vannet. Er derfor man skal bruke kokevannet. Hvis du ikke bruker kokevannet bør du skrelle grønnsakene etter at de er kokt. Bruk også: ris, fulkornspasta, kylling, fisk (etter 8 mnd), kålrot, broccoli, blomkål, mais (og en rot til, spm jeg ikke husker hva heter i farta). Min sønn ville ikke spise hjemmelagd mat, fordi det var vanskelig å få til den riktige konsistensen. Ble lett kornete/ikke "glatt" nok hvis jeg ikke rørte nok, og seigt hvis jeg rørte for mye. (Foddprocessor) Brukte hipp sine middagsglass til han var klar for å spise det samme som oss voksne.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå