-MtG- Skrevet 11. juli 2007 #1 Skrevet 11. juli 2007 Sønnen min på 9 mnd. har et merkelig utslett. Det begynte for 13 dager siden med 4-5 prikker/kviseliknede i hodet. Så fikk han prikker på magen og ryggen og etter et par dager noen på beina og en på hånden. Nå har han ikke sånne vanlige knupper lenger, men røde flegger med rød knupp på midten. Mange på ryggen, et par på magen og en på beinet. Føler det blir fler og fler. Han har også fått mange bittesmå knupper på øyelokkene de siste par dagene. Jeg trodde først det kunne være vannkopper da han har vært i kontakt med det, men det ser absolutt ikke ut som vannkopper. Nå har jeg også lest litt i en bok om barnesykdommer, men finner ikke noe som passer. Han har ikke hatt feber og ser ikke ut til å være plaget. Tror jeg tar en tur til lege i morgen for å få greie på hva det kan være, men det er kanskje også noen her som har noen forslag??
melkekua™ Skrevet 11. juli 2007 #2 Skrevet 11. juli 2007 Hmmmm.....kanskje den 4.barnesykdommen? Eller kanskje bare varmeutslett?
-MtG- Skrevet 11. juli 2007 Forfatter #3 Skrevet 11. juli 2007 På 4. barnesykdom har jeg forstått at man "må" få feber først som varer i 3 til 5 dager før utsletet kommer. tretthet, irritabelitet og redusert appetitt skal også komme, men han er jo frisk og fin. Tror ikke det er varmeutslett for det har han hatt og det så ikke sånn ut. Ikke har han vært spesielt varm heller:) Men tusen takk for forslaget!
mamma`n til 3 gutter Skrevet 11. juli 2007 #4 Skrevet 11. juli 2007 Molusker? Molusker er en svært vanlig, overfladisk hudinfeksjon hos barn. Infeksjonen kan sitte overalt på kroppen, men er vanligst i ansikt, nakke, arm og hender. Infeksjonen sitter kun i huden og gir ikke feber eller redusert allmenntilstand.En mollusk lever i ca. 2--3 måneder. Som regel vil barnet være uten noen mollusker innen to år. Molluskene forsvinner uten å etterlate noe arr. Smitten skjer ved direkte kontakt, som regel med hendene. Molluskene sprer seg til andre steder på kroppen ved at man klør på dem og overfører smittestoffet med hendene. På denne måten kan barnet få ganske mange mollusker samtidig. Man kan også få sekundærinfisert hud, det vil si en bakterieinfeksjon i huden der man har klødd. Dette gir rød hud, eventuelt med pussfylte blemmer (brennkopper). Bakterieinfisert hud vil ofte ha behov for mer aktiv behandling. Hos voksne skjer smitte som regel ved seksuell kontakt. Mollusker er ikke farlige, men de kan være plagsomme. Symptomer En mollusk starter med en liten fast kul i huden som utvikler seg til en lyst farget hevelse med et søkk i midten. Den modne mollusken har et voksaktig lyst innhold. Hver enkelt mollusk er 2--5 mm i diameter. Molluskene gir ingen smerter, men hvis barnet begynner å klø på dem, kan det bli sårhet og rødhet i huden rundt. Årsaker Infeksjonen er forårsaket av et virus fra poxvirusfamilien (molluscipoxvirus molluscum contagiosum). Skal jeg kontakte lege? Hvis det er mange eller plagsomme mollusker kan du kontakte lege. Hva kan legen gjøre? Den modne mollusken kan fjernes kirurgisk ved å foreta et tynt snitt på mollusken med en skarp, steril kniv. Legen kan da presse ut det lyse voksaktige innholdet. Innholdet er forurenset med virus og kan gi nye mollusker hvis det kommer på frisk hud. Behandling Behandling er sjelden nødvendig da molluskene forsvinner av seg selv. Ved siden av kirurgisk fjernelse er det ingen fullgod behandling. Hva kan jeg gjøre? Som regel trenger man ikke å gjøre noen ting da molluskene ikke forårsaker alvorlig sykdom, sjelden gir plager og forsvinner uten behandling. www.barnelegene.no
-MtG- Skrevet 11. juli 2007 Forfatter #5 Skrevet 11. juli 2007 Tusen takk skal du ha, men jeg tror ikke det er dette heller. Ikke noe "fyll" i prikkene hans. Og ikke noe søkk:)
Gjest Skrevet 11. juli 2007 #6 Skrevet 11. juli 2007 Kan være insektstikk. Min sønn fikk det og hadde kviselignende nupper over hele. Leste igjennom alle barnesykdommer jeg også men ingen som stemte og da jeg var hos legen mente han at det var insektstikk. Minsten hadde det i mange uker og forsvant, ikke klødde de heller.
Gjest Skrevet 11. juli 2007 #7 Skrevet 11. juli 2007 Mollusker trodde jeg sønn min hadde men legen avfeide dette med at de hadde en slagt smultering form, med søkk i midten og det var det ikke på sønn min.
-MtG- Skrevet 11. juli 2007 Forfatter #8 Skrevet 11. juli 2007 Fant de ut hvordan insekt det kunne være? Synes det er litt rart om det er det også, for han har mest på ryggen og der har han jo alltig klær på. ikke har jeg sett noen innsekter her heller:) Og få så mange bitt a gitt! Hmmm...
Gjest Skrevet 11. juli 2007 #9 Skrevet 11. juli 2007 Syntes det var merkelig jeg også, minsten hadde i ansiktet, magen, noen på armer og bein. Jeg spurte legen og han sa at det finnes så mange insekter som biter så umulig å finne ut. Men hvis det klør og det ikke er barnesykdom kan du få en salve å smøre på, jeg fikk tilbud men minsten klødde ikke. Uansett så har de forsvunnet nå og gutten min har værken vært dårlig eller uvell med disse kviselignende tingene=)
-MtG- Skrevet 11. juli 2007 Forfatter #10 Skrevet 11. juli 2007 Ja, det er nok helst noe helt ufarlig. Tar en tur til legen i morgen for å være på den sikre siden jeg. Er jo nysgjerrig også da:) Tusen takk for at du tok deg tid til å svare:)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå