Gå til innhold

Hva kategoriseres som "høyt BT" og "lavt BT" ?


Anbefalte innlegg

Skrevet

tallene på helsekortet sier meg liksom ingenting....

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Mener det er undertrykket som er viktig, og at hvis det blir høyere enn 90 er det fare for svangerskapsforgiftning, men skal ikke si for sikkert..

Skrevet

I går hadde jeg 112/65 og det var visstnok helt normalt.

Har til vanlig BT på 100/49 som er litt lavt...

 

Skrevet

høyt bt tror jeg er 140/90. lavt vet jeg ikke

Skrevet

gjennomsnitt for normalt BT er vel 120/80. Og når du er gravid skal undertrykket ikke gå over 90 helst, det er det de er mest opptatt av.

Skrevet

Mener også at det er undertrykket som er viktig. Altså det som står etter. Jeg har hatt ganske lavt blodtrykk gjennom hele svangerskapet. Det har ligget på overtrykk 80 og undertrykk 50( 80/50)

Skrevet

mitt BT nå i uke 32 er 106/56, så da er det hverken lavt eller høyt egentlig da. Får håpe det holder seg slik!

Skrevet

BT 140/90 defineres gjerne som høyt BT eller som et slags grense-BT, dvs over dette så defineres det som høyt. Det var iallfall den grensa WHO opererte med en gang i tiden. Mulig det har endret seg i løpet av årene. Det er helst undertrykket man ser på, selv om overtrykket heller ikke skal kimses av. Grunnen til at undertrykket er det man fokuserer mest på, er at dette er det trykket alle organ i kroppen har til enhver tid i hvile (dvs. når hjertet er i hvilefasen, men overtrykket representerer "ekko" av trykket når hjertet slår, dvs trekker seg sammen). Og er undertrykket høyt, kan jo alle tenke seg hvilken påkjenning dette kan være for de ulike organer over tid.

Skrevet

jeg hadde høyt bl.trykk i første sv.skap - det var den ene dagen 150/90, og dagen etter gikk det opp til 150/100 -da var det rett inn på sykehuset... nå i 2 sv.skal hadde jeg litt lavt, fikk bare beskjed om å drikke farris og spise noe salt...f.eks chips o.l -da var bl.trykket på 95/60... vanlig skal visst være på rundt 120/60 ...siste måling var 105/70 og legen synes dette var helt ok... :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...