Gjest Skrevet 4. juli 2007 #1 Skrevet 4. juli 2007 Vi har nå en biltol til jr som er fra 9-36 kg, og har avtagbare 5 punkt seler. Denne er festet til bilen med bilens belter. Setet er av merket Recaro Young Sport. Vi har nå kjøpt et ekstra sete (pga ferien) som er en sånn pute med rygg, godkjent fra 15 kg. Jr er ca 15 kg nå. Dette setet har Iso fix fester, og står fjellstøtt i bilen. Jr bruker bilens 3 punkt sele. Hva tror dere er tryggest for en tre åring av disse ? Det ene har 5 punkt seler, mens det andre ha iso fix fester. Jeg er så usikker på om vi skal bytte til pute setet som "hovedsete" og sette bort det andre.
tresøtesmå-torødogenblå Skrevet 4. juli 2007 #2 Skrevet 4. juli 2007 Jeg tror at puten med rygg er det beste. Når de sitter fremovervendt, skal det være tryggest med bilens egne seler. Hvis den i tillegg er festen med isofix, ville jeg gått for det.
Gjest Skrevet 4. juli 2007 #3 Skrevet 4. juli 2007 Hvorfor er det trygest med bilens egne seler ? Jeg har alltid trodd at 5 punkt seler er best til de er temmelig store....
SaDa Skrevet 4. juli 2007 #4 Skrevet 4. juli 2007 hvis han sitter forovervendt, så er det annbefalt å ikke bruke 5 punktsbelte. Det var det vi fikk beskjed om når vi kjøpte nytt sete til 2 åringen her. (Han er like stor som en 3 åring og veier over 16 kg). Hadde brukt isofix setet jeg
Gjest Skrevet 4. juli 2007 #5 Skrevet 4. juli 2007 Og, da gjør vi det. Han sitter fremovervendt ja, setet er kun fremovervendt. 5 punkt selene er godkjent til 18 kg, men vi kan ta de av ved 15 kg. Da tror jeg vi bruker det nye som hovedsete. Takk for svar.
SaDa Skrevet 4. juli 2007 #6 Skrevet 4. juli 2007 FDet er for de sitter bom fast med 5 punkt og kroppen kan få mere skader. Med 3 punkt kan kroppen bevege seg mer i en evt kolisjon og det blir mindre skader
tresøtesmå-torødogenblå Skrevet 4. juli 2007 #7 Skrevet 4. juli 2007 Jeg tror det er fordi at bilens egne seler gir litt etter i en kraftig kollisjon, mens fempunktsselen ikke gjør det. Ikke helt sikker, men det er i hvertfall fordi at fempunktsselen skal gi større indre skader. I tillegg vil nakken få en kraftigere sleng dersom stoppen blir bråere.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå