Gå til innhold

er det normalt at de kan ha mnge raseri anfall hver dag..


Anbefalte innlegg

Skrevet

jenta mi blir 2 år i september og det går ikke en dag uten at hun får raserianfall, kan være opptil 7-8 per dag.. det er så slitsomt..

hun kaster ting rundt,skaller seg selv¨ i veggen, og kaster seg ned på gulvet, er dette er normalt?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Håper det,for slik er mini her og...

Han er 18 mnd

Skrevet

ok, er litt bekymret når hun slår seg selv når hun ikke får vilja si.. Har vært på møte i barnehagen også og de reagerte de også og var redd en dag hun skulle skade seg fært

Skrevet

Ikke så uvanlig, det er super viktigt med grensesettning i denne perioden. Er du konsekvent så går trass perioden fortere over og du får igjen for det også når barnet prøver seg senere.

 

Fordi har du vært 100% konsekvent så vet barnet at det ikke nytter med trass og selvom det helt sikkert vil teste grensene fra en tid til en annen så går det fortere over ;)

 

 

Skrevet

hva gjør dere når hun slår seg selv ?

 

Er dere rolige eller merker barnet at dere blir sinte/stressa ?

 

Snakker dere til henne med rolig eller streng stemme ?

 

Snakker dere med henne etterpå om episodene eller ?

 

Virker det å gi barnet valgmuligheter før raserianfallet ? Ofte kan det være bedre å være i forkant og avlede barnet før "krigen" begynner.

 

Det å gi barn muligheten å velge ofte lar barnet føle at det har viss kontroll.

 

Feks. hvis barnet pleier å bli rasende ved påkledning. så kan det nytte å : holde to bukser oppe og så sier du: vil du ha rosa eller vil du ha røde bukser i dag. Og i aller fleste tilfellene glemmer barnet å bli sinna fordi det blir så opptatt av selve valget.

 

Om barnet blir sinna pga pålegg. så kan du feks. holde osten og agurken oppe og så får barnet velge...

 

Slik har jeg unngått mange selvstendighets krig her i huset.

 

Men noen ganger så er det slik at uansett hva du gjør så har barnet bestemt seg for å teste grensene akkurat NÅ og jeg har alltid pleid å snakke om det etter at barnet har roet seg.

 

 

Skrevet

vi er helt rolige, prøver å avlede henne inn i annen situasjon, og ja her går alt med på at hun valget mellom to ting ellers tror jeg hun hadde hatt mye flere anfall. hun har hatt disse anfallene såpass lenge, så jeg trodde nesten at hun nå skjønte at det ikke nytter fordi jeg ikke gir meg uansett.

 

uansett, takk for tips

Skrevet

Gi henne et alternativ ? Vise henne at hun kan slå i en pute eller noe istedenfor å skade seg selv ?

 

Har hun begynt å snakke såpass mye at dere kan snakke sammen etterpå om episodene ?

 

Ganske slitsom periode, men plutselig en dag så roer det seg :)

Skrevet

hun blir 2 år i september, så tror kanskje det er litt tidlig sett oss ned og snakke sammen etter episodene, spørs hvor mye ho vil skjønne

Skrevet

Min midterste er et mareritt til tider, egentlig en veldig snill og god gutt, men han har så mye trass i seg at jeg blir sprø av han snart. Det var veldig søtt og sjarmerende når han begynte når han var 18 mndr, men nå har han holdt på i 2 år og vi er møkka leie. Alt skal han trasse på, hvilken figur det er på bleien, kler av seg når vi har kledd på han, ja igrunnen alt. Han er så ufattelig sta (det har han etter faren, temperamentet skal jeg ta på meg), han kan ligge å grine i 1 time for han ikke gidder å si unnskyld til broren osv.

 

Han dreiv også å skalla alt å alle før, la seg ned på asfalten å denga hodet i asfalten, tok jeg han opp fikk jeg nesten en spring skalle. Gikk konstant med blåveis i pannen!! Det har han heldivis sluttet med, men han har MANGE raseri anfall hver dag enda.

 

Lykke til, det går nok over til slutt!!

Skrevet

Utrolig hvor mye de små egentlig skjønner. Kansje verdt å prøve, men bruke veldig enkelt barnespråk.

 

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...