Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Kan man døpe barnet i pentøy...altså ikke dåpkjole??

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Njeei...er det spesiell grunn til at du vil det?

 

Det er ingen pentøy som blir flottere enn dåpskjolen!

Skrevet

Tror det er veldig uvanlig, er de ikke bdre å bare velsigne barnet da, på prestekontoret? Altså ikke ha dåpen i den vanlige gudstjenesten?

Skrevet

Dåpskjolen betyr jo noe. Dette er sakset fra kirken.no

 

Dåpsdrakten

I oldkirken var dåpsdrakten til de voksne hvit og fotsid. Dåpskjolene som brukes ved barnedåp i Den norske kirke er ofte mye lengre enn barna, noe som er med og understreker at de skal ha mulighet til å vokse med sin tro og sin tvil. Ved konfirmasjonen brukes det hvite kapper, noe som tydeliggjør at de døpte ikke skal vokse fra, men bare inn i dåpsdrakten.

 

I kirken er hvitt festens og gledens farge. Det er også renhetens farge og minner også om Guds løfter. Han har lovet at alle som ber om tilgivelse vil bli vasket rene for alt det som skitner til deres liv.

 

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...