miss_chica Skrevet 26. juni 2007 #1 Skrevet 26. juni 2007 sikkert spurt om det mange ganger før her, men jeg prøver forde jeg=)
snella snella, aug05 og sept07 Skrevet 26. juni 2007 #3 Skrevet 26. juni 2007 ja - det er helt ok! det er pasteurisert, ikke mykost og ikke muggbasert - som er de tre faktorene som KAN spille inn mht listeria.
SusyQ Skrevet 26. juni 2007 #5 Skrevet 26. juni 2007 Stemmer det. Ost kjøpt i Norge som ikke er pasteurisert er tydelig merket på innholdsfortegnelsen, så her hjemme er dette grei skuring. De eneste ostene vi bør unngå selv om de er pasteurisert er som snella snella sier mykoster som camambert og brie, samt blåmuggost.
snella snella, aug05 og sept07 Skrevet 26. juni 2007 #6 Skrevet 26. juni 2007 Helt ok! Den er pasterurisert. Nesten alle oster du kjøper i Norge er det. Du kan og spise muggbaserte oster når de er helt ferske. Men ikke la de ligge lenge før du spiser dem, for jo lengre de ligger, jo større er bakterieutviklingen og da øker muligheten for utvikling av listeria.
SusyQ Skrevet 26. juni 2007 #7 Skrevet 26. juni 2007 Philadelphia er også helt fint. Hovedregelen er: spis all den osten du vil untatt brie, camembert, blåmugg og oster merket "ikke-pasteurisert". (Som et unntak kan nevnes at hardoster som parmesan og peccorino er greit selv om de er upasteurisert fordi listeria ikke kan overleve i harde oster) Mange spør også om feta ost. Da gjelder det samme som før: Alt som er pasteurisert er greit :-)
miss_chica Skrevet 26. juni 2007 Forfatter #8 Skrevet 26. juni 2007 ok..tuusen takk for svar =) fint å vite =)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå