rosa og en blå Skrevet 4. juni 2007 #1 Skrevet 4. juni 2007 Er det ikke større sjanse for å bli sjuk når en har eksem? at når man har opne sår so er det vel lettere for å bli smitta..?? eller? Er det noen som vet om man kan få flere sjukedager, når man har et barn med eksem? el er det ikke "sjuk" nokk.. (ikke misforstå, ser ikke på henne som sjuk, men syns hun blir fort sjuk i forhold til andre) vet at de som har astma ol.. de foreldrene får ca 20 ekstra dager i året..
Gjest Skrevet 4. juni 2007 #2 Skrevet 4. juni 2007 Tror ikke du har krav på flere sukedager pga atopisk eksem. Men interessant å høre om andre har erfaringer fra dette.
snuppedupp Skrevet 4. juni 2007 #3 Skrevet 4. juni 2007 Jeg har en jente som nå er 4 1/2 år som har atopisk eksem. Imunforsvaret er svekket når man har eksem så vi har fått 10 ekstra sykedager i året for henne. Det er bare å søke men husk at du må ha utredning fra en spesialist.
rosa og en blå Skrevet 4. juni 2007 Forfatter #4 Skrevet 4. juni 2007 hmm.. spennande.. kor ofte har hun utslett? jenta mi har hatt det siden hun var 3-4 uker gammel.. og slite enda.. men hudlegen har avskrevet ho frå lista si da. fordi vi er flinke med å smøre og ho er stabil. men vi må jo ta kontakt viss ho blir verre.. hun har ALLTID minst et ope sår.. frista veldi å søke da.. eg er no sjuk.meld pga bekkenløsning.. men siden hun beg i b-hagen i feb, har hun vert borte i 15 dager alt. (vet at barn blir oftere sjuke når de beg i b.hage da)
snuppedupp Skrevet 4. juni 2007 #5 Skrevet 4. juni 2007 har sjelden utslett da vi er "flinke" med smøringen. Hun går til kontroll 1 gang i året da det atopiske utslettet skyldes matallergi. Hun er blitt bedre med tanke på sykefravær i barnehagen men blir fortsatt veldig fort smittet og syk. Synes du skal prøve, får du tilslag vil dette gjelde til barnet er 12 år og det gjelder for begge foreldrene. Dvs hver av foreldrene får 10 dager ekstra hver.
Paddin Skrevet 4. juni 2007 #6 Skrevet 4. juni 2007 Hei Juli ... jeg har to barn med atopisk eksem siden de var spedbarn. Man kan søke om utvidet omsorgspenger når man har barn med kronisk sykdom, ta kontakt med ditt Nav kontor for å flere detaljer rundt dette. Du kan lese mer om vår eksem hverdag på : http://sosken.blogdrive.no Bare et spørsmål: hvordan kan deres lege avskrive dere om jenta deres har minst et åpent sår hele tiden. Dette er jo ikke optimalt da. Jeg synes ikke du skal akseptere dette, hel hud over hele kroppen må jo være målet Hører gjerne fra deg :-)
fru tekopp Skrevet 4. juni 2007 #7 Skrevet 4. juni 2007 Jenta vår er 4 år og 3 mnd. Har hatt tørr hud siden hun ble født, og det har utviklet seg til kronisk atopisk eksem. Hun var veldig mye syk før (ca. hver annen uke med 40 i feber...), men etter at vi fjernet mandlene hennes for litt over ett år siden, har hun vært frisk som en fisk. Kun hatt sin "årlige runde", som alle oss andre. Og en og annen omgangssyke. Håper det lar seg gjøre å få jenta deres frisk igjen fort! Eksem er ikke til å spøke med!
snuppelure 74 Skrevet 4. juni 2007 #8 Skrevet 4. juni 2007 Tror ikke det er no større sjanse for å bli syk selv om man har atopisk eksem .... Snuppa vår har atopisk eksem,hun er 16 mnd og har kun vært syk 1 eneste gang og da fikk hun ørebetennelse ... Hun har aldri vært forkjøla eller snørrete Bank i bordet ...
Paddin Skrevet 4. juni 2007 #9 Skrevet 4. juni 2007 Har man kroniske syke barn er det lurt å søke om dette selvførgelig - bank i bordet ... mine barn var nesten ikke syke i fjor i den forstand at de ikke var hjemme fra bh pga forkjølelse eller feber ol. Men de er atopikere og vi hadde nesten 10 dager hjemme pga av utslett/infeksjonsfare og noen dager er mer behandlingskrevende enn andres. Hvis en har også da får syke barn pga av annen sykdom - er det veldig godt å kunne had utvidet sykedager. Lykke til med evt. søknad!!!
rosa og en blå Skrevet 4. juni 2007 Forfatter #10 Skrevet 4. juni 2007 Catharine &ea marie`s mor kva matprodukt hun reagerer på?? hun har hatt feber en gang i mnd siden februar.(optill 40.7) og hatt feberkrampe en gang. Feber i dag ogso.. kan ikke sjønne korfor. No har hun reagert på direkte kontankt med Egg forrige søndag.. -MÅ fortelle her, at hun slikket ET slikk på en gaffel som hadde blitt brukt til å piske rått egg.. -hun hovnet opp, fikk skikkelig eksemutbrudd, fikk små "vannblemmer" på fingarene, og det kleia masse. + at jenta vart målaus og satt i sin egen verden i 30-60min. tok blodprøver på fredag, hos hudlegen, fordi eg tok kontakt med hudlegen selv, fordi vi ikke vart tatt alvorlig nokk hos fastlegen. (fikk beskjed om at det var normalt... ???? ) Hudlegen turte ikke engang å ta prikktest for det var fare for at jenta ville reagere, siden hun reagerte slik eg fortalte. ja, skal prate med hudlelegen om han kan skrive et sånt anbefalingsbrev.. takk for svar.. det hjelper veldig å høre korleis andre har det..
snuppedupp Skrevet 4. juni 2007 #11 Skrevet 4. juni 2007 Hei, min jente reagerer veldig på egg, nøtter og melk. Melken har hun begynt å vokse seg i fra men egg er det fortsatt ikke mulig for henne å røre ( får samme reaksjon som du beskriver ovenfor) Men når vi er flinke med maten og flinke med smøringen er hun veldig fin og har nesten ikke atopisk eksem i det hele tatt. Men som jeg har sagt før så blir hun veldig fort syk, så gjennomsnittlig så bruker vi alle våre barn syk dager i løpet av et år. Må legge til at jeg har en datter til på 3 år men hun er nesten aldri syk. Lykke til
rosa og en blå Skrevet 4. juni 2007 Forfatter #12 Skrevet 4. juni 2007 veit ikke korfor hudlegen "Avslutta " ho.. var der i april.. og då har vi gått fast i et år.. ca annenhver mnd.. Då sa han bere at hun ikke har hatt forandringer på ei stund.. (sia nov) el noe sånt.. og at det virka som om eg hadde alt under kontroll.. ?? ( det kan diskuterast ja) og at det var bere å fortsette med smøringa slik som avtalt. og at eg ikke fikk ny time. MEN måtte bere ta kontakt ved forandringer. (noe som no har skjedd pga Egget) hun har hatt veldi tørr hud.. (måtte skifte 3 bodyar på en dag, pga all den tørre huden som satte seg i klærna) (hun har eksem på hele kroppen) værst i hodebunnen. nå er hun 15 mnd (idag) har hatt eksem som sakt siden hun var 3-4 uker.
rosa og en blå Skrevet 4. juni 2007 Forfatter #13 Skrevet 4. juni 2007 Catharina &ea marie`s mor korleis du veit at hun ikke tåler det enda? kan hun f-eks spise vaffler men ikke kokt egg?? fortell.. Eg er så nyskjerrig.. vi får vite resultatet på onsdag.. Veit du om de kan se på resultatet om man er litt allergisk el mye allergisk?
Paddin Skrevet 4. juni 2007 #14 Skrevet 4. juni 2007 Blir så sint på disse legene, noen gangen er de liksom bare der og gir ikke annet enn resepter. Vi er desverre også de som ikke har vært noe heldig med spesialisten sin ... men i fjor sommer ble jeg selv sykemeldt pga av dette da begge barna var helt "forferdelige" og da våknet endelig vår lege. Og vi fikk nå i vinter et opphold på Voksentoppen... selvførgelig mange år for sent. Jeg har vært ganske sint på meg selv i ettertid pga av at jeg ikke "sto" på mer, men hva skal en gjøre om en ikke kan stole på legen sin. Sist vi var hos han - da før Voksentoppen - fortalte han at barna ikke kom til å bli bedre enn de var da, med ulmende eksem over hele kroppen ( men ikke åpne så ) DUST!!!! Ohhh... det var godt å få det ut :-) Ellers sliter vi også med hodebunns eksem. Lillebror på 3 år klarer vi å behandle ganske lett ettersom vi nesten tar av han alt håret. Behandler han dåglig med Cosmica hodebunns olje, og bruker Fungoral shampoo en gang uken og når det er ille bruker vi Locoid crelo. Nå begynner desverre storesøster å få mer og mer også, og for en 6 år gammel jente med langt hår er ikke all denne behandlingen noe gøy. Husk at du også kan søke om hjelpestønad også - ettersom du bruker mer tid på et eksembarn. Søknadsskjema finner du på Nav sine sider. Refusjon av hudpleie produkter kan en ogsp søke refusjon om. Vi har så masse utgifter pga av denne sykdommen så man må prøve å få med seg det en kan. Skjekk ut med ditt Nav hva du har krav på - anbefaler alle dette da jeg etter 6 år nå er litt inne i dette med stønader. Sorry - det var ikke meningen å bable så masse... nå må det jobbes
rosa og en blå Skrevet 4. juni 2007 Forfatter #15 Skrevet 4. juni 2007 hehe.. kjekt at du babler.. ja, bruker locoid crelo og cosmica produkt på ho. men har ikke prøvd dinna hodebunsoljen- og so skal ej kjøpe dinna shampooen du bruker. (eg bruker cosmica sin shampoo). Ja, det er mye styr og smøring.. jenta stakkar er jo såå lej.. -hun skriker ofte bere eg kommer med kremmane.. OG JA!!! -er drit lej av lega som sier "normalt og kom dere ut døra mi!!"
snuppedupp Skrevet 4. juni 2007 #16 Skrevet 4. juni 2007 Hun blir sjekket 1 gang pr år ang matallergiene. Tar strek test og blodprøve. Ved egg gir det så sterke utslag at hun ikke kan spise egg. Men for at kroppen skal blir vant med egg ( det er nemlig stor sjangs for at hun kan vokse dette av seg) må vi tilføre eggehvite i veldig små mengder i kokt eller stekt mat. Vi tilfører ca 1 dråpe, mer klarer hun ikke enda, men om en stund prøver vi oss med 2 dråper. Vi gjorde det samme med melk og det fungerte veldig fint. Skift lege hvis du er missfornøyd. Vi får veldig god behandlig og er godt fornøyd.
Twig Skrevet 4. juni 2007 #17 Skrevet 4. juni 2007 Jeg har hatt atopisk eksem siden jeg var lita, men var faktisk mindre syk enn mine jevnaldrende som ikke hadde.. det er nok ingen sykdom eller grunn til fravær
Twig Skrevet 4. juni 2007 #18 Skrevet 4. juni 2007 men om det er veldig ille, så bør det vurderes, helt klart
dansejentes mamma Skrevet 4. juni 2007 #19 Skrevet 4. juni 2007 Det er alltid lett å få innvilga + 20 sjukedagar dersom du har behov. Men mi erfaring er at du ventar og ser, dersom det ser ut til å bli litt lite med 20 sjukedagar eit år så søker du. Ingen vits i å sette i gang mølla før det er nødvendig. Når du først har fått det innvilga så er det for fleire år.
rosa og en blå Skrevet 4. juni 2007 Forfatter #20 Skrevet 4. juni 2007 eg har selv atopisk eksem.. og ja, eg har og vert veldig lite sjuk.. (men kor sjuk eg var i b-hage alder vet eg ikke) men jenta mi er kronisk. og har over alt
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå