Anonym bruker Skrevet 26. mai 2007 #1 Skrevet 26. mai 2007 Jeg ble frarådet her inne mot å drikke lettbrus pga de store skadevirkningene det kunne ha på barnet. Men etter å ha lest dette på matportalen så fortetter jeg heller med lettbrus fremfor sukkerbombe-brus..... Gravide kan drikke lettbrus. Alle tilsetningsstoffer som er godkjent er risikovurdert. En av de tingene som undersøkes i en risikovurdering er mulig fosterskade. Godkjente søtstoffer skal ikke ha effekt på fosteret. Vær imidlertid oppmerksom på Mattilsynets råd som gjelder koffeinholdige drikker. Gravide kan drikke: 1 liter cola, energidrikk eller annen koffeinholdig leskedrikk per dag eller 3-4 kopper te eller 1-2 kopper kaffe per dag
Anonym bruker Skrevet 26. mai 2007 #2 Skrevet 26. mai 2007 Bare fortsett med lettbrus. Det har jeg også fått info av legen om og lest en del om. Sukker gjør faktisk ganske mye skade på fosteret i forhold til ADHD m.v og ikke minst, høy vekt på fosteret ved fødsel.
Dragemor Skrevet 26. mai 2007 #3 Skrevet 26. mai 2007 I bladet foreldre og barn (eller noe i den duren, leste det på biblioteket) sto det at barn under 3 år ikke burde få tre spesifike søtningsstoffer. Jeg sjekket dem opp mot saft og de som har kunstig søtning inneholdt minst en av dem. Ta en titt i bladet og se hvilke stoffer det er snakk om, og sammenlign det med de som står på brusflaska. Det er to el tre uker siden jeg leste det, så vet ikke om det er siste utgave... men på biblioteker så har de ikke bare siste utgave... finner man ikke de gamle selv så er det bare å spørre ;o) biblotikarene hjelper vel godt til da? Jeg mener i alle fall at det er bedre med litt sukker - som er "naturlig" enn søtningsmidler som er laget på en lab.
Tulletutta Skrevet 26. mai 2007 #4 Skrevet 26. mai 2007 Drikker lite brus, minst mulig liker ikkje saft så den er grei så her blir det stort sett vann og når eg drikker brus så blir det vanlig, men drikke også lett brus som fanta free den syns eg er god med drikker som sagt veldig lite brus. Men ein del jus da..
Anonym bruker Skrevet 26. mai 2007 #5 Skrevet 26. mai 2007 Hei, Har hørt at det er bedre med lettbrus. Legen min sier at det har vært MYE forskning på dette i forbindelse med diabetikere og jeg har fått beskjed om at jeg kan drikke lettbrus med måte med god samvittighet. Det er riktig at barn under tre år ikke bør ha kunstige søtningsstoffer, men barn i mors mage kommer ikke under denne gruppen. F.eks skal ikke barn under et år spise honning, mens gravide gjerne må gjøre det. Alt med måte, er vel stikkordet. Drikker du mye brus er det bedre å bytte til light, hvis ikke spiller det ok ingen stor rolle.
Dragemor Skrevet 26. mai 2007 #6 Skrevet 26. mai 2007 Jeg har ikke spurt legen eller jordmora mi, men fant dette inne på snartmamma ... en sykepleier som har skrevet: "Jeg studerer sykepleie, og ene foreleseren min hadde noen kompiser som forsket på aspartam ved NTNU i Trondheim. De hadde iallefall kommet fram til at aspartam kunne ødelegge myelinskjeden på nervetrådene til foster/småbarn. Denne myelinskjeden er ikke ferdig dannet før i 3 års alderen. Myelinskjeden er viktig for at nerveimpulsene skal fungere normalt. Foreleseren min som forøvrig er biolog, var ekstremt streng på dette med aspartam, og var kjempesint på norske helsemyndigheter som ikke tok dette alvorlig nok. Det er vel som andre giftstoffer (alkohol, narkotika, tobakk og ukokt eller ustekt mat (bakterier) etc....) som oftest går det bra, men man vet aldri når det oppstår skader."
betty74 Skrevet 26. mai 2007 #7 Skrevet 26. mai 2007 sammenligner du aspartam med narkotika???? Hvis du leter lenge nok finner du forskning som støtter det aller meste. Det er viktig å ikke bli hysterisk, mener jeg. De retningslinjer som myndighetene gir, er basert på dokumenterte funn: alkohol kan gi føtalt alkoholsyndrom, tobakk kan gi dårlig vekst hos forster osv. Jeg kjenner en som ikke tør bruke parfyme, pusse tenene med fluor og farge håret pga forsking som støtter det. Burde vi la være med det også? Hvor skal grensen gå?? Jeg mener den bør gå der hvor myndighetene legger lista. Andre har kansje en annen oppfatning.
Gjest Skrevet 26. mai 2007 #8 Skrevet 26. mai 2007 Jeg er veldig skeptisk til e-stoffer generelt, spesielt etter å ha lest den boka som jeg ikke husker navnet på. Visste dere at da vi gikk inn i EØS ble vi nødt til å tillate div. e-stoffer som tidligere var forbudt i norge? Spesielt advarte de mot det søtstoffet som finnes i SOLO pluss. Før tenkte jeg at "Helt uten sukker!" o.l var gode slagord, nå synes jeg det er skremmende, fordi det betyr at det er noe kunstig dritt i stedet. Nei, sukker har vi spist i alle år, men aspartam, sukralose, sorbitol etc... kjenner vi lite langtidsvirkniner av. Noen som vet hvorfor ADHD har "eksplodert" de siste 10 årene for eksempel? BAre tenkte på det...
Dragemor Skrevet 27. mai 2007 #9 Skrevet 27. mai 2007 Nå må du lese hva som skrives før du kommenterer da! Det er en sykepleier som har skrevet det inne på snartmamma.no! Greit å høre hva folk som har litt peiling på dette sier om saken og ikke gå rundt som bedrevitere alltid!
betty74 Skrevet 27. mai 2007 #10 Skrevet 27. mai 2007 Helt enig. Dette har ikke jeg peiling på. Derfor velger jeg å lytte til de flere hundre forkningsrapporter som sier at det ikke er dokumentert vist negative effekter på barn som har vært eksponert for aspartam ( dette er det kunstige søtningsmiddelet det har vært mest forskning på - andre nyere kan det være greit å ha en sunn skepsis ovenfor). Det er begrenset hvor mye forskining man kan gjøre på det ufødte barn og mange studier er gjort på rotter.... Mitt poeng var at det finnes alltid noe som støtter enhver teori og at det kanskje derfor ikke er lett å orientere seg i jungelen av tips, råd og forskningsrapporter. Derfor mener jeg at det tryggeste vil være å forholde seg til myndighetenes anbefalinger. Jeg skummet kanskje gjennom innlegget ditt, synes unasett at det blir drøyt å nevne aspartam i samme åndedrag som narkotika og alkohol. Jeg tror at HI kanskje var ute etter ulike synspunkter, jeg mener at man ikke kan klassifiseres som bedreviter når man ytrer en mening. Håper jeg ikke erter deg på meg igjen. Ha en god dag!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå