belli72 Skrevet 5. mai 2007 #1 Skrevet 5. mai 2007 Hei, Her setter man veldig ofte de hull i ørene på barna allerede på sykehuset. Jeg kjenner utallige pikebarn med hulli ørene før de er et år, og INGEN av dem har hatt verk. Dette fordi de ikke er oppmerksomme på øredobbene. Dermed pirker de ikke borti dem med fingrene. Og øredobbene er så små at de ikke hekter seg fast i ting (dog ingen regler uten unntak osv...) Til dere som "vil vente til de ber om det selv": Ikke gjør dem så vondt når de er mellom 6-15 år. De vil sannsynligvis bli gående rundt med grusomme verkende sår (slike som det tyter gul verk ut av).... Dette har jeg selv smertelig erfart. Diskusjonen vedrørende allergier bør vitenskapelig dokumenteres. Jeg har til dags dato ikke sett slik dokumentasjon.
Gjest Skrevet 5. mai 2007 #2 Skrevet 5. mai 2007 Jeg må si meg enig. Jeg har bodd i et veldig varmt land hvor det var vanlig å ta hull i ørene når baby var ca 1 uke gammel. Da har hullet leget skikkelig lenge før ungen lærer å ta seg til øret. Selv kjente jeg ingen med negativ erfaring, selv om man i varme land mye lettere får verk enn i kalde norge. Det er dessuten ingen bevis for at det å ikke eksponere mot allergener tilsvarer ingen allergi...studier peker i begge retninger!
Anonym bruker Skrevet 5. mai 2007 #3 Skrevet 5. mai 2007 Jeg hadde aldri verk og jeg fikk mine første når jeg var 12-13 år tror jeg det var. Og akkurat som alt annet har man en personlig mening om noe. Og når vi skal snakke om trender i utlandet, så har jeg hørt mye fint om kjønnslemlesting som også er en godtatt form for 'fornyelse' i noen land.
belli72 Skrevet 5. mai 2007 Forfatter #4 Skrevet 5. mai 2007 Synes du virkelig at det å få hull i ørene kan sammenlignes med kjønnslemlesting? Er det noen som går hen og kjønnslemlester seg frivillig når de er gamle nok vil å velge det selv?
Zupermam Skrevet 5. mai 2007 #5 Skrevet 5. mai 2007 sammenligner du OMSKJÆRING med hull i ørene??! Hallo i luka! Det må da være opp til foreldrene om de vil jentene skal ha hull i ørene, har selv nieser som fikk det da de var 2 og 3 år, ønska det selv, har aldri hatt verk, eller fått allergi. Det er viktig å bruke øredobbler i gull da for å unnga nikkel-allergi. De har heller aldri revet de ut, begge har gått i barnhage. Synes denne debatten har tatt helt av, latterlig.
Anonym bruker Skrevet 5. mai 2007 #6 Skrevet 5. mai 2007 Selv om studiene peker i begge retninger er det vel ikke akkurat noe man har lyst å sjanse på? Og i motsetning til mange varmere strøk går barn i Norge med lue, gjerne tykk, hele året.
Anonym bruker Skrevet 5. mai 2007 #8 Skrevet 5. mai 2007 Fikk hull i ørene når jeg var rundt 9 mnd. Har utviklet allergi for det meste av ørepynt, men kun i de hullene som ble tatt da. Har flere hull i ørene, men jeg reagerer ikke på ørepynt i de andre hullene.
Theosmamma Skrevet 5. mai 2007 #9 Skrevet 5. mai 2007 Gull er også utblandet med nikkel, bare så du vet det. Kirurgisk stål har også en ørliten prosentandel med nikkel i seg. De eneste øredobbene som er helt nikkelfrie er av plast, her i Norge er det kun et firma som heter Blomdahl som bruker slike øredobber til å ta hull med. Grensa for å kunne si at et produkt er nikkelfritt går ved 0,5%, altså om det er 0,5% nikkel eller mindre i et produkt har de lov til å merke det med "nickel free". Kan være enig i at det er opp til foreldrene, men det er jo ingen medisinsk årsak til at barna skal få hull i ørene? Og de færreste ville vel tatt hull i nesa på babyen sin, selv om dette er vanlig i f.eks India? Synes det blir litt for lettvint å argumentere med at det er vanlig mange andre steder, og at mange man kjenner ikke har fått infeksjoner. Kjempeflott at mange barn tåler det, og ikke reagerer, men er du som forelder villig til å pierce barnet ditt må du også vite at du "tåler" å få dårlig samvittighet dersom barnet ditt blir sykt og må på antibiotika kur.
Anonym bruker Skrevet 5. mai 2007 #10 Skrevet 5. mai 2007 Ja det er nikkel i gull, så langt har du rett. De fleste med nikkel allergi tåler kirurgisk stål. Men ok da, man kan bli allergisk mot det. (selv om det er veldigt få som er det) MEN når du sier det bare er plast som er "greit" så har du fel. Det finnes noe som heter titan. Det brukes av de som ikke tåler kirurgisk stål. Så da har du lært noe nytt idag også.
Theosmamma Skrevet 5. mai 2007 #11 Skrevet 5. mai 2007 Jeg sa ikke at det var bare plast som er greit, jeg sa at det er kun det som er nikkelfritt. Titan er et metall, og inneholder også nikkel, selv om det er i mikroskopisk grad.
Anonym bruker Skrevet 5. mai 2007 #12 Skrevet 5. mai 2007 Titan er så nikkelfritt du får det. Finnes ingen med nikkel allergi som ikke tåler titan.
Theosmamma Skrevet 5. mai 2007 #13 Skrevet 5. mai 2007 Titan finnes i forskjellige kvaliteter, akkurat som gull og sølv. Det varierer hvor mye rent metall som er i dem, og personer som har nikkelallergi kan faktisk reagere på øredobber i titan dersom titanet ikke er rent nok. Jeg regner med at du snakker om homogent titan, som er velig lite utspedd, og mye brukt fordi det er et så hudvennlig materiale. Problemet når du kjøper øredobber i titan er jo at du ikke vet hver rent metallet er , iom at det ikke er merket med hvor stor prosentandel som er rent titanium.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå