September 2 Skrevet 23. mars 2007 #1 Skrevet 23. mars 2007 Har hatt en ekkel følelse dette svangerskapet. Var hos jordmor for første gang i går. Hun klarte ikke å finne hjertelyden, hun sa jo at det ikke er uvanlig så tidlig, men klarer ikke å slå meg til ro med det. Men jeg mener hun sa at hun uansett ville høre morkaka, men hun gjorde ikke det heller. Noen erfaringer?
pillis Skrevet 23. mars 2007 #2 Skrevet 23. mars 2007 Har ingen erfaring, men synes du skal ta et UL er ikke greit å gå rundt å være bekymret. Sa ikke jordmoren at du kunne få rekvisisjon til UL??? Hvis ikke ring og krev det.
Gjest Skrevet 23. mars 2007 #3 Skrevet 23. mars 2007 Jeg forstår godt at du synes det er ekkelt ... men du skal vite at det er ikke uvanlig at hjertelyden er vanskelig å finne så tidlig. Å høre morkaka har jeg aldri hørt om, så det skal jeg ikke uttale meg om. Du kan jo ringe til legen og si at du er veldig bekymret, og spørre om du kan få en henvisning til tidlig UL. Ev. ta kontakt med en privatklinikk som tilbyr UL (de har etter det jeg har forstått ikke noe særlig til ventelister). Du skal se det går fint allikevel! Lykke til!
cornelia_høygravid Skrevet 23. mars 2007 #4 Skrevet 23. mars 2007 Tror det er ganske vanlig at man ikke hører noe så tidlig. Jeg var hos legen i uke 13 og han fant heller ingen hjertelyd. Jeg ble kjemperedd og ringte jordmor uka etter og da fant hun et lite hjerte som slo : ) Jeg ville ringt igjen og sagt jeg var bekymret, så får du komme inn igjen om noen dager. Lykke til, det går bra
endaeintrønder Skrevet 23. mars 2007 #5 Skrevet 23. mars 2007 Det er veldig tidlig husk det!Her ville ikke legen min lytte etter noe hjertelyd til meg,før jeg var 16 uker på veg,pga at jeg har mistet endel ganger før,er ikke nødvendig å gjøre meg nervøs lissom..Han sa at hos de fleste,så hørere man ikke noe før nærmere uke 15-17 altså!Synd hun ville lytte til deg,men alt der nok helt bra skal du se:)
stjernegull - fødeklar :) Skrevet 23. mars 2007 #6 Skrevet 23. mars 2007 Hei! Jeg var første gang hos jordmor uke 13+2, hun sa på forhånd at det ofte var vanskelig å finne hjertelyd så tidlig, avhengig av hvordan fosteret ligger + at det ennå er lite. Så jeg måtte ikke rgne med at hun fant den. Etter lang leting over hele magen fant hun den til slutt. Jeg forstår godt at det er vanskelig å slå seg til ro med det, så jeg synes du skal ta kontakt med jordmor igjen, for din egen bekymrings skyld. Klem.
Steinbukk77 Skrevet 23. mars 2007 #7 Skrevet 23. mars 2007 Legen min brukte laaaang tid på å finne hjertelyden i uke 16. Han ville egentelig ikke høre etter for at han var redd for at jeg skulle bli kjemperedd da han evt ikke fant den. Men som sagt han fant den etter mange mange minutter. Så du trenger ikke være bekymret. Men om du ikke klarer å la tanken ligge så må du ringe jordmoren oppat for å slippe å gå og være bekymret. For det er det værste jeg vet iallefall. klem
❤lille stjerne❤ Skrevet 23. mars 2007 #8 Skrevet 23. mars 2007 Ta det heeeelt med ro du, det er normalt å ikke høre hjertelyden i uke 13! Jeg er i uke 13 og var hos legen for 2 dager siden. Jeg spurte om han kunne høre hjertelyden, og han sa at det var nok for tidlig. Pleide ikke å kunne høre før cirka uke 15, men han kunne godt prøve. Han klarte faktisk å finne hjertelyden, men det var veldig uvanlig så tidlig sa han. Grunnen kan muligens være at jeg er veldig liten og tynn slik at det er kort vei inn til barnet. Prøv igjen om 1 ukes tid, så kanskje du får høre dunk-dunk-dunk!
September 2 Skrevet 23. mars 2007 Forfatter #9 Skrevet 23. mars 2007 Takk for alle svar! Jordmoren sa at det ikke var sikkert hun fant hjertelyden, men jeg var nok veldig innstilt på at hun skulle finne den. Sist svangerskap fant hun den i uke 13, så nå gledet jeg meg til å få bekreftet liv der inne. Ble ikke mindre bekymret da hun sa hun kjente livmora dårlig og at magen min var liten. Jeg er også ganske tynn. Jeg trodde du kjente livmora tidligere når du har født før? Jeg bestilte heldigvis privat UL for lenge siden, 1 måneds ventetid. Skal dit på onsdag. Det går nok bra
Tinden ruger på nytt gull Skrevet 23. mars 2007 #10 Skrevet 23. mars 2007 Hei! Tror ikke du trenger å bekymre deg for dette, først i uke 18 fikk jeg høre antydning til lyd, og da bare i to bruddstykker a to sekunder om gangen. Hadde vært på ordinær UL rett før, og visste at alt var i orden, men lyd ble det dårlig med. Fra UL fikk jeg vite at morkaka lå ut mot min mage, slik at den demper lyden av hjerteslagene. I tillegg er babyen så liten at den lett smetter unna når legen skal lytte på hjertet. Legan sa at de lydbølgene apparatet sender ut skaper litt bråk/bølger i forstervannet, slik at babyen vil snu seg unna. Skal ikke til legen før i uke 28, og DA håper jeg at lillegull ligger såpass rolig at jeg får høre en laaang serie hjerteslag og at det er mulig å telle dem
bøllefrø med septemberbeibi Skrevet 23. mars 2007 #11 Skrevet 23. mars 2007 Hei. Jeg er nå snart 4mnd på vei og har ennå ikke fått prøve å høre hjertelyd engang. Både jordmor og lege sier di ikke vil prøve å høre etter hjertelyd på ett så tidlig stadie pga at det er veldig vanskelig å finne den.Jordmor sa hun kunne ha problemer med å finne hjertelyd helt fram til over uke 20. Hun sa at om hun hadde prøvd å finne den men ikke fått det til hadde hun blitt nødt til å sende meg på UL. for man kunne ikke sende en kommende mor hjem etter ikke å ha klart å finne hjertelyden til barnet.
Prinesesse Vil Ikke Skrevet 23. mars 2007 #12 Skrevet 23. mars 2007 jeg var hos legen i uke 17+5 og da hørte ikke legen hjertelyden, og jeg ble sendt på sykehuset med en gang, men alt var fint, legen kunne ikke høre hjertelyden til babyen pga at jeg har en livmor som er tykk og at den ligger fint fremover... Tror kanskje ikke du skal bekymre deg så mye, men ring og si at du vil ha sjekk på UL.
Mamman til Georg :) Skrevet 23. mars 2007 #13 Skrevet 23. mars 2007 Kan skjønne at du er urolig, men jeg var hos legen i uke 16 for å høre hjertelyd og han hørte ikke noe da heller, men vi var på ultralyd på onsdag og da så vi babyen vår sprelle rundt inni magen, så tror du kan ta det med ro, er ikke uvanlig å ikke høre noe så tidlig i svangerskapet
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå