cashewnøtta Skrevet 16. februar 2007 #1 Skrevet 16. februar 2007 Tenkte jeg skulle kjøre denne strekningen for første gang - synes det er så styrete med tog (og ikke minst å komme seg til og fra ogstasjonen) Kjøretid er ca 4 timer. Vi har to seter, ett framvervendt (ekstrasete som ikke blir mye brukt) og ett bakovervendt. Jeg ser for meg at det mest praktiske er å ha henne i framsetet. Vet ikke engang om det bakovervendte kan stå der, men regner med det. Men det sikreste er jo å ha henne bak...
Gjest Skrevet 16. februar 2007 #2 Skrevet 16. februar 2007 Du kan jo ha henne bakovervendt i forsetet? Det tror jeg jeg hadde gjort, du får nok plass til det også, hadde aldri hatt henne forovervendt
Anonym bruker Skrevet 16. februar 2007 #3 Skrevet 16. februar 2007 Skjønner at det kanskje ikke er det gunstigste for deg, men jeg hadde tenkt sikkerhet først. Hadde plassert henne i baksete til høyre i bakovervendt sete. Uten tvil. Hvis du allikevel bestemmer det for forsetet (bakovervendt hadde jeg valgt uansett!) så må du passe på å koble ut airbagen! det gjøres hos forhandleren for en slant. Konklusjon, det letteste og tryggeste er bakovervendt i baksetet. God tur. 4 timer er jo ikke så mye.
mammmamia ** Skrevet 16. februar 2007 #4 Skrevet 16. februar 2007 Det er like sikkert å ha henne i forsetet, og ofte anbefalt f.eks. i Sverige pga ungene kan sitte bakovervendt lenger, og fordi du har bedre kontroll og derfor kan slappe bedre av når du kjører :-) Så lenge du ikke har airbag er det bare å sette henne foran, praktisk og hyggelig :-)
"min villemo" Skrevet 16. februar 2007 #5 Skrevet 16. februar 2007 ha henne der hun er mest vant til å sitte vet ikke hva du mener med praktisk...en skal jo ikke drive å verken mate eller kose med de sålenge en sitter og kjøre bil
*Mustang Sally* Skrevet 16. februar 2007 #6 Skrevet 16. februar 2007 Ha henne bakovervendt, bak på høyre side. Kjøp et speil så du ser henne. Ha smokkholder så du lkett får huka tak i smokken hvis den detter ut. STOPP bilen hvis det er noe hun trenger.!!!! God tur!
cashewnøtta Skrevet 16. februar 2007 Forfatter #7 Skrevet 16. februar 2007 Takk for innspill alle sammen! Får se hva det blir til, regner med bakovervendt i framsetet hvis bare setet kan plasseres der. Det med airbagen er jeg klar over:) Selvfølgelig driver jeg ikke og mater og koser når jeg kjører bil:), men tror det er lettere å ha henne ved siden av meg istedet for i baksetet.
Konita Skrevet 16. februar 2007 #8 Skrevet 16. februar 2007 Bare et lite innspill fra meg - som kjørte alene med lillemor (da var hun 6 mnd) i 12 timer (inkl. mange stopp selvfølgelig). Jeg hadde fremovervendt sete i baksetet - og det gikk kjempefint. "Risikoen" er like liten (eller stor) ved begge alternativ - for det kommer ganske enkelt an på hvordan man evt. krasjer (bakfra eller forfra). Men for babyen er det fint å kunne se litt av veien og turen - og du kan jo se henne bedre. Uansett så bør du ikke "tukle" med leke, eller kos mens du kjører - og det er lett å bli distrahert når du har henne i fremsetet. .. "jeg skulle bare..." - og vips mister du oppmerksomheten et øyeblikk. Nå er min tulle 13 måndeder, og vil overhodet ikke sitte bakovervendt i mere enn 5 minutter, men dette er jo ditt valg. (forresten så er airbag bare farlig hvis du setter babyen bakovervendt!) Ha en riktig god tur, det går sikker kjempebra uansett!!! Lykke til - og ta maaaange pauser!!
Anonym bruker Skrevet 16. februar 2007 #9 Skrevet 16. februar 2007 Unnskyld meg, med det du presterer å skrive er så totalt feil. Det blir så dumt å høre på: DET GIKK SÅ FINT! Kræsjet du kanskje? nei, selvfølgelig gikk det fint. Men det hadde ikke gått fint hvis du hadde kræsjet! Risikoen er ikke like liten (eller stor) som du skriver. Det er størst fare for å kollidere i en frontkollisjon enn at du bli påkjørt bakfra. Og farten blir jo betydelig høyere i en frontkollisjon!! "For babyen er det fint å kunne se litt av veien og turen". hallo? Er airbag bare farlig hvis man setter babyen bakovervendt? Hjelpes, ta en titt på trygg trafikk! Vet du...jeg mener ikke tråkke deg på tærne med innlegget mitt, men jeg må skrive det jeg vet om dette. At noen litt mindre vitende skal lese det du skriver og tro at det stemmer, nei, det kan jeg ikke bare sitte å fundere på om skjer. Det du skriver er helt bak mål. Dessverre! Du bør oppdatere deg på barns sikkerhet i bil.
Anonym bruker Skrevet 16. februar 2007 #10 Skrevet 16. februar 2007 Her kan dere lese! http://www.tryggtrafikk.no/Norsk/Trafikksikkerhet/Barn_i_bil/?module=Articles;action=Article.publicShow;ID=926
Anonym bruker Skrevet 16. februar 2007 #11 Skrevet 16. februar 2007 http://www.tryggtrafikk.no/Norsk/Trafikksikkerhet/Barn_i_bil/?module=Articles;action=Article.publicShow;ID=929 Og her!
Gjest Skrevet 16. februar 2007 #12 Skrevet 16. februar 2007 Vi kommer ikke til å snu barnesetet framover før vi absolutt må, dvs når det ikke er plass i bilen til å ha det bakover. Jeg kjører alene relativt ofte (ca. annenhver helg) 2 x 3 timer med datteren vår på 18 mnd i bakovervendt barnesete i baksetet og synes det går helt fint. Kjører stort sett like før/etter leggetid slik at hun sover uansett. Kan forresten ikke helt skjønne at det skal være mer praktisk å ha henne i framsetet. Når du kjører bil må du jo uansett ha fokus på kjøringen og trafikken, og ikke gi mat og leke med datteren din. Så blir hun urolig må du jo ta en pause uansett hvor og hvordan hun sitter.
Anonym bruker Skrevet 16. februar 2007 #13 Skrevet 16. februar 2007 Air bag er farlig uansett! For personer under en hvis høyde! Får man den utløst så kan man bli kvalt og/eller hode dette av! Ekkelt men sant!
Nickeguri Skrevet 16. februar 2007 #14 Skrevet 16. februar 2007 Jeg hadde ikke vært i tvil - bakovervendt sete i baksetet. Det er det tryggeste, tror ikke noen som har litt kunnskap om dette vil bestride dette. Det er mulig både du og ungen vil trives best med å ha henne forovervendt, eller foran i bilen, men sikkerheten kommer først. Og det er først ved en kollisjon at man får erfaring med hva som er tryggest. Som regel går jo alt bra, men hva hvis ulykken først skulle være ute? Da vil du angre på at du tenkte mest på at barnet skulle få se mest mulig etc. Jeg ser at noen har lagt ut linker til Trygg Trafikk etc; vil anbefale deg å lese på sånne sider. Jeg leste masse om dette før jeg kjøpte bilsete, og ikke ett sted stod det noe annet enn at bakovervendt sete i baksetet er det tryggeste. Fire timer er jo lenge i bil, ingen tvil om det, men det finnes måter å gjøre turen litt mer behagelig for dere på. Det finnes for eksempel speil som kan monteres i baksetet, slik at du kan se barnet fra førersetet. Dessuten går det an å få kjøpt leker til å montere på bilsetet. Kanskje du kan kjøre rett før hun skal sove, enten på dagtid eller kveldstid? Evt et par ekstra stopp underveis. Jeg ønsker dere en god og sikker tur!
Nickeguri Skrevet 16. februar 2007 #15 Skrevet 16. februar 2007 En annen ting: hvis ungene først blir vant til å sitte forovervendt, kan det hende de protesterer mot å bli snudd bakover. Men hvis de ikke vet noe annet, tror jeg dette går bra. Noen unger liker ikke å kjøre bil, men da kan det hjelpe å sette på en cd med barnesanger eller synge med/ for barnet.
Konita Skrevet 16. februar 2007 #16 Skrevet 16. februar 2007 Unnskyld meg, jeg mente virkelig ikke å tråkke noen på tærne, eller provosere slikt sinne. Dette var som sakt bare et lite innspill ut i fra mine erfaringer. Og jeg har faktisk lest myyyye ang. dette, da vi har vært på mange lange bilturer. Men jeg bor ikke i Norge, og hva som er lov og rett - riktig og galt kan være litt forskjellig fra land til land. Men jeg har faktisk hovedsaklig brukt internett og lest på norske sider for å være sikker - og det er det jeg hovedsaklig har holt meg til. Men som sakt - sannheten har alltid to sider, ut i fra erfaringer til de enkelte. (de som kjører, og de som tester sikkerhet - og de som lager de respektive stolene..) Ville ikke provosere noen, og man kan da bare overse mine "dårlige" råd... Uansett til alle som skal kjøre bil med sine aller kjæreste; lykke til!!! (hadde det bare vært en 100% sikker garanti for at ingenting noengang vil skje i biltrafikken, eller andre steder for den saks skyld)
Bartemarte - termin 4 mars Skrevet 17. februar 2007 #17 Skrevet 17. februar 2007 Gutten vår blir bilsyk, så jeg synes det er klart best å ha han i forsetet i bakovervendt sete (med utkoblet airbag). Da kan jeg følge med på han og se når han blir kvalm og prøve å stoppe i tide. Han gråter også en del når vi kjører og brekker seg innimellom. Og en gang vi kjørte og han satt i baksetet, så brakk han seg og hørtes ut som han ikke fikk puste etterpå. Det er det absolutt verste jeg har vært med på. Jeg stoppet midt på motorveien og løp ut og rundt bilen og rev han ut av setet. Det gikk jo helt fint, men satte difintivt et støkk i meg, så nå har jeg han der jeg kan se han. Vi foretrekker bakovervendt fremfor forovervendt pga sikkerheten selv om han blir dårlig. Men ift det anonym skriver over at det er større fare for å frontkollidere enn å bli påkjørt bakfra?? Det tror jeg virkelig ikke noe på. Folk blir jo påkjørt bakfra til stadighet! Det må jo være langt sjeldnere det skjer front-mot-front. Og når du blir påkjørt bakfra så er det jo best at barnet sitter forovervendt. Men ditt andre poeng - at farten er mye større i front-mot-front er jo det som virkelig teller, for hvis man først kommer ut for en sånn ulykke, så går det ofte virkelig galt. I hvert fall hvis de ikke sitter bakovervendt. Derfor velger vi også bakovervendt. Men jeg synes det blir litt rart å kritisere folk for sin uvitenhet og samtidig si at det skjer flere frontulykker enn påkjøringer bakfra??
Anonym bruker Skrevet 17. februar 2007 #18 Skrevet 17. februar 2007 Ok, mulig det ikke er mest frontkollisjoner, men det er de frontkollisjonene som fører til mest drepte i trafikken. Den anonyme.
Nickeguri Skrevet 17. februar 2007 #19 Skrevet 17. februar 2007 Jeg har kopiert inn noe jeg fant på Trygg Trafikk sin hjemmeside - se under. Der står det at i underkant av 50% av alle ulykker er frontkollisjoner, og da gjerne i høy hastighet. Ingen tvil om hva som er sikrest sikring; bakovervendt!!!! Her er adr: http://www.tryggtrafikk.no/Norsk/Trafikksikkerhet/Barn_i_bil/?module=Articles;action=Article.publicShow;ID=926 Barn i bil: Forovervendt eller bakovervendt Risikoen for å bli drept eller skadet er fem ganger høyere i forovervendte barnestoler enn i bakovervendte. Barn bør derfor sikres bakovervendt så lenge som mulig, helst til de er ca fire år. Ved kollisjon vil belastningen på nakke/hals og rygg bli mye mindre ved bakovervendt barnesete enn ved forovervendt. Forskning basert på kollisjonstester og reelle ulykker viser at barna helt klart sitter sikrest i bilen ved å sitte bakovervendt. Årsaken er at hodet til mindre barn er mye større og tyngre i forhold til resten av kroppen enn hos større barn og voksne. Samtidig er muskulatur og beinbygning mindre utviklet enn hos voksne. Når barnets tunge hode kastes frem i en eventuell kollisjon samtidig som kroppen holdes på plass av selene i barnstolene blir belastningen og faren for skade langt større enn den blir for voksne. Effekt av ulike beskyttelsessytemer Bakovervendt barnestol 90-95 % Forovervendt barnestol/bilpute 50-60 % Bilbelte for barn under 10 år 20-30 % Bilbelte for voksne 50-60 % Tallene viser skadereduserende effekt ved å sitte fastspent med ulike løsninger, sammenlignet med å sitte usikret i bilen ved frontkollisjoner, som er de kraftigste kollisjonene vi risikerer å komme ut for. (Kilde: Folksam) Forovervendt I forovervendt posisjon, dvs. at barnet sitter med kjøreretningen, vil nakke og hode få stor bevegelse ved frontkollisjon. Nakkemusklene vil kunne få en overstrekking med varig mén. Ved kraftig sammenstøt vil barnet bli presset kraftig mot bilbeltet og kan få indre skader. Barnet får også en kraftig tilbakesleng med ny belastning på nakken og hodet. Bakovervendt Når barnet sitter bakovervendt blir kroppen og hodet presset mot seteryggen ved en frontkollisjon. Kreftene blir derfor fordelt over en større flate slik at belastningen blir mindre. Hode og nakke får liten eller ingen tilbakesleng. I underkant av 50 prosent av alle ulykker er frontkollisjoner, og da gjerne i høy hastighet.
Nickeguri Skrevet 17. februar 2007 #20 Skrevet 17. februar 2007 Det ble visst en feil i linken. Prøv denne: http://www.tryggtrafikk.no/Norsk/Trafikksikkerhet/Barn_i_bil/ og velg "Barn i bil: Forovervendt eller bakovervendt" (står midt på siden).
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå