Gå til innhold

ANg denne streptokokk B prøven. Dette er hva legen min sa...


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg spurte om den da jeg var i uke 35 eller no....

 

Og da sa han dette:

 

Det var ikke vanlig og tilby denne prøven. Men helsemyndighetene har sagt at om en gravid pasient spurte etter den skulle legene ta den prøven. Men de skulle ikke foreslå den.

 

Var det han sa til meg. Så det var ikke no problem å få tatt den...

Hadde jeg vært dere som ville ta den, så ville jeg stått på mitt for å få tatt den!

 

Da tar de prøve fra skjeden.

Har ikke fått svar ennå jeg, da de tok den på mandag. Da jeg var 37 uker gravid...

Videoannonse
Annonse
Skrevet

E d legen som tar denne prøven? eller kan jordmora også ta den?

Skrevet

Jeg vet ikke om jm tar den også... Jeg går ikke til jm...

Men pleier de og ta blodprøver og sånn da? Trodde ikke det jeg, trodde de kun tok vanlig sjekk jeg...

Tar de GU i begynnelsen av svangerskapet da? Men prøve av skjeden som de sender inn bl.a? Gjør de det så tar de nok denne prøven også...

Skrevet

Spurte min egen lege idag om det samme idag. Hun sa jeg ikke trengte bekymre meg over det. I USA og Australia er det obligatorisk testing av gravide, men der er også forekomsten av bakterien høy. Her i norge derimot....Hadde man hatt problemer med irritasjon/infeksjon i underlivet, eller f.eks flere urinprøver med forhøyet protein eller leukocyttverdier, kunne det være aktuelt å ta en test. De var alltid ekstra oppmerksom på føden dersom fostervann var var misfarget og/eller barnet virket slapt, og dersom fødsel tok lang tid etter vannet var gått.

Skrevet

Syns det er greit og sjekke jeg. Skader jo ikke og sjekke. De tar jo bare en prøve av sjeden.

Bedre det enn at babyen ska dø...

Skrevet

Så rart at noen leger /jm sier at det ikke er nødvendig, de kan jo ikke vite om du har det eller ikke, og barn kan tross alt dø.. Det var vel i fjor det var "rekord" år på dette.

 

Jeg skal ta den :)

 

Kan også tas fra urinprøve.

Skrevet

Ja det er merkelig at leger har så ulik praksis.. Men jeg mener at dersom man kjenner at tanken på streptokokker stresser en, så skal man ta prøven. Det er jo min baby, ikke legens.. Og det er jo du som er gravid som bestemmer.... Faren er vist at bakterien kan bli resistent til antibiotika, og at det kan føre til epedemi... eller noe sånt... Men jenter ikke vits i å gå og engste seg, bedre å få bekreftet el avkreftet sånne ting!! Tok prøven på tirsdag jeg. Er i uke 38!

Skrevet

Derfor er ikke den prøven en ren rutine: Fordi selv om prøven skulle være negativ så er det sannsynligheter for at bakterien kommer. Den kan komme over natten.. Slik at en pos prøve kan i noen tilfeller være en "falsk" trygghet. Hvis prøven skulle være negativ (som den er i 1 av 3 tilfellene) så vil ikke den gravide bli satt på antibiotika uten at CRP er høyi tillegg til feber. Grunnen er fordi leger er skeptiske til unødvendig bruk av antibiotika fordi det kan resultere i at kroppen til slutt danner et stoff slik at en ikke lenger reagerer på antibiotika.. SÅ om en nå skulle ta denne prøven og den er pos så vil verken leger eller jordmødre gjøre noe ekstra pga det mm de misstenker en infeksjon. Pos GBS betyr ikke infeksjon,men at det kan oppblomstre og da øker smittefaren til babyen..

 

Jeg for min del skal ta den prøven uansett..selv om det kanskje resulterer ikke positiv tillegg til at jeg får en ekstra bekymring.. MEN jeg vet i allefall om at jeg har streptokokker i systemet (selv me antibiotika så vil de mest sannsynlig komme igjen) ved pos så kommer jeg til å følge ekstra nøye med babyen å være enda mer på vakt i tillfelle det plutselig skulle blomstre opp før fødsel..

 

 

Håper noen ble litt klokere..

Skrevet

legen min sjekket meg for denne bakterien i sterten av svangerskapet! urinprøven var ikke normal. og da hadde hun sendt den inn uten at jeg visste om det! Fikk da påvist at jeg hadde det! Ble satt på antibioyika! Nå sjekker de urinprøven min hver gang! Synes det er veldig greit å ha sjekket dette, da det bare er en urinprøve!

Jeg synes det er unødvendig å ta noen unødvendige sjanser!

Skrevet

streptokokker påvises sjeldent i Urinprøve. Selv om urinprøvene din er normal frem over så betyr ikke det at du ikek har fått GBS tilbake. En må ta prøve fra sjeden!

Skrevet

Husk at det er mange som har denne bakterien i seg uten at det er noen fare....

 

Det er et valg man må ta. Vil man teste seg og få vite at man ikke har den og slappe trygt av, risikere få vite at man har den og bekymre seg uten grunn, evt vite man har den og kunne være forberedt på det ved fødselen..

 

Uff, dette ble rotete, men dere skjønner nok hva jeg mener... Er noen ting å tenke over før man evt. lar seg teste. Jeg leste et skriv fra jm om dette, og det var enkelte personer som var i større "faresone" for å ha bakterien. Tror f.eks. at hvis man hadde hatt mye uvi var sjansen større at man hadde bakterien, men husker ikke helt, er noen mnd siden jeg leste det skrivet. Jeg har bestemt meg for ikke å teste meg, da jeg vet at jeg bare kommer til å bli overbekymra hvis jeg får vite jeg har bakterien i meg, og det kan være grunnløs bekymring.

Skrevet

Grunnen til at de ikke tar prøven på alle er at så mye som mellom 20-50 % er bærer av denne streptokokk bakterien.MEN veldig sjeldent blir babyen smittet.Legene og jordmødre mener at det kan være bruken av td pasientotell der en ikke blir like godt beskytta som gjør at flere babyer har fått denne bakterien siste åra.

Uansett jeg ble ikke testa og fikk blodforgiftning av akkurat denne bakterien etter ks.Så jeg veit at jeg hadde krevd å bli testa.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...