Månestråle85 Skrevet 11. oktober 2006 #1 Skrevet 11. oktober 2006 Heisann. Vi skal gifte oss i juni 2008, men har allerede begynt å planlegge sånn smått. Det jeg lurer på er om alle forventer alkohol på festen etter middagen? Regner med at alle gjestene kommer på middagen også, har ikke lyst til å be noen til bare festen, for kommer nok ikke til å bli så mange uansett. Skal ha champagne/musserende vin når gjestene kommer og vin til maten, men vet ikke helt om jeg vil servere noe alkohol på kvelden. Vil ikke at bryllupet skal bli en fyllefest akkurat. Har noen i familien som ikke klarer helt dette med alkohol og grenser, og har også noen venner (og pappa) som ikke drikker i det hele tatt. Så lurer på om det blir veldig "sært" uten drinker og slikt på kvelden? Eller kanskje vi bare skal servere et par glass champagne/musserende vin etter middagen? Noen som har noen råd/tips? (Har forresten ikke så veldig god råd heller, selv om vi håper at det skal forandre seg snart.)
Serial mom Skrevet 11. oktober 2006 #2 Skrevet 11. oktober 2006 Hei,og gratulerer så masse med kommende bryllup :-) Ut ifra det du forteller om visse familiemedlemmer som ikke har så godt av alkohol,så tror jeg kanskje det er like greit å skippe bar-delen på festen. Jeg drikker ikke selv,så jeg er kanskje litt partisk her,men dersom noen utgjør en risiko for å ødelegge for alle andre i bryllupet så er det noe du bør ta hensyn til. De som ikke drikker i det hele tatt vil nok bli veldig glad for det valget. På den andre siden,så er det kanskje ikke så farlig å servere litt vin eller noe annet med lav alkoholprosent,det er jo mange som setter pris på et par drinker. Et annet alternativ er å servere alkoholfrie drinker,vin og lettøl,så folk får følelsen av litt ekstra staselig drikke(i motsetning til brus kanskje..),men blir ikke beruset av det :-) Kjempemasse lykke til!:-)
Inderøymamma Skrevet 11. oktober 2006 #3 Skrevet 11. oktober 2006 Tror nok det er det vanligste å enten ha fri bar eller en mulighet for at gjestene får kjøpt øl, vin og drinker til en billig penge. Det har jo litt med begrepet fest å gjøre her i Norge, vi er jo vant til at det innebærer tilgang på alkohol. Så får hver enkelt være voksen og ta ansvar for sitt eget alkoholforbruk. Alternativet er jo å bare tilby vin og øl i baren etter middagen (+ konjakk/baileys el. til kaffen). Men da bør dere kanskje informere gjestene om det slik at de er forberedt?
mayla22+gull i magen :o) Skrevet 11. oktober 2006 #4 Skrevet 11. oktober 2006 For meg hørtes det rart ut å ikke servere alkohol på kvelden, ihvertfall når du skal servere alkohol til middagen. man kan gjerne ha et alkoholfritt bryllup, men da burdedu kjøre det hele veien, ikke bare skippe drinkene på kvelden. Og som sagt tidligere her, så burde hver enkelt ta ansvar for seg selv, det er jo tross alt ett bryllup! Lykke til, og gratulerer )
Anonym bruker Skrevet 12. oktober 2006 #5 Skrevet 12. oktober 2006 For noe tull at man MÅ servere alkohol .Jeg har vært i flere bryllup uten alkohol og det har vært helt topp. Jeg hadde alkohol i mitt og det var IKKE koselig.. Mange drakk altfor mye og ble rett og slett dritings og det var så visst ikke gøy. Jeg synes at man må gjøre det så er greiest for en selv. Det er tross alt et bryllup og brudeparets dag .
Happy H Skrevet 12. oktober 2006 #6 Skrevet 12. oktober 2006 eg syns du skal feire ditt bryllup akkurat sånn du ønsker d. e du redd for at noen gjester ikkje skal klare å innta alkohol på en fornuftig måte ville eg bare droppa alkohol etter maten..gjerne ein cognac til kaffen. eg va i et bryllup der de hadde sånn og kvelden ble kjempe vellykka!!! Litt annerledes men utrolig koselig
Serial mom Skrevet 12. oktober 2006 #7 Skrevet 12. oktober 2006 Åh,det innlegget støtter jeg,anonym:-) Når det en gang er slik at noen få folk ikke tåler alkohol,og de kan ende opp med å ødelegge hele dagen,så synes jeg det er et lite offer å skippe hele greia! Synes ikke man skal være nødt til å forsvare hvorfor man IKKE drikker,burde det ikke egentlig være motsatt?!? At de som drikker skal forklare seg? Jeg drikker ikke selv,og må gang på gang forklare hvorfor jeg ikke gjør det,folk reagerer nærmest med sjokk og vantro! Jeg liker ikke smaken(derfor drikker jeg heller ikke vin til maten eller lett-ting), jeg liker ikke virkninga det har på meg,og jeg liker ikke måten fulle folk oppfører seg på! Jeg drakk masse fra jeg var 14 til jeg ble 18,så jeg VET hva jeg "går glipp av." Jeg savner det overhodet ikke! Jeg er ikke kristen eller prippen på noen måte,jeg er passe gærn og ser definitivt ikke ut som noen festbrems,er vel derfor folk synes det er så merkelig at jeg ikke drikker eller går på byen/fest! Synes det er opp til brudeparet å avgjøre åssen de vil ha det,det er deres dag:-) Det blir vanskelig å dele ut alkohol til bare noen,så dersom dere vil ha med alkohol er det greiest å holde seg til den milde sorten iallfall:-) Når det er sagt,jeg har ingenting imot folk som drikker,de må gjøre som de vil, jeg er ikke ute etter å moralisere,men vil helst slippe å holde foredrag til alle og enhver hvorfor jeg har valgt å være edru de siste 10 årene! *klem* fra nygift avholsdame!
anaina Skrevet 12. oktober 2006 #8 Skrevet 12. oktober 2006 I vårt bryllup hadde vi aperitif og vin til maten, og én cognac/likør til kaffen, og deretter måtte folk kjøpe selv. Det gikk rett og slett veldig lite alkohol resten av kvelden! Og jeg tviler på om det hadde noen med at folk måtte betale selv. De fleste hos oss har veldig god råd, og siden vi hadde overnattingsamme sted, så folk kunne sette det på rommet, og slippe å styre med cash. Selv de hippe reklamegutta med årsinntekt på 7-800 000 drakk mest kaffe (nå hadde vi sittet til bords og drukket vin i 6 timer først, så det kan ha med det å gjøre), ellers tok de seg en pils, men veldig få drakk drinker og brennevin, faktisk. Det er deres bryllup, så hvis dere legger opp til kaffe/kaker og ikke brennevin eter middagen, syns jeg det er helt greit. Folk kan nå reagere på så mye rart, også på ting dere aldri kunne forutse, så gjør som DERE vil, og stå for det. Lykke til!
Månestråle85 Skrevet 12. oktober 2006 Forfatter #9 Skrevet 12. oktober 2006 Hei igjen. Tusen takk for alle svar Noen over her sa at "Så får hver enkelt være voksen og ta ansvar for sitt eget alkoholforbruk.".. Det er jo akkurat det som er problemet mitt... De klarer tydeligvis ikke dette alltid. Sier ikke at de er alkoholikere eller noe, langt derifra, men tror fristelsen kan fort bli for stor hvis det er mye alkohol rundt. F.eks: morfaren min sliter ganske mye med dette. På konfirmasjonsdagen min kom han opp til meg før festen og begynte å mase om hvorfor jeg ikke konfirmerte meg i kirka (gjorde det borgelig). Så dere skjønner sikkert at dette er en mann jeg ikke vil ha styrtfull i bryllupet mitt? Han er ellers en veldig oppegående og smart mann, altså. Etter å ha lest alle deres innlegg så har jeg bestemt meg for å ha alkohold til maten og ikke ellers (bortsett fra velkomst-champagne). Folk flest blir jo litt småbrisne og i "godt humør" etter noen glass vin, og det er jo egentlig det som er koselig med å drikke. Har gode minner av at mamma kom hjem et par lørdagskvelder etter en venninnemiddag i kjempegodt og fnisete humør etter litt rødvin, men hu var aldri full Og til hun som sa at vi måtte si i fra om vi ikke skulle servere alkohol: De fleste innviterte er familie og nære venner. Det holder å si det til en i familien, så vet alle det innen 24 timer (det gjelder ALT :S). Og flere av vennene mine drikker lite eller ingenting. Så tror nok det skal gå bra. Igjen, tusen takk for alle svar. Er jo ikke rart man blir avhengi av BIM, her får man jo svar på alt
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå