lita_36 Skrevet 20. september 2006 #1 Skrevet 20. september 2006 Hei. Jeg har en gutt som snart blir 2 1/2 år, og som har forandret seg masse de to siste ukene. Ikke tvil om at han blir større og får mer egenvilje :-) En ting vi har veldig lyst til å ta tak i, er det å sitte sammen til bords. Det er en kos ting å ha sammen, pluss at det gjør det lettere å gå bort på middag. Men per dags dato fungerer det ikke. Vi trenger tips!!!!! Han sitter i ro i ett minutt, spiser lite og går gjerne bort til kjøleskapet for å finne noe annet (som han ikke får). Lager mye støy og vil ha oss med vekk fra bordet. Kom med innspill, gjerne fortell hvordan dere har det. Tar også imot tips på gode matretter som de små liker.
Anonym bruker Skrevet 20. september 2006 #2 Skrevet 20. september 2006 Hos oss er det slik: Alle må sitte ved bordet til alle er ferdig. Om gutten min "tuller" med maten må han sitte på stolen, men fra bordet. Dette liker han ikke. Og begynner da å spise igjen. Kan ikke tenke meg at en gutt som får lov til å gå fra bordet har lyst til å spise i det hele tatt. Er jo mye mer andre spennende ting å gjøre. Du må nok ta en kamp for å snu den onde sirkelen. Hva med et belønningssystem? En uke med fin bordskikk, så får gutten din lov til å bestemme desserten på lørdagene? Ang. matrettene så er det sikkert spennende for et barn å bli servert mark og ormeegg, enn spaghetti og blomkål. Bruk fantasien! Det finnes en egen kokebok for barn som er vanskelig i matveien, men husker ikke i farten hva den heter.
Gjest Skrevet 22. september 2006 #3 Skrevet 22. september 2006 Hjemme hos oss er det slik at gutten vår sitter med bordet og spiser. Når han er forsynt kan han gå fra bordet, men han får ikke komme tilbake. Han får altså ikke lov til å spise-leke-spise-tulle-spise. Vi ønsker at det skal være hyggelige måltidet der vi spiser og koser oss. Men å forlange at en liten tass på 2 1/2 år skal sitte til vi er ferdig har jeg IKKE tenkt å kjøre (husker selv med skrekk og gru julemiddagene da jeg var liten, da måtte vi sitte og vente til ALLE var ferdige. En pine for et lite barn). Så hvis han skulle finne på å begynne å gå fra bordet, sier vi: "er du helt forsynt, nå?" Og hvis han ikke er det, fort gjort å glemme seg bort, så setter han seg fint igjen og spiser til han er mett. Og da får han ikke noe annen mat umidellbart etterpå. Som regel går det greit og da er neste måltid kvelds. Hvordan er det hos dere da, hvis han spiser i så kort tid må jo han bli veldig fort sulten igjen, etterpå? Fiskeboller i hvit karrysaus med raspa gulrøtter og potet, kjøttkaker i brunsaus med amerikansk blanding og kokt potet og ovnsbakt laks servet med brokkoli, urtesaus og kokt påotet, er tre sikre vinnere her i huste på å få ham til å virkelig høgge innpå av mat. Som du ser så er potet og saus POP.
ak24 Skrevet 28. september 2006 #4 Skrevet 28. september 2006 har hatt en slik periode vi også litt før han ble 2.vi begynte å gjøre det slik da det bare ble mas: jeg lager middag eller pappaen.den andre leker med barnet feks..eller barnet får være med på matlaging.vi lager en rett,ingen ekstra hvis det ikke er veldig krydret mat da.så setter vi oss og tenner lys.serverer og prøver å holde en lysbetont stemning.begynner han og gå fra bordet så sier vi det er greit.så rydder vi bort maten og prater videre vi voksne.lagde ingen mas rundt det.ville han opp å spise lot vi han få mat igjen.tredje gangen tok vi det helt bort og vi pratet og prøvde å kose oss videre.gikk han til kjøleskapet sa vi rolig bare nei,maten din er her, uten å gjøre mer ut av det.ga han heller mat litt senere.til kvelds..etterhvert når dagene gikk så gikk dette over av seg selv og han sitter nå og spiser lenge med oss.problemtet var nok at vi lagde så mye støy og mas rundt dette så det var ikke noe koselig. da vi slappet av og slutta og mase på han om å spise mer og sånt så gikk det over veldig fort.
lita_36 Skrevet 2. oktober 2006 Forfatter #5 Skrevet 2. oktober 2006 Takk for mange tips. Merket bedring bare vi satte litt fokus på det, har nok sklidd ganske mye ut her. Største problemet nå er at familien har litt ustabil arbeidstid, så middag blir til litt forskjellige tider og som offtest blir det bare oss to. Utrolig hvor mye lettere går med barn i den alderen når det har vært likt tre dager på rad. De liker forutsigbarhet!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå