vizo Skrevet 12. september 2006 #1 Skrevet 12. september 2006 Hei jeg er ny her og vet derfor ikke om dette er rette stedet og spörre. Jeg har en datter pa snart 3 mnd og lurer pa om det er bekkenlösnings smerter jeg kjenner. Jeg hadde ingen problemer under graviditeten men na etter födsel har jeg hatt litt smerter i bekkenet bade foran og bak.Spesiellt nar jeg har rört mye pa meg en dag. Det rareste er at jeg har skikkelig vondt i knaerne og lurer pa om dette er normalt ved bekkenlösning... Det er altsa vondt i knaerne nar jeg setter meg ned og reiser meg opp. Jeg bor i Sveits og her virker det som om bekkenlösning ikke er vanlig i det hele tatt for legene/jordmor informerer ikke og forstar ikke helt vondtene mine. (Merkelig egentlig da det er sa vanlig i Norge..?) Sa, er det noen som vet eller har erfaring? Tusen takk for svar!
Silverpilen Skrevet 12. september 2006 #2 Skrevet 12. september 2006 Jeg hadde ingen bekkenløsnings problemer under svangerskapet, men fikk kjempevondt etter fødselen. Gikk på etterfødsel yogakurs og anstrengte meg nok litt for mye, og har måttet begynne å ta det veldig med ro siden. Hvis jeg husker rett så sa legene at man kunne bli veldig nummen i leggene og under føttene, samt smerter i lårene fra bekkenet. Som deg fikk jeg veldig vondt i knærene, men tror det kom av at jeg ble så redd for å belaste ryggen og bekkenet at jeg brukte knærene veldig mye istedet. Kan jo være at knærene dine ikke er vant til så mye løft med ekstra kilo fra bebisen som du gjør nå. Det som hjalp meg var å være veldig bevisst på hvordan jeg løftet, samt at samboeren min tok all løfting når han kom hjem fra jobben. I tillegg forsøkte jeg å unngå å legge knøttet på gulvet, heller i sofaen, alt for å minske tunge løft.... Ble bedre etter hvert, men det tok litt tid. Håper du blir bedre fort!
vizo Skrevet 12. september 2006 Forfatter #3 Skrevet 12. september 2006 Tusen takk for raskt svar. Ja kanskje det er de ekstra kiloene fra baby (eller kanskje fra meg...? Uff haper ikke det..) som gjör det. God bedring du ogsa!
2prins1prinsesse+bøllefrø Skrevet 12. september 2006 #4 Skrevet 12. september 2006 heihei!!jeg har bekkenløsning og sønnen min er 2måneder gammel!! hadde det heile svangerskapet og sliter mye med det etterpå også!! jeg vil tro at du kan få bekkenløsning etter fødsel! å det høres ut for meg som du har det i og med at du får vondt med belastning på bekkenet!!vet ikke helt det med knærne!(om det var det du mente) men det kan stråle ned i lårene, det gjør det hos meg!! siden du mener legene har litt lite forståelse for deg, burde du kontakte en fysioterapeut!!han vil undersøke deg og hjelpe deg med å trene opp igjen bekkenet!! vil bare dele med deg min erfaring om at laser behandling på bekkenet er utrolig effektivt!!er det eneste som funker på mitt bekken!!kunne nesten ikke gå å så dagen etter behandlingen kjente jeg såvidt til noe!!virker smertestillende!! absolutt å anbefale å prøve, men det er jo veldig individuelt om hva som funker på hvem!! men ønsker deg lykke til å håper at noe av dette kunne hjelpe!!
Silverpilen Skrevet 12. september 2006 #5 Skrevet 12. september 2006 Noe som lindrer smerten er varmeflaske både om dagen og natta, i tillegg brukte jeg en type hodepine gele som jeg smurte på de områdene på lårene jeg hadde smerter. Den er reseptfri og iflg apoteket ikke farlig for ammende.
vizo Skrevet 12. september 2006 Forfatter #6 Skrevet 12. september 2006 Takk for svar dere! Ja, det er dette med knaerne jeg lurer mest pa egentlig. Det virker sa rart. I gar var vi litt her og etterpa vasket jeg og ryddet hjemme. Da jeg la meg for kvelden hadde jeg skikkelig smerter i knaerne og ogsa i bekkenet.. Hmm..Tror nok jeg far ta kontakt med en fysioterapeut ja.
Trym og Brages mamma Skrevet 12. september 2006 #7 Skrevet 12. september 2006 Hei! Jeg slet med bekkenløsning og var 100%sykmeldt de to siste mnd av sv.sk før permisjonen begynte. Og smertene startet faktisk i venstre kne og hofte! Dette snakket jeg med jordmor om (da var jeg 5-6mndr på vei), og hun nevnte at dette kunne være begynnelsen på bekkensmerter, fordi det hadde tidligere gravide også nevnt på. Legen visste ikke dette, men en almennpraktiserende har jo ikke like god kjennskap til dette... Jeg tok uansett kontakt med fysioterapeut, faktisk så fikk jeg time hos ei som er spesialutdannet innen kvinneplager i Nederland for dette. Hadde vanntrening da jeg var gravid. Og ca 3mndr etter fødselen så kontaktet jeg henne igjen. Og da var det trening med en såkalt "Terapimaster", med styrkeøvelser for å stabilisere bekkenet og bena mine. Jeg fikk også akupunktur, både med og uten strøm. Og det var det som virkelig fikk bukt med smertene mine. Og det var smertene i venstre kne og hofte som på en måte forverret seg etter fødselen. Så ja, det kan nok høres ut som om du kan ha fått bekkensmerter etter fødselen. Slike plager kommer jo i forbindelse med at båndene i bekkenet blir slakkere for at babyen skal kunne komme ut gjennom fødselskanalen, og det kan komme når som helst iforb med svangerskap eller fødsel. Det er jo de som finner ut at de er gravide nettopp fordi de kjenner smerter i bekkenet... Men ta kontakt med fysioterapeut, for det er en behandlingen som har reddet meg. Lykke til og god bedring!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå