Gå til innhold

Eldre hus m mursteinspeis, enorm pipe utenpå huset..


Anbefalte innlegg

Skrevet

Pipen kan ikke brukes og har derfor av tidligere eier blitt vedlikeholdt v å sette fasadeplater på. 
mursteinspeisen inne er flott og er blitt stående pga at denne bærer hele huset i ene hjørnet. 
Vi har da ikke peis og har tenkt på om vi skal sette inn et stålrør for å få peis men vi kan ikke bruke pipen, så d blir et rør vi må sette når vi bytter tak. 
Hva ville dere gjort med mursteinspeisen inne? Kle den inn eller beholde ?

Anonymkode: 08069...d8b

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hvis du liker peisen og ønsker å beholde den. Går det ikke da an å sette inn ny peis inni den gamle? Om dere lager en ny pipe inni den gamle.🤔 

Anonymkode: 910c6...970

Skrevet

Hvorfor ikke rehabilitere den eksisterende pipen? Altså, bygge pipe i pipen

Anonymkode: 64a35...ca6

Skrevet

Om vi skal bruke pipen, har jeg forstått det slik at alle fasadeplater må bort? Pipen går fra toppen og til kjeller i hjørnet på huset. Slik at at to sider vises ute, bare at murstein er dekket av fasadeplater for et finere uttrykk. 

Anonymkode: 08069...d8b

Skrevet (endret)

Du kan restaurere en pipe innenfra. Forhør deg hos feier og/eller i en ovnsbutikk. Vår pipe er restaurert på den måten. Ville aldri kledd inn en spesiell innvendig pipe. Den gir huset særpreg og kan på en måte bli en skulptur i rommet. Ikke sikkert platene må bort hvis den er restaurert innenfra, men det vet feier. Må regne med at feier kommer for å godkjenne når jobben er gjort. Den jobben kan du ikke gjøre selv.

Endret av prekæs
Skrevet

Pipen er ikke gjort noe med på innsiden siden huset ble bygget. Peis er kun fyrt i en gang i kjeller, mens peis i stue ikke er brukt. 
Feier var kun kort innom og sa at alle plater må rives ned. Ingen diskusjon og alt skulle meldes og så videre. 
Ikke hørt noe mer, flere mnd siden. 
vi bruker ikke peis og gav også beskjed til feier om dette. Han bare viftet bort diskusjonen. 
 

Anonymkode: 08069...d8b

Skrevet

Sjekk med fagfolk, men jeg tror ikke dere må fjerne plater hvis dere setter ny stålrørspipe inni eksisterende pipe. 

Anonymkode: 918ed...94b

Skrevet

Takk for svar :)

Anonymkode: 08069...d8b

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...