Gå til innhold

Snart 2 åring og språk. Håper noen kan svare!


Anbefalte innlegg

Skrevet

Bør jeg være bekymret over gutten min på snart 2 år?

Han har ingen ord. Lager bare høye lyder. Så høye lyder at det skjærer i ørene! "AAAAAh", "Æhhhhhh"  "huuuh" og "OHHHHH" er det som går igjen. Sier (skriker) det hele dagen. De samme lydene når han er sint, som glad. Eller hvis han vil ha oppmerksomhet. Eks. vil ha mat, vise noe osv. Han har aldri bablet. Barnehagen og helsestasjon har sagt at det ikke er umormalt og det virker ikke som at de er bekymret... Men nå er han snart 2 år! De andre barna mine snakket variert de også i den alderen, men aldri slik som dette. Synes ikke språkforståelsen er så veldig heller. Han ser ofte dumt på meg når jeg ber han om enkle ting. Bhg har som sagt ikke reagert, men føler heller ikke de "ser" han så godt. De har mange krevende barn dette året virker det som. Min er lett å ha med å gjøre sånn ellers og krever ikke særlig mye så er redd han blir litt oversett...

Anonymkode: 09a24...dc5

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Få henvisning til øre nese hals og sjekk hørsel og mandler.

Skrevet

Dette høres ikke helt rett ut for meg, i alle fall.

Anonymkode: d42b3...d0c

Skrevet
14 minutter siden, skjotta skrev:

Få henvisning til øre nese hals og sjekk hørsel og mandler.

Takk for svar. Jeg har lenge mistenkt at han kanskje hører dårlig, men fastlegen ville vente med å henvise han til han er fylt 2 år - altså ikke før i oktober. 

Han har forresten ingen latter heller. Han smiler altså, men i stedet for latter kommer det høye hvin. 

Anonymkode: 09a24...dc5

Skrevet

Jeg ville tatt dette videre. Det er ikke kriiiise å vente til han fyller 2 år, men ikke la det gå for lenge. Det beste er å sette i gang systemet tidligst mulig. 

Få han henvist til øre-nese-hals og hørselsundersøkelse. 

Dette vil de kanskje ikke gjøre noe med enda siden han er såpass liten enda, men PPT burde jo komme inn i bildet etter hvert dersom ting ikke endrer seg. Generelt sier de fleste om unger i den alderen at man skal vente å se... Unger i toårsalderen er så forskjellige! Noen kan ha et helt rent språk og være langt utviklet, mens andre ikke kan noen ord. Jeg ville i alle fall drøftet en henvisning til PPT med barnehagen til jul dersom ikke det har skjedd mer. 

Siden PPT neppe kommer på banen med det første, så ville jeg henvendt meg til helsestasjonen for hjelp. De kan også veilede deg videre! 

Ellers må jeg jo si at det ikke nødvendigvis er noe galt i det hele tatt! Det er bare det at skulle det være noe så er det best å gripe inn tidlig.. 

Hilsen en mamma som har et barn med alvorlige språkvansker. Han er går på skolen og holder enda på med utredning.. 

Anonymkode: ac6ce...904

Skrevet

Han er ikke snart to når han fyller i oktober altså, det skjer mye på tre måneder. Ofte kan slikt løsne i ferien, så jeg ville nok tatt dette opp igjen på andre siden av ferien. 

Anonymkode: 9143a...701

Skrevet

Så lenge du har mistanke om hørselsproblemer så ville jeg gått til en annen lege og fått en henvisning så fort som mulig. Om det ventes til oktober, så er det langt fra sikkert at dere har time før etter nyttår. Ved mistanke om hørselstap så er det avgjørende med så tidlig diagnostisering for at barnet skal få sjansen til å nå sitt maksimale potensiale når det kommer til artikulasjon, sosioemosjonell utvikling og læring m.m. Det finnes en nasjonal retningslinje for utredning og oppfølging av hørselstap hos barn i alderen 0-3 år som understreker hvor viktig det er med tidlig diagnostisering - så fastlegen din er nok ikke oppdatert. Tror retningslinjen er utgitt av Helsedirektoratet, googler du så finner du den nok.

Å vente å se når du har slike mistanker, og han tydelig ikke forstår hva du sier til ham alltid, samt lydene hans... det ville jeg ikke gjort. Gå ev. til en privat lege og bli henvist videre av denne.

Anonymkode: f48e3...f22

Skrevet

Det er ganske lett å sjekke litt på hørselen selv da. Reagerer han på brå lyder? Om noen står bak osv? 

Jeg synes ikke det du beskriver høres normalt ut, men det er jo store variasjoner.  Når han ikke har latter heller reagerer jeg hvertfall, for den kommer jo etter bare noen få mnd.. 

Alle mine tre bablet masse, fra tidlig. Første ord ved 7 mnd alder. Førstemann snakket ved ett år, snakket bra ved to år. Andre hadde en del ord ved ett år og snakket ved to år. Tredje er nå på alder med din og hun har masse ord, setninger på to til tre ord. Forstår "alt" vi sier. Og jeg har syntes hun har vært treg, sammenliknet med de to første. 

Ingen ord, ingen babling og ingen latter tyder på dårlig hørsel eller noe annet altså, dessverre. Veldig rart ikke bhg og hs tenker noe om det. Siste min ble det diskutert om nedsatt hørsel på 15 mnd kontroll nettopp pga at jeg syntes hun hadde litt få ord. 

Anonymkode: 4ea22...903

Skrevet

Det kan hende det er hørselsproblemer, akkurat som de andre har sagt, men min sønn var stille frem til han ble rundt tre år. Da han begynte å prate, var alle ord og uttale av ordene helt klokkerent. Og etter det har han ikke vært stille. 

Anonymkode: 25dd9...7d4

Skrevet
11 minutter siden, Anonym bruker skrev:

Det kan hende det er hørselsproblemer, akkurat som de andre har sagt, men min sønn var stille frem til han ble rundt tre år. Da han begynte å prate, var alle ord og uttale av ordene helt klokkerent. Og etter det har han ikke vært stille. 

Anonymkode: 25dd9...7d4

Samme her. Bare at min var 3 1/2....

Anonymkode: afda6...e50

Skrevet
1 time siden, Anonym bruker skrev:

Takk for svar. Jeg har lenge mistenkt at han kanskje hører dårlig, men fastlegen ville vente med å henvise han til han er fylt 2 år - altså ikke før i oktober. 

Han har forresten ingen latter heller. Han smiler altså, men i stedet for latter kommer det høye hvin. 

Anonymkode: 09a24...dc5

De høye hvinene og hans bruk av vokaler tyder på nedsatt hørsel. Jeg ville insistert på henvisning og også tatt i bruk tegn til tale. Om det så viser seg at gutten hører fint og språket kommer strømmende så vil ikke tegn til tale ha gjort noen skade, men om han hører lite kan det åpne en ny verden for ham. Enkle tegn som tørst, sulten, banan, mamma osv vil gi mulighet for kommunikasjon.

Skrevet

Det ene barnet mitt sa knapt et ord før han fylte to år. Da han rundet to, begynte han å snakke i hele setninger og helt rent (rullet på r'enosv). Jeg ville hørt på legen, det er jo enda en stund til han fyller to! Og noen lagrer masse informasjon inni seg før det kommer ut. 

Anonymkode: 2e9f9...d1e

Skrevet

Ha fullt fokus på å sette navn på ting for ham de neste månedene. Kroppsdeler, frukt, grønnsaker osv. Les masse for ham! Gjerne vrimlebøker hvor det er mye å snakke om. Bad ham i ord.

Det er vanlig å ikke snakke når de er så små. Men de stille barna som ikke krever så mye kan lett forsvinne litt i mengden både hjemme og i barnehagen. 

Anonymkode: 8e996...8f6

Skrevet
1 time siden, Anonym bruker skrev:

Det ene barnet mitt sa knapt et ord før han fylte to år. Da han rundet to, begynte han å snakke i hele setninger og helt rent (rullet på r'enosv). Jeg ville hørt på legen, det er jo enda en stund til han fyller to! Og noen lagrer masse informasjon inni seg før det kommer ut. 

Anonymkode: 2e9f9...d1e

Men barnet lo vel? 

Anonymkode: 4ea22...903

Skrevet

Min eldste har språkvansker, jeg stresset bhg litt på det, og de var enige i at han burde bevises til PPT. Han bablet uforståelig, hadde ikke språk og dårlig forståelse. De sjekket selvsagt først hørsel som var normal. Han ble henvist til PPT da han var rett over 2 år. 

Vent til han fyller to, i mens fokuser på å benevne alle ting (skje, gaffel, bil, båt, eple osv osv osv) 

Anonymkode: 359f8...109

Skrevet

Nei, ungen blir nervøs av deg

Anonymkode: f4a87...aa9

Skrevet

Synes det er heller mer bekymringsfullt at han ikke ler høyt?

Anonymkode: 371c2...91b

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...