Gå til innhold

Hva er normalt bursdagsgavebeløp for deres barns venner?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Fikk litt sjokk her. Flyttet til et nytt sted i sommer. Seksåringen skulle nylig i sin første klassebursdag her. Jeg kjøpte en bok til 149. Kjenner jeg har en mental sperre på gavebeløp til venner av så små barn på 150 kr. Men her gav nesten alle en 200-lapp. Vi har fem barn, og hvis alle skal i ti bursdager hver i løpet av et år blir det 10.000😬 Dette må jo være leit for familier med stram økonomi. Personlig vil jeg heller at barn møter i bursdag med et såpeboblerør enn at de gruer seg eller, i verste fall, ikke kommer.

Til bestevenner av de største (10 og 12 år gamle) har vi gjerne gitt ca 200. Hva er normalt hos dere?

 

Anonymous poster hash: 81cd2...dae

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Her er det baseundervisning så sønnene min går i en klasse på 54 elever og datteren min i en klasse med 42 elever. Vi har blitt enige på foreldremøte om at vi gir en 50-lapp om vi gir penger. Gave står man litt friere med, for mange kjøper jo ting på salg.

 

Anonymous poster hash: c2ab8...fd4

Skrevet

Jeg tenker ca 50-100 kr er mer enn nok! Finn noe til 10 - 30 kr, har ingenting å si. Det viktigste er at ungen blir glad for gaven!

På foreldremøte på skolen avtalte vi at vi maks skulle kjøpe gaver for 100 kr. Fikk sjokk da mitt barn noen uker senere og en kom med en 200-lapp! Resten hadde holdt seg i prisklassen da, og det syns jeg er bra. Fokuset burde ikke være på gaver, men på det supre selskapet de skal ha!

 

Når de blir eldre og får seg bestekompiser kan man jo gi for sånn 200 ca ja. Tenker ganske likt som deg jeg hi :) 



Anonymous poster hash: 3b827...61b
Skrevet

Ca 100-120 kr. Til nære venner blir det 150.

Skrevet

Max 100kr ble foreldrene på hele barneskolen enige om for 11år siden, og den summen gjelder enda. Husker jeg var med på avstemningen når mitt eldst barn gikk i 1klasse. Skolen og fau gir ut lapp til alle nye førstklassinger der de informerer om "regler" for bursdager. Veldig greit at alle får vite kjørereglene og at det er max 100kr. Som det står i brevet så kan det godt vøre en gave for mindre. Feks om noen har kjøpt noe på salg, så må de ikke kjøpe noe mere for å komme opp i 100kr. Det er også greit å komme uten gave om det er dårlig økonomi, skrive ett kort eller lage en tegning så holder dette. Dette har fungerrt veldig bra på skolen her, og det er hyggelig at unger som ofte ikke kommer pga at de ikke har råd til gave faktisk kommr i bursdag. Ungene har godt av å lære at de ikke alltid må få gave av alle for at de skal få lov å feire dagen med de.

 

Anonymous poster hash: 0c751...d59

Skrevet

Hundrelappen.

 

 

Anonymous poster hash: d523b...0d4

Skrevet

Pengegave på 100,- er vanlig på den skola barna går på

Skrevet

Har tvillinger som nettopp starta på ungdomsskolen. De har gått i en liten klasse tidligere, så utgifter til bursdager har vært veldig små.

Fikk litt sjokk da det viser seg at det her fortsatt er vanlig å invitere alle av samme kjønn, og at gavebeløpet ligger på 200.

 

 

Anonymous poster hash: ae0b8...ccc

Skrevet

Her er det 50-100,- som er avtalt. Kjøper ofte ting på salg,så blir flotte gaver!

 

Anonymous poster hash: 267f4...906

Skrevet

100-150 kr pr barn. Gidder ikke ruinere meg på vennene hans på skolen. Men det kommer helt an på, noen ganger kommer man jo over ting på salg til kanskje 50 kr, men verdi langt høyere. Passer det, så kjøper jeg :-) 



Anonymous poster hash: 50c1a...58c
Skrevet

På vår skole er det avtalt 50 kr.

De fleste holder seg omtrent til det. Noen går jo over men man unngår at det går så veldig inflasjon i gavene.

Skrevet

50 - 100. Barneskole.

 

Jeg hander inn på salg, prøver å komme ned i 30 kr pr gave. Har dårlig økonomi.

 

Anonymous poster hash: 3accf...b63

Skrevet

50 - 100. Barneskole.

 

Jeg hander inn på salg, prøver å komme ned i 30 kr pr gave. Har dårlig økonomi.

 

Anonymous poster hash: 3accf...b63

Skrevet

100 kr barneskole

 

Anonymous poster hash: b9240...75f

Skrevet

50-100. Noe annet er galskap! Her blir det 12-15 bursdager iløpet av året. Kan virkelig ikke bruke 3000 kr i bursdagspenger pr unge i året på bekjentskap!

 

Anonymous poster hash: 77515...839

Skrevet

Her ga vi 50kr frem til 7. Klasse, i 7. Så fikk de 100kr :) syns det var helt overkommelig og et fint beløp for de aller fleste.

200kr er jo helt villt, det gir vi til nieser og nevøer i vår familie.

Ble forøvrig enig om beløpet på foreldremøtet, så kanskje du kan ta det opp der :)

 

Anonymous poster hash: 3796d...6aa

Skrevet

100kr til klassekamerater, 200kr til de han er mye sammen med og mer til bestekameraten.

Skrevet

100-200 kr er vanlig her, litt ut fra hvor nær venn det er. Min er 8 år. 



Anonymous poster hash: b4774...213
Skrevet

Her er det vanlig med 100-150 kr på barneskolenivå, men eldstemann som går i 9. klasse forteller at alle gir 200 kr, så han får det med seg. Det er ikke så ofte, men en del har klassefester, og da blir det jo noen bursdager likevel. Jeg synes egentlig 200 kr er for mye selv om vi har råd til det.



Anonymous poster hash: ca426...d96
Skrevet

Er ingen regler her, og barna får alt fra 50,- - 200,- kroner, noen gir bare en tegning også, vi fokuserer strengt på at det er tanken som teller, og at i blir glade for alt.

Vi gir som regel gaver for rundt 150,-/200,- kroner. Synes det er vanskelig å finne noe som ikke er søppel for mindre penger.

Skrevet

100 kr er vanlig her. De er 8.

 

Anonymous poster hash: d1d56...78c

Skrevet

Vi har et tak på 100 her. Noe vi foreldrene er blitt enige om. 2. klasse og 5. klasse.

 

Anonymous poster hash: 7350c...051

Skrevet

Foreldrene i klassen har avtalt at 100,- er maxgrensen. 
Til de nærmeste vennene legger vi litt mer i det hvis vi vet at det er noe vennene ønsker seg som koster mer. 

Jeg synes det er fryktelig trist at man har et slikt oppheng i hva gaver bør/skal koste, men jeg klarer jo ikke fri meg fra det heller...



Anonymous poster hash: 85fd6...e07

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...