Gå til innhold

Hvordan få toåring til å spise mat


Anbefalte innlegg

Skrevet

Nekter å spise middag, vært slik i ukesvis. Plutselig en dag ble det slik. Har aldri tvunget i henne noe som helst, og ikke gjort noe annerledes. Var bare plutselig nekt en dag. Nekter å smake engang. De har lunsj (frukt og matpakke) i bhg på ettermiddagen.

 

Anonymous poster hash: d9420...875

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Det er altså snakk om middag

 

Anonymous poster hash: d9420...875

Skrevet

Opp

 

Anonymous poster hash: d9420...875

Skrevet

Ikke stress med det i det hele tatt, kanskje flytte tidspunktet for middag? La henne være med å lage maten? Gi noe godt og sunt som du vet at hun liker (som ikke er middag) sammen med middagen, bare for å komme i gang med spisingen?

 

Anonymous poster hash: 81e43...399

Skrevet

Ikke stress med det i det hele tatt, kanskje flytte tidspunktet for middag? La henne være med å lage maten? Gi noe godt og sunt som du vet at hun liker (som ikke er middag) sammen med middagen, bare for å komme i gang med spisingen? Anonymous poster hash: 81e43...399

Hun liker pølser, søtt og frukt. Ikke akkurat sunt. Det aller største problemet er at hun ikke vil smake på noe engang. F.eks hvis jeg lager grateng m pølse, som hun har likt tidligere, så nekter hun å smake. Selvom hun egentlig liker det. Hun har alltid hatt stor matlyst og vært glad i brødskive, men nå streiker hun helt.. Ser hun har blitt litt tynn så jeg liker det ikke.. Skal til helsesøster om en uke

 

Anonymous poster hash: d9420...875

Skrevet

Opp

 

Anonymous poster hash: d9420...875

Skrevet

,

 

Anonymous poster hash: d9420...875

Skrevet

Spiser hun bra i barnehagen da?



Anonymous poster hash: c490b...6bf
Skrevet

Spiser hun bra i barnehagen da? Anonymous poster hash: c490b...6bf

Nei. Er alltid igjen noe (får med en brødskive til lunsj) og de serverer ikke varmmat i barnehagen, kun brød..

Dessuten hadde vi barnet hjemme en uke, der vi hadde full kontroll på spisevaner (hun var syk). Dette har pågått i ukesvis.

Spisevegring eller kresenhet, hvem vet.

 

Anonymous poster hash: d9420...875

Skrevet

Ikke lag maten til en kampsak. Mat er en av de få tingene barna kan bestemme over, siden foreldrene ikke er i besittelse av noe slag for trumfkort. Vil hun ikke ha middag, så er hun sikkert ikke sulten. Du kan jo prøve med mindre mat på ettermiddagen i barnis, eller seinere middag. Eller droppe middagen en periode for å komme ut av en dårlig sirkel. 



Anonymous poster hash: c490b...6bf
Skrevet

Kan hun ha vondt noe sted da? I halsen eller tennene f.eks?



Anonymous poster hash: c490b...6bf
Skrevet

Ikke lag maten til en kampsak. Mat er en av de få tingene barna kan bestemme over, siden foreldrene ikke er i besittelse av noe slag for trumfkort. Vil hun ikke ha middag, så er hun sikkert ikke sulten. Du kan jo prøve med mindre mat på ettermiddagen i barnis, eller seinere middag. Eller droppe middagen en periode for å komme ut av en dårlig sirkel.  Anonymous poster hash: c490b...6bf

Barnis... Barnehagen? Jeg vurderer å hente henne så tidlig at hun ikke får lunsj i barnehagen, ja.

 

Anonymous poster hash: d9420...875

Skrevet

Kan hun ha vondt noe sted da? I halsen eller tennene f.eks? Anonymous poster hash: c490b...6bf

Nei, hun spiser med glede godteri og kjeks. Spiste en halv brødskive med salami til frokost idag :)

 

Anonymous poster hash: d9420...875

Skrevet

 

Kan hun ha vondt noe sted da? I halsen eller tennene f.eks? Anonymous poster hash: c490b...6bf

Nei, hun spiser med glede godteri og kjeks. Spiste en halv brødskive med salami til frokost idag :)Anonymous poster hash: d9420...875
må presisere at dette ikke er noe hun får her, men som hun kan mase om.

 

Anonymous poster hash: d9420...875

Skrevet

Ikke gjør det til en kamp.

Spis selv uten å stresse med at hun må spise hun også.

For jenta vår hjalp det veldig å gi maten interessante navn. Laks ble f eks til Hello Kitty-fisk - da var det plutselig favorittmaten og bønnespirer ble til "knase-spaghetti".  ;)

Lag historier omkring maten, fortell om hvordan ertene/maisen/gulerøttene vokser på planten, gi maten navn etter figurer hun liker godt (Tomatsuppe kan bli til Petra-suppe eller hva hun nå synes er morsomt).

Lykke til. Det skal nok løse seg etter hvert.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...