Gå til innhold

Mole, mulesing


Anbefalte innlegg

Skrevet

Driver Mole med mulesing? Sendte mail for et par år siden, men fortsatt ikke fått svar..

 

Anonymous poster hash: b8607...aa6

Videoannonse
Annonse
Skrevet

OPP

 

Anonymous poster hash: b8607...aa6

Skrevet

Hva er mulesing?

 

Anonymous poster hash: 6d429...0ac

Skrevet

Hva er mulesing?Anonymous poster hash: 6d429...0ac

Mulesing er kirurgisk fjerning av hudstykker rundt sauens haleparti. Inngrepet blir foretatt uten bedøvelse og er veldig smertefullt. Mulesing er vanlig praksis i Australia, som en primitiv metode for å bekjempe angrep av sau-flue-parasitten Lucilia cuprina som forårsaker den smertefulle sykdommen Myiasis. Metoden brukes hovedsakelig på Merino-sauer.

 

Mulesing er oppkalt etter John W. H. Mules, som utviklet denne praksisen.[1] Opprinnelig ble praksisen utført på sauer etter at de var avvent fra søya, fordi de mente at det var for tøft for lam. Men siden begynte de å utføre praksisen på lam, fordi deres sår heler fortere, typisk i løpet av noen få uker, slik at de slipper å plages med de grusomme smertene i månedsvis. Gjeldende regler forbyr mulesing på sauer som er 12 måneder eller eldre.[2]

 

Forkjempere for dyrs rettigheter er sterkt i mot mulesing, og blant annet PETA har hatt kampanjer for å stoppe denne praksisen i Australia. Den har allerede blitt stoppet på New Zealand.

 

Anonymous poster hash: b8607...aa6

Skrevet

Så til saken.. Mole? De svarer ikke. Noen som vet? Hvis ingen vet, må man jo anta at de driver med grovt dyreplageri?

 

Anonymous poster hash: b8607...aa6

Skrevet

De kjøper merinoull og lammeull fra Italia.

Skrevet

De kjøper merinoull og lammeull fra Italia.

det har ikke noe å si...

 

Anonymous poster hash: b8607...aa6

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...