Gå til innhold

Hvordan redusere sjangsen for å revne under fødsel?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Skal føde snart og er livredd for å revne mere enn sist, plagdes i lang tid etterpå:-(

 

Noen gode tips?:-S



Anonymous poster hash: ac1ce...37b
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Lite å gjøre, noen er mer tøyelige enn andre osv. Be jordmor ha saksa klar, bedre enn å revne.

 

Anonymous poster hash: 1c1e0...616

Skrevet

Be om å bli klippet uansett - det gjorde jeg. Er dessuten ikke noe du kjenner når det står på som verst :)



Anonymous poster hash: ad3ae...2c8
Skrevet

har hørt at det er bedre å revne pga at det gror finere og fortere..



Anonymous poster hash: ac1ce...37b
Skrevet

Revnet bak med første. Med andre tok jeg det opp med jordmor gjennom svangerskapet og det ble skrevet på at jeg var redd en ny ruptur.

Da jeg kom på sykehuset sa de at de hadde akupunktur for å begrense revning. Samtidig under siste pressriene, holdt jordmor en varm klut rundt kanten for å hjelpe mot revning. Fikk bare en lite rift på 0,5 cm.

 

Skal sies at første hadde 37 i hodeomkrets og andre hadde 35 cm. Vil tro dette også har mye innvirkning. Og dette vet man jo ikke på forhånd.

 

Anonymous poster hash: e5a5e...7e2

Skrevet

hvordan funker akupunktur mot revning?

Er det noe du ta rett før fødsel eller sånn gradvis behandling?



Anonymous poster hash: ac1ce...37b
Skrevet

 

hvordan funker akupunktur mot revning?

Er det noe du ta rett før fødsel eller sånn gradvis behandling?

 

Anonymous poster hash: ac1ce...37b

Jeg kom inn med 6 cm åpning og det tok to timer før alt var over så jeg vet ikke hvordan de gjør det under "vanlig" fødsel. Husker ikke helt når, men var noen nåler som ble stukket der nede og satt i noen minutter. Jeg hadde opptil 10-15 min mellom åpningsriene på slutten, så spørs om det var da. Jeg kan iallefall ikke huske noe redsel for at jeg fikk en rie med nålene nedi der.

 

Anonymous poster hash: e5a5e...7e2

Skrevet

Jeg smører med olje, tøyer og mykgjør. Om det hjelper finner jeg vel ut om noen uker :-)

Skrevet

Jeg ba om å bli klippet 😉

De gjorde det tidlig i pressriene, så jeg er akkurat som før der nede, det slapp å bli strukket der nede.

 

Anonymous poster hash: c072b...8fc

Skrevet

Keisersnitt.



Anonymous poster hash: cb5ba...5e5
Skrevet

Mulig jeg er helt på bærtur nå, men jeg fikk to "pyntesting" etter første og ingen etter andre fødsel. Disse hadde begge 37 i omkrets.

Min strategi var flere:

-prøvde strekk og tøy med olje før første, men synes igrunnen det var ubehagelig så jeg droppet det før neste fødsel.

-be om et varmt føderom (jeg slapper bedre av da)

-be om å få varme kluter der nede (virket veldig smertedempende og avslappende).

-når barnet har kommet til åpningen så prøvde jeg å holde litt igjen slik at huden skulle få tid til å tilpasse seg. Jeg holdt på slik helt til jordmor sa at nå måtte jeg presse.

-jeg hadde også tro på å innta noen oljerike matvarer i dagene før termin (om det ville påvirke fødselkanalen bare litt var jeg vilig til å prøve...)

- Psykisk: (igjen en strategi for å få megselv til å slappe mest mulig av). Jeg så for meg hvordan en slange spiser en kanin og tenkte at det er slik fødselkanalen virker. Det ser jo helt umulig ut på forhånd, men slangen (fødelskanalen) er jo skapt slik at den kan utvides noe voldsomt slik at babyen kan passere for i etterkant å gå tilbake til normalen.

 

Oppsummert så tror jeg det handler om å slappe mest mulig av i situasjonen -psykisk og fysisk. Det er ikke lett når det er mye smerter involvert. -men en kan gjøre det best mulig for segselv.

 

Vil også anbefale deg å føde uten epidural da det er en risiko for at den gjør fødselen vanskeligere (motarbeider kroppen).

 

 

Lykke til!

 

 

Anonymous poster hash: 4d87c...089

Skrevet

Hos meg måtte de klippe med nr.1 noe jeg har hatt store problemer med så med andre hørte jeg på jordmor og hold igjen på riene selv om det var det vanskeligste jeg har gjort.



Anonymous poster hash: 91ca3...c0c
Skrevet

Først av alt: lytt på jordmor! De kan det de holder på med, og de er bevisste på å forebygge revning, så sant det ikke er fare for at babyen står fast og må ut fort :) Mange steder bruker de også varme kluter og/eller olje, som gjør at vevet tøyer seg lettere :) Lykke til, håper du får en fin fødselsopplevelse :) 



Anonymous poster hash: d7709...7f2
Skrevet

Jeg gikk til akupunktur på forhånd sist. Til tross for bruk av sugekopp ble det bare et par sting inne. Nålene ble forresten satt i hender eller føtter tror jeg. Ikke "downstairs" ihvertfall😉

 

Anonymous poster hash: 6b197...07b

Skrevet

Har hørt at jordnøttolje i skjeden skal hjelpe. 



Anonymous poster hash: dc1a3...618
Skrevet

klipping. det er lettere å sy 😀

 

Anonymous poster hash: 8139a...b5b

Skrevet

 

Keisersnitt.

 

Anonymous poster hash: cb5ba...5e5

Ja, det er nok verdt det med mindre man må. For er tåpelig råd!

 

 

 

Anonymous poster hash: 941f2...31b

Skrevet

Jeg hadde så angst for å revne, og det gjorde jeg. Revna innvendlig og måtte klippe utvendig. Kunne ikke brydd meg mindre under fødselen, og nå i ettertid har det gått overraskende greit. Ting er ikke som før, men så er det bare 3 uker siden jeg fødte også da.... 

 

Det er lite man kan gjøre for å forhindre det, men kroppen heler seg fort.



Anonymous poster hash: f428f...5d6
Skrevet

Revnet like mye begge gangene jeg..:/



Anonymous poster hash: d807a...4aa
Skrevet

Bringebærbladkapsler fra naturkost :) Fødte 4 kilos unge og slapp å sy. Sydde litt med første som var mindre, da hadde jeg ikke tatt slike kapsler.

 

Anonymous poster hash: ab460...694

Skrevet

Ikke stress. Ta det som det kommer. Tenk at jordmødre har kontroll. De sier når du skal presse og ikke presse. De klipper om de må. Ikke bekymre deg for det du ikke kan kontrollere. Evt smør litt jordnøttolje på hver kveld... ;-) det går mest sannsynlig veldig bra!!!:-) lykke til.

 

Anonymous poster hash: a69c9...ea1

Skrevet

 

Skal føde snart og er livredd for å revne mere enn sist, plagdes i lang tid etterpå:-(

 

Noen gode tips?:-S

 

Anonymous poster hash: ac1ce...37b

Ikke press for tidlig. Pust med pressriene. Når du skal presse fokuserer du og lat som om du skal blåse på et lys uten og slukke flammen. Blås helt til det ikke er mer luft igjen.

Det er en teknikk som funker, som gjør at du ikke presser for hardt og du lar kroppen gjøre jobben den er lagd til og gjøre.

Men, for og få det til må du øve. Øve øve øve.. Ligg på ryggen i senga, trekk pusten dypt, og blååååås. Ikke for hardt og ikke for svakt. Se for det det lyset som ikke skal blåses ut. Lykke til!:)

Skrevet

Massere åpning og mellomkjøttet med kobberkrem. Gjorde det de siste ukene. Ikke ett eneste sting mens med første ble jeg sydd i 45 min.

 

Anonymous poster hash: 62c22...9a8

Skrevet

å mange gode råd her, takk:-)

hva er kobberkrem?



Anonymous poster hash: ac1ce...37b

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...