Gå til innhold

Rrrrrrrrr


Anbefalte innlegg

Skrevet

Når er det normalt at et barn uttaler skikkelig rulle-R?

 

Når lærte ditt barn seg R?

 

Anonymous poster hash: 08fc4...723

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Nå ruller vi ikke på R'ene her i huset, men sønnen min skarret fint på R'en en måned eller to etter at han fylte ett år. Vet ikke om det er normalt eller ikke, eller om det er stor forskjell på rulling og skarring. 



Anonymous poster hash: 61952...f41
Skrevet

Veldig forskjellig på mine. Ene datteren var nesten 5 før hun fikk det til og da kunne lillebror det allerede og hadde gjort det en stund. Han er er 2 år yngre. Andre datteren min snakket rent da hun var 2. Med både r, k og g lydene

 

Anonymous poster hash: 7cb97...bbf

Skrevet (endret)

Tillater meg å svare selvom jeg ikke har så store barn enda :)

På jobb har jeg hatt 3-åringer som får til rulle-R uten problemer. Jeg har også møtt på store barn (5.-6.klasse) som ikke får det til. Her har logoped vært inne.

Som regel sitter den når de er i førskolealder, men det er et stort spenn her. Tannstilling spiller også en rolle :)

Endret av MammantilNurket
Skrevet

Skarre-R er mer naturlig å uttale og kommer ofte mye tidligere enn rulle-R. Å få på plass rulle-R kan være tricky, men de fleste har den inne før skolestart. Dersom den ikke sitter i løpet av de første årene på skolen pleier man å koble inn logoped.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...