Gå til innhold

MRSA prøve?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hva tas dette mot? Og hvordan vet man om man har tatt en slik prøve?

 

Anonym poster: a22062820ddf8e570cd9d09a64b7fb7d

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Om du har fått ein pinne opp i nasen er det mogleg du har teke MRSA prøve.

Skrevet

Hva det skal tas i mot? Mrsa = meticellinresitene gule stafylokokker. Det vil si bakterie som er immune mot noen typer antibiotika og er dermed vanskelig å bli kvitt.

 

I norge har vi er veldig vern mot disse, nettopp pga. det at det er så smittsomt, og vanskelig å bli kvitt.

 

Om du skal ta en prøve fordi legene mistenker at du har det, kommer det helt ann på hvor du har det. Er det i sår tar de en sårprøve ( en lang vattpinne som strykes mot såret). Mange har bakterien på kroppen, uten å bli syk. Men om du blir syk, må noe gjøres. Så greit å få vite om det er det, slik at behandlingen kan startes.

 

Anonym poster: 89b0d635e19791ac0979881da5428616

Skrevet

Det er vanlig å screene mot dette. Feks hvis du har vært ett sykehus i utlandet. Vi isolerer alle pasienter som vlir innlagt på avdelingen som har vært innom utenlandsk sykehus de siste 12 mnd uansett, helt frem til negativ prøve foreligger.

 

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...