Anonym bruker Skrevet 14. oktober 2012 #1 Skrevet 14. oktober 2012 (Bare for at dere ikke skal bli helt krakilske, så vil jeg bare informere om at jeg hverken røyker/snuser, eller ammer - dette er et rent hypotetisk innlegg) Har lest diversetråder her hvor mange presiserer hvor utrolig farlig det er for babyen om mor røyker/snuser. At mor er dum/egoistisk, har tilogmed lest at det er barnemishandling. Samtidig virker det som om de fleste godtar at noen gir mme. Jeg har i alle fall ikke sett så mange som mener at mødre som gir det er dumme/egosistiske eller mishandler barna. MEN det er klart anbefalt å amme fremfor å gi mme selv om man røyker/snuser. Morsmelk er altså best for barnet, dernest kommer morsmelk med nikotin, og etter ned morsmelkerstatning. Så hva er logikken egentlig? (Og for diskusjonenes skyld er jeg fult klar over at røyking/snusing er noe man gjerne velger, mens erstatning er noe man i mange tilfeller Må ty til. Men igjen, der er da endel mødre som velger å gi erstatning selv om de ikke må. Da er vel disse mødrene dumme og egoistiske? Eller?)
Gjest Mrs. Careface Skrevet 14. oktober 2012 #2 Skrevet 14. oktober 2012 "Samtidig virker det som om de fleste godtar at noen gir mme. Jeg har i alle fall ikke sett så mange som mener at mødre som gir det er dumme/egosistiske eller mishandler barna." Kanskje jeg misforstod, men du mener at det ikke er greit å gi mme?
Anonym bruker Skrevet 14. oktober 2012 #3 Skrevet 14. oktober 2012 "Samtidig virker det som om de fleste godtar at noen gir mme. Jeg har i alle fall ikke sett så mange som mener at mødre som gir det er dumme/egosistiske eller mishandler barna." Kanskje jeg misforstod, men du mener at det ikke er greit å gi mme? Du misforstod. Jeg lurer ganske enkelt på hvorfor det er godtatt å gi mme, men ikke godtatt å gi "nikotinmm". Selv om det siste er det beste for barnet. hi
PintSizedDictator Skrevet 14. oktober 2012 #4 Skrevet 14. oktober 2012 Dum og egoistisk... Fordi? Babyen får jo mat ikke sant? Hadde mme vært skadelig for barnet så hadde man ikke fått kjøpt det i butikkene. Hva er det egentlig folk ser for seg vil skje med mme barn? Må jo være noe helt grusomt noe som kan få frem sp mye motvilje. Syns man skal slutte å fokusere så jævlig mye på hva andre gjør, så lenge det ikke er fare for liv og helse.
Anonym bruker Skrevet 14. oktober 2012 #5 Skrevet 14. oktober 2012 Dum og egoistisk... Fordi? Babyen får jo mat ikke sant? Hadde mme vært skadelig for barnet så hadde man ikke fått kjøpt det i butikkene. Hva er det egentlig folk ser for seg vil skje med mme barn? Må jo være noe helt grusomt noe som kan få frem sp mye motvilje. Syns man skal slutte å fokusere så jævlig mye på hva andre gjør, så lenge det ikke er fare for liv og helse. Men da gjelder vel det samme for de som røyker/snuser og ammer? Så lenge barnet får mat så er det flott? hi
2 hjertegull :) Skrevet 14. oktober 2012 #6 Skrevet 14. oktober 2012 Nå er jo jeg en amme-fanatiker da.. Men ja, jeg mener at de som velger å gi mme i stede for å amme, fordi det gjør vondt, eller ikke 'gidder' å jobbe for å få opp produksjonen.. Vel ja, jeg mener de er egoistiske, og velger bort det beste for barna.. Og jeg mener at de ikke er noe bedre enn røykere...
PintSizedDictator Skrevet 14. oktober 2012 #7 Skrevet 14. oktober 2012 Dum og egoistisk... Fordi? Babyen får jo mat ikke sant? Hadde mme vært skadelig for barnet så hadde man ikke fått kjøpt det i butikkene. Hva er det egentlig folk ser for seg vil skje med mme barn? Må jo være noe helt grusomt noe som kan få frem sp mye motvilje. Syns man skal slutte å fokusere så jævlig mye på hva andre gjør, så lenge det ikke er fare for liv og helse. Men da gjelder vel det samme for de som røyker/snuser og ammer? Så lenge barnet får mat så er det flott? hi NEi det gjør det virkelig ikke, og det tror jeg du skjønner selv også. Eller mener du for fult alvor at røyk og mme kan sammenlignes? I så tilfelle vil jeg gjerne se hvilke paraleller du klarer å trekke mellom de to.
Anonym bruker Skrevet 14. oktober 2012 #8 Skrevet 14. oktober 2012 Dum og egoistisk... Fordi? Babyen får jo mat ikke sant? Hadde mme vært skadelig for barnet så hadde man ikke fått kjøpt det i butikkene. Hva er det egentlig folk ser for seg vil skje med mme barn? Må jo være noe helt grusomt noe som kan få frem sp mye motvilje. Syns man skal slutte å fokusere så jævlig mye på hva andre gjør, så lenge det ikke er fare for liv og helse. Men da gjelder vel det samme for de som røyker/snuser og ammer? Så lenge barnet får mat så er det flott? hi NEi det gjør det virkelig ikke, og det tror jeg du skjønner selv også. Eller mener du for fult alvor at røyk og mme kan sammenlignes? I så tilfelle vil jeg gjerne se hvilke paraleller du klarer å trekke mellom de to. Jeg mener ingenting, jeg. Men alle anbefalinger sier jo at mm med nikotin i er bedre en mme...
PintSizedDictator Skrevet 14. oktober 2012 #9 Skrevet 14. oktober 2012 Dum og egoistisk... Fordi? Babyen får jo mat ikke sant? Hadde mme vært skadelig for barnet så hadde man ikke fått kjøpt det i butikkene. Hva er det egentlig folk ser for seg vil skje med mme barn? Må jo være noe helt grusomt noe som kan få frem sp mye motvilje. Syns man skal slutte å fokusere så jævlig mye på hva andre gjør, så lenge det ikke er fare for liv og helse. Men da gjelder vel det samme for de som røyker/snuser og ammer? Så lenge barnet får mat så er det flott? hi NEi det gjør det virkelig ikke, og det tror jeg du skjønner selv også. Eller mener du for fult alvor at røyk og mme kan sammenlignes? I så tilfelle vil jeg gjerne se hvilke paraleller du klarer å trekke mellom de to. Jeg mener ingenting, jeg. Men alle anbefalinger sier jo at mm med nikotin i er bedre en mme... Hvilke anbefalinger sikter du til? Er dette dokumentert? I så tilfelle, kan jeg få en kildehenvisning? Gjerne i form av en link. For dette har jeg aldri hørt om.
Anonym bruker Skrevet 14. oktober 2012 #10 Skrevet 14. oktober 2012 http://nhi.no/gravid...king-28883.html http://ammehjelpen.n...kkel/33/Royking "Morsmelk er det beste alternativet selv om du ikke klarer å slutte å røyke Om du ikke klarer å stumpe røyken helt, viser forskningen at det likevel er bedre for barnet å fortsette å amme fremfor å gå over til morsmelkerstatning"
Anonym bruker Skrevet 14. oktober 2012 #11 Skrevet 14. oktober 2012 Disse linkene var ammehjelpen og norsk helseinformatikk. Bare å google (Amming røyk anbefalinger) dersom du vil ha flere.
Gjest Juliea - kukløsklan Skrevet 14. oktober 2012 #12 Skrevet 14. oktober 2012 Dum og egoistisk... Fordi? Babyen får jo mat ikke sant? Hadde mme vært skadelig for barnet så hadde man ikke fått kjøpt det i butikkene. Hva er det egentlig folk ser for seg vil skje med mme barn? Må jo være noe helt grusomt noe som kan få frem sp mye motvilje. Syns man skal slutte å fokusere så jævlig mye på hva andre gjør, så lenge det ikke er fare for liv og helse. Men da gjelder vel det samme for de som røyker/snuser og ammer? Så lenge barnet får mat så er det flott? hi NEi det gjør det virkelig ikke, og det tror jeg du skjønner selv også. Eller mener du for fult alvor at røyk og mme kan sammenlignes? I så tilfelle vil jeg gjerne se hvilke paraleller du klarer å trekke mellom de to. Jeg mener ingenting, jeg. Men alle anbefalinger sier jo at mm med nikotin i er bedre en mme... Nei feil, men barna av røykende mødre har så svekket immunforsvar så de må få i seg alle stoffer de trenger og de finnes i mm, selvom sen er forgiftet er det bedre enn ikke noe mm fordi de er svakere barn. Babyer av ikke røykende mødre skal heller ha mme enn mm med nikotin. Så mm med nikotin er ikke bedre enn mme, men viktigere for barn sv røykende mødre fordi de trenger immunforsvaret som mm bygger opp raskere enn mme.
Anonym bruker Skrevet 14. oktober 2012 #13 Skrevet 14. oktober 2012 Dum og egoistisk... Fordi? Babyen får jo mat ikke sant? Hadde mme vært skadelig for barnet så hadde man ikke fått kjøpt det i butikkene. Hva er det egentlig folk ser for seg vil skje med mme barn? Må jo være noe helt grusomt noe som kan få frem sp mye motvilje. Syns man skal slutte å fokusere så jævlig mye på hva andre gjør, så lenge det ikke er fare for liv og helse. Men da gjelder vel det samme for de som røyker/snuser og ammer? Så lenge barnet får mat så er det flott? hi NEi det gjør det virkelig ikke, og det tror jeg du skjønner selv også. Eller mener du for fult alvor at røyk og mme kan sammenlignes? I så tilfelle vil jeg gjerne se hvilke paraleller du klarer å trekke mellom de to. Jeg mener ingenting, jeg. Men alle anbefalinger sier jo at mm med nikotin i er bedre en mme... Nei feil, men barna av røykende mødre har så svekket immunforsvar så de må få i seg alle stoffer de trenger og de finnes i mm, selvom sen er forgiftet er det bedre enn ikke noe mm fordi de er svakere barn. Babyer av ikke røykende mødre skal heller ha mme enn mm med nikotin. Så mm med nikotin er ikke bedre enn mme, men viktigere for barn sv røykende mødre fordi de trenger immunforsvaret som mm bygger opp raskere enn mme. Virkelig? Hva med snusende mødre da? Skal de ha mm eller mme?
Gjest Juliea - kukløsklan Skrevet 14. oktober 2012 #14 Skrevet 14. oktober 2012 Dum og egoistisk... Fordi? Babyen får jo mat ikke sant? Hadde mme vært skadelig for barnet så hadde man ikke fått kjøpt det i butikkene. Hva er det egentlig folk ser for seg vil skje med mme barn? Må jo være noe helt grusomt noe som kan få frem sp mye motvilje. Syns man skal slutte å fokusere så jævlig mye på hva andre gjør, så lenge det ikke er fare for liv og helse. Men da gjelder vel det samme for de som røyker/snuser og ammer? Så lenge barnet får mat så er det flott? hi NEi det gjør det virkelig ikke, og det tror jeg du skjønner selv også. Eller mener du for fult alvor at røyk og mme kan sammenlignes? I så tilfelle vil jeg gjerne se hvilke paraleller du klarer å trekke mellom de to. Jeg mener ingenting, jeg. Men alle anbefalinger sier jo at mm med nikotin i er bedre en mme... Nei feil, men barna av røykende mødre har så svekket immunforsvar så de må få i seg alle stoffer de trenger og de finnes i mm, selvom sen er forgiftet er det bedre enn ikke noe mm fordi de er svakere barn. Babyer av ikke røykende mødre skal heller ha mme enn mm med nikotin. Så mm med nikotin er ikke bedre enn mme, men viktigere for barn sv røykende mødre fordi de trenger immunforsvaret som mm bygger opp raskere enn mme. Virkelig? Hva med snusende mødre da? Skal de ha mm eller mme? Aner ikke. Men syntes det sier litt om hvor farlig nikotin er at de faktisk er bedre får babyen med nikotin melk fordi da får de av mor sitt immunforsvar kontra mme. Det er jo ikke slik at det er bra for barn p få nikotin i melken. Je klarer ikke forstå at noen snuser eller røyker når de ammer keg da. Og tenker det burde si litt..
marsgutt 2013 Skrevet 14. oktober 2012 #15 Skrevet 14. oktober 2012 synes ikke det er noe galt i og bruke mme så lenge det ikke er noe annet valg. men di som velger og gjøre det for og ikke ødlegge puppene sine og slikt blir bare dumt. synes det er rart at det sies at mm av en mor som røyker er bedre en mme når di som røyker ikke får levere mm til sykehuset heller. og sykehusene trenger mm til di fortidlig fødte og for di som ikke har fått igang produksjon selv. jeg røykte da jeg ammet sist. men røyket bestandig etter jeg ammet eller pumpet meg.
Anonym bruker Skrevet 15. oktober 2012 #16 Skrevet 15. oktober 2012 Undersøkelser har vist at førskolebarn som er blitt fullammet i minst seks måneder første leveår har 3–15 ganger høyere konsentrasjoner av PCB i blodet enn barn som ikke har vært ammet (11, 14). Ut fra ulike farmakokinetiske modeller har man prøvd å beregne hvilken belastning denne tilførselen av miljøgifter representerer for barnet over tid. Det er beregnet at brysternærte barns daglige inntak av PCDD kan være opptil 80 ganger høyere enn hos voksne (14). Det kan føre til at de i voksen alder vil ha akkumulert 3–18 % mer PCDD i kroppen enn barn som ikke har vært ammet, mens andre har anslått at dette vil ha jevnet seg ut ved ti års alder (11, 14) http://tidsskriftet.no/article/1926343
Anbefalte innlegg