Iiiiik Skrevet 14. oktober 2012 #1 Skrevet 14. oktober 2012 Nei, jeg skal ikke spørre min egen far. Han er dessverre altfor tidlig dement og er flere år før 70 ute av stand til å gi fornuftige svar. Det er eldstemanns pappa som mener han bør spørres. Ungen ser veldig dårlig, har nå hatt briller i et par år og i en alder av 13 har jeg kjøpt kontaktlinser til ham. Det er da pappa'n nærmest klikker. Han mener nemlig at linser er farlig (hipp hurra for steinerfjern og økologisk) og mener at han med foreldreansvar har rett til å nekte denne typen avgjørelser. Jeg har imidlertid lest barneloven en gang eller tre, den er relevant også jobbmessig og tenker at når jeg som behandler faktisk har lov til å ta imot unger uten begge foreldres samtykke, da er linser greit. Står vel noe om vesentlige beslutninger i barnets liv og med inn- og utmelding av trosssamfunn, vesentlig helsehjelp og alternativ skole som eksempler. Faren mener linser faller inn under dette, jeg er hoderystende uenig. Innspill, any one?
Studine mevik Skrevet 14. oktober 2012 #2 Skrevet 14. oktober 2012 Jeg mener at dette kan han ikke nekte på. Du kunne selvfølgelig snakket med han om det først, men om gutten selv ønsker å prøve linser så må han få lov til det. Linser er ikke skadelig annet enn noe slitasje på øynene hvis man er litt overfølsom fra før(sånn som meg). Om få år kan han gå til optiker selv og kjøpe linser uten at dere har noe dere skulle ha sagt egentlig, det gjorde jeg.
Gjest Lykke Fryd ♥ Skrevet 14. oktober 2012 #3 Skrevet 14. oktober 2012 Den som har hovedomsorgen kan bestemme slike ting selv i samråd med barnet siden barnet er såpass stort. Linser faller ikke inn under vesentlig beslutning. Det er ingen varig beslutning som påvirker barnets fremtid (barnet kan slutte med linser om han vil det) og det er verken en juridisk, medisinsk eller religiøs beslutning. Det er en mindre avgjørelse som har blitt tatt.
Blt Skrevet 14. oktober 2012 #4 Skrevet 14. oktober 2012 Når barnet er så stort mener jeg at det har rett til å bestemme selv om det vil bruke linser eller briller. Mor/far kan selvsagt komme med rådgiving og økonomiske begrensninger, men når gutten selv ønsker å bruke linser, bør det respekteres.
Gjest sug lut Skrevet 15. oktober 2012 #5 Skrevet 15. oktober 2012 Hva er fars argumenter da? Hele verden går med linser, og hvis ungen behersker å sette dem inn og ta dem ut er det jo bare fordeler. Steiner hadde brukt linser i dag om han hadde levd, kan du jo si, og heller utfordre ham på å finne økologiske linser ...
Gjest Ziva Skrevet 15. oktober 2012 #6 Skrevet 15. oktober 2012 Herre min for en kronidiot. Nekte ungen noe så praktisk som linser.
Iiiiik Skrevet 15. oktober 2012 Forfatter #7 Skrevet 15. oktober 2012 Nei, hva er fars begrunnelse? Han tror ikke det er bra. Han kjenner en som ødela netthinnen (eller no`) av å bruke linser. Han synes det er forfengelig å ikke ville bruke linser. Begrunnelsen er i hvert fall ikke at det er dyrt, for det er jeg som betaler. For min egen del har jeg brukt linser siden 1990 og synes derfor det ville være rart å si nei til ungen. Faren ble informert om at det kom til å skje, var negativ da og er enda mer negativ nå som linsene er innkjøpt.
Gjest sug lut Skrevet 15. oktober 2012 #8 Skrevet 15. oktober 2012 Det er to forunderlige ting her utover det idiotfaktum at han motsetter seg det hele: 1. At Steinere får formere seg. 2. At denne Steineren har formert seg med deg.
Gjest Lykke Fryd ♥ Skrevet 15. oktober 2012 #9 Skrevet 15. oktober 2012 Nei, hva er fars begrunnelse? Han tror ikke det er bra. Han kjenner en som ødela netthinnen (eller no`) av å bruke linser. Han synes det er forfengelig å ikke ville bruke linser. Begrunnelsen er i hvert fall ikke at det er dyrt, for det er jeg som betaler. For min egen del har jeg brukt linser siden 1990 og synes derfor det ville være rart å si nei til ungen. Faren ble informert om at det kom til å skje, var negativ da og er enda mer negativ nå som linsene er innkjøpt. Sikker på at han ikke bare har hørt den historien om han kineseren som fikk øynene ødelagt av linser? Vek, da kan du hilse han og fortelle at årsaken til at han kineseren ødela øynene var at han glatt overså den lille detaljen at man må ta ut de gamle linsene før man setter inn nye. Kinamannen hadde 6 år med linser på øynene.
Iiiiik Skrevet 15. oktober 2012 Forfatter #10 Skrevet 15. oktober 2012 Steinermannen var ikke steinermann før han møtte henne som gjorde at han måtte spille dobbelt i et halvår før han flyttet da formeringsproduktet var et halvår. Tror ikke det var en kineser, det var en kamerat av en kamerat eller noe sånt. Ler av ham med seks års lagring av linser på øynene. Håper det var månedslinser i det minste ;-)
Den perfekte mor, påan igjen Skrevet 16. oktober 2012 #11 Skrevet 16. oktober 2012 Linser er da ganske så trygt. Han går til kontroll hos optiker regner jeg med, og har fått god opplæring i hvordan de skal brukes, og ikke brukes. Linser har lite med forfengelighet å gjøre, det har med at de er mye mer praktiske enn briller. De trenger ikke pusses, de dogger ikke, det regner ikke på dem, man trenger ikke sku dem opp på nesen, de blir ikke skjeve, stengene stenger ikke for lua så det trekker inn på ørene (Brrrrr!), man slipper å se i en ramme. De knuser ikke, og man kjenner ikke at man har det på. Min sønn på 8,5 bruker briller, og jeg skal iallefall ikke nekte han å begynne med linser om han ønsker det når han blir større.
BareMas Skrevet 16. oktober 2012 #12 Skrevet 16. oktober 2012 Herlighet!! Ved riktig bruk av linser så skal det godt gjøres å ta skade av det, det er da alt man skal krangle på og... Hvis han er så hysterisk, så får han vel heller følge ungen 2 ganger i året til kontroll istedet for en da vel!
Fuglefrø Skrevet 17. oktober 2012 #13 Skrevet 17. oktober 2012 For det første, bruker far briller selv? Hvis nei, har han ikke stemmerett. Du kan jo informere han om at linser faktisk hjelper til med å korrigere skjeve hornhinner, noe briller ikke gjør. dessuten finnes det ikke noe mer irriterende og upraktisk enn briller, det burde være en menneskerett!
Iiiiik Skrevet 17. oktober 2012 Forfatter #14 Skrevet 17. oktober 2012 Ja, far bruker briller. Men kun til TV-titting og bilkjøring. Ungen har -2 og synet blir litt dårligere hele tiden. å spille fotball med briller er en dårlig idé for å si det sånn! å følge ham på kontroll er helt uaktuelt for far! Det er da min jobb må vite.
Mamma_til_2 Skrevet 17. oktober 2012 #15 Skrevet 17. oktober 2012 jeg fikk linser da jeg var 13 og er sjeleglad for det!
Gjest Ziva Skrevet 17. oktober 2012 #16 Skrevet 17. oktober 2012 Dette gjør han kun for å være vrang. Linser er en befrielse når det gjelder fysisk utfoldelse og andre praktiske ting. Briller og fotball er ingen god sammensetning. Dagslinser og god håndhygiene ved innsetting og ved fjerning så er det da minimale sjanser til at det blir gruff. Har selv brukt linser i 12 år og bruker briller kun for å finne dassen og speilet om morgenen, og for å finne sengen ved leggetid. Linser er for meg frihet.
Iiiiik Skrevet 17. oktober 2012 Forfatter #17 Skrevet 17. oktober 2012 Linsene er uansett tilpasset, kjøpt og i bruk. Faren får brumme der borte i heimen sin, det hjelper ikke ;-)
BareMas Skrevet 17. oktober 2012 #18 Skrevet 17. oktober 2012 Ja, far bruker briller. Men kun til TV-titting og bilkjøring. Ungen har -2 og synet blir litt dårligere hele tiden. å spille fotball med briller er en dårlig idé for å si det sånn! å følge ham på kontroll er helt uaktuelt for far! Det er da min jobb må vite. Then he should start the shutting up right about now!
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 20. oktober 2012 #19 Skrevet 20. oktober 2012 Nei, jeg skal ikke spørre min egen far. Han er dessverre altfor tidlig dement og er flere år før 70 ute av stand til å gi fornuftige svar. Det er eldstemanns pappa som mener han bør spørres. Ungen ser veldig dårlig, har nå hatt briller i et par år og i en alder av 13 har jeg kjøpt kontaktlinser til ham. Det er da pappa'n nærmest klikker. Han mener nemlig at linser er farlig (hipp hurra for steinerfjern og økologisk) og mener at han med foreldreansvar har rett til å nekte denne typen avgjørelser. Jeg har imidlertid lest barneloven en gang eller tre, den er relevant også jobbmessig og tenker at når jeg som behandler faktisk har lov til å ta imot unger uten begge foreldres samtykke, da er linser greit. Står vel noe om vesentlige beslutninger i barnets liv og med inn- og utmelding av trosssamfunn, vesentlig helsehjelp og alternativ skole som eksempler. Faren mener linser faller inn under dette, jeg er hoderystende uenig. Innspill, any one? Barneloven sier at jo eldre ungen er jo mer får han bestemme selv. Og min fikk kontaktlinser da han var 11 (!) fordi brillene var i veien når han spilte fotball blant annet. Han slet med innsetting til å begynne med, men det kom seg. Og etter at min sønn fikk linser fikk også tre av klassekameratene hans det.
*sutrikus-trassaldrius* Skrevet 22. oktober 2012 #20 Skrevet 22. oktober 2012 Jeg har en 6 åring som bruker linser! Det fungerer utmerket og vi er alle veldig fornøyde med det! Veldig praktisk! Er flere og flere barn som bruker linser nå, fordi dagens linser er veldig gode, så jeg hadde kanskje oppdatert bf litt. evn kan du kanskje få info og vise til fra spesialister på øyeavdelingen på Ullevål der vi går.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå