Anonym bruker Skrevet 30. september 2012 #1 Skrevet 30. september 2012 ......som ansees som stødige og sterke? Hvorfor ikke Thilde, Linnea, Lykke osv?? I mine ører er de like stødige og sterke som de eldgamle navnene....
SagflisiHåret Skrevet 30. september 2012 #2 Skrevet 30. september 2012 De bygde ikke landet slik som peder og astrid?
holahopp Skrevet 30. september 2012 #3 Skrevet 30. september 2012 jeg tror det har mye med tradisjonsrike navn. vi vil kanskje se på disse navnene som stødige og sterke om 20 år. Det er jo ikke så mange voksne som heter det enda og derfor kanskje ikke har fått ett sterkt rykte på seg enda...
Anonym bruker Skrevet 30. september 2012 #4 Skrevet 30. september 2012 Tja, det er vel sånn navnetrendene er nå for tiden. Thilde, Linnea og Lykke velges jevnt over av "lavklasse"-foreldre, mens Olav, Henrik og Kristine velges av mer voksne, ressurssterke foreldre.
Anonym bruker Skrevet 30. september 2012 #5 Skrevet 30. september 2012 Tja, det er vel sånn navnetrendene er nå for tiden. Thilde, Linnea og Lykke velges jevnt over av "lavklasse"-foreldre, mens Olav, Henrik og Kristine velges av mer voksne, ressurssterke foreldre. Merkelig. Hvorfor har "lavklasse foreldre" en annen smak en "høyklasse foreldre". Jeg kjenner mange lærere og sykepleiere som har gitt sine små navnene nettopp Linnea, Lykke, Sebastian og Noah. Hva er høyklasseforeldre for noe? Noen som kan gi meg svaret? Må det være leger eller andre med over 6 års utdannelse, eller de som tjener over 1 mill i året?? Vær så snill å forklare!! HI
SnekkerPelle Skrevet 30. september 2012 #6 Skrevet 30. september 2012 Eat shit and stay happy. Ikke bry deg. Navnet passer ditt barn uansett. Gamle navn som Kari og Ola kan du ta rennafart å drite i.
Gjest yrild Skrevet 30. september 2012 #7 Skrevet 30. september 2012 Jeg liker trauste norske navn, men akkurat de tre navnene du nevnte liker jeg også :-) Med navn viser man jo mye av smaken sin. Vil man vil skille seg ut velger man sære navn. Noen synes det er kulere med C og andre synes det er harry eller jålete og går for K. Jeg synes navn med C er noe tull på norsk og liker sære navn som Ynghild og Sondre, men iom at vi bor i utlandet og snakker tre språk hjemme har våre barn ikke fåttt slike typiske urgamle norrønne navn :-)
Anonym bruker Skrevet 30. september 2012 #8 Skrevet 30. september 2012 Kom over en artikkel tidligere i år om forskjellene mellom navnevalg henholdsvis vest og øst i Oslo (her går det også gjerne et klasseskille). Der foreldre på østkanten "adopterer" navnene fra vestkanten, og de dermed fases ut i vest.... Tror artikkelen var fra Aftenposten. Men så lenge en selv er fornøyd med navnet, så er jo det det viktigste:)
Anonym bruker Skrevet 30. september 2012 #9 Skrevet 30. september 2012 Kom over en artikkel tidligere i år om forskjellene mellom navnevalg henholdsvis vest og øst i Oslo (her går det også gjerne et klasseskille). Der foreldre på østkanten "adopterer" navnene fra vestkanten, og de dermed fases ut i vest.... Tror artikkelen var fra Aftenposten. Men så lenge en selv er fornøyd med navnet, så er jo det det viktigste:) Dette var ment som et forslag til svar på #5. (Jeg er ikke #4)
Anonym bruker Skrevet 30. september 2012 #10 Skrevet 30. september 2012 ......som ansees som stødige og sterke? Hvorfor ikke Thilde, Linnea, Lykke osv?? I mine ører er de like stødige og sterke som de eldgamle navnene.... Smaken er som baken, tenker jeg, og med mindre det er snakk om spesielt dillete, utenlandske jålenavn, tenker jeg ingenting om hverken foreldrene eller ungen. Men akkurat når det gjelder å betegne navnsom sterke og stødige, så syns jeg det gjelder navn som er relativt konsonanttunge, og det er jo gjerne de gamle norske navnene. Mange av de nyere navnene, slik som Linnea, er veldig myke navn. De kan være pene, flotte, fine, men jeg synes ikke de er støtidge og sterke. Tilde er et relativt stødig navn, men med en hang h'en kommer inn, blir det mykere. Vanskelig å forklare. Men akkurat hvorvidt et navn er sterkt og stødig eller pent og feminint, har for min del mer med ordlyden enn hvorvidt det er overklasse eller arbeideklasse som bruker dem.
Anonym bruker Skrevet 30. september 2012 #11 Skrevet 30. september 2012 Jeg forbinder stødige og sterke navn med nettopp navn som kommer igjen og kommer igjen og navn som Lykke osv har ikke rukket å komme igjen og komme igjen enda. Jeg tenker at det vil ta lang tid før de navnene kan betegnes som stødige og sterke, uten at det betyr at det ikke er fine navn.
Gjest <3Barn&Engler<3 Skrevet 30. september 2012 #12 Skrevet 30. september 2012 Slik jeg ser det, så har alle sin mening om hva som er sterke navn, kanskje fordi de ser for seg sterke mennesker når de hører navnet, eller de kjenner noen med navnet. For min sin del, så er navnene jeg har nevnt i den tråden, beregnet ut i fra mennesker jeg kjenner til, som har vært sterke, enten fysisk, mentalt eller begge deler De navnene du nevner, tror jeg er litt for nye, til at man kan se for seg noen bak navnet.. Er hvertfall det for min del.
Anonym bruker Skrevet 30. september 2012 #13 Skrevet 30. september 2012 Eg tenker at eit stødig navn er eit navn som aldri går av moten. At navnet er vanleg både på vaksne og born. Stødige og sterke navn for meg er t.d: Håkon, Magnus, Sigurd osv.
Anonym bruker Skrevet 30. september 2012 #14 Skrevet 30. september 2012 Snekkerpelle: mitt barn heter Ola.
Miss Chocolate Skrevet 1. oktober 2012 #15 Skrevet 1. oktober 2012 De bygde ikke landet slik som peder og astrid? Nå var det faktisk mange Gabriel og Valentin som signerte grunnloven tilogmed. Litt artig, spør du meg :-)
☆☆☆ Skrevet 1. oktober 2012 #16 Skrevet 1. oktober 2012 Trur det er så enkelt som at når ein lister opp sterke namn tek ein utgangspunkt i assosiasjonar. Eg kjenner ingen sterke personlegheter som heiter Lykke f eks og heller ikkje litterære eller historiske personar, sidan namnet nesten ikkje har vore i bruk.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå