Anonym bruker Skrevet 9. september 2012 #1 Skrevet 9. september 2012 Klarer ikke legge til linken i VG. Tenker foreldrene føler seg smarte nå etter å ha latt 7 åringen være alene hjemme...
Anonym bruker Skrevet 9. september 2012 #2 Skrevet 9. september 2012 ........sier ikke mer, les VG nett. Dumme foreldre!!
Chelseafan Skrevet 9. september 2012 #3 Skrevet 9. september 2012 Er jo for ung til og være hjemme alene da,ja ikke alle som tenker lengre tydeligvis
Anonym bruker Skrevet 9. september 2012 #4 Skrevet 9. september 2012 De kan takke seg til snarrådige naboer....mye dumme foreldre
Anonym bruker Skrevet 9. september 2012 #5 Skrevet 9. september 2012 Så kommer kverulanten meg. Selvom man vet hva man burde gjøre, så er det ikke alltid man klarer å gjøre det, uavhengig av alder. Her var det feks en voksen dame som ble påkjørt av toget fordi bilen hennes havnet mellom bommene på jernbanen. Var hun dum da, eller kanskje foreldrene, som lot henne kjøre bil bare fordi hun fikk sjokk? Dessuten var dette en bolig brukt for asylsøkere. Si hva dere vil, men der kan det skje mye rart og foreldrene hadde muligens ikke informert jenta om hva hun gjør hvis det brenner. Det betyr ikke at de er dumme. Og fremfor alt betyr det som vanlig, at man ikke kan helgardere seg mot alt, uten at det betyr at noen må ta på seg skyld og skam for det.
Trebarnsmamma30 Skrevet 9. september 2012 #6 Skrevet 9. september 2012 Lurer på hvor lenge hun hadde vært alene jeg.. er jo litt forskjell på å la en 7 åring være hjemme alene i timesvis i forhold til å la henne være alene mens en er en kjapp tur på butikken feks...Bra hun ble reddet ihvertfall:)
Sjusak Skrevet 9. september 2012 #7 Skrevet 9. september 2012 Lurer på hvor lenge hun hadde vært alene jeg.. er jo litt forskjell på å la en 7 åring være hjemme alene i timesvis i forhold til å la henne være alene mens en er en kjapp tur på butikken feks...Bra hun ble reddet ihvertfall:) Med tanke på at et hus fort er overtent på 7-8 minutter så spiller det faktisk ingen rolle i denne saken. Tenk på det neste gang man bare er en liten tur i butikken/henter lillebror i barnehagen osv. Feilen her er vel helst at barnet kanskje ikke visste hva det skulle gjøre. En 7 åring klarer seg fint alene en time, men da må de ha fått opplæring i hva man gjør og hvem man går til om det skjer noe uforutsett...
^**jente79+knøttet**^ Skrevet 9. september 2012 #8 Skrevet 9. september 2012 Det tok ganske lang tid før de klarte å få kontakt med fireldrene. De svarte ikke på telefonene sine. Det var ikke naboer, men tilfeldig forbipasserende som varslet om brannen og tok vare på denne stakkars hysteriske jenta. Barnevernsvakta ble koblet inn.
Anonym bruker Skrevet 9. september 2012 #9 Skrevet 9. september 2012 Mangen som reiser fra barna sine skal barre på butikken tar ca 30 min. Men rekner med at mangen nekter her inne vedr detta. Har hvore eit evne om detta før på detta forumet og detta var mangen som svart var ok på.
LillaGorilla♥♥ Skrevet 9. september 2012 #10 Skrevet 9. september 2012 Lurer på hvor lenge hun hadde vært alene jeg.. er jo litt forskjell på å la en 7 åring være hjemme alene i timesvis i forhold til å la henne være alene mens en er en kjapp tur på butikken feks...Bra hun ble reddet ihvertfall:) Med tanke på at et hus fort er overtent på 7-8 minutter så spiller det faktisk ingen rolle i denne saken. Tenk på det neste gang man bare er en liten tur i butikken/henter lillebror i barnehagen osv. Feilen her er vel helst at barnet kanskje ikke visste hva det skulle gjøre. En 7 åring klarer seg fint alene en time, men da må de ha fått opplæring i hva man gjør og hvem man går til om det skjer noe uforutsett... For ikke å snakke om de her inne som har fortalt om hvordan de lar en sovende baby ligge igjen hjemme mens de kjører til butikken 2 min unna for å kjøpe melk, leverer eldstemann i bhg eller går tur med bikkja. Har lest noen slike tråder også.... :S
Anonym bruker Skrevet 9. september 2012 #11 Skrevet 9. september 2012 Huff jeg har latt 7-åringen være hjemme mens jeg henter lillebror i bhg. Han gidder ikke bli med. Men har lært han at han må springe ut på gata til naboen om noe skulle skje. Men kan jo hende han får panikk. Vi har brannalarm og panikk knapp han kan trykke på, men hjelper vel lite. Skal dra han med meg rasende heretter.... Eller kanskje han kan sitte ute å vente. Eller da kan han vel bli kidnappet. Huff, jeg som endelig skulle slippe taket litt.
Gjest Heartbroken Skrevet 9. september 2012 #12 Skrevet 9. september 2012 Nå er det mange år siden jeg hadde så små barn, men er det altså så vanvittig at et skolebarn på 7 år er litt alene hjemme? Jeg husker ikke helt, men jeg tror nok at barna mine fikk være hjemme mens jeg gikk på butikken o.l på dagtid. Så lenge man lærer dem å rømme huset ved brann og ikke slippe inn fremmede - hvor gamle må de være for å takle å være litt alene da?
Alva♂️♂️♂️♀️ Skrevet 9. september 2012 #13 Skrevet 9. september 2012 Jeg har latt mine være alene fra de har vært 6-7 år gamle, først bare en 15-20 min, siden litt lenger. Kommer ikke til å slutte med det nå heller. Jeg vurderer selv om mine barn er i stand til å være alene hjemme og tar selv ansvar for å lære dem viktige ting de skal gjøre i ulike situasjoner. Om noen mener det er uansvarlig, så får de mene det, men det er uansett vårt valg. Bra det gikk fint med 7-åring i dag
Anonym bruker Skrevet 9. september 2012 #14 Skrevet 9. september 2012 Når jeg var 7år så fantes ikke sfo, så da var jeg alene hjemme etter skolen. Hver dag! Sier ikke at det er det rette, men husker det var mange i klassen min som også var det. Kan huske diskusjoner her tidligere der en fortalte at femåringen passet toåringen mens hun var på butikken. For hun kunne jo ikke være helt hysterisk lissom, men det går da an å ha vettet i behold alikevell!
Anonym bruker Skrevet 9. september 2012 #15 Skrevet 9. september 2012 Hva om overskriften hadde vært 14 åring reddet ut av brennende hus? Skal barn aldri være alene hjemme? Og det et mange voksne og som bli reddet ut av brennende hus. Dette er bare uflaks synes jeg, kan ikke skjerme barna for alt hele tiden.
MrsMilla Skrevet 9. september 2012 #16 Skrevet 9. september 2012 Klarer ikke legge til linken i VG. Tenker foreldrene føler seg smarte nå etter å ha latt 7 åringen være alene hjemme... Tja det er jo forskjell på hvordan og når her. Jeg synes syvåringer som er litt modne godt kan være hjemme litt alene. Typisk en kjapp halvtime etter skoletid eller mens man er på butikken etc. men da må man jo ha snakket med barnet om det å være hjemme alene og hva man gjør om noe skjer etc. Det er en del av å lære å bli selvstendig. Men det er forskjell på å være alene hjemme og å være alene hjemme.... Dette var jo et litt merkelig tidspunkt å være alene hjemme på kanskje, en søndags formiddag? og siden barnevernet er inneblandet var nok ikke foreldrene en rask tur på butikken...?
Anonym bruker Skrevet 9. september 2012 #17 Skrevet 9. september 2012 Tror du virkelig en 10 åring eller 12 åring er så veldig mye mer i stand til å vite hva man skal gjøre om huset begynner å brenne? Man kan i like stor grad forklare en 7 åring at man skal løpe utav huset og hente nabo eller noe som 10 eller 12 åring. Ikke bli overhysterisk dere!!! Man kan jo få like fort panikk om man er 7 eller 20 år gammel....
Anonym bruker Skrevet 9. september 2012 #18 Skrevet 9. september 2012 Pappa lot meg være alene hjemme en halvtime hver dag da jeg var syv år, mens han hentet mamma på jobb. Har aldri tenkt at det var spesielt. I dag hadde han vel blitt meldt til barnevernet.
Miss Honey Skrevet 9. september 2012 #19 Skrevet 9. september 2012 Det er mange 1. og 2. klassinger (6 og 7 år) som går alene hjem fra SFO med husnøkkel. Det er faktisk vanlig at barn er hjemme alene et par timer før foreldrene kommer hjem. (har ikke lest artikkelen ennå men svarer likevel...)
Anonym bruker Skrevet 9. september 2012 #20 Skrevet 9. september 2012 Klarer ikke legge til linken i VG. Tenker foreldrene føler seg smarte nå etter å ha latt 7 åringen være alene hjemme... Tja det er jo forskjell på hvordan og når her. Jeg synes syvåringer som er litt modne godt kan være hjemme litt alene. Typisk en kjapp halvtime etter skoletid eller mens man er på butikken etc. men da må man jo ha snakket med barnet om det å være hjemme alene og hva man gjør om noe skjer etc. Det er en del av å lære å bli selvstendig. Men det er forskjell på å være alene hjemme og å være alene hjemme.... Dette var jo et litt merkelig tidspunkt å være alene hjemme på kanskje, en søndags formiddag? og siden barnevernet er inneblandet var nok ikke foreldrene en rask tur på butikken...? Barnevernet ble koblet inn siden barnet var alene. Tiden har lite å si. Barnet var gjenforent med foreldrene ikke lenge etter brannen var slukket, så de var nok ikke så langt unna.
Iselilja Skrevet 9. september 2012 #21 Skrevet 9. september 2012 Har heller ikke lest artikkelen, men blir litt skremt av mange av svarene her. Skulle tro enhver normalt oppegående syvåring fint ville fikse en liten stund alene hjemme. Her vi bor er SFO så dårlig at mange slutter når de starter i 2. klasse. Mine i 2. og 3. klasse har også sluttet på SFO, men så er jeg hjemme i fødselspermisjon, så problemstillingen er ikke så aktuell for oss, selv om jeg fint lar dem være alene hjemme mens jeg handler eller går en liten tur hvis de ikke vil være med. Når jeg snakker med vennene til barna mine som er hjemme alene på ettermiddagen (og foreldrene deres), forteller de hvor godt det er å komme hjem til et rolig hus og gjøre lekser i fred og ro før aktiviteter på ettermiddagen. Barn som selv ikke føler seg klare for å være alene fortsetter selvfølgenlig på SFO eller har andre ordninger. Tror vi er i ferd med å oppdra en generasjon som vil bli svært lite selvstendig. Tydeligvis mange overkontrollerende foreldre og hjelpeløse/uselvstendige barn rundt omkring hvis ikke 7-åringene få være alene hjemme i korte perioder.
Anonym bruker Skrevet 9. september 2012 #22 Skrevet 9. september 2012 Det er mange 1. og 2. klassinger (6 og 7 år) som går alene hjem fra SFO med husnøkkel. Det er faktisk vanlig at barn er hjemme alene et par timer før foreldrene kommer hjem. (har ikke lest artikkelen ennå men svarer likevel...) Ja, jeg jobber på SFO og vet mange går hjem og er alene en stund. Har en andreklassing nå på 6 år, så når han er 7 år er han halvveis i 3.klasse. Etter 3.klasse er det ingen her som har SFO faktisk. Samtidig vet jeg at det var en hjemmeulykke her i byen med et barn på 6(gikk 3.klasse, født sent på året) og selv om det gikk bra med barnet ble det følger og barnevernet kom sterkt inn i bildet. En kan diskutere selvstendighet og personlig egnenhet så mye en vil, men jeg mener dette må være opp til foreldrene. Såklart: hadde barn på SFO klaget over at de ikke ville hjem alene hadde vi måtte ta det opp, men aldri hørt slik usikkerthet hos barna. Min konklusjon er (ja, jeg vet forskningsmaterialet er veldig snevert;)) er at de som lar barna være noe alene har barn som er klare for det. Videre lurer jeg jo om hva som er meningen en skal gjøre da når SFO ikke lenger er tilgjengelig? Ikke skal en kunne ha barna hjemme alene, så da må jeg vel slutte jobbe?
Anonym bruker Skrevet 9. september 2012 #23 Skrevet 9. september 2012 Har heller ikke lest artikkelen, men blir litt skremt av mange av svarene her. Skulle tro enhver normalt oppegående syvåring fint ville fikse en liten stund alene hjemme. Her vi bor er SFO så dårlig at mange slutter når de starter i 2. klasse. Mine i 2. og 3. klasse har også sluttet på SFO, men så er jeg hjemme i fødselspermisjon, så problemstillingen er ikke så aktuell for oss, selv om jeg fint lar dem være alene hjemme mens jeg handler eller går en liten tur hvis de ikke vil være med. Når jeg snakker med vennene til barna mine som er hjemme alene på ettermiddagen (og foreldrene deres), forteller de hvor godt det er å komme hjem til et rolig hus og gjøre lekser i fred og ro før aktiviteter på ettermiddagen. Barn som selv ikke føler seg klare for å være alene fortsetter selvfølgenlig på SFO eller har andre ordninger. Tror vi er i ferd med å oppdra en generasjon som vil bli svært lite selvstendig. Tydeligvis mange overkontrollerende foreldre og hjelpeløse/uselvstendige barn rundt omkring hvis ikke 7-åringene få være alene hjemme i korte perioder. Men er det overkontrollerende foreldre som er problemet? Når barnevernet kobles inn er det jo samfunnet som reagerer!
Anonym bruker Skrevet 9. september 2012 #24 Skrevet 9. september 2012 Har ikke lest saken,så aner ikke hvor lenge hun har vært alene. Her er seksåringen hjemme alene mens jeg er borte 10-15 minutter for å hente minstemanni bhg, eller er i butikken (300 meter unna). Han får også gå alene til skolen (600 meter) eller gå på butikken alene for å kjøpe småting. Vi bor i et rolig nabolag og jeg låser aldri døra før jeg går. Lar også verandadøra stå ulåst i tilfelle det skulle bli problemer med å gå ut hovedinngangen (i tilfelle brann, f.eks). Vi hadde det sånn da jeg var liten også og det tror jeg faktisk de aller fleste av oss som i alle fall er over den første ungdom hadde. Vi var nøkkelbarn fra første klasse. Da var det å gå hjem kl 13-14, lage seg litt mat og vente på at mamma og pappa skulle komme hjem. Ingen som reagerte på det. Synes rett og slett mange foreldre er alt for overbeskyttende i dag. Vi lar ikke barna gjøre ting som var helt vanlig for kun en generasjon siden.
Iselilja Skrevet 9. september 2012 #25 Skrevet 9. september 2012 Har heller ikke lest artikkelen, men blir litt skremt av mange av svarene her. Skulle tro enhver normalt oppegående syvåring fint ville fikse en liten stund alene hjemme. Her vi bor er SFO så dårlig at mange slutter når de starter i 2. klasse. Mine i 2. og 3. klasse har også sluttet på SFO, men så er jeg hjemme i fødselspermisjon, så problemstillingen er ikke så aktuell for oss, selv om jeg fint lar dem være alene hjemme mens jeg handler eller går en liten tur hvis de ikke vil være med. Når jeg snakker med vennene til barna mine som er hjemme alene på ettermiddagen (og foreldrene deres), forteller de hvor godt det er å komme hjem til et rolig hus og gjøre lekser i fred og ro før aktiviteter på ettermiddagen. Barn som selv ikke føler seg klare for å være alene fortsetter selvfølgenlig på SFO eller har andre ordninger. Tror vi er i ferd med å oppdra en generasjon som vil bli svært lite selvstendig. Tydeligvis mange overkontrollerende foreldre og hjelpeløse/uselvstendige barn rundt omkring hvis ikke 7-åringene få være alene hjemme i korte perioder. Men er det overkontrollerende foreldre som er problemet? Når barnevernet kobles inn er det jo samfunnet som reagerer! Enig i det, men som sagt har jeg ikke lest artikkelen. Jeg reagerer på svarene som er gitt her
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå