Luvely Skrevet 9. september 2012 #1 Skrevet 9. september 2012 Har en liten jente på snart 5 mnd, sansyneligvis begynner hun ikke i barnehage før neste August, så lenge til enda, men lurer på hvor mange dager vi skal søke om i barnehagen. Min mor kommer til å være dagmamma noen dager i uken, og tenkte i utgangspunktet å ha henne i bhg 2 dager i uka, og hos mormoren hennes 3 dager i uka. Men fikk råd av en venninne at bare 2 dager i uka i barnehage kan bli vanskelig i.f.t. tilpassing og tilvenning siden det går så lenge mellom hver gang, noen som har noen erfaringer eller råd vedrørende dette? Er også redd hun skal bli litt "utenfor" og ikke knytte like sterke bånd til de andre barna som ser hverandre nesten hver dag. Dette er min første så har ikke så mye erfaring med dette, men vil jo gøre det som er best for lille jenta mi
87mom Skrevet 9. september 2012 #2 Skrevet 9. september 2012 Barn er barn og de vet godt hvem som er der hver dag. Å da er det logisk at de vil heller være med barna de vet kommer. Det er trygt og godt for de. De barna som har mindre enn 50% plass vil nok bli holdt utenfor. (tror jeg)
November-spire-79 Skrevet 9. september 2012 #3 Skrevet 9. september 2012 Det kommer veldig ann på barnet. Ikke alle er like flinke til å finne seg til rette når de er så lite der. Men noen leker med alle, uansett hvilken dager de er der. Jeg ser dette da jeg jobber i barnehage selv. De trenger ikke å bli holdt utenfor. De ansatte i barnehagen må også være klar over det, og sette fokus på at barnet ditt skal ha noen å leke med. Jeg ville prøvd. Barnet ditt er jo heldig som kan få både barnehage og være sammen med familie
bestemt oss:) *mamma* Skrevet 9. september 2012 #4 Skrevet 9. september 2012 Jeg vil anbefale og heller ha flere dager i bhg enn hos mormor. Dette for at jenta skal føle tryggheten med å være i bhg, og ikke føle hun kommer til et nytt sted hver gang hun skal i bhg. De har også prosjekter og aktiviteter som er veldig positivt for jenta å få med seg i barnehagen. Som igjen skaper gruppetilhørighet i barnegruppa. Jeg selv ville heller valgt bare barnehage for mitt barn, eller kanskje en dag fri i uka. Barnehage er en fin ting for barna, der de skaper vennskap og føler trygghet til andre barn
meloon Skrevet 9. september 2012 #5 Skrevet 9. september 2012 Kanskje halv plass kan være løsningen?! For eks. 3 dager en uke (man,ons,fre) og 2 dager (tirs,tors) neste uke, og gjerne litt spredt utover slik at det ikke blir en hel uke i mellom hver gang hun er der. På den måten vil hun få kontinuitet og forutsigbarhet i forhold til barnehagehverdagen og alt det innebærer, samtidig som hun får passe med mormor-tid! Tilknytning til barnegruppa og barnehagen som arena er en ting, men det blir også vanskelig for personalet å følge opp barnet på best mulig måte om hun er der mindre enn dette. Både fordi man ikke får vært nok med barnet i ulike sammenhenger og får muligheten til å følge utviklingen kontinuerlig og møte barnet der det er, men også fordi barnet kanskje ikke vil få den trygghetsfølelsen knyttet til barnehagen og de ansatte når hun er der så lite. Og at de trygge rammene er på plass er alfa omega for barnet! Det viktigste er at barnehagen skal være en positiv og berikende del av barnets oppvekst og utvikling, ikke et utrygt element i hverdagen som hverken blir godt for deg eller barnet!
Fomle84 Skrevet 9. september 2012 #6 Skrevet 9. september 2012 Ville hatt 60% i bhg, man, ons og fre. Og så kan hu være hos bestemor de to andre dagene. Da hår hun i bhg jevnlig hver uke.
Gjest AnneS Skrevet 9. september 2012 #7 Skrevet 9. september 2012 To dager er absolutt ikke å anbefale for små barn (eller større barn for den saks skyld). Nå har det blitt sånn at flere og flere barnehager har erfart dette også og mange barnehager har innført minimum tredagers-plass. Jeg jobber i barnehage og de vi har hatt som har gått to dager i uka har brukt langt tid på å bli trygg, kommer ikke inn i rutiner eller barnegruppa på lenge osv. Snakk om måneder. Foreldrene innså også det, så nå har faktisk kun noen få tre dager, mens resten har fire og fem.
dincene Skrevet 9. september 2012 #8 Skrevet 9. september 2012 Heller søke om mere og da kan du la være henne være med mora etterhvert mere om du føler for det.
marsgutt 2013 Skrevet 9. september 2012 #9 Skrevet 9. september 2012 ville tatt 3 dager i uka. barnet får ikke samme forholde til di andre som di som er der oftere vil få hvis det blir 2 dager. har selv prøvd d ut og såg fort at hun vart litt utenfor.
msp84 Skrevet 9. september 2012 #10 Skrevet 9. september 2012 Har dere råd til det, vil jeg anbefale å ha 80 -100% plass i bhg, men at mormor kan hente veldig tidlig slik at barnet får korte dager. 5 korte dager er mye bedre enn 2 - 3 lange dager.
Jentene mine og jeg:) Skrevet 9. september 2012 #11 Skrevet 9. september 2012 Jeg hadde min eldste datter i barnehagen kun to dager og tre dager annenhver uke. Vil ikke anbefale dette. Syntes det gikk greit, hun var stille og sjenert men det er for så vidt både faren hennes og jeg, så vi tenkte det var personligheten. Hun gråt aldri da hun ble levert. Men så begynte hun i stedet med fem dager i uken og hun ble en helt annen etter det. Utadvent og skikkelig sprudlete og glad når hun var der, så det var helt tydelig at hun hadde godt av dette. Barnehagepersonalet kjente henne nesten ikke igjen etter bare en uke. Ville heller hatt fem dager og latt mormor hente henne tidlig om det var en mulighet.
Luvely Skrevet 9. september 2012 Forfatter #12 Skrevet 9. september 2012 Tusen takk for alle innspill og synspunkter!! Kanskje vi heller bare søker om full barnehage plass og evt. får mormor til å hente tidlig eller ha henne innimellom. Har ikke tenkt på det som en mulighet før Men søker vi om full plass har vi jo mye større mulighet til å finne løsningen som passer best enten det er å være fullt i barnehagen eller f.eks. 3 dager i uka . Er vel greit for barnehagen om hun ikke er der hver dag så lenge vi har avtale på det og betaler for 100%?
msp84 Skrevet 10. september 2012 #13 Skrevet 10. september 2012 godt at dere har mulighet til det. Jada, det er veldig vanlig at barn tar fri inni mellom, og det er helt greit for barnehagen. Så lenge det ikke blir altfor ofte, for da mister hun jo den kontinuiteten og går glipp av mye og kan havne utenfor gruppa. Men korte dager og en fridag et par ganger i måneden er absolutt å anbefale Hilsen en førskolelærer
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå