Anonym bruker Skrevet 24. august 2012 #1 Skrevet 24. august 2012 Og barna med rolige og harmoniske foreldre trasser mindre fordi de takler trassen på en roligere måte?
Gjest Gullguttene Skrevet 24. august 2012 #3 Skrevet 24. august 2012 Nå snakker jeg ikke av egen erfaring, for har ikke opplevd så mye trass enda. Men jeg har en vennine som er relativt rolig, og hennes barn visste hvordan man skulle trasse! Så nei, tror ikke foreldrenes stressnivå har så mye å si.
Anonym bruker Skrevet 24. august 2012 #4 Skrevet 24. august 2012 Jeg har merket det godt på mitt barn. Jeg var stresset i begynnelsen og stresset mer da han begynte å gråte og løpe rundt i butikker osv. Så har jeg jobbet med meg selv og senket skuldrene og det har blitt mye mye bedre. Han er mye roligere og de få utbruddene han har går fort over jo roligere jeg er. Nå som jeg selv er veldig rolig har alt blitt mye bedre.
Gjest Sekretøsa Skrevet 24. august 2012 #5 Skrevet 24. august 2012 Jeg tror ikke trassen nødvendigvis er noe mindre, men at barna skjønner fortere at det ikke er nødvendig å tulle så fælt. Jeg har 2 barn. Ene har trassa siden hu var 2 og gjør det enda i en alder av 8. Også har jeg en sønn på 5 som er rolig som dagen er lang, og trasser aldri uansett hvor stressa jeg er.
Anonym bruker Skrevet 24. august 2012 #6 Skrevet 24. august 2012 Både ja og nei. Mine barn trasser mest når jeg er stresset, men jeg har en venninne som er beundringsverdig rolig uten at det hjalp på trassen. Kanskje de hadde vært enda verre hvis hun hadde vært stresset...
Anonym bruker Skrevet 24. august 2012 #7 Skrevet 24. august 2012 Saken er vel at man reagerer anderledes når man er stresset enn når man er rolig Derfor legger man ofte mer merke til når foreldre er stresset og må takle trasset der og da enn de som ikke stresset og har tid til å takle stresset på en annen måte. Jeg har enda til gode å møte noen som er stresset hele tiden og derfor er det vanskelig å kjenne igjen kategoriene stresset foreldre mot rolig foreldre.
Major HotLips Houlihan Skrevet 24. august 2012 #8 Skrevet 24. august 2012 Jeg tror at barn av inkonsekvente foreldre trasser mest. Stressede foreldre er gjerne lite konsekvente fordi de har dårlig kontroll på omgivelsene, derav mer trassende barn. Men for all del, det trenger ikke være slik. Rolige foreldre kan også være inkonsekvente og noen barn trasser mye uansett
Anonym bruker Skrevet 24. august 2012 #9 Skrevet 24. august 2012 Jeg har vært ekstremt stresset de siste årene, av ulike årsaker, men barnet mitt er det minst trassige jeg kjenner til. Har venner som er rolig og avbalansert, som har unger som ikke er riktig klok (i mine øyne) , de kan rive ned halve huset i et trassanfall, så nei, jeg tror ikke det kommer an på hvor stresset/ikke stresset foreldrene er.
År og dag Skrevet 24. august 2012 #10 Skrevet 24. august 2012 Jeg er en avslappet person, og barna mine er sjeldent trassige. Har aldri opplevd langvarige anfall av sinne og trass, selv om barna selvsagt er sinte innimellom. Ungene mine har har klare regler på en del ting, men samtidig mye frihet. F.eks ber jeg ungene gå på badet og vaske seg i forbindelse med måltid, men går ikke på badet og har overoppsyn med såpemengde, teknikk, bruk av håndkle som andre mødre jeg kjenner. Men når jeg vasker hender selv og barna er tilstede rettleder jeg. Synes mange foreldre detaljstyrer barna, og jeg ville blitt svært trassig dersom jeg ble fortalt i detalj hva jeg skulle gjøre og hvordan.
Gråsonen Skrevet 24. august 2012 #11 Skrevet 24. august 2012 Altså "trass" er jo bare et symptom på at barnet begynner å kjenne på sine egne følelser. Samtidig som barnet ber foreldrene vise hva som er greit og ikke. Som en pedagog en gang sa: "Vær der for meg når jeg gått meg vill i følelsene, rettled meg til den rikte måte. Men forstyrr meg aldri når jeg lærer meg selv å kjenne." "Trass" er ikke usunt eller samtydende med et ulykkelig barn. Noen barn har et større møte med denne verdenen en andre, noen trenger mer grensetting en andre osv. Alle er forskjellige. Vi må jo ikke glemme at barn er små mennesker, og ikke annet. Jeg har ikke tro på at en stressende forelder har mer trasige unger konta en rolig.
C.L.H85 Skrevet 25. august 2012 #12 Skrevet 25. august 2012 Nja... vet ikke helt... Kanskje ikke trasser mer, men blir stressa sjøl? Når vesla mi var baby var jeg suuuuper stressa, redd og urolig... Og vesla var ikke til å roe, bare skrek mer (ond sirkel). Samme merker jeg hvis vi har forsovet oss og jeg stresser rundt om morgenen, prøver å kle på henne raskt, gi mat, pusse tenner osv.. Da blir vesla grinete og vanskelig å ha med å gjøre. Tror ikke det er trass i den for forstand, mer stress.. Derfor er jeg glad jeg er litt roligere nå enn i begynnelsen He he
Plutselig_gravid Skrevet 25. august 2012 #13 Skrevet 25. august 2012 Njaaaa. Det er jo klart at når foreldre er stresset så påvirker dette barnet og omvendt. Hvor mye ungene trasser ligger vel mest til personlighet, og trass er jo sunt og en naturlig del av utviklingen. Det viktigste er hvordan man som forelder håndterer trassen og da vil jeg tro at stressfaktor hos foreldre kan spille inn. Er man stresset gir man gjerne den bollen på butikken likevel, eller kjøper den leken osv Jeg en veldig rolig person, med stor tålmodighet, som sjelden er stresset. Jeg blir stresser når jeg oppdager at passet er gått ut på dato dagen før avreise, men jeg blir sjelden stresset av unger som trasser Jeg har tre barn og en av dem trasset noe helt vannvittig, den andre trasser nesten ikke i det hele tatt. Kan legge til at trassanfallene aldri varte lenge, men de kom som perler på en snor. Den tredje er bare 1 år så hun er litt for liten enda.
Fuglemamma <3 Skrevet 25. august 2012 #14 Skrevet 25. august 2012 Kanskje ikke direkte trass, er nok mange faktorer som spiller inn-men at barna er generelt roligere/ tryggere på omgivelsene? Det finnes jo foreldre som ikke stresser men som heller ikke setter " grenser" og da kan du jo ende opp ned en trassig en.. Uansett er det veldig usunt å stresse- både for barn og voksne!
Anonym bruker Skrevet 25. august 2012 #15 Skrevet 25. august 2012 Jeg vil betegne oss som rolige og harmoniske foreldre, men må si at når trassen sto på sitt, da ble jeg stresset! men det gikk fort over igjen syntes jeg da. varte ca 4-6 mnd.
marsve Skrevet 25. august 2012 #16 Skrevet 25. august 2012 Jeg tror kanskje at hvis ikke man har tid til å ta barns selvbestemmelsesrett og selvstendighet alvorlig så kan det resultere i trass. Og stressa foreldre har kanskje ikke roen til det.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå