Anonym bruker Skrevet 21. august 2012 #1 Skrevet 21. august 2012 Samler litt på morsomme og rare ord og uttrykk, så gjerne del hvis du har noen. Eks. "Fort gjort i en port med buksa bort!", "Frem og tilbake like langt, og inn og ut er like trangt". Begge to er fra min bestemor på 91 år, kan trygt si at vi satte kaffen i halsen når hun kom med de. "Sprut-skjuttu" = diare på godt trøndersk "Kørv" = liten gutt i nordland. "Ta han i lyra" = ta i mot på nordlending.
Anonym bruker Skrevet 21. august 2012 #2 Skrevet 21. august 2012 Det er fort gjort i en port bare kjærringa er villig... Flesk sa gubben og slo seg på trebeinet så kvaan skvatt.
Mamma_til_2 Skrevet 21. august 2012 #3 Skrevet 21. august 2012 Kørv" = liten gutt i nordland. "Ta han i lyra" = ta i mot på nordlending. Er fra nordland og snakker kav nordlening, har aldri hørt disse uttrykka før!! Striken = liten gutt/ gutt i nordland ta imot= ta imot!
Krussemynte Skrevet 21. august 2012 #4 Skrevet 21. august 2012 Kørv er uttrykk fra Helgeland for gutt, å ta lyra er også et uttrykk derifra :-)
Mamma_til_2 Skrevet 21. august 2012 #5 Skrevet 21. august 2012 ÅÅÅ javell, men da burde kanskje HI spesifisere hvor i nordland hun finner disse orda
Krussemynte Skrevet 21. august 2012 #6 Skrevet 21. august 2012 Sant det, men er mange som drar hele Nord-Norge under en kam, ikke verst å spesifikt nevne Nordland da ;-)
Lillepromp blir storesøster Skrevet 21. august 2012 #7 Skrevet 21. august 2012 Farfaren til samboeren min har noen artige uttrykk. For eksempel "Der datt skiten.....sa gubben da han skaut kjærringa". Han er trønder.
Anonym bruker Skrevet 21. august 2012 #8 Skrevet 21. august 2012 Hertatahørt - litt av hvert - indre østfold
Gjest Sommerfuggel i vinterland Skrevet 21. august 2012 #9 Skrevet 21. august 2012 (endret) ikke akkurat morsomme ord og uttrykk, men... -å smurfe/ en smurf = å tulle/ en tulling -ugull = uflaks -trivsel = alt som er koselig/moro o.l -bruker ofte "jasså gitt", o' hellige jul, fin den, ja (med trønderdialekt) Ja, det var det jeg kom på i farta Ja, og "ansiktspen men svake knær".. vet ikke hvorfor jeg sier det, er egentlig bare teit. Og hvis noen spør etter noen som ikke er her kan jeg svare "nei, h'n brakk beinet, så h'n skøyt jeg".. Også et uttrykk jeg ikke vet hvorfor jeg bruker Endret 21. august 2012 av Sommerfuggel i vinterland
CaptainHindsight Skrevet 21. august 2012 #10 Skrevet 21. august 2012 Ikke så spesielt, men for meg er det rareste definitivt "Det er ugler i mosen"
Den perfekte mor, påan igjen Skrevet 21. august 2012 #11 Skrevet 21. august 2012 Ikke så spesielt, men for meg er det rareste definitivt "Det er ugler i mosen" Det kommer faktisk av dansk, og handler om ulver i myra
CaptainHindsight Skrevet 21. august 2012 #12 Skrevet 21. august 2012 Ikke så spesielt, men for meg er det rareste definitivt "Det er ugler i mosen" Det kommer faktisk av dansk, og handler om ulver i myra Ulver i myra ja... Ja, da forstår jeg Eller ikke... Hihi
LillaGorilla♥♥ Skrevet 21. august 2012 #13 Skrevet 21. august 2012 "Nappe lyren"- det mannfolka gjerne gjør når de er nødne og kona ikke er tilgjengelig. "Den blå tulipanen"- se uttrykket ovenfor og gjett 3 ganger.
KonTiki Skrevet 21. august 2012 #14 Skrevet 21. august 2012 Mauk -> glidelås i bukse Snøtt -> penis Skaka-kaka-> ristet brødskive(i brødrister) Tjølltvoga-> kjøkkentue Flat-tades-> potetgull <3 Helgeland o'Helgeland <3
Leeloo76 Skrevet 21. august 2012 #15 Skrevet 21. august 2012 brættu sægamæga - bortskjemt drittunge, ellers er det bare å plukke fritt herfra: http://artists.letssingit.com/oystein-sunde-lyrics-odalsreggae-kqgtbh4 Bodde noen år i Odalen, og adopterte dialekten. Dessverre forsvant den igjen da jeg flyttet til Asker Hiphop Beagle (som i Snoopy, uttalt Bigæl) var et populært uttrykk en periode, uten at jeg helt kan definere hva vi mente med det. "Gå å sug en ælj (elg)" derimot...hører ikke den så ofte i Oslo.
Leeloo76 Skrevet 21. august 2012 #16 Skrevet 21. august 2012 Øystein Sunde er i det hele tatt et oppkomme av artige uttrykk. Gå igjennom tekstene hans, så har du Økt samlingen din betraktelig på kort tid "Forvirret som en fjert i en kurvstol" er en favoritt.
Anonym bruker Skrevet 21. august 2012 #17 Skrevet 21. august 2012 Farfaren til samboeren min har noen artige uttrykk. For eksempel "Der datt skiten.....sa gubben da han skaut kjærringa". Han er trønder. Slik jeg har hørt det er det "Der datt'n den dritten, sa gutten og skjøt far sin". Uttrykket til HIs farmor om frem og tilbake og ut og inn er godt kjent, og ikke egentlig seksuelt, selv om man selvsagt kan tolke det slik.
Anonym bruker Skrevet 21. august 2012 #18 Skrevet 21. august 2012 Ikke så spesielt, men for meg er det rareste definitivt "Det er ugler i mosen" Det kommer faktisk av dansk, og handler om ulver i myra Ulver i myra ja... Ja, da forstår jeg Eller ikke... Hihi "Mose" betyr myr på dansk. "Ugler" er bare en forvansking av "ulver", og uttrykket spiller på at det ikke var bra når ulvene trakk inn i myrene der de hentet torv, det var for nært bebyggelsen.
Anonym bruker Skrevet 21. august 2012 #19 Skrevet 21. august 2012 Ikke så spesielt, men for meg er det rareste definitivt "Det er ugler i mosen" Det kommer faktisk av dansk, og handler om ulver i myra Ulver i myra ja... Ja, da forstår jeg Eller ikke... Hihi "Mose" betyr myr på dansk. "Ugler" er bare en forvansking av "ulver", og uttrykket spiller på at det ikke var bra når ulvene trakk inn i myrene der de hentet torv, det var for nært bebyggelsen. http://no.wikipedia....i/Ugler_i_mosen
År og dag Skrevet 21. august 2012 #20 Skrevet 21. august 2012 Da ble det fart på sakene og vei i vellinga. Det ble gjort i hurten og styrten. Han var sleip som en ål. Nøden lærer naken kvinne å spinne. Han hadde et troll til kjerring. Han rir ikke den dagen han saler.
Voilà Skrevet 21. august 2012 #21 Skrevet 21. august 2012 Jeg er fra Bergen, og her har vi jo til og med en egen ordbok - og den er ikke liten! Favorittuttrykket mitt, som jeg bruker støtt og stadig er "knall i padden" Det betyr at noe er veldig bra. Også månebedotten - forfjamset, overrasket eller sjokkert. Noen andre merkelige ord er pailabber, rakkadeis, unndikk, min mor og de, frøken dings, bekkalokk, dånedimpen, ani, boss... Ikke rart resten av landet ikke forstår meg alltid!
Cimorene Skrevet 22. august 2012 #22 Skrevet 22. august 2012 Kjekt med alt som er unnagjort, sa kjerringa og heiv ut kaillen. Gift deg før du blir blind. (noe man sier når man leter etter noe og ikke ser at det er rett foran nesa si) Reelt, men ikke realt - eller- realt, men ikke reelt.
Anonym bruker Skrevet 29. desember 2014 #24 Skrevet 29. desember 2014 Inn og ut, gut. Inn å vente, jente. Altså, beste elskerene får døtre Anonymous poster hash: e6330...7e8
Gjest Antarctica Skrevet 29. desember 2014 #25 Skrevet 29. desember 2014 Samler litt på morsomme og rare ord og uttrykk, så gjerne del hvis du har noen. http://www.klikk.no/forum/dinbaby/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/smile.png Eks. "Fort gjort i en port med buksa bort!", "Frem og tilbake like langt, og inn og ut er like trangt". Begge to er fra min bestemor på 91 år, kan trygt si at vi satte kaffen i halsen når hun kom med de. http://www.klikk.no/forum/dinbaby/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/tongue.png "Sprut-skjuttu" = diare på godt trøndersk http://www.klikk.no/forum/dinbaby/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/wink.png "Kørv" = liten gutt i nordland. "Ta han i lyra" = ta i mot på nordlending. Bølgen i Peer Gynt sier "att og fram er like langt, ut og inn er like trangt" eller noe sånt, ja. Vi hadde også noe med å ta lyra, det var å ta i mot en ball på hel volley. Men kan du disse: Er det ikke det ene så er det det andre, sa kjerringa, hu blødde neseblod Godt med alt som er unnagjort sa kjerringa, hu tørka seg før hu skeit. Nå blir det andre boller, sa bakeren, han dreit i deigen
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå