Anonym bruker Skrevet 18. august 2012 #1 Skrevet 18. august 2012 sønnen min begynner på videregående nå, og har fått godkjent studielån og stipend.. jeg lurer på om det har noe å si på bidraget fra faren? forblir det det samme, eller skal faren betale mindre, siden han nå får "inntekt" ?
Rosepus™ Skrevet 18. august 2012 #3 Skrevet 18. august 2012 Mener dette står på nav sine sider. Sålenge din inntekt er uendret, skal far betale samme sum. Prøv bidragskalkulatoren på nav sine sider. (den gjelder også for bidrag etter sønnen din er 18 år, om han fyller 18 i løpet av året) Sålenge sønnen din har under 140000 kroner i inntekt i året, har han krav på bidrag. Over dette regnes han som selvforsynt. Lån og stipend går ikke som inntekt. Sønnen din har krav på bidrag fra far sålenge han går videregående, også etter fyllte 18 år, dere vil få brev om dette fra nav. De sender samme brev til bidragsyter. Sønnen din kan også om han flytter ut søke deg om bidrag, bare så du vet om det. Ikke vanlig, men har lest her inne at det skjer. Dette kan sønnen be nav ordne med. Det beste er såklart å f ordnet det privat.
nerdybirdy Skrevet 18. august 2012 #4 Skrevet 18. august 2012 Men hvorfor i alle dager lar du sønnen din ta lån på videregående skole? Så lenge han tar videregående opplæring du og far forsørgerplikt for gutten: jfr. http://www.lanekasse...stipend_og_lan/ Din sønn får nå 100,000 ekstra i lån på utdannelsen sin. Er det ikke mulig at dere kan hjelpe gutten så han slipper dette? Vet ikke hvordan din økonomiske situasjon er, og det er ikke meningen å "tråkke deg på tærne" men synes virkelig dere setter gutten i en vanskelig økonomisk situasjon på sikt her!
Anonym bruker Skrevet 18. august 2012 #5 Skrevet 18. august 2012 Men hvorfor i alle dager lar du sønnen din ta lån på videregående skole? Så lenge han tar videregående opplæring du og far forsørgerplikt for gutten: jfr. http://www.lanekasse...stipend_og_lan/ Din sønn får nå 100,000 ekstra i lån på utdannelsen sin. Er det ikke mulig at dere kan hjelpe gutten så han slipper dette? Vet ikke hvordan din økonomiske situasjon er, og det er ikke meningen å "tråkke deg på tærne" men synes virkelig dere setter gutten i en vanskelig økonomisk situasjon på sikt her! Helt enig.Foreldrene skal betale for dette. Skal ikke være noen grunn for at han må ta opp lån.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå