Anonym bruker Skrevet 24. juli 2012 #1 Skrevet 24. juli 2012 Yngstemann hater middag, me dunntak av pannekaker, hamburger og slikt som vi ikke ønsker å servere for ofte. Han har aldri spist noe særlig middag, men nå er det omtrent helt stopp. Jeg forsøker å lage sunn og variert mat, men hver eneste dag er det "blæh" og "ekkelt". Uansett og vi e rhjemme, på besøk, på restaurant - uansett er det like ekket. Han spiser greit ellers, brødmat, havregryn, melk, youghurt, frukt osv, men lite grønnsaker og null kjøtt/fisk. Jeg er møkk lei av denne evige kampen, for han er jo selvsagt skrubbsulten og sur hele ettermiddagen og fram til kveldsmat. Har dere noen gode råd?
**lykke!!** Skrevet 24. juli 2012 #2 Skrevet 24. juli 2012 Når dere serverer middag og han ikke vil ha, får han tilbud om noe annet da?
Anonym bruker Skrevet 24. juli 2012 #3 Skrevet 24. juli 2012 Når spiser dere middag? Her har det til en viss grad funket å spise middag noe senere enn vanlig.. Ellers er det veldig appettittvekkende med "koldtbord"-aktig middag der barna får komponere sammensetningen av maten selv.. Moro å plukke og dandere for så å spise...
Anonym bruker Skrevet 24. juli 2012 #4 Skrevet 24. juli 2012 Har en slik 5-åring selv, men nå har det heldigvis begynt å løsne litt, i går smakte hun på fløtegratinerte poteter og spiste faktisk tre-fire små biter kjøtt Jeg lar henne spise det hun vil, lager aldri to middager men vet jeg hun ikke spiser noe av det vi har den dagen setter jeg gjerne noen skåler med mais, sukkererter, rå gulrotbiter, tomatbåter e.l. på bordet også så er det noe der hun kan spise av. Hun spiser kjøttpålegg, makrell i tomat o.l. på knekkebrød eller skive så jeg er ikke bekymret for kostholet hennes, hun spiser både kjøtt, fisk, frukt og grønt, men ikke varmt og ikke til middag. Jeg regner med det går seg til, som sagt smakte hun på to ting hun aldri har spist før i går... Det hun liker til middag er kjøttkaker, fiskekaker, pølser, hamburgerer o.l. som vi ikke har så ofte.
Gjest Antarctica Skrevet 24. juli 2012 #5 Skrevet 24. juli 2012 Sult er den beste kokk. Sorry, men det er faktisk sant. La han bare gå sulten, da, så spiser han sikkert noe han ellers syns er "blæh" til kvelds!
Gjest ronja røverdatter Skrevet 24. juli 2012 #6 Skrevet 24. juli 2012 Hos oss har det fungert best med at det er strengt forbudt å snakke om mat man ikke liker. Vi forsyner oss av det vi liker og lar det vi ikke like ligge. Erfaringen er at når det blir mindre "liker ikke" ved bordet er det lettere å konsentrere seg om å spise det man liker og kanskje til og med smake på noe nytt også. Det å lage bråk / nekte å spise etc ved bordet, gir ofte både makt og oppmerksomhet. Det har blitt noen middager med lite mat gjennom tidene, men da har heller kveldsmaten kommet litt fortere på bordet. Jeg har liten tro på å sulte unger, men heller ikke på å tvinge dem til å spise. Det gjelder å få et mest mulig naturlig forhold til mat.
Anonym bruker Skrevet 24. juli 2012 #7 Skrevet 24. juli 2012 Jeg har ikke noe fasitsvar, men ville ikke anbefalt å lage to middager, en til barna og en til dere. Det har jeg sett hos min bror, og det fungerte dårlig der i alle fall - nå er barna 7 og 9 år og spiser KUN et par typer matvarer. Vi lager samme middag til barna, men prøver til en viss grad (kommer an på hva det er) å servere matvarene litt separat (ikke alt blandet sammen) og ofte serverer vi f.eks oppskåret tomat, agurk, rå gulrot eller det vi måtte ha i små skåler ved siden av middagstallerkenen. Men her også er det varierende hvor mye de spiser (to og fem år) og til kveldsmat spiser de ofte 1-2 knekkebrød for å fylles opp.. Ikke alltid lett det med middag.
Gjest Antarctica Skrevet 24. juli 2012 #8 Skrevet 24. juli 2012 Friske barn sulter seg ikke, sto det i fasiten jeg brukte da min eldste var liten. Den tok jeg med meg gjennom magrere tider, og det viste seg å stemme. Før eller seinere spiser et sultent barn, om det jevnlig får tilbud om mat i en form det kan få i seg.
Anonym bruker Skrevet 24. juli 2012 #9 Skrevet 24. juli 2012 Her har vi en treåring som nekter å spise middag. Han sier "liker ikke" til alt mulig. Det han godtar er pølser, tomatsuppe, grøt og fiskegrateng. Han er redd for å smake på nye ting og han er redd for at maten skal være for varm.. Vi har lagt opp til sen middag, slik at han er mest mulig sulten. Vi tvinger ingen til å spise, men har som regel at alle må sitte ved bordet, og at vi ikke har med leker. Av og til sier vi at hvis han smaker på middagen kan vi ha dessert (frukt, yoghurt eller is). Dersom han ikke smaker, noe han ofte ikke gjør selv om dessert frister, spiser ingen dessert. Han får ikke kveldsmat dersom han ikke har smakt på middagen sin. Kan høres voldsomt ut, men vi spiser middag så sent, at det er leggetid ganske raskt etter uansett.. vi prøver å ta det med ro og fokusere mer på hyggelig stemning enn at han spiser. Håper det løsner snart! :-)
Anonym bruker Skrevet 24. juli 2012 #10 Skrevet 24. juli 2012 For det første viktig at ungene er skikklig sultne og at de heller ikke drikker alt for mye den siste timen i hvertfall før mat. Nå spiser mine bra så jeg trenger ikke være streng lengre, men tidligere måtte vi være veldig nøye på at de ikke fikk noe rett etter barnehagen. Der spiste de kl 15.00. Det er sent hvis de er moddag kl. 17.00 hjemme. Vi flyttet rett og slett middagen til etter barneTV og sa nei til all mat fra de kom hjem og til middag. Selv om de klaget på at de var sultne fikk de ingenting, ikke et halvt eple eller et glass melk heller. Det eneste de fikk var vann. Etter at vi gjorde den endringen begynte de ganske raskt å spise bra til middag. 'Vi passet foresten også på at maten ikke var for varm. Helst skulle den være knapt lunken. Det godtok vi.
Vossafår Skrevet 24. juli 2012 #11 Skrevet 24. juli 2012 Dette funker med oss: Før middag sier vi "i dag er det fiskeboller til middag, vil du ha?" Sier hun nei må hun sette seg i sofaen å vente til vi har spist uten tv eller lek. Da er neste måltid kveldsmat, ikke noe før det. Sier hun ja så må hun spise opp uten å rynke på nesa eller klage på maten. Begynner hun å klage under måltidet så må hun gå ifra. (de gangene hun sier nei så forteller vi vitser ved bordet og ler, hun blir litt sjalu og kommer alltid de neste måltidene) Så lenge hun føler det er hennes valg så spiser hun. Rare greier.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå