Anonym bruker Skrevet 28. juni 2012 #1 Skrevet 28. juni 2012 Bussen er nesten tom, og foran midtgangen sitter det ingen mennesker. ca 10 ledige seterader, hvorav en sittegruppe på hver side står mot hverandre. Begge disse er helt tomme. En mann og hans lille barn på ca 2 år kommer først inn på bussen, og barnet setter seg på en av disse sittegruppene. Tilfeldigvis den som er merket med handicap / eldre skilt. Faren setter seg ved siden av barnet. Så kommer det en dame i 50-60 årene med stokk bak han. Hun blåser seg opp og proklamerer høylydt at det setet er reservert hendicappede, så han må flytte seg ! hun skal nemlig sitte der. Hallo! Det er tusen ledige seter i bussen, og det finnes en identisk sittegruppe rett ved siden av henne som er helt ledig. Jeg kjenner jeg mister litt respekt, om det er på denne måten. Selvfølgelig skal de med fysiske handicap få sitte, og folk er flinke til å reise seg om bussen er full. Dessuten var det fremdeles 2 ledige handicap seter i den gruppa, men hun skulle altså ha alle 4 plassene. Er det rett og rimelig å oppfære seg slik, eller gikk hun over streken ?
Anonym bruker Skrevet 28. juni 2012 #2 Skrevet 28. juni 2012 Hun gikk helt klart over streken. Og hvordan kunne hun vite at ikke faren eller ungen hadde skjult handicap?
Gjest Lykkeliggift_ Skrevet 28. juni 2012 #3 Skrevet 28. juni 2012 Hun gikk over streken. De plassene er IKKE reservert handicappede på den måten at andre ikke kan sitte der hvis det finnes andre handicap-plasser ledige rett ved siden av. Det er kun forbudt å sitte der hvis alle andre handicap-plasser er opptatt - det her er ikke det samme som med parkering. Og nei, hun trenger ikke 4 seter. Tulledame.
Anonym bruker Skrevet 28. juni 2012 #4 Skrevet 28. juni 2012 Hadde jeg sittet på denne plassen og hadde det kommet ein som trenkte den plassen. Ja jeg hadde reist meg opp og tildelt den plassen. Men noen er meg barre meg.
Serepta Skrevet 28. juni 2012 #5 Skrevet 28. juni 2012 Hun trengte jo ikke den plassen. Resten av bussen var tom ifølge hi. Hun kunne satt seg ned i den tomme gruppen ved siden av, eller på de to ledige plassene i handicap gruppen.
moota m storebror&lillebror Skrevet 28. juni 2012 #6 Skrevet 28. juni 2012 Hun gikk over streken. Det var veldig unødvendig av henne og gjøre det på den måten. Hadde jeg vært faren hadde jeg sagt at ja det er jo 2 ledige seter til deg her på en vennlig tone. Lar meg ikke irritere over andres sure humør. Sånne sure mennesker får ikke ødelegge min dag!
Gjest Lykke Fryd ♥ Skrevet 28. juni 2012 #7 Skrevet 28. juni 2012 Langt over streken. Hun kunne satt seg en annen plass og hun kunne ikke vite om barnet, eller far, også hadde et handicap. å ha et handicap eller en funksjonshemming gir en ikke frikort til å være utidig og frekk. Normal folkeskikk gjelder for alle.
Anonym bruker Skrevet 28. juni 2012 #9 Skrevet 28. juni 2012 Hun sa det ufint, men jeg synes også man skal lære ungene at det er de plassene man setter seg på sist i bussen. Der skal folk som er dårlige til bens ol ha forrang. En ting er at de skal sitte, en annen ting at det ofte er ekstra håndtak å holde seg i, litt ekstra benplass og kort vei til døra ved disse plassene. Det er ikke helt det samme å sette seg et annet sted. Dama burde ikke vært ufin, men faren burde også benyttet anledningen til å lære gutten å respektere handicapskilt.
Mor Løvehjerte Skrevet 28. juni 2012 #10 Skrevet 28. juni 2012 Når jeg møter på sånne folk, tenker jeg at de sikkert mangler en skrue eller flere.
Anonym bruker Skrevet 28. juni 2012 #11 Skrevet 28. juni 2012 For ei frekk dame. Sikkert bitter for et eller annet og synes det er ok å la det gå utover andre. Det blir på samme måte som med handicaptoaletter. Noen handicappede tror (skremmende nok, for de burde ha satt seg inn i dette) at disse er forbeholdt dem slik at andre ikke har lov til å gå inn der. Det skiltet indikerer KUN at toalettet er tilpasset handicappede og at det er mulig å komme til der med rullestol og stokker og hva annet de måtte ha av hjelpemidler. En annen sak er jo at normal folkeskikk tilsier at man naturligvis ikke okkuperer handicaptoalettet eller sniker seg inn der rett foran en handicappet såfremt det finnes andre toaletter i nærheten.
OssTre<3 Skrevet 28. juni 2012 #12 Skrevet 28. juni 2012 Akk og ve..! Mulig dama var like blind som hun var sur da? Skjønner ærlig talt ikke hvorfor enkelte er slik:(
OssTre<3 Skrevet 28. juni 2012 #13 Skrevet 28. juni 2012 Det blir på samme måte som med handicaptoaletter. Noen handicappede tror (skremmende nok, for de burde ha satt seg inn i dette) at disse er forbeholdt dem slik at andre ikke har lov til å gå inn der. Det skiltet indikerer KUN at toalettet er tilpasset handicappede og at det er mulig å komme til der med rullestol og stokker og hva annet de måtte ha av hjelpemidler. ååååh, sier du det?! Dæh.. Og jeg som alltid føler meg litt skyldig om jeg viiiirkelig er trengt og må inn å tisse på en slik do! NEVER AGAIN!
Anonym bruker Skrevet 28. juni 2012 #14 Skrevet 28. juni 2012 ... og folk er flinke til å reise seg om bussen er full. ... Og folk er flinke til å reise seg..?? Jeg er høygravid (absolutt ingen tvil om at jeg er gravid og ikke feit..), og tar bussen daglig, og kan absolutt ikke si at jeg synes folk er flinke til å reise seg..
Anonym bruker Skrevet 28. juni 2012 #15 Skrevet 28. juni 2012 Kan ikke sammenligne handicap/90 år gammel med høygravid da......
Nikamo Skrevet 28. juni 2012 #16 Skrevet 28. juni 2012 Kan ikke sammenligne handicap/90 år gammel med høygravid da...... Fordi...??
OssTre<3 Skrevet 29. juni 2012 #17 Skrevet 29. juni 2012 Kan ikke sammenligne handicap/90 år gammel med høygravid da...... Fordi...?? Er det ett handicap å være gravid da?? En gravid kvinne er vel ikke i samme form som en 90 åring? (nå snakker jeg om oppegående gravide kvinner som ikke lider av en alvorlig tilstand, bekkenløsning med gangvansker, høyt blodtrykk o.l)
Gjest ronja røverdatter Skrevet 29. juni 2012 #18 Skrevet 29. juni 2012 Veeel, man kan jo snu på saken. Hvorfor skulle faren og sønnen sitte akkurat der når det var mange andre ledige seter også? Mine barn hadde ikke fått lov til å sette seg på et slikt sete om det var mange andre ledige. Det hadde vært en passende anledning til å lære barnet om sånne ting. Hadde det ikke vært noen andre ledige seter, hadde vi satt oss der med beskjed til barnet om at om det kommer noen som trenger setet bedre enn oss, må vi flytte oss. At damen reagerte unødvendig kan god hende. Btw - det er ikke noe handikap å være gravid, men det kan være ubehagelig å stå av forskjellige grunner. Så her i huset lærer alle å tilby setet sitt til gravide, uansett om det er et "reservert" sete eller ikke.
Gjest April barn <3 Skrevet 29. juni 2012 #19 Skrevet 29. juni 2012 Da jeg gikk gravid var det aldri noen som gav meg setet sitt, tiltross for at jeg var tydelig gravid med bekkenløsning og gangvansker. Forøvrig er de fire setene fremme merket med bilder av de som har stokk , krykker, gravide og de som bærer barn i bæretøy.
Nikamo Skrevet 29. juni 2012 #20 Skrevet 29. juni 2012 Kan ikke sammenligne handicap/90 år gammel med høygravid da...... Fordi...?? Er det ett handicap å være gravid da?? En gravid kvinne er vel ikke i samme form som en 90 åring? (nå snakker jeg om oppegående gravide kvinner som ikke lider av en alvorlig tilstand, bekkenløsning med gangvansker, høyt blodtrykk o.l) Det er ikke et handikap å være gravid, men det er ikke bare-bare å skulle stå på bussen med stor mage. Svært mange gravide får også tilleggsproblemer, som feks bekkenløsning, selv om det å være gravid ikke er en sykdom i seg selv. Bør man spørre hver enkelt gravid om de har vondt noen plass før man reiser seg da...? Jeg mener man skal reise seg på bussen for gamle, handikappede OG gravide
OssTre<3 Skrevet 29. juni 2012 #21 Skrevet 29. juni 2012 Fordi...?? Er Det er ikke et handikap å være gravid, men det er ikke bare-bare å skulle stå på bussen med stor mage. Svært mange gravide får også tilleggsproblemer, som feks bekkenløsning, selv om det å være gravid ikke er en sykdom i seg selv. Bør man spørre hver enkelt gravid om de har vondt noen plass før man reiser seg da...? Jeg mener man skal reise seg på bussen for gamle, handikappede OG gravide JEG hadde reist meg, og jeg syns definitivt andre burde gjøre det samme. Men jeg syns absolutt ikke at en 90 åring og en gravid oppegående kan sammenlignes.. Eller en som lider av ett handicap. Og hadde noen sammenlignet meg med en handicappet person når jeg gikk gravid så hadde jeg blitt fornærmet..
Nikamo Skrevet 29. juni 2012 #22 Skrevet 29. juni 2012 Fordi...?? Er Det er ikke et handikap å være gravid, men det er ikke bare-bare å skulle stå på bussen med stor mage. Svært mange gravide får også tilleggsproblemer, som feks bekkenløsning, selv om det å være gravid ikke er en sykdom i seg selv. Bør man spørre hver enkelt gravid om de har vondt noen plass før man reiser seg da...? Jeg mener man skal reise seg på bussen for gamle, handikappede OG gravide JEG hadde reist meg, og jeg syns definitivt andre burde gjøre det samme. Men jeg syns absolutt ikke at en 90 åring og en gravid oppegående kan sammenlignes.. Eller en som lider av ett handicap. Og hadde noen sammenlignet meg med en handicappet person når jeg gikk gravid så hadde jeg blitt fornærmet.. Jeg mener at i denne sammenhengen kan disse sammenlignes. Det betyr ikke at gravide er handikappede eller gamle og skjøre, men at de deler behovet for sitteplass på bussen. Trenger ikke gjøre det vanskeligere enn det er.
OssTre<3 Skrevet 29. juni 2012 #23 Skrevet 29. juni 2012 Fordi...?? Er Jeg mener at i denne sammenhengen kan disse sammenlignes. Og det skal du få lov og mene også Men hadde jeg møtt en gammel dame på 90, når jeg gikk gravid, på bussen så hadde hun fått min plass, selv om jeg hadde ett aldri så kranglete bekken.. Gjør ikke ting vanskelig bare fordi jeg ikke deler dine meninger vettu;)
Nikamo Skrevet 29. juni 2012 #24 Skrevet 29. juni 2012 Fordi...?? Er Jeg mener at i denne sammenhengen kan disse sammenlignes. Og det skal du få lov og mene også Men hadde jeg møtt en gammel dame på 90, når jeg gikk gravid, på bussen så hadde hun fått min plass, selv om jeg hadde ett aldri så kranglete bekken.. Gjør ikke ting vanskelig bare fordi jeg ikke deler dine meninger vettu;) Jeg sier ikke at du skal DELE mine meninger, men du kan jo prøve å legge godvilja til for å forstå HVA jeg mener. Jeg prøvde å forklare hvorfor disse kunne sammenlignes i akkurat denne situasjonen, uten å rangere hvem som trenger det mest. Jeg er forøvrig enig i at dersom disse _skulle_ vært rangert, så ville den gravide havnet nederst på lista.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå