Maracuya Skrevet 15. juni 2012 #1 Skrevet 15. juni 2012 Jeg har fått spørsmål om å bli med på en fagtur/jobbtur til en vennskapskommune i Mellom-Amerika. Turen tar 12 dager. Jeg har to barn som vil være 20 mnd og 4 år når jeg evt drar. Jeg har aldri vært borte fra minsten mer enn en dag før, og størstemann kun 4 dager. Det er det ene. Det andre er at mannen min jobber hver dag mellom kl 06 og 08, og mellom 1530 og 18, og ofte også kl 21-22. Altså må vi ha barnevakt på disse tidspunktene hver dag mens jeg er borte (barnehagen er jo ikke åpen da). Vi har besteforeldre i nabohuset men likevel... I tilleg blir det selvsagt en slitsom tid for pappaen. Turen hadde vært kjempespennende og relevant, og jeg har selvsagt lyst, men det er ikke sånn at jeg setter himmel og jord i bevegelse for å få det til. Hva ville dere gjort? Er det greit å reise fra så små unger? Et paradoks å tenke på her er jo at hvis det var faren som skulle reise så hadde det for det første ikke vært behov for noen barnevakt og dilemmaet med å reise fra barna så lenge hadde jeg ikke spekulert like mye på. Jeg har jo tatt med ungene på ferie i 2-3 uker uten ham flere ganger før.
Eva_81 Skrevet 15. juni 2012 #2 Skrevet 15. juni 2012 Jeg hadde definitivt reist... Så lenge de ser pappaen hver dag, ser jeg ikke problemet.. Og eventuelle barnevakter er besteforeldre som de kjenner godt. Hadde derimot ikke vært så lenge borte fra så små barn dersom begge foreldrene skulle reise bort... Reis på tur, og kos deg!
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 15. juni 2012 #3 Skrevet 15. juni 2012 Jeg ville reist. Jeg var borte på studiesamlinger fra datteren min var 6 mnd. Det er ikke verre problem enn hva du gjør det til. Og hvorfor er det verre at du som mor er borte i to uker enn at far er borte i to uker, for det skriver du selv er uproblematisk. Er du virkelig så mye viktigere? Men dette må du ta opp med din mann og familie, og så må dere planlegge de to ukene.
Maracuya Skrevet 15. juni 2012 Forfatter #4 Skrevet 15. juni 2012 Det siste var bare for å se se om andre oppfatter det som annerledes at mor er borte enn far, det er jo ofte et paradoks. Ikke at det var uproblematisk at far var borte heller da, men tror få ville reagert særlig negativt på det. Og så hadde jeg en følelse av at mange ville synes 12 dager er mye, selv synes jeg ikke det er så ille. Det verste er egentlig all organiseringen som må til med barnepass, hadde det ikke vært for det hadde jeg reist nesten uten tvil.
ellen-propellen Skrevet 15. juni 2012 #5 Skrevet 15. juni 2012 Javisst hadde jeg reist, med en gang. Kan ikke far flexe litt på jobben sin i disse 2 ukene da, slik at det trengs mindre barnepass?
Maracuya Skrevet 15. juni 2012 Forfatter #6 Skrevet 15. juni 2012 Ja hadde han kunnet det.... Han er gårdbruker og har ganske faste fjøstider, særlig siden de er to som jobber sammen og må være der samtidig. Løsningen må i så fall være å leie inn avløser så han får fri.
Love my kidz Skrevet 15. juni 2012 #7 Skrevet 15. juni 2012 Ja hadde han kunnet det.... Han er gårdbruker og har ganske faste fjøstider, særlig siden de er to som jobber sammen og må være der samtidig. Løsningen må i så fall være å leie inn avløser så han får fri. Hva med at han faktisk tar ut noen feriedager da? Og finner på noe gøy med ungene? Hyttetur f.eks. Trenger jo ikke ferie alle tolv dagene da, men noen hadde vel hjulpet på?
Maracuya Skrevet 15. juni 2012 Forfatter #8 Skrevet 15. juni 2012 Feriedager? Gårdbrukere har ikke akkurat feriedager liggende på vent som de bare kan bruke av dessverre... Her pleier de å ta to uker hver på sommeren, og det regnes som mye Men selvsagt, vil han ha ferie så kan han gjøre som jeg nevnte, leie inn avløser, hvis han finner en. Det hadde vært flott det, men det koster jo en del. Men jeg tror jeg må høre om det er en mulighet. Kult at alle som svarer her vil at jeg skal reise, hadde forventet meg en del sånne "er du gal? 12 dager!!! jeg vil ikke være borte et sekund fra barna!" ;-)
lille sprelle Skrevet 16. juni 2012 #9 Skrevet 16. juni 2012 Jeg hadde reist. Hvorfor skulle du ikke det? En fint tid for barna til å få skikkelig nærkontakt med faren sin i tillegg vil din mann se hvilke oppgaver du løser i hjemmet (for det er nå en gang slik at damer gjør en masse usynelige ting i løpet av uka). Hadde du som mann lurt på det samme?
Silly80 Skrevet 16. juni 2012 #10 Skrevet 16. juni 2012 Bare reis Har vært årlig med jobben på jobbreise til syden med handikappede i 2 uker. Har også vært med på turer til hytte på sørlandet like lenge og fjell tur i 5 dager:) Tjener jo rått på de turene og får tid til å savne familien litt Ja er dårlig at ingen reagere om far er bortreist halve året med jobb. På tide med likestilling på det punktet
Fire småtroll Skrevet 16. juni 2012 #11 Skrevet 16. juni 2012 Jeg hadde absolutt reist, er jo ikke akkurat spedbarn du reiser fra, og de har både pappa og besteforeldre i livet sitt selv om du forsvinner i 12 dager. Snakk med besteforeldrene, er de villig til å hjelpe pappa, f.eks komme inn til dere og se etter ungene mens han er i fjøset ordner det seg jo fint. Alle trenger en husmorferie av og til, nyt din
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå