Anonym bruker Skrevet 11. juni 2012 #1 Skrevet 11. juni 2012 Skulle ut å kaste søppel for 15 min siden, og hvem sine unger er det som er ute på sparkesykkel med mor på slep . Denne tida har mine unger allerede sovet i nesten 3 timer mens disse små barna er ute å sykler sammen med mor der hun har den ene ungen under armen mens ungen spreller med beina og hyler. Jeg vet de har vært på besøk hos ei som bir ned i gata, at ikke mor tenker på barnas beste er for meg uforståelig.
Gjest yrild Skrevet 11. juni 2012 #2 Skrevet 11. juni 2012 Dette er kulturelt. Om det er barnets beste å alltid være i seng kl.18.30 er det faktisk ikke universell enighet om. Selv om jeg nok er enig med deg hvis barna må på skolen eller barnehagen i morgen og ikke for sovet ut på morgenen.
☆☆☆ Skrevet 11. juni 2012 #3 Skrevet 11. juni 2012 Dem om det.. Hvorfor er det så provoserende at andre gjør ting anneredes? Er da helt vanlig andre steder i verden at barna legger seg samtidig med de voksne, de tar det igjen på mer dagsoving...
Lady lovely locks Skrevet 11. juni 2012 #4 Skrevet 11. juni 2012 Ofte sover disse barn a 2-3 timer midt på dagen til de er temmelig store. Slik har de valgt å gjøre ting. Det er ikke sikkert at vår norske måte er best, selv om det er mest vanlig for oss
Tigerpote Skrevet 11. juni 2012 #5 Skrevet 11. juni 2012 Herlighet. Fei for egen dør hi, du sitter ikke på fasiten. La andre gjøre slik DE vil
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2012 #6 Skrevet 11. juni 2012 Det er sånn her i gata også ute til seine kvelden (23.00 tiden). De er også utenlandske. Ser guttungen på rundt 6 år med is eller godteri i hånda så å si hver dag og tennene hans er brune og absolutt ikke hele. Jeg har spurt han pent om han ikke får vondt i tennene av å spise så mye kald is, men det får han ikke sier han. Får litt vondt av han stakars:(
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2012 #7 Skrevet 11. juni 2012 For alt du vet kan de ungene ha ligget 3 timer og sovet på soverommet mens mødrene har sittet og skravlet, og den hun hadde i armene var dritsur fordi han ble vekket Det bruker jeg å gjøre, har vent jenta mi fra hun har var liten å sove "overalt" og når vi kommer hjem er det bare tannpuss, pysj og natta igjen.
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2012 #8 Skrevet 11. juni 2012 Jeg har en venninne som bodde noen år i Hellas da barna var små. Da himlet folk med øynene over hvor rar hun var som la ungene tidlig om kvelden og var ute på lekeplassen klokka 9. Der var din "fasit" det gale
Anonym bruker Skrevet 12. juni 2012 #9 Skrevet 12. juni 2012 sånn var det for ossi spania også. og ved 12 tiden kunne manikke være ute å leke så da tok vi oss ofte en dupp . så gikk vi ut å lekte igjen ved 6 tiden middag kl 7 og så fortsatt lek til 9-10 tiden. tror det har noe med solen å gjøre at de gjør det slik. I varme land er jo ofte skolen to delt også slik at de går på skolen om morgenen, hjem igjen midt på dagen og tilbake på kvelden.
Anonym bruker Skrevet 12. juni 2012 #10 Skrevet 12. juni 2012 Jeg skjønne rmeg heller ikke på det der. Det er helt greit at folk gjør som de vil. MEN jeg synes det er rart at så fort norske barn har lagt seg popper det frem mange barn som bråker å støyer i gaten og på lekeplassen. de holder jo på til langt etter at jeg har lagt meg klokken 23.30. Ikke rart at mange av disse barna har problemer på skolen.
Lettie Skrevet 12. juni 2012 #11 Skrevet 12. juni 2012 Kjære folk, akkurat det gjorde jeg med sønnen min på 4 år her om dagen også. Han legger seg alltid til normal tid, men pga en spesiell anledning her en dag fikk han være oppe leeeenge, og han fikk sove ut dagen etter. Og jeg er helnorsk altså.
Anonym bruker Skrevet 12. juni 2012 #12 Skrevet 12. juni 2012 Greit å Gjøre det ved en spesiell anledning altså, men synes det er dårlig å ha det som rutine å legge ungen 23-24 om natten når de skal i barnehage og skole. Og det at de kanskje har soveg mens de var på besøk, uansett så blir det jo dårlig for ungen å ikke få en hel natt søvn. Dessutten er det lurt å gi ungene norske rutiner når det gjelder så hverdagslige ting sånn som når de legger seg, godteri kun på lørdager også videre, ellers kan faktisk ungene bli sett på som rare. Da er det ikke rart det blir problembarn ut av de. HI
moota m storebror&lillebror Skrevet 12. juni 2012 #13 Skrevet 12. juni 2012 "Da er det ikke rart at det blir problembarn ut av de". Jeg tenker at det blir like masse problembarn av barn som ikke lærer seg å akseptere andre mennesker for det de er og henger andre ut eller mobber de for det!!
Anonym bruker Skrevet 12. juni 2012 #14 Skrevet 12. juni 2012 Barn renker ikke like smart som deg vet du, hos barn kan den minste ting få de til å mobbe/ bli mobbet. Og det å lære barna at det er greit å være annerledes er greit nok det, men når har ungene lært dette? Kanskje ikke før man blir voksen.. Jeg synes synd på disse ungene hvis de skal oppleve noe dumt pga foreldrene.
moota m storebror&lillebror Skrevet 12. juni 2012 #15 Skrevet 12. juni 2012 Barn plukker tidlig opp en del holdninger hos foreldrene. De kan læres at man skal akseptere folk som de er og at mennesker er ulike. Skal barna få mobbe bare fordi de ikke forstår at man er ulike?
Anonym bruker Skrevet 12. juni 2012 #16 Skrevet 12. juni 2012 Kjære deg; jeg skjønner at det er det beste om DET VAR SÅNN SOM DU ØNSKER I VIRKELIGHETEN men det er det ikke. Uansett hvor mye man prøver å lære sine barn dette så blir de kanskje med i "gjengen" som mobber.
2 store = 2 små Skrevet 12. juni 2012 #17 Skrevet 12. juni 2012 Nå er disse "utlendingene" overrepresentert" på å fullføre høyere utdanning, særlig innen yrker som for eksempel leger og tannleger. Så da lurer jeg på: hva har skjedd med de "norske" barna som "alltid" la seg tidlig når de var små???
Anonym bruker Skrevet 12. juni 2012 #18 Skrevet 12. juni 2012 Hvordan vet du at de utkendingene som hadde dårlige rutiner er overepresentert i slike yrker? Jeg har selv barn i barnehage og skole alder og synes absolutt at man lager rutiner for barn som er viktige for de, og som er noen lunde like sine norske venner. De er utsatt for mobbing i fra før fordi de ikke heter ola og kari og har blondt hår. Ja jeg er utlending selv jeg. Jeg er ikke HI altså, men skjønner godt tankegangen hennes.
ღTyrkiskPepperღ Skrevet 12. juni 2012 #19 Skrevet 12. juni 2012 Greit å Gjøre det ved en spesiell anledning altså, men synes det er dårlig å ha det som rutine å legge ungen 23-24 om natten når de skal i barnehage og skole. Og det at de kanskje har soveg mens de var på besøk, uansett så blir det jo dårlig for ungen å ikke få en hel natt søvn. Dessutten er det lurt å gi ungene norske rutiner når det gjelder så hverdagslige ting sånn som når de legger seg, godteri kun på lørdager også videre, ellers kan faktisk ungene bli sett på som rare. Da er det ikke rart det blir problembarn ut av de. HI Er det en norsk rutine å bare gi snop på lørdager, ellers så kan de risikere at andre barn ser dem som rar?!! Er du seriøst nå?? Helvete da er mine unger rar, jeg er rar, hele familien min er rar, alle vennene mine og barna deres er rar!!. Mange rare folk her til lands da... Nei glad Jeg ikke er så nazi på sukker, DET er rart det,
ღTyrkiskPepperღ Skrevet 12. juni 2012 #20 Skrevet 12. juni 2012 Hvordan vet du at de utkendingene som hadde dårlige rutiner er overepresentert i slike yrker? Jeg har selv barn i barnehage og skole alder og synes absolutt at man lager rutiner for barn som er viktige for de, og som er noen lunde like sine norske venner. De er utsatt for mobbing i fra før fordi de ikke heter ola og kari og har blondt hår. Ja jeg er utlending selv jeg. Jeg er ikke HI altså, men skjønner godt tankegangen hennes. Jeg og har lest dette, husker ikke helt hvor jeg så det men var en eller annen nettavis..
Anonym bruker Skrevet 12. juni 2012 #21 Skrevet 12. juni 2012 Barn plukker tidlig opp en del holdninger hos foreldrene. De kan læres at man skal akseptere folk som de er og at mennesker er ulike. Skal barna få mobbe bare fordi de ikke forstår at man er ulike? Signerer. Jeg er fra øst-Europa, og har opplevd at eldstemann fikk slengt etter seg av barn på 7-8 år at han hadde øst-europeisk hore til mor. En 8-åring burde ikke vite hva en hore er, og sånne holdninger er det SVæRT usannsynlig at barna har lært selv. Kommer nok fra foreldrene dessverre. Det samme med alle som mobber på grunn av merkeklær i første klasse osv.
Anonym bruker Skrevet 12. juni 2012 #22 Skrevet 12. juni 2012 Nå er disse "utlendingene" overrepresentert" på å fullføre høyere utdanning, særlig innen yrker som for eksempel leger og tannleger. Så da lurer jeg på: hva har skjedd med de "norske" barna som "alltid" la seg tidlig når de var små??? Rart da, siden det er innvandrerne som dropper mest ut av videregående? Så rart de klarer å være overrepersentert når det gjelder å fullføre høyere utdanning..? Synes personlig også det er en uting når barn løper rundt i gatene til alle døgnets tider, og er med på puber og steder det er spilleautomater osv osv. Hadde jeg flyttet til ett helt annet land, så hadde jeg forsøkt å innrette meg etter den kulturen jeg da..
Anonym bruker Skrevet 12. juni 2012 #23 Skrevet 12. juni 2012 Nå er disse "utlendingene" overrepresentert" på å fullføre høyere utdanning, særlig innen yrker som for eksempel leger og tannleger. Så da lurer jeg på: hva har skjedd med de "norske" barna som "alltid" la seg tidlig når de var små??? Rart da, siden det er innvandrerne som dropper mest ut av videregående? Så rart de klarer å være overrepersentert når det gjelder å fullføre høyere utdanning..? Synes personlig også det er en uting når barn løper rundt i gatene til alle døgnets tider, og er med på puber og steder det er spilleautomater osv osv. Hadde jeg flyttet til ett helt annet land, så hadde jeg forsøkt å innrette meg etter den kulturen jeg da.. Hva grunner du din statistikk om utlendinger som dropper ut av videregående på? Kilder? Jeg er utenlandsk selv, og har fullført høyere utdanning i Norge uten problemer. En statistikk (som jeg heller ikke kan vise til dessverre, siden jeg ikke husker hvor den var publisert) viste at særlig innvandrerjenter med ikke-vestlig bakgrunn var skoleflinke. Siden de var mer opptatt av skolearbeidet enn av drikking, puling og styling.
ღTyrkiskPepperღ Skrevet 12. juni 2012 #24 Skrevet 12. juni 2012 Jeg fikk høre flere ganger i min barndom om å pelle meg tilbake til der jeg kommer fra.. Javel tenkte jeg, hvor skal jeg dra da liksom? Er halvt norsk og halvt tyrkisk. Og disse barna som kom med disse utsagnene var de som hadde små rasistiske foreldre. Barn tar så altfor lett etter foreldrene, så er viktig å passe på hva man sier når barna er der. Ett hvert barn bør få ha muligheten til å danne seg egne meninger og tanker om andre mennesker selv
Musemorbr / Skrevet 12. juni 2012 #25 Skrevet 12. juni 2012 Neimen.. Hi da... Hi er til en viss grad inne på noe. Men fysj for en ufyselig måte å si tingene på. Jeg gremmes. Jeg forventer mer av en voksen, og ikke minst en mor. Som andre her hinter til, har du litt å videreføre til dine barn også. Det er en utfordring at en del foreldre med utenlandsk opprinnelse ikke helt klarer å tilpasse skolebarna sine til våre norske og til tider særnorske normer, noen viktige og andre bare sosialt vanlige, men da må man prøve å være tålmodige. Spesielt med barna, for de er faktisk ikke skyld i dette. Og man må gi foreldrene tid. De vil sikkert selv se gradvis hvorfor det vi gjør er fornuftig å gjøre her til lands. Akkurat som vi trenger tid på å lære oss å ha siesta i diverse spansktalende land. Skal vi gjøre noe, kan vi presse på for å få politikerene til å gjøre mer for de vi har tatt inn, og kanskje også faktisk gi et smil og noen høflige ord til de mødre vi møter på lekeplassen, enten de er norske, polske, eller etiopiske, eller hva de nå er. Vi har utfordringer med innvandringen og integrering, men det er sannelig sikkert at det ikke blir noe bedre for noen med nedarving av fordommer, klaging og konsekvent mangel på forståelse og tålmodighet. Der er det mange som har litt å jobbe med.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå