Gå til innhold

7 åringen er helt umulig og få i seng..


Anbefalte innlegg

Skrevet

Vi har en 7 åring som er en virkelig turbo. Han har "aldri" gått, bare løper. Det er full fart hele tiden og har en helt utrolig utholdenhet.

 

Han må være kava utslitt om han skal sovne med en gang han legger seg. Som oftes turner han rundt i senga i en -to timer før han sovner, noen ganger helt opp i fire timer!!

 

Han legger seg til samme tid hver dag, kl 20.00. Han må tidlig opp, så synes det er en grei leggetid.

 

Han er jo som sagt veldig aktiv på dagen, så skulle tro han ble sliten. Er masse ut og leker, spiller fotball, sykler, hopper på trampoline..

 

Han har ikke adhd, da han er en veldig sosial, omsorgsfull og tillitsfull gutt, og han takler veldig fint nye situasjoner.

 

Noen tips på hvordan få gutten til og sovne raskere?

 

Det nytter heller ikke å la han være lengre oppe, han blir liksom aldri sliten, så om han legger seg kl 22, så bruker han likevel laaaang tid på og sovne.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Lese på senga? Det brukte å få meg til å slokne...og gjør det fortsatt..

Skrevet

Vi leser for han før vi sier god natt, og han leser ofte selv. Men da kan han jo pløye gjennom flere bøker før han sovner, eller som regel blir det kjedelig før han blir trøtt av leseing.

 

Phjuu.. har ofte tenkt på stakkars de som får han på fest i ungdomsårene, han kommer jo aldri til å gå hjem.. ;-)

Skrevet

Der finnes noe slags naturmedisin på helsekost (du kan jo forhøre deg litt, eller kanskje andre her husker hva det heter), som gjør noe med søvnhormonet i kroppen.

Jeg har jobbet med et barn med autisme tidligere som fikk dette for å få sove, med god effekt, men husker ikke hva det het...

Gjest Hercule Poirot
Skrevet

Høres omtrent ut som 7-åringen her i huset det der...

Skrevet

Er vel som å banne i kirka dette, men hva med å la ham se på en film i senga til han sovner?

Skrevet

Jeg var sånn ;) Ble alltid gira og oppspilt når jeg skulle legge meg som barn. Men det hjalp faktisk å rett og slett prøve å slappe av og lukke øynene.

Skrevet

Jeg har en turbo av en 7åring selv, jente. For at hun skal få søvnen hun trenger må hun sovne rundt klokka 21 når hun skal på skolen, prøvd tidligere men det blir bare krøll. så 21 er passe tid.

 

Hun og 9åringen får valget mellom å legge seg klokka åtte for å spille litt ds, lese, høre lydbok eller noe rolig i senga. Ikke lov med tullball, da er det rett å sove.

Eller de kanfortsette med det de holder på med (som omdagen er boksengår ute) men da skal de være i seng klokka 21 og da er det sove.

Vi setter nesten hver natt på en lydbok, en rolig lydbok som de har hørt før (en ny går ikke, for da må de få med seg hele) men med en de har hørt før sovner de raskt og hører ikke de andre i huset. De største skal på badet og slikt, og det er vist fryktelig irriterende og de får ikke sove. Men med lydbok så er det problemet løst, for de skal "liksom" høre men sovner nesten før den starter.

 

Det med at de får valget selv har fungert veldig bra her, og de vet jeg er staere enn ett esel. Så blir det surr så vet de at jeg ikke gir meg, og må jeg stå midt i rommet og hysje til de har sovnet så gjør jeg det. Og blir det tull med legging, så får de heller ikke valget dagen etter. Da er rett i seng klokka åtte og lydboken går på med engang, ingen ting de får gjøre i senga.

Nå er det så innkjørt at de sier ifra tidlig hva de vil, og hopper i seng uten at jeg må si noe.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...