Anonym bruker Skrevet 6. mai 2012 #1 Skrevet 6. mai 2012 Med tanke på mitt psykiske så annbefalte jordmor på HS meg å skrive et ønskebrev sammen med samboer. Jeg har googlet meg litt fram og tilbake, og ser at andres ønskenbrev heller ser ut som et krav enn øsnker - noe jeg ikke vil at det skal være. Jeg er førstegangs og forstår såpass at fødselen kan ikke planlegges, det som skjer det skjer, men likevel har jeg noen få ting jeg vil at jordmor skal vite som kan gjøre det lettere for meg når vi står midt i situasjonen. Nå har jeg skrevet brevet utifra en normal fødsel, men har og notert at blir det setefødsel eller KS så skjer det som skal skje der og da (jeg forstår jo at jeg ikke kan gjøre noe med situasjonen). ønsker innspill fra dere, om en setning burde endres, noe jeg kunne tatt med eller utdype, korte ned setninger, noe dere ville ha fjernet osv. Som sagt så vil jeg ikke virke krevende på papiret da dette tross alt er et ønskebrev. ** ønsker under og etter fødsel Navn: ---- Termin: ----- Lege/jordmor i svangerskapet: ---- Til tross for mitt psykiske og min angst så håper jeg at fødselen blir så enkel som mulig. Har slitt med fødselsangst. Min mann er også informert og har fått tildelt brevet dersom jeg ikke skulle klare å kommunisere når det topper seg. Under fødsel: - Før noe skal gjøres (av undersøkelser o.l) vil jeg ha info om hva som skal skje, og hvordan. - ønsker minst mulig mennesker til stede, da jeg fort blir stresset. - ønsker at kun EN person har kontrollen, som gir beskjeder og jobber sammen med meg, da jeg lett blir forvirrett og stresset av flere samtidig. - Jeg ønsker ikke smertelindring i form av epidural og lystgass, med mindre det drøyer ut slik at det blir nødvendig, da jeg er redd for medisiner generelt og sløvende midler. - ønsker veldig gjerne et kar med vann, masasje som smertelindring. - Vil IKKE føde liggende pga vondt bekken (etter ulykke) fra før, men gjerne med saccosekk, eller noe fåreslått av jordmor. - ønsker at jordmor jobber med meg gjennom utdrivningen for å unngå rifter/revning, klipp gjerne om nødvendig. Etter fødsel: - Barnet på brystet, vil ha mest mulig hud-til-hud kontakt for å knyttes sterkere da jeg er redd for å ikke knyttes med barnet. - Far vil klippe navlestrengen. - ønsker kun EN ammehjelper da jeg sliter med presentasjonsangst, jeg forbinder ikke brystet med mating til barnet og dette er noe unaturlig for meg. Får jeg dette til og det føles rett, så vil jeg ikke reise hjem før ammingen er helt i boks. - ønsker at far kan være til stede etter fødsel, da jeg sliter veldig med å være alene i nye omgivelser. Før hjemreisen: - ønsker om at far skal få ta første badet, skifte første bleien, og kle barnet. ***** :-)
valkyrien Skrevet 6. mai 2012 #2 Skrevet 6. mai 2012 Jeg synes det ser fornuftig ut det du har skrevet. Er noen skivefeil der, men det er fullt forståelig. Men det er prestasjonsangst du mener eller? Hadde mye av det samme i mitt brev, så jeg har full forståelse for det du tenker på. Du burde ta kontakt med fødestedet ditt, be om omvisning, gå igjennom brevet med en av jordmødrene som jobber der. Det er selvfølgelig ingen garanti at du får akkurat den jordmoren når du skal føde, men en som jobber på avdelingen kan ihvertfall svare på alt du måtte lure på, og gi input på om du kan få de ønskene du har ordnet. Lykke til
Anonym bruker Skrevet 6. mai 2012 #3 Skrevet 6. mai 2012 Ja er nok det jeg mener, hehe. Får man virkelig omvisning (skal til KK) uten å være i noe fødselsforberdende kurs? Jeg ble fortalt av min jordmor på HS at siden jeg fikk jordmor såpass sent i svangerskapet så blir det ikke noe kurs eller omvisning på meg. Har faktisk prøvd å snakke med de ved fødestedet, prøvd å stille spørsmål, og fortalt om min fødselsangst (for det er vist vanlig at de med fødselsangst går til samtaler der før fødselen) - men jeg får kun beskjed om at dette er noe jeg må prate med jordmoren min om, mens jordmoren min mener jeg skal prate med dem. Nå er fødselen like rundt hjørnet og jeg har ikke en eneste glede i meg, kun panikk. Og jeg sitter å måtte jobbe med meg selv gjennom dette (prøver jeg fortelle familie om angsten så blir jeg ikke tatt seriøst der heller, de mener jeg kun er redd pga jeg er førstegangsfødende...). Takk for det! 1#
Serepta Skrevet 6. mai 2012 #4 Skrevet 6. mai 2012 Heisann Vi var på omvisning på KK uten å ha noe kurs. Fikk bare en dato og tid, så var det ca 10 andre gravide som var med på omvisningen.
Anonym bruker Skrevet 6. mai 2012 #5 Skrevet 6. mai 2012 Det er jo helt greie ønsker du kommer med, men vær forberedt på at det med EN ammehjelper nok ikke lar seg gjøre i praksis, selv om tanken er veldig god. Det med å få ha far sammen med deg etter fødsel er du heldig om dere får til. Jeg hadde hastesnitt og var derfor så heldig at jeg fikk to-mannsrom med en annen som også hadde tatt ks. Men far fikk ikke være sammen med oss om natten.. Lykke til med fødsel
Anonym bruker Skrevet 6. mai 2012 #6 Skrevet 6. mai 2012 Hvem (hvilket nummer) ringer jeg evnt for å forhøre meg om omvisningen? Tar det ikke så tungt om det ikke blir noe utav - regner med vi finner fram eller blir dirigert der vi skal være når vi kommer dit, men hadde jo vært greit å vite hva som er hvor :-) _ Det med ammehjelpen skrev jeg vel egentlig slik for at det skulle være kort og enkelt om evnt grunn til hvorfor det er slik som det er uten å ha en lang forklaring, så blir det flere enn en til stede så håper jeg jo de tar hensyn og evnt forklarer godt om hvorfor og hva :-) Ja vet jo at sjangsene for at han ikke kan være til stede over natten er ganske store (fått med meg at det er maaange som skal føde rundt samme tid som meg), men da står det i det minste skrevet at jeg sliter med å være alene i nye omgivelser og at skulle det være noe så lar de meg ikke sitte der uvitende og helt mutters alene, men at de har forståelse (er så redd for å ikke bli forstått). Burde jeg kanskje tatt med at dersom barnet må skilles fra meg, så ønsker far og følge med barnet? Eller er det noe som blir spurt om der? Takk for det! 1#
Anonym bruker Skrevet 6. mai 2012 #7 Skrevet 6. mai 2012 At du ønsker bare en ammehjelp er nok ikke så lett å oppfylle siden de jobber turnus på sykehus:) mens du ligger i fødsel er jo din mann hos deg, og du kan evt ønske at din mann får en seng vedsiden av deg. etter fødselen blir du endte videresendt til barsel avd eller hotell. dersom du ender påen avd er det ikke sikkert du kan ha din mann hoss deg, men skulle du være heldig at det finnes tilbud om hotell, så kan din mann overnatte med deg:) første gang jeg fikk et barn, så ble ikke vi vist bad, stell osv, men vi måtte spørr. det at du skriver at du ikke vil reise hjem før du har amminga i boks, vel etter 3 dager er det med snuten ut:) dersom det ikke er noe galt. eller at du har hatt KS.
valkyrien Skrevet 6. mai 2012 #8 Skrevet 6. mai 2012 På sykehuset i Kristiansand var det ikke noe problem å få omvisning, men jeg vet ikke hvordan det er andre steder. Jeg fikk enkeltrom, og far fikk være der med meg fra jeg ble innlagt til vi ble utskrevet. Så lenge du er ærlig og åpen om angstproblemene så er jeg sikker på at de gjør så godt de kan for å tilrettelegge for deg. Du kan godt ha med at far skal følge barnet, det skrev jeg i mitt også Nå endte det med hastesnitt for meg, så da ble ikke ting helt etter planen for oss da... Hvis du føler at du ikke blir tatt på alvor når du prøver å forklare om angsten din,Ofte hjelper det at det er en annen enn seg selv som påpeker at du faktisk har et problem. så kan kanskje mannen din eller ei venninne være med deg?
Anonym bruker Skrevet 6. mai 2012 #9 Skrevet 6. mai 2012 At du ønsker bare en ammehjelp er nok ikke så lett å oppfylle siden de jobber turnus på sykehus:) mens du ligger i fødsel er jo din mann hos deg, og du kan evt ønske at din mann får en seng vedsiden av deg. etter fødselen blir du endte videresendt til barsel avd eller hotell. dersom du ender påen avd er det ikke sikkert du kan ha din mann hoss deg, men skulle du være heldig at det finnes tilbud om hotell, så kan din mann overnatte med deg:) første gang jeg fikk et barn, så ble ikke vi vist bad, stell osv, men vi måtte spørr. det at du skriver at du ikke vil reise hjem før du har amminga i boks, vel etter 3 dager er det med snuten ut:) dersom det ikke er noe galt. eller at du har hatt KS. Jeg var på KK og fikk ikke dra før ammingen var i boks. Ikke noen utkastelse i det hele tatt, så det er ingen 3-dagers-regel, med mindre det har skjedd endring siste par år.
Småtorsk Skrevet 6. mai 2012 #10 Skrevet 6. mai 2012 Skal du føde på KK eller Storken tror du? Om det blir Storken, vil de nok strekke seg så langt som overhodet mulig for å hjelpe meg amming slik du ønsker og fars opphold så langt som bare mulig, i hvert fall. Jeg fødte på Storken i 2009 og de er innmari forståelsesfulle, hjelpsomme og hyggelige hele gjengen der! Om du ønsker Storken, sà prøv å ta direkte kontakt med dem på forhånd, tipper de vil møte deg på en god måte.
Anonym bruker Skrevet 6. mai 2012 #11 Skrevet 6. mai 2012 At du ønsker bare en ammehjelp er nok ikke så lett å oppfylle siden de jobber turnus på sykehus:) mens du ligger i fødsel er jo din mann hos deg, og du kan evt ønske at din mann får en seng vedsiden av deg. etter fødselen blir du endte videresendt til barsel avd eller hotell. dersom du ender påen avd er det ikke sikkert du kan ha din mann hoss deg, men skulle du være heldig at det finnes tilbud om hotell, så kan din mann overnatte med deg:) første gang jeg fikk et barn, så ble ikke vi vist bad, stell osv, men vi måtte spørr. det at du skriver at du ikke vil reise hjem før du har amminga i boks, vel etter 3 dager er det med snuten ut:) dersom det ikke er noe galt. eller at du har hatt KS. Jeg var på KK og fikk ikke dra før ammingen var i boks. Ikke noen utkastelse i det hele tatt, så det er ingen 3-dagers-regel, med mindre det har skjedd endring siste par år. vanlig ligge dager er normalt 3 dager ved KS er det litt lengre. De fleste helsestasjoner i norge har nå blitt ammevennlige og en kan få hjep til amminga der.
Anonym bruker Skrevet 6. mai 2012 #12 Skrevet 6. mai 2012 Jo jeg skjønner at å bare ha EN ammehjelper blir litt vanskelig med tanke på at de er på skift, men jeg er bare redd for at det skal stå flere rundt på en og samme gang, dersom det byttes er det ikke noe problem :-) Har skrevet dette nå på kladden slik at det blir ført opp og ikke missforstått :-) Jeg ønsker selvsagt å føde på storken, så om dette går så vil jeg jo det, hvordan når jeg dem direkte? Er ønsket fødeavdeling kanskje viktig å skrive på (forstår at det kan bli føden dersom det er medisinske årsaker som gjør at jeg må dit, eller om det ikke er plass på storken)? At far skal følge barnet dersom vi må skilles er notert ned :-) Takk for mange gode svar her, nå fikk jeg vite litt mer også! Har kun vært på en samtale med jordmor, og neste (og evnt siste før fødsel slik som jeg forstod det) blir å snakke om fødselen og gå gjennom dette brevet. "vanlig ligge dager er normalt 3 dager ved KS er det litt lengre. De fleste helsestasjoner i norge har nå blitt ammevennlige og en kan få hjep til amminga der." - Dette visste jeg faktisk ikke, har blitt fortalt at jeg måtte ta til meg alt jeg kunne mens jeg var på sykehuset, men dersom amming er noe helsestasjonen også hjelper til med så er jo dette supert! :-) Igjen, takk! Føler at det er så masse jeg har gått glipp av ang info.
Anonym bruker Skrevet 6. mai 2012 #13 Skrevet 6. mai 2012 Jo jeg skjønner at å bare ha EN ammehjelper blir litt vanskelig med tanke på at de er på skift, men jeg er bare redd for at det skal stå flere rundt på en og samme gang, dersom det byttes er det ikke noe problem :-) Har skrevet dette nå på kladden slik at det blir ført opp og ikke missforstått :-) Jeg ønsker selvsagt å føde på storken, så om dette går så vil jeg jo det, hvordan når jeg dem direkte? Er ønsket fødeavdeling kanskje viktig å skrive på (forstår at det kan bli føden dersom det er medisinske årsaker som gjør at jeg må dit, eller om det ikke er plass på storken)? At far skal følge barnet dersom vi må skilles er notert ned :-) Takk for mange gode svar her, nå fikk jeg vite litt mer også! Har kun vært på en samtale med jordmor, og neste (og evnt siste før fødsel slik som jeg forstod det) blir å snakke om fødselen og gå gjennom dette brevet. "vanlig ligge dager er normalt 3 dager ved KS er det litt lengre. De fleste helsestasjoner i norge har nå blitt ammevennlige og en kan få hjep til amminga der." - Dette visste jeg faktisk ikke, har blitt fortalt at jeg måtte ta til meg alt jeg kunne mens jeg var på sykehuset, men dersom amming er noe helsestasjonen også hjelper til med så er jo dette supert! :-) Igjen, takk! Føler at det er så masse jeg har gått glipp av ang info. Er 1#, eller er det Hi det heter? :-)
Lilje Sille ♀♀♂ Skrevet 6. mai 2012 #14 Skrevet 6. mai 2012 Amme "hjelp" er nok vanskelig å få til med en og samme person. Du kan jo forberede deg på at det kommer ørti forskjellige inn og klyper deg i puppen, kommer med ørti ulike råd og formeninger.. Sånn har det vært til meg alle tre gangene Du skulle fått tak i deg en doula du, finnes det sånne i Bergen? En dame som du blir kjent med før fødsel og som er med sammen med deg hele veien. Selv om det drøyer.. Når det gjelder amming, så er de beste rådene: Måkk inn mest mulig av brystet inn i babyens munn. Mage mot mage Puppene blir digre og ømme når melka setter inn. Be om lanolin ull å ha inni en litt stram t-skjorte, det fikk jeg og det var deilig! Noen ganger treffer man på folk som kommuniserer godt, andre ganger er ammehjelperne mer til bry og plage. Ikke for å skremme, men du kan jo forberede deg og mannen på dette slik at dere "hiver ut" de som bare gjør dere stressa...
Lilje Sille ♀♀♂ Skrevet 6. mai 2012 #15 Skrevet 6. mai 2012 Og så ville jeg brukt mannen veldig. F.eks under fødsel hvis de begynner å spørre om det skal inn studenter, og du er helt i ørska. Da er det fint om han kan sette foten ned på dine vegne. Uansett, lykke til med fødsel! Det kommer til å gå på et vis og du kommer til å få verdens nydeligste nurk i armene ganske snart! Hurra!
Gulosten™ Skrevet 6. mai 2012 #16 Skrevet 6. mai 2012 Stemmer også for at du kontakter en doula! http://norskdoulaforening.no/vestlandet.html
Småtorsk Skrevet 6. mai 2012 #17 Skrevet 6. mai 2012 Jeg veit ikke helt hvordan du kommer i kontakt med Storken, men det kan sikkert jordmor hjelpe deg med. Jeg ville skrevet om at du ønsker å føde der i brevet og om mulig sørget for at de er imformert om din fødselsangst på forhånd, så de kan prioritere deg ved eventuell plassmangel. De kommer neppe til å komme flere ammehjelpere inn samtidig, jeg kan i hvertfall ikke huske noe sånt. Men de vil helt sikkert være kjempehjelpsomme med amming! Jeg ville helst reise hjem tidlig, men de var litt usikre på om amminga mi var godt i gang. Og uten å være påtrengende eller fordømmende fikk de bekrefta at ungen faktisk ikke fikk melk når han drakk, så de oppforda meg til å bli flere dager til amminga var helt i gang. Under oppholdet var de superstøttende og flotte, strakk seg så langt som overhodet mulig for å la mannen være der og var generelt en super ressurs. Håper det kan være beroligende for deg å høre! Da jeg reiste hjem, fikk jeg en time ei uke fram i tid på ammepoliklinikken bare for sikkerhets skyld. Om du er det minste i tvil om amminga, ville jeg bedt om det. Det gav meg i hvertfall en ekstra trygghet. Lykke til! Storken er et fantastisk sted å føde og ligge på barsel!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå